Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde robertcarst » 07 Apr 2013, 12:56

petrepetre7 scrie:Ce am mai gasit si eu mai interesant despre tratarea muscaturi de tarantula , dar si despre socul anafilactic https://docs.google.com/document/d/1bJn ... n_US&pli=1


Nici in paginile astea nu e descris un caz real, e explicata reactia alergica si socul anafilactic, si la sfarsit spune ca muscaturile de tarantula nu sunt foarte importante din punct de vedere medical.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde robertcarst » 07 Apr 2013, 12:59

Chuckie scrie:Exista doar presupuneri, ipoteze... dar e mai bine sa scrii asta pe site decat sa se intample, discutiile astea au caracter preventiv. Uite ca si eu, care nu ma pricep la tarantule, o luam de buna, soc anafilactic, alergie... dar tot ce am gasit si eu e exact ce a spus si Robert, peptide, risc foarte mic de alergie... dureri, umflaturi ale locului muscat... cam atat. Pana acum nu am auzit pe nimeni sa aiba mari probleme de la veninul tarantulelor. Mai degraba de la perisorii urticanti.


De la perisorii urticanti am si eu reactii tampite, ma mananca mainile si la 2-3 saptamani dupa si imi apar mici flictene. De aia am si renuntat la ideea de a mai tine tarantule care au perisori.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde Chuckie » 07 Apr 2013, 13:05

Robert, ar fi o idee buna sa scrii un articol pe tema asta, chiar e interesant. Si daca nu tu, atunci cine?! :lol:
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde robertcarst » 07 Apr 2013, 13:08

Mi-ar trebui si ceva imagini cu pielea mea afectata, sa vedem cum facem si il scriu.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde snakefishmike » 07 Apr 2013, 13:26

Imagine

Theraphosa si Xenesthis :lol:
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
petrepetre7
Gecko
Gecko
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2012, 18:36
Localitate: Turda
Nume: Petre Catalin

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde petrepetre7 » 07 Apr 2013, 13:42

snakefishmike scrie:Imagine

Theraphosa si Xenesthis :lol:


Ai de capul meu ! e foarte interesant cu alergia si veninul asta ! chiar va rog sa faceti un articol cei care sunt experti si stiu !
:thumbup:
Avatar utilizator
petrepetre7
Gecko
Gecko
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2012, 18:36
Localitate: Turda
Nume: Petre Catalin

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde petrepetre7 » 07 Apr 2013, 13:47

petrepetre7 scrie:
snakefishmike scrie:Imagine

Theraphosa si Xenesthis :lol:


Ai de capul meu ! e foarte interesant cu alergia si veninul asta ! chiar va rog sa faceti un articol cei care sunt experti si stiu !
:thumbup:


Uite , omul ala saracul a facut alergie dar , doar atat ( oricum ii de ajuns :)) ) dar nici de cum soc anafilactic :table: :silent:
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde Tiberiu Sahlean » 07 Apr 2013, 13:51

snakefishmike scrie:Imagine

Theraphosa si Xenesthis :lol:


Asta nu e de la nici o tarantula, reactia alergica este cauzata de o planta care traieste in America de Nord: Toxicodendron radicans
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
petrepetre7
Gecko
Gecko
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2012, 18:36
Localitate: Turda
Nume: Petre Catalin

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde petrepetre7 » 07 Apr 2013, 14:02

Tiberiu Sahlean scrie:
snakefishmike scrie:Imagine

Theraphosa si Xenesthis :lol:


Asta nu e de la nici o tarantula, reactia alergica este cauzata de o planta care traieste in America de Nord: Toxicodendron radicans


Am crezut ca este de la tarantula ! :writer:
Katyia
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 02 Iun 2014, 02:10
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristina

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde Katyia » 22 Oct 2014, 18:56

Hello everyone

Uite ca am eu un caz de alergie , tocmai de asta am pus si eu parahybana la donatie/schimb .

Mai intai am fost eu cu o alergie destul de urata , din fericire relativ localizata si pe portiune mica, cu toate ca degetul meu arata de zici ca mai avea putin si cadea :)) si a durat cam 3 saptamani, unde mai pui ca mirosea groaznic. in final dupa te miri ce creme si solutii a trecut, dar ocazional imi ma apareau ici colo, pe maini in mare parte dar cu solutia aia rosie treceau repede.
Dupa care...stiti voi vorba aia cum cainii ii seamana pe stapani ?:)) ei bine asa e
in primavara mi-a facut o alergie astmatica...la prima vedere ca e raceala, antibiotice bla bla , el nimic, la a doua vedere ca ar fi tuse de canisa, deja ma panicasem. intr-un final i-am luat un sirop, bromhexin parca, care costa 4 lei parca. ei bine i-a trecut intr-o saptamana...facea niste crize ca si cum s-ar ineca, cei ce au caine sigur stiu sunetul, nu tuse cu de inecat, reverse-sneeze ii mai spune. Atunci nu am stiut exact despre ce e vorba pana la urma, am fost fericita ca i-a trecut si atat. ei bine acum, ma trezesc cu el cu o pata pe fund cu par lipsa..buboaie asa..panica ! fuga la vet, unguente tratamente, la prima vedere ar fi alergie din cauza mancarii, cum la 3 zile nu dadea semne de ameliorare si plus ca se extindea, ne-am apucat de facut analize. Ei bine la analize a iesit ficatul ok, infectie in corp si alergie. Daca ficatul e ok este alergie la mediu extern. Cu 2 zile inainte sa ii apara pe fund buboaia, terminasem de construit un terariu si am mutat o pulchripes dintr-un terariu in celalalt, tarantula am bagat-o intr-o cutiuta ..am facut manevra si la sfarsiu...ei bine cutia am pus-o pe podea...eram pe o super fuga si uite ca din neglijenta si graba, am uitat sa spal pe jos, sau sa fac cum fac de obicei, ce intra in contact cu tarantula sa arunc direct, tocmai pentru ca na stiti cat de pampalai sunt cateii. Ei bine al meu Dingo probabil s-a asezat cu fundul unde am pus eu cutia..a mai facut si reverse sneeze dar f scurt si doar o data. Mi-am stors my brains sa-mi dau seama de la ce ar fi facut-o..si dupa o conversatie destul de lunguta cu vetul si spunandu-i si de episodul cu reverse sneeze, mi-a spus ca a fost astm alergic..si da sunt sanse f mari ca asta sa fie problema. altceva nu ar avea ce..produsele de spalat pe jos sunt fara clor, si daca era asta isi facea labutele praf. Vaccinat deparazitat tuns spalat dupa fiecare ieseala afara si cu sampon antialergenic si inainte deci sunt excluse si acestea. Prostia mea ca nu am renuntat de cand am facut eu alergia de rigoare, sau sa trec la new world tarantual fara perisori . Pun mai jos si pozele / dovezile.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde Corleone » 23 Oct 2014, 22:10

Apoi si tantaloaica mea baga nasu' peste tot. Când umblii la animale, scoate cățeli afara. La mine e aur curat treaba asta mai ales când umblu la rozatoare :lol: Cu ariciu' s-a lămurit ca are un miros înțepător, de șerpi se fereste de când a muscat-o de nas, dar la tarantule, cum am indepartat-o mereu, încearcă sa bage mereu nasu'. Perișorii de tarantule sunt destul de periculoși pentru pielea omului, care e mult mai rezistenta decât a cainilor.
id: alexfota91
Katyia
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 02 Iun 2014, 02:10
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristina

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde Katyia » 24 Oct 2014, 08:17

Mai uite ca la mine terariul e sus pe o noptiera sa zic asa..mai mare si la 1 metru inaltime. Cainele e mic...are 13 kg dar e carnat, nu e inalt. Cand umblam la ea usa o inchid, dar cand a fost cu astmul alergic, sus fiind numai plasa, dracoasa de parahybana dand cu perisori peste tot, si sus pe plasa fara exagerare, si in leduri etc, cred ca a dat in sus...ea fiind la jumatate de metru de geam, presupun ca au fost purtati de un curent de aer. El dormind in pat, ori la picioare ori sus pe perna, presupun ca a fost la picioarele mele atunci, cu patul intins terariul e in dreptul picioarelor mele. Cu buba de la fund da a fost vina mea, usa a fost inchisa si el afara cand am facut schimbul, am mutat tarantula si dupa am plecat direct lasand usa inchisa la camera. Dar cand m-am intors...puii mei am uitat ! Am si eu si purcelusi de guineea , 4 la numar dar n-are nici o treaba cu ei, aia se baga in el, el ii ia la lins de ii umple de bale etc...d'ale lor. Mai stiu si eu un baiat cu 10-13 tarantule si are pisica...si pisica sta la propriu pe terarii, si nu a avut nici o treaba. Acum eu personal cred ca pisicile nu sunt asa sensibile cum sunt cainii, plus ca ele se mai si feresc. Astia sunt pampalai in toata regula.. Ei asta e..noi sa fim sanatosi. O dau in acvaristica momentan si ma apuc sa ma pun cu burta pe carte despre cameleoni. In primavara/vara o sa ma apuc de construit un nou terariu si ies la "pescuit" de cameleoni. asa toata lumea e safe...si degetele mele si cainele. Acum sa speram ca parahybana o sa ajunga pe maini bune !

Numai bine tuturor si aveti grija cu cateii , never know !

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori