Animale exotice + familie si prieteni

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde Crabman » 20 Iun 2010, 23:14

cum au reactionat ai vostrii ,prietenii etc cand au auzit ce vreti sa faceti ?eu am un prieten care a luat o tarantula fara sa stie parintii .....rezultatul ....mama lui a aruncat-o pe geam la propriu :angry:
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde shakw0n » 21 Iun 2010, 01:56

Ce mama tampita!!
Iar copilul daca stia ce fel de mama are, pt ce si`a mai luat`o??
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde Crabman » 22 Iun 2010, 00:01

habar nu am ....cica s-a dus jos si avea abdomenul rupt
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde shakw0n » 22 Iun 2010, 00:52

Mai poti sa zici ceva?! :silent: :silent:
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
manu
Gecko
Gecko
Mesaje: 71
Membru din: 10 Apr 2010, 01:53
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde manu » 23 Iun 2010, 12:15

ce urat :thumbdown:
http://manu100.deviantart.com
http://fotografeveniment.wordpress.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde Chuckie » 25 Iun 2010, 11:49

Maica-mea are 68 de ani. Cand am venit cu boa acasa, desi avea doar 75 cm a inceput sa tipe ca o sa o stranga de gat in somn. Dupa doua saptamani venea la terariu cu ochelarii pe nas si intreba:
- Ce face baiatu' lu' mama ?

Acum ca are 1,8 m a inceput sa ii fie frica de el. Serpii nu o atrag, in schimb toate soparlele sunt copiii ei... :D
Avatar utilizator
manu
Gecko
Gecko
Mesaje: 71
Membru din: 10 Apr 2010, 01:53
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde manu » 25 Iun 2010, 12:01

mama ta e tare ;) ar trebui sa se intalneasca cu mama sa schimbe niste idei de viata, poate asa o sa am si eu cateva animale in plus :thumbup:
http://manu100.deviantart.com
http://fotografeveniment.wordpress.com
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde Corleone » 25 Iun 2010, 14:53

la inceput ai mei priveau tarantula cu frica, dar nu ziceau nimic. cand au inceput sa intre din ce in ce mai multe animale imi ziceau sa renunt, sa mai vand din ele. acum tata nu mai zice nimic, mama mai bate apropouri sa le dau, prietena imi zice sa nu mai iau nimic, catzeaua linge serpii, deci singura care mai vrea :lol:
id: alexfota91
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde zimba » 20 Aug 2010, 00:06

familia a reactionat foarte rau a trebuit sa le explic ca veninul tarantulelor nu e letal pentru om ,nu fac zgomot nu miros si la capitolul gandaci stau sub pat nu te incurca si nu are cum sa scape pentru ca am grija si chiar daca ar scapa nu ar rezista fara hrana umiditate etc cu 2 3 povesti destea pe saptamana iam domolit si cu prieteni...aceiasi intrebare "ce-ti fac tarantulele" eu: stau :shifty: . prin 1800 la inceputu lui 1900 cine avea papagal?! :shock: va zic eu doar circari si aia cu lozuri :ugeek: dupa ce a devenit pet proprietaru papagalului era privit cum suntem noi priviti :worm: acum dupa 100 200 ani toata lumea tot, taranu are papagal si gasesti papagal in orice petshop.
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde Crabman » 20 Aug 2010, 01:07

Hai sa imi zic si eu povestea ....vroiam neaparat un animal exotic ....orice....am vrut iguana ....dupa ce am aflat ca nu e asa usor de tinut am vrut gandaci de madagascar.....dupa ce mama a zis ca sunt groaznici am vrut scorpion....dupa asta am vrut agama dupa asta am vrut tarantula ....(si am ramas la tarantula)dupa fiecare refuz din partea mamaei in legatura cu un animal imi doream altceva in speranta ca imi va lua ....dupa ce am ramas la tarantula .....m-am rugat de ea cel putin 4 luni ....dupa 4 luni intr-o seara cand ma rugam de ea .....mi-a zis ...nici macar nu stii sa o ingrijesti....ei bn cand am auzit asta i-am zis tot ce am citit in 4 luni surprinsa de cate stiu ....a zis ca o sa imi ia dar cand o sa fie mai cald afara sa nu o tin in casa....desigur ca i-am zis ca nu poate sta afara dupa ce am cumparat-o....cand a venit acasa ....(o b smithi de 3 cm pe care am dat atunci 80 de ron ...)i-am aratat-o prima data bunicii mele ....si i-am zis uite cat e de frumoasa ....ea a zis:nu inteleg ce vezi asa frumos la un paianjen...
eiii bine si dupa 3-4 zile ii tot tineam eu teoria chibritului bunicii sa nu deschida cutia .....si dupa 5 min de explicatii imi zice:haiii mai ca nu e chiar asa periculos sa o scot ....eu am scos-o din terariu si m-am "jucat"cu ea....eu: :wtf: :shock:
acum am mult mai multe animale si desi le uraste cand apare unul nou nu mai e chiar o mare pb ....a inteles ca nu e o diferenta intre a avea o tarantula sau a avea 5...
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde sMd » 20 Aug 2010, 01:50

Crabman scrie:Hai sa imi zic si eu povestea ....vroiam neaparat un animal exotic ....orice....am vrut iguana ....dupa ce am aflat ca nu e asa usor de tinut am vrut gandaci de madagascar.....dupa ce mama a zis ca sunt groaznici am vrut scorpion....dupa asta am vrut agama dupa asta am vrut tarantula ....(si am ramas la tarantula)dupa fiecare refuz din partea mamaei in legatura cu un animal imi doream altceva in speranta ca imi va lua ....dupa ce am ramas la tarantula .....m-am rugat de ea cel putin 4 luni ....dupa 4 luni intr-o seara cand ma rugam de ea .....mi-a zis ...nici macar nu stii sa o ingrijesti....ei bn cand am auzit asta i-am zis tot ce am citit in 4 luni surprinsa de cate stiu ....a zis ca o sa imi ia dar cand o sa fie mai cald afara sa nu o tin in casa....desigur ca i-am zis ca nu poate sta afara dupa ce am cumparat-o....cand a venit acasa ....(o b smithi de 3 cm pe care am dat atunci 80 de ron ...)i-am aratat-o prima data bunicii mele ....si i-am zis uite cat e de frumoasa ....ea a zis:nu inteleg ce vezi asa frumos la un paianjen...
eiii bine si dupa 3-4 zile ii tot tineam eu teoria chibritului bunicii sa nu deschida cutia .....si dupa 5 min de explicatii imi zice:haiii mai ca nu e chiar asa periculos sa o scot ....eu am scos-o din terariu si m-am "jucat"cu ea....eu: :wtf: :shock:
acum am mult mai multe animale si desi le uraste cand apare unul nou nu mai e chiar o mare pb ....a inteles ca nu e o diferenta intre a avea o tarantula sau a avea 5...



mult mai multe = 5? :)
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde Crabman » 20 Aug 2010, 12:46

mult mai multe =8 :lol:
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde sMd » 20 Aug 2010, 13:18

viewtopic.php?f=14&t=199&start=30 sa auzim despre ele:)
Avatar utilizator
Vlad
Varan
Varan
Mesaje: 263
Membru din: 17 Oct 2010, 16:12
Localitate: Huddersfield
Nume: Vlad Georgescu
Contact:

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde Vlad » 21 Noi 2010, 14:21

Si mie mi-a luat ceva sa-i conving pe ai mei sa ma lase sa-mi iau primul sarpe...cu tata a fost mai usor, a zis ca dupa ce ne mutam, daca o sa am grija de el fac ce vreau...asta bineinteles dupa ce le explicasem tot ce am citit despre ei, si cum se ingrijesc
...pana la urma a acceptat si mama, dar cu conditia ca ea sa nu-l vada....cand in sfarsit ne-am mutat si mi-am luat primul corn snake, nu stiu de ce, dar mama parea mai entuziasmata ca mine :wtf: , si cred ca daca o lasam s-ar fi "jucat" cu el mai mult decat mine :lolno:
Intre timp m-au lasat sa imi mai cumpar un corn snake, apoi sa trec la un boa constrictor, iar acum un gecko.....sper ca urmeaza o agama cu barba :twisted:
1.0.0 Rhacodactylus Ciliatus (Crested Gecko)
1.0.0 Eublepharis Macularius ( Leopard Gecko)
micky
Ou
Ou
Mesaje: 10
Membru din: 08 Noi 2010, 12:20
Nume: Mihaela Ghita
Localitate: Bucuresti

Re: Animale exotice + familie si prieteni

Mesajde micky » 21 Noi 2010, 18:22

Fain ,pai eu am fost capul rautatilor ca parinte .Baietelul meu vroia un caine ,eu nu si nu si i-am sugerat un sarpe iar lui i-a placut ideea .Am cautat pe net si am gasit.De primul m-am indragostit pe loc cand am vazut poza ,dar ...probleme cu transportul asa ca am rezolvat si am plecat la munte sa-l luam . Dupa ceva timp am aflat de targ si am ajuns si acolo de unde am luat o fetita (corn snake) pt baiatul meu,frumos si o gecko ,o fetita .Norocul meu e ca nu am fost lasata s-a schimb bani ca sigur cumparam mai multe . :D Asadar a urmat o serie de complimente la adresa mea ,ca parinte :D ..toti pustii din cartier isi doreau sarpe, dar din pacate pt ei nu au avut noroc .:))

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori