Dihor

Discutii libere despre alte animale care nu intra in categoriile de mai sus.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Dihori

Mesajde Simo_Pas » 16 Apr 2010, 21:27

Va salut pe toti, sunt noua pe aici, nu stiu unde se fac prezentarile dar la subiectul dihori nu ma pot abtine sa nu comentez si eu :)
Am si eu o dihorita pe nume Tina care din pacate este f f bolnava acum si sper sa se faca bine.
Din cate va povestit Lilu, aceste animalute sunt f f superbe, jucause,dragastoase.
Am avut multe feluri de animalute de companie inclusiv iguana pe care am avuto inaintea lui Tina dar nu se compara, fiecare este frumos in felul lui dar Tina le`a depasit pe toate. Daca cineva a vrut sa`si cumpere dihor si in urma informatiilor pe care le`a citit despre ei (ca musca,miros, sunt salbatici s.a.m.d.) are o retinere, sfatul meu este sa isi cumpere 1 si o sa vada cat de minunat este.
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 17 Apr 2010, 03:28

Simo_Pas bine ai venit printre noi ! Multumim de informatii. Asteptam si poze cu Tina !

Sa speram ca Tina se face bine ! Ii tinem pumnii !
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 17 Apr 2010, 08:16

Hey Simo!!!
Bine ai venit :) Îmi pare bine că ai acceptat invitaţia!
Simo are o dihoriţă foarte drăgălasă.. este o scumpete de copiluţ. :)
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Mesajde Simo_Pas » 18 Apr 2010, 01:16

Va multumesc!
Cu multa placere Lilu :)
aici este Tinuta
Imagine
si aici
Imagine
aici este la somn
Imagine
In vizita
Imagine
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 19 Apr 2010, 03:21

Acum am inteles. Este o conspiratie. Lilu si-a dat seama ca-s nebun dupa animale si a chemat-o pe Simo_Pas sa fie ea cu picatura care umple paharul...
Lilu, la tine in oras este crescatorul de dihori, nu ? Daca vin, ma indrumi ?

Fetelor, sper ca stiti de gluma, nu ? Referitor la "conspiratie". Dar referitor la dihori, ma gandesc serios. Ce ma tine, este gandul ca am sa raman fara cameleon si gecko...

Simo_Pas, ca si dihorasii lui Lilu, Tinuta ta este superba ! Fa-o bine, te rog !
Ultima oară modificat 19 Apr 2010, 17:22 de către Mircea, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 19 Apr 2010, 12:29

Mircea, DAAAAAAAAAAAA .... asta vrem... ca dihorii să cucerească lumea :D :P
Simo face tot ce poate,chiar mai mult să o pună pe Tinuţa pe picioare! :)
Sâmbătă, am stat împreună toată ziua şi am rămas foarte impresionată câta răbdare şi grijă are de ea :)
Cât despre ajutor... de mânuţă te duc până acolo dacă vrei :D .. cunosc foarte bine pe domnul director de acolo. Anul trecut,ca niciodată s-au dat 70-80 de buc... le-am promovat cât am putut împreună cu o prietenă de la Bucureşti.
Sunt avantaje dacă sunt cumpăraţi de la feră:
-ştii exact când s-a născut
-îi vezi părinţii
-nu sunt purtători de boli (acolo nu îşi permit o epidemie... că de mor toţi ei din ce mai fac blană????)
-preţul este cel mai mic...60 RON
-îl poţi lua de la 5 săptămâni
Astea nu se întâmplă la un pet-shop.... şi ce îţi dă un sentiment plăcut este faptul că salvezi o viaţă :) dacă iei de acolo un puiuţ, îl salvezi!
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 19 Apr 2010, 17:20

Ok, atunci. Cred ca este prima conspiratie placuta, de care stiu... :lol:
Am sa tin minte oferta ta, si am sa profit de ea, cand se va ivi momentul !

Intre timp, mai vreau (daca sunteti dragute) povesti si detalii despre dihori.
Cum este daca ai curte ? Au tendinta de a pleca ? Daca iau dihorul cu mine la pescuit...
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 19 Apr 2010, 18:13

Mircea, ei nu vin înapoi odată plecaţi... nu ştiu să vină înapoi.. e bine să fie scoşi afară,dar doar în lesă,nicidecum fără!
şi eu o mai luam cu mine... îi puneam o lesă ft lungă şi stătea aşa.
Ella a fost pierdută 3 zile..acum 2 ani.Prima dată când a fost în călduri..încă stăteam cu părinţii mei,la parte, şi a ieşit pe geam... a fost o minune că am găsit-o :) defapt cineva a găsit-o şi mi-a dat-o înapoi.
În casă vin dacă îi chem...dar afară nu cred :)
Despre plimbat Simo poate zice mai multe că o scoate pe Tina mai des... ai mei nu prea au treabă cu natura. Când ieşim la grătar ei caută uşa de la maşină ...se suie acolo şi dorm..nu prea explorează
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 19 Apr 2010, 19:19

Eu am fost in vacanta de paste cu rozi la padure si am lasat-o libera, de venit la mine nu a venit. Dar am avut fost cu ochii pe ea si nu s-a indepartat foarte mult.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 19 Apr 2010, 19:21

robert,în casă te ascultă?
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 19 Apr 2010, 19:24

Sincer nu prea, alearga mereu cat timp nu doarme, nu vine decat daca o ademensc cu mancare... La inceput nu vroia nici sa manance in preajma mea, acum insa s-a obisnuit... Cel mai frumos e cand merg pe tren, imi place sa ma uit la fetele oamenilor cand vad ce e in cuscuta..:))
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 19 Apr 2010, 19:29

aşa am păţit noi sâmbătă cu Simona...am fost la Cheile Turzii... şi acolo se uita lumea la Tina :D şi ziceau că e: ba veveriţă,viezure,jder :P toate minunile posibile...şi când le spuneam că este dihor....vaaaaii ăla ce suge sângele la găini :P
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 19 Apr 2010, 19:35

Eu pana acum am auzit cobai, veverita, jder sau nevastuica si chiar iepure... Niciodata dihor... Cand merg cu ea acasa in schimb, trebuie sa o tin doar in camera mea, pentru ca acasa am si caine, de vreo 9 ani si nu se inteleg. Adica cainele nu are nimic cu ea, dar ea l-a muscat de nas...
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 19 Apr 2010, 19:37

păi şi la noi se mai bat...mai ales Dexter cu Lilu...Lilu după cum ai văzut nu este o căţelusă de lupte :D dar boticul ei arată ca a unui pit-bull :P
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Dihori

Mesajde Simo_Pas » 19 Apr 2010, 20:07

Eu am iesit mult cu Tina afara.Prima data cand am iesit eram un picut stresata ca va fugi, nu stiam absolut nimica despre dihori cand am cumparato pe Tina. Vinerea am vazuto in pet-shop si m`am tot gandit daca sa o iau sau nu, am sunat medicul veterinar sa`i cer un sfat daca sa iau dihor sau veverita siberiana, el mi`a recomandat dihorul si sambata am mers si am luato. Inaintea lui Tina am avut o iguana pe nume Lili care din pacate mi`a murit, cu ea cand am iesit afara, a trebuit sa se imobilizeze toti oameni care am fost, aproximativ vre`o 10 sa o prindem cand am lasato afara si a scapat din lesa. Dupa experienta cu iguana credeam ca si Tina tot asa se va comporta dar m`am inselat :) nu a fugit absolut delok. Prima aventura in natura a fost la casa bunici mele, i`am pus frumos lesa si impreuna cu, copilul am mers cu ea in gradina unde era teren deschis in caz ca fugea sa o prindem dar nu a fugit delok, cerceta, mirosea, se mai uita din cand in cand la noi... acolo erau ceva tufe de porumb uscat (tulei) cum erau alea asa ingramadite acolo am lasato sa cerceteze si la un moment dat cand a iesit afara ea era fara lesa, noi am ramas foarte surprinsi ca ea continua in acelasi mod sa cerceteze, sa miroase ... de atunci am stiut ca nu are nici o treaba ca`i cu lesa sau ca nu`i cu lesa tot asa se comporta :). Prin zona cartierului pe unde ieseam cu ea afara, toti boscheti vrea sa`i cerceteze si daca ies cu ea in zone mai populate gen parcuri.... fac genocid si asta ma enerveaza ca se aduna lumea si ma intreaba tot felul de chesti ciudate asta dupa ce le zik ce este ca niciodata nici o pers. nu a nimerito la ce fel de animal este :)
La persoanele mai in varsta daca le zici dihor au o reactie de fereasca sfantul si atunci prefer sa zik ferret la care ei zambitori in continuare zic ,, Nu am auzit de rasa aceasta de animale" si eu le zik foarte linistita ca este o rasa noua :)))
Imagine

Înapoi la “Alte animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori