Sarpele canibalo sinucigas.

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 235
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Sarpele canibalo sinucigas.

Mesajde Shak » 30 Oct 2012, 21:47

http://www.shak.ro

1.2.0 Varanus Acanthurus (Ackie Monitor)
0.0.1 Varanus Doreanus (Blue Tail Monitor)
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sarpele canibalo sinucigas.

Mesajde BogdanFarm » 30 Oct 2012, 21:50

Exista vreo explicatie pentru acest fenomen?
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sarpele canibalo sinucigas.

Mesajde vic » 30 Oct 2012, 22:40

Nu exclud sila fata de un stapan prost cu crengi... sau de spectatori gugulani care grohaie a ras...
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Sarpele canibalo sinucigas.

Mesajde agamura » 31 Oct 2012, 00:32

In general simbolurile au la baza o legatura cu realitatea. Cineva chiar mentioneaza "ouroboros"-ul in comentariile de sub videoclip. Lucrarea mea de diploma a fost pe simbolismul sarpelui si prima impresie pe care am avut-o la vederea clipului a fost "wow, sarpele care-si mananca coada!" Interesant este ca, exact ca si in simbol, actul nu se poate finaliza - practic este imposibil sa-si inghita si corpul :P

Parerea mea este ca accidente de genul asta se intampla si in natura... din diferite motive.

:Vic - cred ca e filmat intr-un petshop.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sarpele canibalo sinucigas.

Mesajde vic » 31 Oct 2012, 07:51

Multam, Michael, nu-mi aminteam termenul... o veni sfarsitul lumii, ca si ala e parte din ciclu ;)...
Se vede ca e petshop, da... bietul sarpe cred ca are ceva cu capul- fie genetic, stres, carente... ceva nu e in regula cu el.
Pe mine m-a crizat ca dobitocii aia radeau ca vacile, in loc sa intervina sau sa anunte pe cineva.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Sarpele canibalo sinucigas.

Mesajde agamura » 31 Oct 2012, 10:57

Pai mereu zic unii ca vine si tot nu vine, cum nici bietul sarpe nu poate sa-si inghita in intregime corpul, nu? :))

Eu nu stiu biologie, este posibil ca in cozi reptilele sa aibe mai putine terminatii nervoase? Ma gandesc ca poate "dupa capul lui" a crezut ca a lui coada e ceva prada. Heterodon sunt capabili de multe trucuri...

Cat despre comentarii, Vic ai dreptate. Se pare ca nimeni, cel putin in bucata de timp in care se filmeaza, nu vine cu ideea, de bun simt, de a instiinta pe cineva de acolo sa ia masuri. Hliziti din astia sunt peste tot. Am vazut la noi in tara oameni care rad de altii aflati la ananghie, in loc sa le ofere o mana de ajutor.

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori