Teraristica si presa

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde alex_snake_gunit » 20 Iun 2011, 14:09

E ROMANIAAA!!! :table:
ar merge si la noi organizate prezentari pt copii ,dar te trezesti ca vine politia de prosti si iti ia animalele ca nu ai acte :table:
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde roxycaramel » 12 Aug 2011, 11:26

ar fi prea mult sa faca si ei niste prezentari si dastea na-i cei face...Dar cum a zis si Alex... E ROMANIA!!! :table:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
wMgabi
Breeder
Breeder
Mesaje: 204
Membru din: 07 Sep 2011, 00:47
Localitate: Iasi
Nume: Manole Gabriel
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde wMgabi » 28 Noi 2011, 10:32

LOOOOOOOOOOOOOOOL,OMFG!!!!! WTF!!!!,astia deacuma o sa arata la tv,"femeia planta,singura femeie din romania care are sute de plante in apartamentul ei"e chiar stupid si patetic!!e pur si simplu...pasiune....ce mare zarva ca el/ea are 2 pintoni sau nu stiu ce in casa...
Motto for life:
"If you're gonna do it , do it with passion!"
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde adrianyva » 04 Dec 2011, 19:09

chiar daca sunt mare iubitor de reptile asa ceva mi se pare deplasat!
asta e un idiot nimic mai mult!
http://stirileprotv.ro/stiri/socant/ace ... override=1
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde roxycaramel » 05 Dec 2011, 09:48

asta e.....pai e....dar e foarte.....saracul animal! :shock:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde BogdanFarm » 05 Dec 2011, 10:06

adrianyva scrie:chiar daca sunt mare iubitor de reptile asa ceva mi se pare deplasat!
asta e un idiot nimic mai mult!
http://stirileprotv.ro/stiri/socant/ace ... override=1



De ce Doamne-iarta'ma ai posta asa ceva aici?!?!?!? De ce?! Care'i spilu'? Asta nu e stire de teraristica, e o simpla cruzime fata de animale! Puteam sa traiesc bine-mersi fara sa aflu de rahatul asta... Si nu e doar parerea mea... Pfff... As mai zice eu multe, dar am citit regulamentul :silent: ...

Pentru moment atat: :angry: :angry: :angry:
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde movix » 05 Dec 2011, 14:09

Cat puteti sa fiti de ipocriti.... va indopati serpii cu soareci si sobolani si nu aveti nimic impotriva, dar cand vine vorba de o matza, vai doamne, cata cruzime. Cine va da voua dreptul sa stabiliti care e diferenta intre un sobolan si o pisica? aaa, ca pisicile sunt mai "cute" si sobolanii nu sunt, asta e alta problema, dar tot animale sunt :voodoo:
:bliss:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde Chuckie » 05 Dec 2011, 14:49

@Movix, ai oarecum dreptate. Problema insa apare din cauza multimii. Majoritatea oamenilor urasc soarecii si sobolanii si urasc in aceeasi masura si reptilele. Si din cauza asta nu au nimic impotriva serpilor hraniti cu rozatoare. Problema apare in momentul in care o pisica, mult mai iubita de oameni decat reptilele, este data ca hrana cui? Unei reptile. Si uite ce tambalau a iesit din cauza prostiei multimii. Uram reptilele dar iubim pisicile, deci sa il bagam pe iubitorul de reptile la puscarieeeeee... Nu doar la noi in tara gandesc oamenii asa idiot. Noi romanii am atins in schimb apogeul prostiei si fatarniciei. Totusi recunosc ca nici eu nu as putea da un caine sau pisica la sarpe. Trebuie sa recunosti si tu ca e mai greu cu animalele care isi manifesta vizibil atasamentul fata de om. Mi-e mila mai mare de pisici decat de rozatoare, cu rozatoarele m-am mai obisnuit. Daca prin absurd soarecii si sobolanii vor deveni animale de companie "cute" o sa fim arsi cu totii pe rug. Marea masa a populatiei uraste reptilele asa ca se ajunge la proiecte de lege precum cele propuse in Austria sau Germania, culmea, tari cu traditie in teraristica. Iti dai seama cam ce legi s-ar putea da la noi in tara? Mi-e frica sa ma gandesc prea mult... :shh:
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde BogdanFarm » 05 Dec 2011, 18:38

Eu as fi dat acelasi raspuns si daca acea pisica ar fi fost data mancare unui lup, unui rechin sau unui vultur (e.g.). Daca urasc reptilele, atunci de ce le tin in casa si incerc sa le asigur conditii cat mai bune? Si ce caut aici?
Am avut pisici de mic, mi se pare oribil sa omori una asa (omul a omorat'o, sarpele nu are nici o vina). Cat despre rozatoare, am avut si soareci si sobolani, serpii trebuie sa manance si ei.

In fine... sa terminam cu off-topicul.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde snakefishmike » 05 Dec 2011, 20:16

Hai frate ca @movix a pus punctul pe I. E chiar ipocrizie.
Am avut si am pisica si am crescut serpi care ar fi mancat linistit vreo 3 la o masa. Asa si? Le dadeam iepuri. Aia nu sunt "cute"?
Hai dati-o ma-sa de treaba. Asta-i legea firii. Daca sarpele prindea singur pisica pe undeva, nu era aceeasi chestie?
Ca ala a fost un idiot care s-a filmat si a pus asta pe net, asta-i cu totul alta poveste. In rest ... nimic nou sub soare.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: Teraristica si presa

Mesajde andrei0001 » 05 Dec 2011, 20:34

"Asta-i legea firii. Daca sarpele prindea singur pisica pe undeva, nu era aceeasi chestie?"
daca tu consideri ca asta e legea firii insemana ca nu stii despre ce vorbesti !
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde snakefishmike » 05 Dec 2011, 21:33

Zici tu? :lol:
Te pomenesti ca la tine serpii mananca salata :lol: :lol: :lol:
Mai oameni buni serpii mananca orice animal cu sange cald, sau dupa caz cu sange rece in cazul speciilor ophiofage. Ce atata tambalau?
Sau te pomenesti ca plangi de mila tuturor animalelor pe care serpii le vaneaza pt a se hrani?!?
In inteligenta ei mareata, Mama Natura a lasat fiecare animal cu rostul lui si cu felul lui de a se hrani.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde roxycaramel » 05 Dec 2011, 21:57

Mda, talentu' omului e de a se lua in gura cu alt om...nimeni nu are dreptate, dar toti aveti dreptate intr-un fel. Totusi e vorba de psihicul omului. Despre ideea ce s-a transmis in generatii. Una ar fi un sobolan care e cunoscut in istorie(mai ales in evul mediu) ca moarte pe 4 picioare. Neuitand sa mentionam ca lumea se teme de acesti mici rozatori care au adus epidemii de ciuma si alte boli la fel de periculoase.(amintim de "Marea Ciuma" din Anglia si de "Moartea Neagra" tot din Anglia) dar am deviat de la subiect. Revenind: Si pisica care e vai asa draguta si desteapta si amuzanta si frumoasa bla bla bla. Lumii i se pare o crima ca o pisica sa fie data drept mancare de serpi, dar un lucru normal sa dea la sarpe rozatoare.
Cei carora nu li se pare o crima, ci din contra sa fie normal sa dai ca mancare de reptile o pisica, Sunt oamenii care dau in cealalta extrema si care pun pisicile si sobolanii in aceeasi oala cea ce iar nu e bine. Dar totusi ei au o parte de adevar. Un sarpe nu mananca doar sobolani sa ne intelegem. Deci in concluzie, va certati pe tema aceasta degeaba, caci cea ce sustineti voi sunt doar stereotipuri sau reciproci ale acestor stereotipuri din capul vostru!

Toate cele bune, Roxy
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde snakefishmike » 05 Dec 2011, 22:42

Roxy si pisica a avut momentele ei de cumpana, incepand cu venerarea ei de catre vechii egipteni si terminand cu superstitiile care inca mai bantuie si in zilele noastre, in special pisicile negre.
http://www.stepup.ro/clients/wlm/trks.p ... by5jb20%3D
Sunt animale care se hranesc cu alte animale si care la randul lor sunt hrana altor animale. Tare-s curios ce reactii ar fi fost pe net daca un alt dobitoc se filma in timp ce-si hranea jaguarul cu un anaconda ( e stiut faptul ca in jungla amazoniana anacondele devin de multe ori hrana jaguarilor).
Da' ma rog, la capitolul ipocrizie chiar suntem primii.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: Teraristica si presa

Mesajde adrianyva » 05 Dec 2011, 23:13

vad ca s-a deviat mult de la ce am vrut sa arat prin acel articol!
eu nu am zis ca sarpele are vreo vina...mi se pare absolut firesc cum a reactionat! eu ma refer la idiotul care a dat pisica la sarpe! iar discutii din astea banale gen...care e diferenta daca dai un sobolan sau o pisica, sau care e diferenta daca dai de mancare un mealworms sau un caine deja au devenit prostii! vad ca multi nu fac diferenta intre un mealworms si un caine din punct de vedere al hranei!
poate de maine am sa imi hranesc si eu serpii cu copiii....doar care e diferenta dintre un copil si un dubia :))
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori