Animalul potrivit ?

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Rosoi
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mar 2011, 20:56
Nume: Rosoi Vlad

Animalul potrivit ?

Mesajde Rosoi » 19 Mar 2011, 21:09

Dupa pesti si rufilata cred ca a sosit timpul sa cresc si altceva dar inca nu pot sa ma hotarasc asupra unei specii ...
Loc pentru un terariu suficient de mare nu prea este adica dupa ce am desfintat nano-marinu' am 100x50x100 pentru terariu + iluminare .

In consecinta caut o specie mai usor de crescut , relativ sociabila capabila sa convietuiasca eventual cu inca un animal in acelasi terariu , evident in spatiu descris mai sus si eventual sa fie activa in timpul zilei ...


Ceva idei ?
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde Trancer » 19 Mar 2011, 21:20

Nu prea are sens nimic din ce ai spus. Ce anume cauti in mod special ? serpi ? agame?iguane ?geko? cat despre convietuire nu prea suna bine cand vine vorba de 2 specii diferite.
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde BogdanFarm » 19 Mar 2011, 21:43

prin a "convietui cu unca un animal" te referi la unul de aceeasi specie sau alta specie? daca sunt 2 specii diferite poti compartimenta terariul.

mai exact ce anume cauti? reptile sau nevertebrate?
Rosoi
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mar 2011, 20:56
Nume: Rosoi Vlad

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde Rosoi » 19 Mar 2011, 22:38

In mod sigur cu un animal de aceiasi specie , eventual doar de sex diferit .
Imi plac mai mult soparlele deci ar fi de ales dintre dragoni agame cameleoni iguane gecko si ce se gaseste mai uzual pe la noi .

Dar in momentul de fata ma uit dupa gecko , imi par mai ok la inceput de drum , fara prea multe pretentii , pot fi crescuti perechi sau grupuri , sunt de talie mica .

Oricum ideia mea ete urmatoare , vreau un animal vizibil de care ma pot bucura mai mult decat de trantula de exemplu (care da ochii cu mine doar cand manaca .. ) .
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde Covoran Andrei » 19 Mar 2011, 22:45

deci omu' nu vrea o reptila nocturna.vrea sa o vada cum se misca prin terariu,activa ziua,nu gecko leopard etc...
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde BogdanFarm » 20 Mar 2011, 09:21

majoritatea gecko sunt nocturni... mi se pare ca Phelsuma madagascariensis grandis (Giant day gecko) se misca si in timpul zilei :think: agama cu barba are nevoie spatiu mult si temperatura mare
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde olarasu.marian » 20 Mar 2011, 11:30

Rosoi scrie:In mod sigur cu un animal de aceiasi specie , eventual doar de sex diferit .
Imi plac mai mult soparlele deci ar fi de ales dintre dragoni agame cameleoni iguane gecko si ce se gaseste mai uzual pe la noi .

Dar in momentul de fata ma uit dupa gecko , imi par mai ok la inceput de drum , fara prea multe pretentii , pot fi crescuti perechi sau grupuri , sunt de talie mica .

Oricum ideia mea ete urmatoare , vreau un animal vizibil de care ma pot bucura mai mult decat de trantula de exemplu (care da ochii cu mine doar cand manaca .. ) .


Te invit sa studiezi articolele de pe site, asta daca nu ai facut-o deja, poate te vor ajuta sa te hotarasti mai usor. Sfaturile noastre sunt in mare parte subiective, tu stii cel mai bine ce iti doresti de la un animal, cat timp ii poti oferi si cat esti dispus sa investeti pentru el. Succes in cautarea ta!
Rosoi
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mar 2011, 20:56
Nume: Rosoi Vlad

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde Rosoi » 20 Mar 2011, 14:05

Acum am in minte asa =>
Prima varianta ar fi achizitionarea unei iguane .
Avantaje :
*specie destul de robusta , destul de atragatoare , diurna , se gaseste relativ repede , se gaseste o gama enoma de cartie despre ea si dece nu ieftina .
Dezavantaje :
*Incapatanata , talie mare , ierbivora ( si de aici problme teoretic , daca as renunta la inca un bazin as putea face un terariu de 80 x150x50 cm , dar aici datorita dimensiunilor o sa am dificultati in mentinerea umiditatii si eeficienta iluminarii in plus ar sta comod decat pana la 50cm )

Varianta II

Dragon de apa chinezesc
Iara la maturitate necesita un terariu mai mare , dificultati in meninerea umiditatii si iluminarii si vasul mare cu apa ....

III

Cameleon :

Daca fac terariul la dimensiunile de mai sus ii pot asigura "caminul" pe toada durata vietii in schimb specile mai deosebite sunt destul de scumpe si imi depasec bugetul .


IV
Gecko

Loc suficient in ambele varinate de terarii pot creste o pereche extrem de usor dar din pacate mai toti sunt nocturni iar variantele care m-au atras pe mine sunt terestre .

Buget-Constructie ....


Nu pot aloca proiectului decat 200e iar in acest buget trebuie sa "inghesui" terariul si echipamentele plus animalalul/animalele .

Imi surade ideia de a construu un terariu mare , ceva de genul asta .

Terarium ..png


Dar care consuma o mare parte din resurse , el ar fi construit din pal , iar interriorul captusit cu polistirent extrudat "scluptat" si laminat cu un strat de fibra de sticla si rasina (pentru a proteja lemnul ) eventual adaugate in textura locase pentru ghivece si ceva terase .
Substratul de fibra de cocos v'a fi pe o tavita de plastic , iar parte de jos a terariului "detasabila" su un sistem glisant ca la sertare , sisteme de aerisire in partea de sus , in spate jos si eventual cate o fasie pe inaltime .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde BogdanFarm » 20 Mar 2011, 18:11

iguana nu e de incepatori, nici dragonul chinezesc, cameleonul e greu de ingrijit... eu personal (sunt incepator) iti recomand gecko, exista si gecko diurni, nu sunt scumpi si sunt usor de intretinur. in asa un terariu incap o gramada de gecko nu doar o pereche...
Rosoi
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mar 2011, 20:56
Nume: Rosoi Vlad

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde Rosoi » 20 Mar 2011, 19:45

Daca iau gecko nu ii pun in ala "mare" nu are rost avad in vedere ca pt pune doar un singur mascul si doua trei femele in el . In consecinta daca ma hotarasc la specia asta am sa il fac pe cel de 100X50X10 ...
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde BogdanFarm » 20 Mar 2011, 21:30

Rosoi scrie:Daca iau gecko nu ii pun in ala "mare" nu are rost avad in vedere ca pt pune doar un singur mascul si doua trei femele in el . In consecinta daca ma hotarasc la specia asta am sa il fac pe cel de 100X50X10 ...


femele poti sa pui cate vrei. in terariul de care zici tu poti sa pui o pereche de agame (Pogona vitticeps), dar le trebuie o temperatura mare.
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde Crabman » 20 Mar 2011, 22:01

Agame pt incepatori nu cred ca sunt cea mai buna varianta.....recomand gecko bibron(nu il vei manipula aproape deloc),sau gecko leopard.Dar din cate scrii nici tu nu prea stii ce vrei.....
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Rosoi
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mar 2011, 20:56
Nume: Rosoi Vlad

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde Rosoi » 20 Mar 2011, 22:45

Pai nu sunt hotarat , daca eram nu mai intrebam ...

Totusi m-am dupa mai multe deliberari ( eu cu mine ... ) am decis sa raman la gecko ( mai mici , comuni ,intretinere relativ usoara , cost initial al echipamentelor ceva mai mic etc ) .
Deci o sa am ori leoparzi ori ceva diurn daca gasesc .

Legat de manevrare , nu imi este scarba sau frica sau ceva de genul asta , dar nu cred ca prin mangaiatul reptilellor ele benficiaza adica nu cauta afectiune ca un caine sau o mata de exepmlu .
Una este sa te apriprii de ele asfel incat animalul sa te cunoasca sau mai bine spus tolereze si alta este ca atunci cand nu ai ce face sa gadili pitonul intre ochi :turtle2:

"bibronii aia au pielea cam sensibila , dece i-asi "pipaii" fara sa am absoluta nevoie sa fac asta ?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde Chuckie » 20 Mar 2011, 23:42

Bibronii, ca si multi alti gecko au pielea sensibila, intr-adevar natura nu i-a creat pentru ca omul sa "ii gadile intre ochi"... ai mare dreptate. E bine ca totusi gandesti suficient inainte sa iti cumperi ceva, e o calitate cu care nu multi se pot lauda, cei mai multi isi cumpara din impuls... :lolno:
Rosoi
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mar 2011, 20:56
Nume: Rosoi Vlad

Re: Animalul potrivit ?

Mesajde Rosoi » 21 Mar 2011, 00:03

Nu pot spune ca nu am cumparat nimic din impuls , dar avand in vedere ca la misloc este sanatatea si dece nu viata unei fiinte nu ma pot arunca cu capul inainte ...
Daca vroiam sa fac asta cumparam din grand arena soparla si o cresteam in rumegus :shoot:

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 41 vizitatori