Ambient mixt - caut asistenta informativa

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Koshiba
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 01 Noi 2012, 13:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Adrian

Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde Koshiba » 01 Noi 2012, 13:54

Salutare!
As avea intentia sa fac un Terariu maricel, eventual 100-150 lat, 50-60 adanc si vreo 60 inalt.
Pentru inceput as vrea sa iau 2-4 broscute testoase de apa, al caror sector va fi central, el va desparti alte doua ambiente terestre in care eventual as dori sa am broasca testoasa de uscat si ceva reptile (Geko, Cameleon, Iguana, varan..) separate in functie de compatibilitate.
Afirm ca nu am experienta in ceea ce priveste cresterea reptilelor sau a testoaselor, in afara de ceea ce am citit si voi citi in continuare.
Deci concret as dori sa stiu daca este posibil sa combin ceva animalute, de talie mica, asa cum spuneam cu broscutele in mijloc, si cam ce specii pot convietui pasnic si la aceleasi conditii de temp, umiditate etc..... intr-un terariu mixt de dimensiunile mai sus mentionate. Si daca este suficient de mare pentru ce as dori sa pun inauntru. :writer: Cam atat.
Multumesc mult oricui imi poate da ceva sugestii tehnice, si scuze pentru eventualele greseli sau ineptii :bliss: .
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde agamura » 02 Noi 2012, 14:19

Cati ani ai?

Am intrat pe profilul tau si varsta nu este trecuta.
(E importanta varsta membrilor pentru a sti cum sa formulezi raspunsuri la feluritele intrebari adresate)

On topic: Ce vrei tu este o tampenie din multe puncte de vedere. Sunt rare cazurile in care se pot tine specii diferite impreuna si chiar si atunci, riscurile sunt mari. Apoi animalele mentionate nu sunt compatibile sub nicio forma; spatiul pe care doresti sa-l pui la dispozitie este si el insuficient. Cu succes am intalnit vivarii/paludarii cu testoase acvatice si anole - dar necesita mult efort in planificare, constructie si mentinere a echilibrului. (Este doar un exemplu)

Sfatul meu este sa te concentrezi pe o anumita specie si sa incerci sa oferi unui individ sau pereche spatiul corespunzator si celelalte aspecte importante: temperatura, umiditate, hrana + decor adecvat.

P.S. Titlul topicului mi-a aruncat gandul la muzica din cluburi:)
Avatar utilizator
wMgabi
Breeder
Breeder
Mesaje: 204
Membru din: 07 Sep 2011, 00:47
Localitate: Iasi
Nume: Manole Gabriel
Contact:

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde wMgabi » 02 Noi 2012, 17:25

eu zic sa faci terarii separate pentru fiecare specie...daca pui gecko varan sau camaleon..s-ar putea sa ramai fara ei,sau cu testoase
Motto for life:
"If you're gonna do it , do it with passion!"
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 02 Noi 2012, 19:20

Nu prea există compabilitate în hobby-ul ăsta și cu atât mai puțin indicat este ca un începător să facă așa ceva. Dacă vrei să faci treaba ca la carte fă atâtea terarii câte specii vrei.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Koshiba
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 01 Noi 2012, 13:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Adrian

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde Koshiba » 02 Noi 2012, 22:44

Va multumesc pentru raspunsurile explicite. Varsta mea nu mai este 30 sigur..... :rock: :rock: vreau sa fac pentru baietelul meu de 7 ani...evident ca imi asum responsabilitatea eu si am sa ma ocup personal de tot, hrana etc....
Am sa regandesc ideea si eventual am sa fac separat, pe doua specii.
Banuiesc ca broscutele de apa :turtle: sunt cele mai usor de abordat ptr incepatori....ca si specie de reptile ce ar fi mai ok????
Multumesc!
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 02 Noi 2012, 23:41

Cel mai bine ar fi să te gândești ce buget și spațiu ai, dacă vrei șerpi sau șopârle. Dintre șopârle îți recomand gecko leopard, agama cu barbă, crested gecko, gecko tokay, varanul de savană și probabil multe altele dar în nici un caz iguana care este mult subestimată. Dintre șerpi ar fi cornsnake-ul, milksnake-ul, pitonul regal, kingsnake-ul, boa constrictor și alții. Cum am spus mai sus depinde foarte mult de buget. Treaba cu specie potrivită sau nu pentru începători oricum e relativă și depinde foarte mult de cât accent pui pe informare înainte de a achiziționa animalul și nu după când uneori nu se mai poate face nimic, mai ales în Romania.
Când spui broscuțe de apă te referi la țestoase nu? Poți opta pentru o Trachemys scripta pentru că e o specie foarte comună, se găsesc și la donații destul de des.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Koshiba
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 01 Noi 2012, 13:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Adrian

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde Koshiba » 03 Noi 2012, 11:04

Merci foarte mult , esti un maestru! ;)
am sa iau atunci 2 broscute testoase din specia mentionata de tine, si as mai incerca geko leopard, varanul de savana si agama cu barba. referitor la serpi, mai bine nu. Vreau sa am un somn linistit. :lol:
Ramane sa ma informez bine referitor la speciile respective, mai ales unde pot gasi speciile (daca ai vreo sugestie iti multumesc), eventual nu la petshop-uri ca sunt prea mari preturile. referitor la buget nu am un plafon anume, dar nici nu am sa exagerez, se pare ca va trebui sa fac 3 terarii si as vrea sa creez un ambient cat mai original, apropiat de cel real, unul ptr broscute si 2 ptr reptile. Am sa studiez cam ce spatiu sa le acord fiecaruia, as dori sa aiba suficient spatiu, mai ales ca broscutele vor creste, sa vad specia asta la ce dimensiuni ajunge (daca ai vreo sugestie iti multumesc).
Si inca ceva, daca mai ai un site, forum unde se mai pot gasi oferte de animalute din genul acesta si mi-l poti da iti multumesc anticipat.
O zi si un week-end minunat sa ai!!
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde zburla » 03 Noi 2012, 12:38

varanul de savana , gecko tokay .. nu sunt specii pentru incepatori (la inceput , amn2 speciile sunt deosebit de agresive ) ... pentru amn2 speciile ai nevoie de putin experianta si in cazul varanului de savana sa-i acorzi cate un minim de 30 de min zilnic , asta in cazul in care vrei sa ai un varan docil cu care sa interactioneze si copilul tau , asta facand referire la ceea ce ai spus tu..
" vreau sa fac pentru baietelul meu de 7 ani... evident ca imi asum responsabilitatea eu si am sa ma ocup personal de tot , hrana etc ...."

o combinatie care eu consider se poate tine la comun este : Tribolonotus gracilis si Crested gecko , reptile docile si care au aproape aceleasi nevoie , singura problema ar fi , ca sunt destul de scumpe .. Tribolonotus gracilis este terestru iar Crested Gecko arboricol .. ajung sa aibe aproape aceeasi marime , adica un terariu lat de 100x70x70 , poti sa tii 2 Tribolonotus gracilis si 3 crested gecko , dar ma repet , sunt destuli de scumpi (un cuplu de Tribolonotus gracilis costa in jur de 200-250 de euro in functie de varsta , iar crested gecko 2 femele semi adulte sau chiar adulte si ele ajung pe undeva pe la 700-800 de lei plus inca un mascul care costa intre 200 si 300 lei) , dar asemenea reptile de obicei sunt cumparate doar de oamenii cu experienta si cu adevarat pasionati ...

dar ca si sfat , cel mai frumos este sa-ti ei fiecare specie pe rand, in felul asta te poti bucura de ele mai bine , agama cu barba cred ca ar fi cel mai bun animal pentru un incepator (tinand cont de faptul ca , creste destul de mare , repede si este docil , singura problema ar fi ca manaca mult :P , dar cu siguranta marimea animalului si pentru ca , creste repede ar fi cel mai impresionant pentru un copil de 7 ani ...
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde Chuckie » 03 Noi 2012, 13:06

Zburla, o iei razna, Tribolonotus e o specie grea, sensibila. Si nici crested nu sunt tocmai prima recomandare pentru incepatori. Si ambele specii cer temperaturi mici, Tribolonotus in mod special... Si te rog scrie "amandoi" in loc de "amn2", da-o dracu' de romana...
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 04 Noi 2012, 00:02

Oricum părerile sunt împărțite și nu are rost să intrăm în polemici. Pentru unii poate și gecko leopard e o adevărată provocare să îl întrețină. Contează nivelul de la care pleci, dacă te documentezi nu mai e așa o mare problemă să menții niște parametri. Excludem bineînțeles speciile care se știe clar că sunt sensibile, periculoase, etc. Ai zis că vrei să iei animalele pentru copil, sfatul meu prietenesc este să nu îl lași să le manipuleze nesupravegheat și să conștientizezi mai întâi tu că acel animal în cel mai bun caz îți suportă prezența, nici pe departe nu trebuie confundat cu o jucărică, câine/ pisică.
Informații despre îngrijirea speciilor menționate mai sus găsești pe site. Oferte cu reptile poți găsi pe la bursă în rest un site din România nu știu să îți zic, doar din străinătate. Dacă vrei să vorbim mai multe poți să îmi dai add pe mess la colbanmihaicodrin.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Koshiba
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 01 Noi 2012, 13:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Adrian

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde Koshiba » 04 Noi 2012, 22:37

Multumesc Mihai, evident animalutele nu am sa le iau pe post de jucarii...iar cu privire la manipulare nu prea se pune problema. Ideea in sine este de a responsabiliza copilul cu ceva serios in plus.
Absolut sunt responsabil si constient eu in primul rand ce inseamna a avea si un animalut cat de mik. Ma informez si am sa citesc constant pe toate site-urile si forumurile de specialitate.
Tocmai de aceea am decis sa o iau usurel...cu broscutele testoase de apa, si eventual o agama cu barba.
Multumesc mult pentru toate informatiile!
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 05 Noi 2012, 15:09

Cu cea mai mare plăcere! Să ne ții și pe noi la curent cu ce se mai întâmplă pe viitor!
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde zburla » 05 Noi 2012, 21:05

Chuckie scrie:Zburla, o iei razna, Tribolonotus e o specie grea, sensibila. Si nici crested nu sunt tocmai prima recomandare pentru incepatori. Si ambele specii cer temperaturi mici, Tribolonotus in mod special... Si te rog scrie "amandoi" in loc de "amn2", da-o dracu' de romana...


daca esti atent .. ai sa vezi ca una din frazele mele incep cu "dar ca si sfat......." si urmeaza o recomandare pt incepatori ...
si omul a intrebat ce specii se pot tine la comun , iar eu nu am facut decat sa-i zic ce cred eu ca se poate tine impreuna ,ca sunt greu de tinut si sunt scumpi asta este o alta poveste , iar in legatura cu Tribolonotus , problema este ca ajunge foarte greu la maturitate sexuala (cum am mai discuta deja de asta) de aia aproape toate animalele din comert sunt WC , din cauza asta sunt asa de sensibile..
iar legat de crested gecko , faptul ca nu esti obligat sa-i hranesti cu insecte vii , sunt probabil a doua cea mai buna specie pentru incepatori (in special pt cei care nu suporta , gandacii , viermii ,etc...)
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde Chuckie » 05 Noi 2012, 21:09

Cat sunt pui e chiar recomandat sa ii hranesti cu insecte, si e bine ca si la maturitate sa manance si insecte pe langa piureuri de fructe sau prafurile speciale pt ei. In special in sezonul de ouat femelele trebuie hranite mai bine.
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Ambient mixt - caut asistenta informativa

Mesajde zburla » 06 Noi 2012, 01:22

asa este , daca vrei sa se dezvolte puii mai repede este indicat sa-i hranesti cu insecte , dar depinde mult si de animal , eu personal am crested gecko care manaca doar dieta , si crested gecko care manca doar insecte (si ma refer la modul in care , ii pun dieta obligat pe bot si in loc sa se linga el se scutura pana cade toata dieta :) ... )
dar daca ai mai multe animale in acelasi terariu , este recomandat sa-i hranesti doar crested gecko diet , in felul asta n-o sa exista probleme legate de pierderea cozii (sau o sa existe mai putine sanse :P ) , eu personal am vazut cum un gecko de al meu s-a repezit la un gandac si din greseala a muscat coada "prietenului" din terariu , noroc ca nu s-a rupt coada :D ..
iar pt femelele care urmeaza sa depuna oua , poti sa adaugi putin calciu si vitamaine in dieta speciala ...

iar legat de "amn2" , este din pacate o obisnuinta veche , era un site pe care intram acum multi ani de zile , si asa am ramas cu amn2 :)) ..... sincer nici nu stiu daca mai exista site-ul , dar este din perioada in care era mirc-ul la putere :P , nu existau mess-ul , skype-ul sau alte nebunii....

:sorry:
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori