Dihor

Discutii libere despre alte animale care nu intra in categoriile de mai sus.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 11 Mai 2010, 16:32

raul, mai este cineva din CT care vrea,dar el s-a decis să îşi cumpere din Ungaria... dacă chiar te interesează unul putem rezolva ceva... şi vom discuta mai multe pe mess,OK?
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 16 Mai 2010, 12:12

A venit Simo în vizită la mine cu Tinuţa.... :) este atât de frumuşică!!! Deja este mult mai bine :) a fost foarte curioasă să exploreze locul... iar ai mei nu m-au făcut de minune şi s-au comportat frumos :D
Imagine
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 21 Mai 2010, 15:09

Ma bucur pentru Simo si Tinuta. Este o veste buna. Multa sanatate si pe viitor ! Si la ai tai, Lilu.
Cum s-au inteles ? Se joaca impreuna ?
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 21 Mai 2010, 18:54

Mircea, din păcate numai s-au mirosit. Simona nu a vrut să rişte şi nici eu... Tina fiind bolnăvioară nu i-am lăsat foarte mult împreună.
Dar, când a mai fost Tina pe la noi ţin minte că s-a jucat mult cu Deter, chiar s-au plăcut ... amândoi aşa mai blonduţi cu boticul roz :D au făcut o pereche frumoasă :P
Aşteptăm ca domnişoara să se pună pe picioare...să aibe forţa şi la joacă cu ei!!!! Toată ziua :P
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Simo_Pas » 24 Mai 2010, 22:28

Deja Tina se simte mult mai bine, mananca granule singura, putine dar macar am scapat de seringi si mancare inmuiata etc..
A inceput sa se scarpine, curete, asa mult ma bucur de numa, abia astept sa`i fac analizele iar sa vedem cum stam :)
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Lilu » 25 Mai 2010, 08:49

Simo, :) este ce-a mai bună veste! Îmi pare bine că se simte mai bine... şi tu la fel :)
Ce mult îmi place poza de forum cu Tinuţa :) pup mare ei!
Aşteptăm pozele fashion.... eu ştiu că ai :P :D
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Simo_Pas » 25 Mai 2010, 09:42

Lilu, ma bucur ca ai ales poza cu Tinuta la forum ;;)
Uite aici ce fericita era ea :)
Imagine
Aici vroia sa pescuiasca si ea
Imagine
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Lilu » 25 Mai 2010, 10:51

Tu, ce bine stă ea... îşi ţine capul foarte bine... ce mai, stă în poziţie de dihor :P Bravo Tinu
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Lilu » 02 Iun 2010, 10:55

Cine mă ajută????? aş avea nevoie de un dihor, mascul şi viril :D este vorba despre o dihoriţă de la Buc... este în călduri şi ar trebui rezolvată.... vă rog daca are cineva să mă anunţe!!!! mulţumesc
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Re: Dihor

Mesajde Mircea » 02 Iun 2010, 22:04

Vezi, Lilu, daca nu-l "rezolvai" pe Dexter, gaseai acum un motiv, pentru un drum in capitala.
Nu ai niciodata regrete, pentru acest fapt ?
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Lilu » 03 Iun 2010, 06:51

Mircea,NU :)! Deloc... oricum, eu nu sunt foarte liniştită în privinţa Kirei... stapâna vrea neapărat puiuţi. Putea să o sterilizeze....
După părerea mea nu ar trebui să facă puiuţi, aşa ceva nu este pentru făcut acasă :)
Roxana, cea care are siteul oficial de dihori, ea s-a băgat odată în aşa ceva, şi a zis că este extrem de greu, dihorii nu sunt atât de simplu de întreţinut ca şi câinii sau pisicile. Sunt sanse mari ca să nu decurcă totul perfect. Kira poate avea cădere de calciu, mai ales ca demult este în călduri, pot apărea mari complicaţii :(
Dihoriţa Roxanei a fătat 10 pui, cărora şi Roxana trebuia să dea de mâncare. 4 dintre ei au murit. Dihoriţa ascundea puii prin toată casa.... Roxana mi-a spus că îi era foarte foarte greu!!! Plus partea financiară, ea a băgat o grămadă de bani o dihoriţă gestantă are nevoie de controale medicale, ecografii, plus că a trebuit să găsească stăpâni iubitori şi responsabili..... deci, nu este atât de uşor! Eu personal nu i-am recomandat doamnei să facă aşa ceva, dar ea vrea, ca Kira măcar odată să aibe puiuţi. Şi sincer nu recomand nimănui. La ferma de blănuri sunt selectate cele mai bune exemplare şi tot apar probleme şi acolo, naşteri cu malformaţii, boli de oase... degeaba e făcut profi şi este supravegheat tot procesul...
Până la urmă Kira va fi vizitată de Rontzik :P , este un mascul albino foarte frumos :)
El va merge la ea...aşa sunt mai multe şanse să fie acceptat, oricum împerecherea va fi una sadică :(... am văzut aşa ceva la fermă şi se lasă cu mult sânge...
Ideal ar fi, ca aşa să o scoată din călduri si să nu rămână gestantă...părerea mea.
Din păcate pe primul loc este dorinţa stăpânei să aibe mititei prin casă... nu prea vrea să audă de partea negativă...ea doar vrea! Sper să iasă totul bine, în favoarea Kirei...
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Simo_Pas » 03 Iun 2010, 09:33

Sincer mie imi este mila de ce o asteapta pe biata dihorita, dar si pe inconstienta stapana
Avatar utilizator
Chunkypops
Piton
Piton
Mesaje: 213
Membru din: 27 Apr 2010, 19:07
Localitate: Brasov
Nume: Alin N.
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Chunkypops » 03 Iun 2010, 13:45

Ai grija ce iti doresti, pentru ca exact aia vei primi. :)
Nu poti judeca pe nimeni pentru ce alegeri fac(fiecare are motivele lui, fiecare vede avantajele si dezavantajele in modul propriu).
Singurul aspect care trebuie luat in considerare e cand faci o alegere sa fi constient de urmari.
Eu sper sa se bucure de pui.

De exemplu eu sunt impotriva sterilizarii animalelor. Premiza dupa care ma ghidez: odata ce accept un animal in viata mea , il accept cu avantaje si dezavantaje. Nu ma trezesc eu sa ii ingradesc acesta libertate. :turtle2: ( mi-am sterilizat pisica, ca sa "nu mai intre in calduri"si am regretat de atunci). Nici ei nu cred ca i-a convenit.
______________________________________
You can take the cat out of the jungle
But you can't take the jungle out of the cat!
_________________
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Simo_Pas » 03 Iun 2010, 16:10

Chunkypops sunt chesti pe care le facem si pe urma regretam. Asta e viatza.
Dar la dihori e foarte nashpa treaba, daca intra in calduri si nu au mascul pot muri de la anemie
Daca o lasi asa si o dai la imperecheat, e f f f dura imperecherea (eu una nu ash putea asista), daca ramane gestanta, trebuie sa o duci la control in permanenta ( nu stiu daca respectiva stie chestiile astea) Daca naste, e posibil sa mance pui, sa`i nasca cu malformatii.... La noi nici nu se gaseste mancare pentru puiuti cum se gaseste pe dincolo
Eu cred ca e egoista.... asa vrea ea si gata AMIN! Nu se gandeste si la biata dihorita :(
Avatar utilizator
Chunkypops
Piton
Piton
Mesaje: 213
Membru din: 27 Apr 2010, 19:07
Localitate: Brasov
Nume: Alin N.
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Chunkypops » 03 Iun 2010, 16:27

Singurul lucru care poti sa il faci e sa informezi omul cu privire la situatie, in rest invata el pe piele lui :). Daca se va intampla cum ziceti voi atunci fiti sigure ca nu va mai repeta a doua oara si va impartasi si altora experienta deprinsa. Aceasta daca tine la acel dihor...
______________________________________
You can take the cat out of the jungle
But you can't take the jungle out of the cat!
_________________

Înapoi la “Alte animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 37 vizitatori