[Video] Din terariu

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

[Video] Din terariu

Mesajde Corleone » 21 Apr 2011, 21:29

Dupa experienta cu clipul "cutia de polistiren" in care am remarcat cateva (mai multe) greseli (pe aceasta cale multumesc tuturor criticilor pentru ca, chiar a ajutat), punand la socoteala ca timp de 4 luni nu am avut camera cu ce sa filmez, numele era oarecum brand dupa cum a descoperit cineva (parca Chuckie), am decis sa o iau de la capat cu o noua serie care se va numi "Din terariu". De data aceasta nu va mai fi primul episod si urmatorul sufletu' :lol:, ci chiar va exista continuarea. Ideile sunt pregatite, chiar si material este, numa sa ma hotarasc ce va fi mai intai. La doua saptamani, Joia, va aparea cate un clip nou.

Ep.1 - Despre tarantule
Primul episod "Din terariu". In prima parte este prezentat un terariu de tarantula sapatoare, iar in cea dea doua, clipul cand sMd desface sacul de oua de la B.vagans.

id: alexfota91
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Din terariu

Mesajde Covoran Andrei » 21 Apr 2011, 23:16

Ideea e misto,e "regizat" ca sa zic asa,destul de bine.Ca sa fie si mai bine ti-ar trebui o camera mai performanta,parerea mea.
In rest e totul ok,dupa mine.
Bafta in continuare :thumbup:
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Din terariu

Mesajde Corleone » 21 Apr 2011, 23:29

daca as avea bani, cu siguranta mi-as lua o camera mai performanta :lol: calitatea a mai fost afectata si din cauza ca a terbut sa convertesc de doua ori clipul :thumbdown:
id: alexfota91
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: [Video] Din terariu

Mesajde Corleone » 05 Mai 2011, 20:40

Ep. 2 - Despre tarantule II
Au trecut 2 saptamani, asa ca a venit si episodul 2. In prima parte prezint munca miniera a H. lividum in terariul prezentat in primul episod, apoi prezentarea unui terariu de tarantula semiarboricola, iar pe final, intrarea mea in lumea "breeder"-ilor. Vizionare placuta!

id: alexfota91
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: [Video] Din terariu

Mesajde zimba » 05 Mai 2011, 21:52

felicitari ! :beer: asteptam episodul 3
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: [Video] Din terariu

Mesajde Corleone » 12 Mai 2011, 13:55

Ep. 3 - Poecilotherii (trilogia "Despre tarantule")

Episodul 3 vine la o saptamana de precedentul, din cauza ideilor care abunda in ultima vreme. In prima parte vorbesc despre bad molt la o femela adulta de Poecilotheria ornata, iar in partea a doua, dupa cum v-am obisnuit, o prezentare de terariu, de data aceasta arboricol. Astept comentariile si parerile voastre despre acest episod. Vizionare placuta!

id: alexfota91
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: [Video] Din terariu

Mesajde Corleone » 19 Mai 2011, 18:17

Ep. 4 - Si reptile

Episodul 4 aduce si prima reptila (pentru ca m-au tras unii de urechi), asa ca se mai pot uita si amatorii de reptile la serie. Insa, in prima parte nu pot renunta la tarantule, asa ca am pus un clipulet cu o copulare la Haplopelma lividum, reusita, insa fara rezultat. Vizionare placuta!

id: alexfota91
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: [Video] Din terariu

Mesajde Corleone » 26 Mai 2011, 16:14

Ep. 5 - Tutorial: Incubator pentru nevertebrate

In prima parte a clipului este un tutorial (DIY), cum se face un incubator pentru ouale de tarantule, iar in cea de-a doua parte un "truc" cum se scoate o tarantula din terariu in conditii de siguranta pentru manipulator. Astept comentariile voastre, idei, ceea ce vreti sa vedeti in urmatoarele clipuri. Vizionare placuta!

id: alexfota91
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: [Video] Din terariu

Mesajde Corleone » 02 Iun 2011, 18:32

Ep. 6 - Review

In prima parte este un review la trucul de saptamana trecuta, iar in cea de-a doua parte, prezentarea speciei Aphonopelma bicoloratum. Sapatamana aceasta voi da startul unui concurs cu poze cu animale din fauna tarii noastre (reptile si nevertebrate). Astept pozele voastre la adresa de mail alexfota91@yahoo.com . Vizionare placuta!

id: alexfota91
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: [Video] Din terariu

Mesajde Corleone » 09 Iun 2011, 15:42

Ep. 7 - The world of reptiles

Acest episod l-am filmat la Sun Plaza Mall in Bucuresti, unde nemtii de la TerraFauna au organizat o expozitie. Din pacate nu toate animalele au colaborat sa le pot filma in toata frumusetea lor, insa sunt de admirat terariile. Din cauza ca episodul depasea 15 minute, a trebuit sa il impart in doua. Vizionare placuta!



id: alexfota91
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: [Video] Din terariu

Mesajde Corleone » 23 Iun 2011, 00:04

Ep. 8 - Impachetarea nevertebratelor

Imi cer scuze ca nu am postat episodul acum o saptamana, cand trebuia sa apara. El era procesat deja, insa am avut parte de niste "dificultati tehnice" care nu mi-au permis uploadarea lui. In prima parte a episodului este o copulare la Heteroscodra maculata, iar in partea seunda, un tutorial cum sa impachetezi nevertebratele. Vizionare placuta!

id: alexfota91
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: [Video] Din terariu

Mesajde Corleone » 30 Iun 2011, 12:29

Ep. 9 - Cum sa lipesti un terariu

In acest episod, care are doua parti, prezint modul in care se lipeste (metoda mea) un terariu. Este ultima saptamana in care mai astept pozele pentru concurs. Cele ce au fost trimise pana acu le veti gasi pe www.dinterariu.webs.com . Astept comentariile voastre! Vizionare placuta!



id: alexfota91
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: [Video] Din terariu

Mesajde Corleone » 18 Aug 2011, 13:49

Ep. 10 - Horia

Dupa o pauza indelungata, o mini-vacanta fortata, Din terariu revine cu episodul 10 si cu un nou membru, Horia. In prima parte este prezentata Blatta lateralis, iar in cea de-a doua, un tutorial despre cum sa prepari substratul. Concursul ia sfarsit, urmeaza perioada de votare. Pozele le puteti vedea pe http://dinterariu.webs.com/concurs.htm . Vizionare placuta!

id: alexfota91
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: [Video] Din terariu

Mesajde Corleone » 01 Sep 2011, 20:52

Ep. 11 - Tarantule pentru incepatori

O scurta prezentare a tarantulelor recomandate pentru incepatori, pentru ca multi pun aceasta intrebare. In acest episod terminam si cu concursul, numele castigatorului il veti afla pe final. Sper sa va placa si sa fie util episodul. Vizionare placuta!

id: alexfota91
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: [Video] Din terariu

Mesajde Corleone » 15 Sep 2011, 13:25

Ep. 12 - O alta expozitie de reptile

La Carrefour Orhidea s-a tinut o expozitie de reptile, la care prezentator-ingrijitor este Silviu Blidaru, cunoscut sub numele de Zimba pe forumuri. Partea interesanta este ca a scos animalele pentru a le prezenta oamenilor si acestia sa interactioneze cu ele. Vizionare placuta!

id: alexfota91

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori