Recomandare Terariu/Vivarium Exotic.

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Misa
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 09 Dec 2013, 11:11
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudiu Misa

Recomandare Terariu/Vivarium Exotic.

Mesajde Misa » 09 Dec 2013, 12:17

Buna ziua,

Sunt nou pe forum si am nevoie de ajutor. Imi doresc un Terariu foarte frumos. De ce? Am nevoie de o bucurie. Am copil...am acvariu, deci, cred ca sunt responsabil. Am si disponibilitate sa ma ocup de el, insa imi lipseste experienta in acest domeniu. Am crescut un Oscar (astronotus ocelatus) pana cand nu l-am mai putut tine (acvariu prea mic) si l-am dat. Am crescut si Silver Sharks pana la fel, s-au facut prea mari si i-am dat si pe astia.

De ce imi doresc un Terariu?!?! Vreau sa pot creste in captivitate o pereche de reptile exotice si daca mai fac si pui, cu atat mai bine.

Marime. Nu imi doresc un Terariu Urias, cu toate ca as vrea...insa imi doresc ceva frumos.

Marime: Lungime 70 cm x Inaltime 35-40 cm x latime 30-40 cm.

Specie:

Panther Chameleon, Helmeted Chameleon, Veiled Chameleon.
Gecko Leopard, African Fat tail gecko. Giant Gecko!!!
Spiny Tailed Iguana, Green Iguana


Panther Champ si Giant Gecko sunt preferatele mele...

Prin exotic, vreau sa precizez ca imi doresc sa arate foarte bine, sa fie complex si daca se poate sa fie ca un mic ecosistem...ar fi perfect.

Imi doresc, daca se poate, sa-mi recomandati spre ce specii sa ma duc si de ce si daca se poate sa ma indrumati catre cei care-mi pot vinde cele dorite de mine, v-as ramane dator.

Multumesc,
C
ppalexandru
Gecko
Gecko
Mesaje: 56
Membru din: 26 Noi 2013, 17:58
Localitate: Titu
Nume: alexandru

Re: Recomandare Terariu/Vivarium Exotic.

Mesajde ppalexandru » 09 Dec 2013, 18:07

daca te intereseaza am eu un terariu de sticla 6 mm 80L/40l/40h cm cu decor 3D super este facut pentru un geko. pretul este de 350 ron si ti-l aduc eu la Bucuresti
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Recomandare Terariu/Vivarium Exotic.

Mesajde agamura » 09 Dec 2013, 18:24

@Misa : In primul rand trebuie sa te hotarasti ce specie vrei sa tii. Alegerea terariul trebuie sa tina cont de cerintele animalului respectiv.
Misa
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 09 Dec 2013, 11:11
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudiu Misa

Re: Recomandare Terariu/Vivarium Exotic.

Mesajde Misa » 09 Dec 2013, 23:00

Ok. M-am decis. Voi alege un proiect custom, pe care-l voi pune la punct impreuna cu domnul Maniac22. M-am decis asupra lui Gecko pentru ca din pacate in momentul de fata nu-mi doresc niste reptile solitare, ci vreo 2-3 sau care cresc dincolo de size: small :)

Ca perioada, proiectul nostru incepe pe 10 Decembrie 2013 si va dura probabil pana pe 10 Ianuarie. In aceasta luna voi visa cu ochii deschisi la momentul in cauza...voi citi orice e posibil despre cum sa cresti, sa te porti, sa hranesti, sa inmultumesti gecko in captivitate. O sa va rog sa ma ajutati cu info despre locul de unde sa incep sa citesc, unde sa continui si unde sa termin.

Ca specie, Gecko si minunatiile astea din linkul de mai jos ma fac sa mor de invidie. Exista in Romania, asemenea gecko de vanzare?

http://www.leopardgeckosforsale.com/collection
http://www.leopardgeckosforsale.com/other-morphs
http://www.leopardgeckosforsale.com/designers si pretul ?!?!?! :)

Alex, iti multumesc dar merg pe un proiect la comanda.

Agamura, Leo Gecko :)

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori