ExoFauna Teraristic Show

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

ExoFauna Teraristic Show

Mesajde Corleone » 15 Dec 2010, 02:00

Un serial cu diverse chestii legate de teraristica, pe care il vreau cat mai lung.

Episodul 1 - Cutia de polistiren
Cu o sursa de caldura inauntru, mentine foarte bine o temperatura mai ridicata decat cea a camerei. Buna pentru gandaci, tarantule, etc.

id: alexfota91
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 235
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Re: ExoFauna Teraristic Show

Mesajde Shak » 15 Dec 2010, 11:33

Sunt deacord la o faza cu feciorul..."Nu e prea estetic"
In rest are o gramada de lipsuri:
Aerisirea lipsa cu desavarsire, iar la multe specii de insecte este vitala.
Capacul acela nu inchide foarte bine si sigur scapa insecte prin casa
Sa nu mai vorbesc de umiditate.
Un bec ca sursa de caldura si fara aerisiri inauntru o sa fie o temperatura mult prea mare pentru ca insectele sa supravietuiasca, sa numai spun si de faptul ca la inceput recomanda si la animale.
Crescatorii experimentati de tarantule stiu ca o tarantula sapa si iese si prin unele caserole de plastic. Oare ce sa intampla cu polistirenul care nu opune rezistenta mai deloc.

Constructii identice gasiti pe Youtube dar pentru incubatoare la care imbinarile se fac cu silicon pentru ca umezeala dezlipeste banda aceea. Banda poate fi folosita pe exterior pentru design.

Ideal pentru incubator, in interior temperatura se poate mentine cu un vas cu apa si un incalzitor de acvariu.
As mai recomanda sa se foloseasca polistiren extrudat deoarece nu se sfarma si e mult mai rigid decat polistirenul expandat.

Este doar opinia mea, iar daca doreste cineva sa foloseasca oricare solutie luata de pe net, o face pe proprie raspundere.

Plus ca se semneaza ca reprezentant EXOFAUNA.
Nu stiu daca este real, dar sunt sigur ca ci de la EXOFAUNA nu sunt deacord cu acest filmulet.
http://www.shak.ro

1.2.0 Varanus Acanthurus (Ackie Monitor)
0.0.1 Varanus Doreanus (Blue Tail Monitor)
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 235
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Re: ExoFauna Teraristic Show

Mesajde Shak » 15 Dec 2010, 17:42

Corleone trebuia sa specifici aceste lucruri deoarece vine un copil care e incepator si o sa se trezeasca cu toti gandacii morti sau cu ei prin casa daca face dupa filmuletul tau si o sa aibe probleme, ca nu il mai lasa mama si tata sa tina nimic. Daca tot faci o treaba fa-o pe toata nu cu jumatati de masura.
Idea in sine e laudabila dar:
Fa-ti un scenariu sa fie informatia complecta si clara, ca altfel in loc sa ajuti mai tare incurci.
Vezi pe youtube cum se face.
Inca odata ideea e buna produsul final nu a iesit.

Degeaba ai tu domeniu de net daca ei au marca inregistrata pe numele acela tu nu ai voie sa il folosesti deloc. Asa zice legea. Ideea era sa te informezi tu daca poti sa folosesti domeniul sau nu, sa nu te trezesti cu un proces. Dar si asta era ca si informatie ca pana la urma tu faci ce vrei.
Bafta si sa vedem cat mai multe filmulete utile.
http://www.shak.ro

1.2.0 Varanus Acanthurus (Ackie Monitor)
0.0.1 Varanus Doreanus (Blue Tail Monitor)
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: ExoFauna Teraristic Show

Mesajde sMd » 17 Dec 2010, 21:48

ideea cu cutia de poliester era sa poti sa tii in el terarii,cutii,cutiute etc, nu pentru a un animal in el. temperatura se asigura cu un termostat.
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: ExoFauna Teraristic Show

Mesajde zimba » 17 Dec 2010, 22:14

asta e rasplata pentru primu lui video...credeti ca robc.arachnophiles a fost mai breaz ?eu imi tin cuttile cu gandaci in sertar am pus o perna care se incalzeste sub cutii si nu am treaba au si aer o data pe zi deschid sertarul si am obtinut rezultate pe masura :thumbup: deci nu vad de ce videoul lui corleone n-ar fi bun....astia care sunt nemultumiti faceti voi un video mai bun si apoi comentati...eu nu ma cert cu nimeni dar nu-si au rostu criticile
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: ExoFauna Teraristic Show

Mesajde sMd » 17 Dec 2010, 23:31

a fost o neintelgere iti zic eu :P
Avatar utilizator
Sanllus
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 03 Mai 2012, 16:41
Localitate: Constanta
Nume: Dache Remus

Re: ExoFauna Teraristic Show

Mesajde Sanllus » 05 Mai 2012, 10:10

imi place foare mult ideea, tinand cont ca majoritatea cresc hrana personal, m-ar tenta sa fac ceva la scara mai mica pentru Dubia, dar e mult de gandit, incat sa nu se intample ceva neplacut. +1 pentru idee de la mine

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori