Animale exotice + familie si prieteni

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Avatar utilizator
Vlad
Varan
Varan
Mesaje: 263
Membru din: 17 Oct 2010, 16:12
Localitate: Huddersfield
Nume: Vlad Georgescu
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde Vlad » 21 Noi 2010, 20:14

:clap: Sunt sigur ca multi si-ar dori o mama ca tine, care sa le sugereze sa-si ia un animal exotic
...pe cealalta parte insa, eu stiu si parinti care vor sa creasca asa ceva, dar nu sunt lasati de copii :lol: :lol:
1.0.0 Rhacodactylus Ciliatus (Crested Gecko)
1.0.0 Eublepharis Macularius ( Leopard Gecko)
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde Covoran Andrei » 21 Noi 2010, 21:15

Sa va spun si intamplarea mea :lol:
Acum vreo 7 luni de zile,facusem rost de id-ul lui shackw0n de pe un alt forum si am inceput sa il intreb despre iguane.El mi-a sugerat sa imi iau gecko leopard,pentru ca eram incepator si mi-a dat id-ul lui Vali.Vali avea un puiut de gecko de vanzare si i-am aratat mamei.A spus ca nu ii place cum arata,ca are coada groasa (vazand poze pe google cu alti gecko leoparzi),ca ii e frica ca o musca si mai multe chestii.
M-am riscat,am strans banii si am cumparat puiul de gecko de la Vali.L-am adus acasa si cand a venit mama de la servici a vazut minunatia :lol: :lol: .Spre fericirea si uimirea mea,i-a placut foarte mult.Apoi mama mi-a sugerat ca ar fi frumos sa ii iau lui Ajax(gecko-ul)si o fetita.Asa ca am vorbit cu Vali si mi-a adus si o fetita de gecko.Toate bune si frumoase pana mi-a venit alta nebunie,corn snake.
Peste 2-3 luni am vazut la Corleone cat de frumosi sunt cornii.Normal,vroiam si sarpe :lol: .Am vorbit cu Vali,m-am interesat de pret si am vorbit cu mama sa vad daca e de acord.Mama nu vroia de niciun fel,era in stare sa ma dea afara din casa cu tot cu soparle daca aduceam vreun sapre in casa.I-am spus ca nu creste foarte mare,ajunge in 2 ani si ceva la marimea maxima de 60 de centimetrii(am minti-o :shh: :shifty: ) si ca nu musca,ca e foarte bland.
A acceptat dupa ceva vreme de convingere si acuma totul este ok.
Secretul meu e ca stiu ce ii place,chiar daca vede poze pe internet si spune nu.
P.S:Acuma vreau un cameleon deci urmeaza partea a doua :lol: :lol:
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde zimba » 21 Noi 2010, 22:32

cameleon..pff e cam scump si foarte pretentios eu iti recomand sa mai astepti unpic :thumbup:
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde Covoran Andrei » 22 Noi 2010, 15:31

stiu ca e pretentios dar parerea mea e ca ma descurc cu el.momentan vreau sa-mi fac alt terariu pentru corn snake,apoi vedem cu cameleonul :lol:
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde BogdanFarm » 30 Mai 2011, 08:42

Tarantulele ca tarantulele... stau in terariul lor... dar serpii....

Cand mi'am luat primul sarpe(un cornsnake de 40 cm, luat cu acordul parintilor) parintii mei si'au format o parere total gresita despre ei... "aa, pai asta e rama nu sarpe" etc etc. La al doilea au facut la fel (cornsnake de 30 cm).

Din nefericire (pt ei) nu prea stiau ce e un sarpe adevarat cand l'am adus acasa pe al treilea.

N'a fost o reactie prea exagerata, dar acum nu mai intra in camera mea :snake:



PS: E vorba de un mascul adult de Elaphe obsoleta quadrivittata.
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde roxycaramel » 04 Dec 2011, 12:36

Pai inainte sa am gecko, sora mea (mai mare ca mine cu 5 ani) a prins un sarpe si l-a adus acasa. Problema e ca cineva(eu) i-a dat drumul(pe atunci eram mica si proasta) si nu l-am mai gasit! Cand i-am zis mamei mele ca vreau soparla...a facut spume la gura! Dupa ce am strand banii si am asteptat 3 luni(vreau sa zic ca visam soparla noaptea!) a venit si trenul cu soparla de la shakw0n! Vreau sa zic ca in primele 2 saptamani mama cand venea in camera ocolea biroul cu 5 metri diametrul:)) iar acum vine mere su se uita in terariu! "Soparla lu mami ce faci dolofano!"
Vreau sa zic ca am ajuns sa fiu geloasa pe soparla!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vladutz98
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 18 Apr 2012, 11:19
Localitate: Sighetul Marmatiei
Nume: Vlad Vladut

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde vladutz98 » 21 Apr 2012, 13:38

Buna eu de la Craciun in fiecare seara tot incerc sa o conving pe mama sa ma lasa sa-mi cumpar o agama cu barba
dat toata ziua o tie pe a iei:De ce sa-ti cumperi o soparla?
asa ca am hotarat sa-mi cumpoar singur unua si un terrariu adica cat de greu poa sa fie dar m-am inselat am vazut ca pretul unei agame e de 200-300lei un terrariu de dimansiuni mai mare costa cam 400lei si e destul de greu ca un copil de 14 ani sa faca bani dar nu ma lasa pana acuma am strans 350lei da poate pana in vara fac rost de bani iar mama nu va afla fiinda ea nu intra niciodata in camera la mine fiinda e in pod.
sa dea Dumnezeu cat de repede sa am reptila mult visata
Avatar utilizator
tomcatmouse
Gecko
Gecko
Mesaje: 75
Membru din: 14 Mai 2012, 15:37
Localitate: Bucuresti
Nume: B.Cristian

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde tomcatmouse » 18 Mai 2012, 16:41

Acum ceva timp am salvat din mana unor muncitori o iguana cam de 60cm , avea si coada jumatate rupta.Clar saraca a scapat de la cineva care intradevar a iubit-o,pot spune ca am asociat comportamentul ei cu cel al unui catel iubitor.Fetita mea care la vremea respectiva implinise varsta de 5 anisori a fost foarte incantata de noul nostru animalut (Dintisor),cu exceptia sotiei bineinteles.Ce facem cu dinozaurul asta? Unde il tinem? and so on....Am incercat sa gasesc stapanul dar fara rezultat...A trebuit sa dau iguana,iar de atunci ma tot uit luuuuuung prin terarile pet shopurilor ,poate,poate ...Acum 2 saptamani fiind cu fetita mea la cumparaturi nu am rezistat tentatiei si am cumparat una bucata Cameleon Calyptratus,bineinteles cu cele necesare,a urmat un Geko la o saptamana distanta iar in seara asta astept cu nerabdare o Agama ...In viitorul apropiat sper sa-mi creasca numarul de membri....
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde andrei0001 » 18 Mai 2012, 16:45

Sper doar sa nu faci greseala sa cumperi din pet-sh :hang: p !!
in rest la cat mai multe :)
Avatar utilizator
h1l3e
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 06 Noi 2011, 13:48
Localitate: somarlia
Nume: gica hagi

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde h1l3e » 19 Mai 2012, 17:46

Andrei, Tomcat a spus ca era la cumparaturi cand l-a luat, deci clar din petshop.

Tomcat, Andrei a spus asta pentru ca stim cu totii ca in majoritatea petshop-urilor, pe langa pretul astronomic,animalele sunt ingrijite foarte prost, cel mai des cu repercursiuni pe tot parcursul vietii(mai lunga sau mai scurta, dupa "norocul" fiecarui animal).
Asa ca ar fi bine ori sa fii atent daca animalul este in stare buna si a fost intretinut cum trebuie inainte sa-l cumperi, ori sa cumperi de la crescatorii de incredere de pe forum sau de la targurile de animale.
Succes!
Avatar utilizator
Sanllus
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 03 Mai 2012, 16:41
Localitate: Constanta
Nume: Dache Remus

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde Sanllus » 20 Mai 2012, 16:58

Eu, de cand sunt mic, am iubit animalele, si mergand cu tata la stadion, el avand meci de rugby, printre scaune erau niste soparle mici si rapide, si eram foarte curios sa le cunosc mai bine, si in loc sa stau si sa ma uit la niste oameni mari cum se placheaza si alearga dupa un nebun cu o mingie ovala, eu alergam soparlele, dar cu timpul, crescand, nu am mai stat dupa coada parintilor, si am uitat de "pasiunea" pentru soparlele mici si rapide.Anu trecut, in vara, am fost cu parintii la Sarmisegetusa Regia, si la celelalte urme de istorie din zona, acolo am gasit o salamandra de foc, dar nu am luat-o fiindca nu m-au lasat parintii, dar intr-o zi am gasit aceste soparle rapide, am prins 2, si le-am tinut cu mine timp de 2-3 zile, pana in Sibiu, cand i-am dat vestea bunicii ca vin pe litoral cu 2 soparle de la munte, aceasta s-a panicat si a spus ca pleaca de acasa :lol: si intr-un final, dupa morala mamei, le-am eliberat.
Ajungand acasa, am inceput sa ma uit pe net dupa soparle, informatii despre iguane si gecko peste tot, dar nu soparle asemanatoare cu acelea, iguana fiind prea mare am zis pas, un gecko leopard cu o coada groasa, nu prea imi parea mie a soparla, dar am zis, ca n-am nimic de pierdut. Dupa ce am invatat despre Gecko Leopard de la Shakw0n, m-am dus la parinti si i-am rugat, insistent, timp de 1 saptamana sa ma lase sa iau geckoul, eu aveam juma` din suma, tata a zis da din prima, si el ca mine, de mic iubitor de animale, dar mama a fost mai reticenta, dar s-a impacat cu ideea intr-un final.Si asa am fost eu la Shakw0n acasa, sa iau soparla, terariul si mancarea, iar de atunci sunt foarte fericit, si parca ma umplu de bucurie cand o vad pe Sitsa.
Si ca tot omul curios, cand am avut ocazia am tras cate un ochi la fiecare terariu, si am ramas masca de frumusetea lor.Si am decis, ca nu ma voi opri la o singura Gecko Leopard.Voi continua aceasta poveste, intr-un viitor necunoscut, posibil cu povestea unui cameleon.
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde denis » 26 Sep 2012, 07:55

La mine nu a fost prea mare panarama.. A inceput asa :

- Mama, vreau sa ma apuc de ceva ?
- Ce ti-a mai venit prin cap nu vezi ca incepe scoala in 3 sapt ? :table: :table: :table:
- Da mama, dar vreau o tarantula .. :turtle2:
- Ce e aia ???? :blow:
- Un paianjen...
- VORBESTI CU TATA NU CU MINE !!! :steam: :sad: :voodoo:
- Bine.. Tati pot sa imi iau o tarantula???
- Daca au grija de ea da..
A doua zi am ;uat un Pterinnochilus murinus de 4 cm.
Peste 2 sapt cand a venit ziua mea, i-am propus lu tata sa imi ia un kingsnake... :happybday:
Raspunsul, neasteptat a fost da ( crek nu s-au mai obosit sa ma certe , ca tot ce vroiam faceam .. )
Si de atunci am asa :
- p murinus
-e campestratus
- madagascar hissing
- 2 acvarii cu discusi leopard ( 1 120L, 1 110L )
- acvariu carasei ( 130L )
-3 canari
Si urmeaza un proiect de 5 gecko leopard :bliss: :bliss: :bliss: :bliss: :drool: :xmas: :frog: :frog: :frog:
:whip:

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori