Animalul potrivit ?

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde Crabman » 21 Mar 2011, 02:35

eu zic sa cumepri gecko leopard ....parca ai zis ca ai de dat 200 de euro....cu 200 de euro cumperi un gecko leopard tornado si un sunglow(daca vrei ceva deosebit,daca nu poti lua morph-uri mai comune)si restul de bani ii folosesti pt terariu si accesorii
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde roxycaramel » 27 Iun 2011, 21:51

gecko leopard e cea mai buna alegere pentru incepatori...sora mea mai mica( are vreo 4 ani) o asociaza cu un hamster fara par dar care e mult mai prietenos.
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde vic » 28 Iun 2011, 00:08

Tot Leopard ti-as recomanda si eu.
Fata de Gecko diurni, nu vei avea nevoie de bec UV, iar fata de alti Gecko nocturni, nici de conditii de temperatura si umiditate speciale- sunt subtropicali, nu tropicali. In plus, tatal lor Ron Tremper scrie ca se pot intretine perfect doar cu larve de Tenebrio- "mealworms"- pare cam unilateral si dezechilibrat regimul asta, dar poti alterna si cu alte mini-prazi (libarcile), daca vrei sa le asiguri varietate. Capacelul cu Microcalcium (pudrezi si hrana cu el) si apa- si cam asta ar fi cu ei. Un heat-pad mic, cand va fi cazul, sa le tii un coltisor cald (30-35*C), in rest 20-25. Repaus hibernal- optional, dar le-ar prinde bine o luna la 15-20, sa le reseteze "ceasul".
Sunt si foarte simpatici si au un comportament interesant, sunt criminal de tembeli si amuzanti, si fiecare individ e oarecum diferit ca "personailtate".
Nu iti trebuie forme deosebit de elaborate, care sunt mai sensibile; ori normali, ori ceva mai putin lucrat- colegii stiu mai bine care varianta e mai putin fortata prin selectie. Eu am normali si Super Hypo (si oarecum) Carrot Tail, robusti, au stat asta iarna si la 12-15*C (desi in habitat au si mai rece, totusi nu-ti recomand decat 15-20 pentru coclitii astia selectionati, daca tii neaparat la repaosul de iarna).
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde roxycaramel » 02 Iul 2011, 20:25

Sa sti ca(scuzati cacofonia) cu putin ajutor din partea stapanilor gecko leopard pot fi diurni(dar mai greu). Ia-ti un pui pe care sa-l obisnuiesti...pui sunt activi all day! :bliss:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 41 vizitatori