Am o intrebare

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
highninja
Ou
Ou
Mesaje: 11
Membru din: 16 Noi 2014, 07:33
Localitate: bucuresti
Nume: ali

Am o intrebare

Mesajde highninja » 20 Noi 2014, 21:42

Salut nu stiu daca am postat unde trebuie dar am un corn snake pe care il tin intr-o cutie de plastic si nu stiu ce incalzitor trebuie sa folosesc ca sa nu se topeasca plasticu :D
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Am o intrebare

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 20 Noi 2014, 22:21

Stai linistit ca nu sunt asa puternice incalzitoarele. Ai grija ca sa aiba aerisire cutia, sa fie de ajuns de mare si sa fie bine inchisa pentru ca evadeaza de fiecare data cand au ocazia. Incalzitoare sunt de la mai multe firme, il pui sub cutie pentru ca este specie terestra.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
highninja
Ou
Ou
Mesaje: 11
Membru din: 16 Noi 2014, 07:33
Localitate: bucuresti
Nume: ali

Re: Am o intrebare

Mesajde highninja » 21 Noi 2014, 04:12

Multumesc si incalzitoru da caldura cat trebuie nu ? sau poate sa dea mai multa caldura ?
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Am o intrebare

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 21 Noi 2014, 11:09

Nu poate sa fie oricat de cald, trebuie sa atingi temperatura optima. Dar tu nu ai citit despre cornsnake, ce temperatura, umditate are nevoie? Vreo 30 - 32 de grade in zona calda (unde pui incalzitor, bec) si 23 - 24 in cealalta parte a terariului (cutiei) iar noaptea poate sa scada pana pe la 20 de grade sau putin sub. Nu stiu sa-ti zic exact de cati watti trebuie sa fie incalzitorul pentru ca este influentat de o gramada de chestii cum ar fi temperatura din camera, daca se afla in interiorul sau exteriorul terariului si altele. Oricum cauta sa iei unu mai puternic, pe la 40 + watti, din experienta mea astea cu watti putini sunt anemice rau. Daca nu gasesti prin zona ta cauta pe net ca sunt peshopuri online.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori