Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Avatar utilizator
petrepetre7
Gecko
Gecko
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2012, 18:36
Localitate: Turda
Nume: Petre Catalin

Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde petrepetre7 » 06 Apr 2013, 20:24

Buna ! Cum spune si titlul exista un test prin care poti testa daca esti alergic la veninul de tarantula ? ( si nu testul ... sa te muste direct o tarantula si afli :lol: ) ma refer la testele care se fac pt a indentifica la ce esti alergic , exista oare si pt venin o modalitate ?

Astept pareri ! Eu unul nu am gasit nimica pe internet numai despre alergie la veninul de albina ! :beer:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de ati face un test de alergie ?

Mesajde Chuckie » 06 Apr 2013, 21:10

Pot doar sa banuiesc ca daca esti alergic la intepatura de albina / viespe ai sanse foarte mari sa fii si la cel de tarantula. Nu cred sa existe teste, cel putin nu la noi.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de ati face un test de alergie ?

Mesajde snakefishmike » 06 Apr 2013, 21:27

Cel mai bine este sa intrebi un medic.
Vali, ai sa razi, insa exista o mare posibilitate ca fiind alergic la veninul de albine, sa nu ai nicio problema cu cel de la o anumita tarantule. Exista mai multe tipuri de venin .
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
petrepetre7
Gecko
Gecko
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2012, 18:36
Localitate: Turda
Nume: Petre Catalin

Re: Exista o modalitate de ati face un test de alergie ?

Mesajde petrepetre7 » 06 Apr 2013, 21:50

Asta spun si eu , veninul de albina cred ca , contine ceva diferit fata de cel de la tarantula ! Spre bucuria mea eu nu sunt alergic la albina , viespe dar la tarantula inca nu stiu ! ( nici nu vreau sa aflu ) . Si am mai aflat de la cineva ca exista tarantule din lumea veche si cele din lumea noua ! de exemplu daca esti alergic la cele din lumea noua la cele din lumea veche poti sa nu fi alergic la veninul lor :thumbup: .

Asta e ! mai astept pareri !
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de ati face un test de alergie ?

Mesajde robertcarst » 07 Apr 2013, 10:08

A mai fost discutat subiectul asta acum vreo 3-4 ani, si stiu ca am cautat si atunci mai multe informatii. Din ce tin eu minte, nu exista nici un caz de reactie alergica la veninul tarantulelor, asta din cauza compozitiei acestuia. Daca ai citit undeva diferit, chiar sunt curios sa aflu.
Eu nu mi-as face prea mari griji, in plus daca nu faci "teribilisme" cu animalul sunt destul de mici sansele sa ajungi muscat.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
petrepetre7
Gecko
Gecko
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2012, 18:36
Localitate: Turda
Nume: Petre Catalin

Re: Exista o modalitate de ati face un test de alergie ?

Mesajde petrepetre7 » 07 Apr 2013, 11:45

Oricum eu chiar nu ma aventurez si nu prea incurajez manipularea tarantulelor ! :thumbdown: ! problema sta in felul urmator ! m-am interesat la medic despre alergie si test ! Dna doctor a spus se pot face teste pt venin . Testul se face cutanat sau ocular . Dar ocular a spus dna doctor ca este periculos ( mai ales la venin ) daca sunt alergic , pot sa am reacti foarte urate pentru ca tesutul ocular este foarte sensibil , a mai spus ca veninul trebuie colectat proaspat si trebuie bagat la rece . Si dupa colectarea veninului testul trebuie facut in max 1-2 ore de la colectare ! problema este , cum colectez veninul de la tarantula ? stiti cumva o modalitate sau un video cum pot sa colectez veninul ? Multumesc!
:roll:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de ati face un test de alergie ?

Mesajde Chuckie » 07 Apr 2013, 12:07

snakefishmike scrie:Vali, ai sa razi, insa exista o mare posibilitate ca fiind alergic la veninul de albine, sa nu ai nicio problema cu cel de la o anumita tarantule. Exista mai multe tipuri de venin .


Da, ai dreptate, am mai cautat pe internet si se pare ca veninul tarantulelor are cu totul alta compozitie fata de cel al albinelor. Cel al albinelor si al viespilor este mult alergenic fata de al tarantulelor.
Avatar utilizator
petrepetre7
Gecko
Gecko
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2012, 18:36
Localitate: Turda
Nume: Petre Catalin

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde petrepetre7 » 07 Apr 2013, 12:10

Asta am gasit si eu ! asta e daca e sa fii alergic ... o patesti ! dar daca esti atent si nu te joci prea mult cu focul poti sa nu fii muscat niciodata ;) ( parerea mea , eu nu incurajez manipularea ) :poke:
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde robertcarst » 07 Apr 2013, 12:19

Si totusi a gasit cineva undeva un caz real de reactie alergica la veninul tarantulelor? Ca eu nu dau de nici unul. :)
Cat despre recoltat venin, este un episod din Dirty Jobs, Spider Pharm se cheama episodul, cred ca il mai gasesti pe torente.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde Chuckie » 07 Apr 2013, 12:25

Mda, nici eu nu am gasit.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde robertcarst » 07 Apr 2013, 12:30

O discutie mai veche de la americani

In mare ideea e ca veninul tarantulelor are ca si componente peptide, si nu proteine. Peptidele sunt mai mici si nu interactioneaza cu sistemul imun al omului, deci nu are cum veninul sa provoace o reactie alergica.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
petrepetre7
Gecko
Gecko
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2012, 18:36
Localitate: Turda
Nume: Petre Catalin

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde petrepetre7 » 07 Apr 2013, 12:41

robertcarst scrie:O discutie mai veche de la americani

In mare ideea e ca veninul tarantulelor are ca si componente peptide, si nu proteine. Peptidele sunt mai mici si nu interactioneaza cu sistemul imun al omului, deci nu are cum veninul sa provoace o reactie alergica.


Pai atunci de ce uni zic ca poti face soc anafilaptic ? de la ce se produce daca veninul nu are cum sa provoace reactie alergica ?
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde robertcarst » 07 Apr 2013, 12:45

Soc anafilactic de la ce? De la muscatura de tarantula? Din ce am citit si din propriile reactii, se pare ca perisorii urticanti pot provoca reactie imuna, dar de soc anafilactic eu n-am auzit.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
petrepetre7
Gecko
Gecko
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2012, 18:36
Localitate: Turda
Nume: Petre Catalin

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde petrepetre7 » 07 Apr 2013, 12:48

Ce am mai gasit si eu mai interesant despre tratarea muscaturi de tarantula , dar si despre socul anafilactic
Ultima oară modificat 07 Apr 2013, 12:53 de către petrepetre7, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Exista o modalitate de a-ti face un test de alergie ?

Mesajde Chuckie » 07 Apr 2013, 12:51

petrepetre7 scrie:
robertcarst scrie:O discutie mai veche de la americani

In mare ideea e ca veninul tarantulelor are ca si componente peptide, si nu proteine. Peptidele sunt mai mici si nu interactioneaza cu sistemul imun al omului, deci nu are cum veninul sa provoace o reactie alergica.


Pai atunci de ce uni zic ca poti face soc anafilaptic ? de la ce se produce daca veninul nu are cum sa provoace reactie alergica ?



Exista doar presupuneri, ipoteze... dar e mai bine sa scrii asta pe site decat sa se intample, discutiile astea au caracter preventiv. Uite ca si eu, care nu ma pricep la tarantule, o luam de buna, soc anafilactic, alergie... dar tot ce am gasit si eu e exact ce a spus si Robert, peptide, risc foarte mic de alergie... dureri, umflaturi ale locului muscat... cam atat. Pana acum nu am auzit pe nimeni sa aiba mari probleme de la veninul tarantulelor. Mai degraba de la perisorii urticanti.

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori