hrana

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
micky
Ou
Ou
Mesaje: 10
Membru din: 08 Noi 2010, 12:20
Nume: Mihaela Ghita
Localitate: Bucuresti

hrana

Mesajde micky » 08 Noi 2010, 18:50

Salut ,am un corn care a naparlit ieri ,cand este recomandat sa i dau sa manance .Multumesc
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: hrana

Mesajde Chuckie » 08 Noi 2010, 19:12

Oricand.
micky
Ou
Ou
Mesaje: 10
Membru din: 08 Noi 2010, 12:20
Nume: Mihaela Ghita
Localitate: Bucuresti

Re: hrana

Mesajde micky » 11 Noi 2010, 15:03

Multumesc
Avatar utilizator
state dan
Pui
Pui
Mesaje: 33
Membru din: 21 Noi 2010, 22:08
Nume: STATE DAN
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: hrana

Mesajde state dan » 02 Dec 2010, 19:58

Am o intrebare! Soparla a regurcitat (a vomitat mai pe romaneste). doua insecte mancate cu ceva timp inainte. Banuiesc doua motive: ori a mincat prea mult ( e prima oara cid mananca doua simultan) ori a fost din cauza unei bobite de polistiren pe care a inghitit-o cind a baut apa (o pusesem in vasul de apa ca sa observ nivelul apei). la ceva timp dupa ce a vomitat a eliminat si polistirenul (pe partea cealanta, nu pe gura....) apoi cam dupa doua ore a mincat din nou un gindac.
A mai patit cineva asa? acum e clar ca si reptilele vomita dar nu stiu daca se intimpla frecvent sau numai in cazuri grave si daca o sa aiba repercursiuni.
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: hrana

Mesajde Covoran Andrei » 03 Dec 2010, 13:04

in primul rand nu ai facut deloc bine sa pui bobita de polistiren in apa,soparlele dau cu limba pe orice.nu are cum sa manance prea mult,stiu ele cat trebuie sa manance.
nu cred ca e ceva rau daca a regurgitat dar,niciodata sa nu pui alte materiale in terariu.doar cele necesare.
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
micky
Ou
Ou
Mesaje: 10
Membru din: 08 Noi 2010, 12:20
Nume: Mihaela Ghita
Localitate: Bucuresti

Re: hrana

Mesajde micky » 03 Dec 2010, 16:44

de vomitat nu ,dar a refuzat gandaci ,cand lor le am dat s a manance mancare de pisici ,3 zile nu a mancat ,, cura de frumusete ,,
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: hrana

Mesajde Covoran Andrei » 03 Dec 2010, 17:48

nu am inteles ce ai vrut sa zici mihaela nici cu mancarea de pisici nici cu acea cura de frumusete...
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
state dan
Pui
Pui
Mesaje: 33
Membru din: 21 Noi 2010, 22:08
Nume: STATE DAN
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: hrana

Mesajde state dan » 03 Dec 2010, 18:14

Multumesc! Bucatica aia de polistiren trebuia; imi trebuia mie ca nu vedeam cata apa sa pun :roll: mai bine o inghiteam eu!acum m-am invatat minte! am masurat capacitatea vasului si dupa ce il spal si il pun la locul lui torn exact cat trebuie...si copilu e bine! maninca si se comporta normal. multumesc pentru raspuns!
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: hrana

Mesajde casper11092001 » 04 Dec 2010, 00:58

state dan am si eu o intrebare ce soparla ai exact ca nu ai zis si ce fel de insecte i-ai dat sa manance.Cu bobita de polistiren in apa a fost o greseala dar ai zis ca a eliminat-o pe partea cealalta deci nu ar avea treaba cu regurgitatul.Posibil sa fi regurgitat din cauza ca ai vrut sa o scoti afara dupa ce am mancat si ea s-a stresat.Ai zis ca esti nou in chestia cu tereristica deci soparla nu o ai demult si din asta inteleg ca poate nu e obisnuita cu tine asta ar fi motivul pt. care ea s-a stresat sau speriat.Reptilele regurgiteaza cand prada este prea mare sau cand se simt amenintate sa se poata misca mai repede.
Avatar utilizator
state dan
Pui
Pui
Mesaje: 33
Membru din: 21 Noi 2010, 22:08
Nume: STATE DAN
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: hrana

Mesajde state dan » 07 Dec 2010, 21:07

Se poate sa fie si asta. Adica s-a usurat ca sa-si ia demarajul mai repede! O stergea ,,soparleste” de cate ori intram in raza ei vizuala. Acum nu mai fuge, se uita la mine cu un ochi precum curca. Mancase un greier si o pupa de mealworms. Greierele era partial digerat celalant cam intreg. S-ar putea sa fie si cu greieri aia ceva in neregula. Nu stiu, dar acum am alt necaz, cred ca are diaree, a facut asa apos ca albusul de ou. Dar nu stiu de la ce ca ieri nu a vrut sa manince nimic….
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: hrana

Mesajde casper11092001 » 07 Dec 2010, 21:14

dar ce soparla ai ca tot nu ai zis
micky
Ou
Ou
Mesaje: 10
Membru din: 08 Noi 2010, 12:20
Nume: Mihaela Ghita
Localitate: Bucuresti

Re: hrana

Mesajde micky » 07 Dec 2010, 21:22

ok ,scuze
Am hranit gandaci pt gecko cu hrana de pisici ,si a refuzat sa i manance .
Avatar utilizator
state dan
Pui
Pui
Mesaje: 33
Membru din: 21 Noi 2010, 22:08
Nume: STATE DAN
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: hrana

Mesajde state dan » 08 Dec 2010, 21:10

Eu gandacii ii hranesc cu de toate; hrana pt. pisici, pt. pesti, lapte praf, legume si fructe, chiar si polen :lol:….si de obicei ii mananca imediat. Nu cred ca e de la asta. Ieri au stat acolo si nu s-a atins de ei. A mai facut si pe ia (adica scaunul ala cu mult lichid) :surprised: deaceea m-am impacientat. Astazi totul a intrat iar in normal dar nu i-am mai dat greiere! Stiu eu ce sa zic, eu banuiesc greieri! Va spun, dar sa nu radeti de mine! Eu zic ca sunt batrini :roll: ….Asta vara am facut si eu o incercare, cu o greieroaica prinsa in curte. Nu va ganditi la prosti ca era deja gravida :oops:! A facut oua, au iesit puii, i-am crescut, vreo 40 si i-am facut mari dar neam sa se imulteasca….Dupa cate vad eu cam toti sunt baieti! Cum de din toti 40 nici o femela nu-mi dau seama. Au 4 luni si ca sa nu moara de batrinete m-am hotarit sa-i trec in meniu. La primul a vomitat; a doua oara l-a mincat dar ziua urmatoare a postit! Poate e doar o prostie in capul meu dar eu nu-i mai dau din aia!

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori