Dihor

Discutii libere despre alte animale care nu intra in categoriile de mai sus.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Lilu » 03 Iun 2011, 11:43

Vai deabia asteptam... aseara m-a agatat asa din mers :P :confuz: Nu i-am facut nimic... a cam durut :))
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Simo_Pas » 06 Iun 2011, 00:16

Cred ca acuma ca nu mai are bilutele, sa calmat :) Macar i`ati facut o poza sa aibe amintire :))Cum se simte?
Saracutul de el :hug:
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Lilu » 07 Iun 2011, 11:55

Pai... se simte excelent :P A dormit cateva ore dupa care il cauta pe Adolf sa il bata :)) De vineri nu fac altceva decat sa se fugareasca. Merlin il taraie pe jos, il ia de gat..... Noi tot verificam daca curge sange sau nu :)) pana acum totul e ok. Vineri, inainte de operatie mirosea de nu puteai sta langa el si era un slinos, avea blana foarte uleioasa. Sambata deja era super pufos. Mai pute putin dar ii vom face o baie indata ce se va putea.
Astia doi cand "discuta" problemele lor chitaie cam tare... at de obicei se agita si Lilu si latra o gramada.
Deci... toata lumea e bine! :)

Ai tai ce mai fac Simo? Tony ti se parea schimbat rapid dupa operatie?
App i-am dat piept de pui fiert lui Adolf si bineneteles ca m-a agatat de deget...destul de tare, m-a facut sa ma gandesc la Tina. :)) Merlin nu vrea mai nimic, nici carne, nimic dulce...... e ft ciudat. Noi cand mancam Adolf deja e pe masa sa vada ce e acolo iar Lilu cere de jos.
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Lilu » 08 Iun 2011, 13:52



Merlin il urmareste pe Adolf toata ziua :P Acesta e filmuletul facut chiar dupa operatie. Nu era in stare sa isi tina capul ridicat dar el cauta scandal. :))
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Simo_Pas » 09 Iun 2011, 23:06

Lilu sunt superbi amandoi :love: Tina e nebuna rau !!!! Acum 2 zile i-am dat pastrama deaia de ratza si mi sa agatzat de deget. Adica ia intrat coltisorul sub unghie cel de jos si peste unghie cel de sus, o zi ma durut degetul, e turbata cand vede pastrama aia. Manca (fura) usturoi, caise, castraveti din salata.... Tony e un scump :) Pe Tony la pus Tina la respect din primele zile deci eu nu ma pot pronunta in legatura cu comportamentul pentru ca la el doar mirosul era problema.Ca si comportament era ok, probabil si din cauza ca avea 6 luni, deci nu se compara cu Merlin care e mult mai mare si deja acolo e bataie pentru teritoriu .Sper sa se calmeze si el si sa se imprieteneasca amandoi :hug:
bitu
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 08 Apr 2010, 11:49
Nume: Mirela
Localitate: Bucuresti

Re: Dihor

Mesajde bitu » 10 Iun 2011, 08:23

Buna la toata lumea,
cat de curand familia mea v-a avea un nou membru, :party: , pe care il asteptam cu bratele deschise.
O sa fie un mascul :baby: , care vine tocmai de la Tg. Mures.
Am citit multe despre dihori, dar as dorii si sfaturi de la cei care au deja o astefel de comoara.
Puii ce ar trebuii sa manance inafara de hrana uscata pentru pui de pisica?
Cum sa fac adaptarea in familie, tinand cont ca am caine si iguana?
Cusca este obligatorie, mi-am dorii sa stea cat mai liber.
La o luna cat de mare este, are personalitate?
Astept si alte sfaturi pentru noul membru.
Multumesc.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Lilu » 10 Iun 2011, 18:01

@ Simo, i-ai gasit pasiunea Tinei :) Noroc ca ea nu s-a lasat din prima atunci cand l-a vazut pe Tony. Aici Merlin cum l-a vazut a si sarit pe el... acum parca si Adolf e mai curajos. Povestesc mereu cand sunt unul langa celalalt, se bat mai putin. Cainele e ignorat in totalitate, asa ciudoasa e Lilu :)) Eu cred ca mai trec 2 sapt si se vor calma de tot. De ex daca papa Adolf atunci Merlin nici nu se apropie, il lasa in pace. Adolf se poate juca cu jucariile lui Merlin fara scandal.... deci e bine.

@bitu, imi pare bine sa aud asta. :) Am vorbit si cu Roxana, mi-a spus ca o sa mergeti la Tg-Mures dupa el. Cat despre informatii, gasiti tot ce va trebuie pe siteul dedicat dihorilor. Am citit si eu toata informatia de acolo :) Cat despre hrana, recunosc :P eu mai dau si ce nu ar trebui, ai nostrii papa graunte speciale pentru dihori. Le mai dau si pliculete cu hrana umeda, le dau si mancare gatita de mine, sos cu ciuperci, spanac, pateu, iaurt, banane, stafide ...etc, numai putin, asa de pofta
Cand l-am adus pe Adolf acasa l-am lasat putin in cusca, pe hol. Lilu l-a mirosit, i-a dat tarcoale, dupa 10 min i-am deschis usa si au facut cunostinta. Adolf era prea speriat si Lilu prea curios. Mi-a fost putin teama de reactia cainelui avand in vedere ca nu a mai vazut dihori de ceva vreme. Nu s-a intamplat nimic, din prima ea a vrut sa se joace cu Adolf.

Cu Merlin a fost alta treaba..... eu am vrut sa procedez cum am facut cu Adolf, dar Roxana cum l-a pus jos i-a si deschis usa de la cusca. Am inlemnit putin :)) dar spre norocul lui Merlin nu s-a intamplat nimic.
Acum nu stiu ce sa spun de iguana, sincer mie mi-ar fi teama sa ii las impreuna, cred ca as astepta ft mult timp pana sa ii las aproape unul de cealalt. Un dihor de o luna mare lucru nu poate sa faca iguanei....

Nici eu nu incurajez lumea sa tina dihorul in cusca, la noi e putin mai speciala situatia, avand in vedere ca avem doi masculi adulti. Merlin sta peste noapte in cusca pentru binele lui Adolf, dar odata ce se potolesc cusca nu o sa mai fie inchisa niciodata. Cusca poate fi foarte utila la inceput, puteti pune in cusca litiera, in litiera ori nisip de pisu ori hartie absorbanta sau ziar, asa va invata unde e locul de facut treburile. Treptat puteti scoate litiera si la 2-3 zile sa il mutati mai departe de cusca, asa el va sti incotro sa mearga. Odata ce sunteti siguri ca toate animalutele din casa se inteleg bine usa poate sa ramana deschisa. :)

La o luna personalitatea lor este in dezvoltare, este foarte important ca in primele saptamani sa va ocupati de el cat mai mult timp. Probabil o sa va capseze putin primele zile. Daca o sa faca asa atunci nu il ignorati, dati un bobarnac pe barbita, doar incet, si sa continuati joaca. Daca nu o sa va ocupati de el atunci e posibil sa devina mai antisocial.

Alte sfaturi: produsele de curatat sa fie puse intr-un loc unde dihorul nu ajunge, aveti mare grija la geamuri , ei se catara peste tot, verificati mereu masina de spalat, le place sa doarma acolo. Le place atentia, asa ca pana va obisnuiti aveti grija pe unde calcati, e ft posibil sa fie in spatele dumneavoastra.....

Deabia astept sa il luati acasa :) si sa vedem poze si filmulete.
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Simo_Pas » 10 Iun 2011, 19:44

Lilu in cateva zile se vor intelege super amandoi :) Daca deja se povestesc este ok . La noi cand papa nu se prea baga unul peste celalalt dar daca le dau galbenus de ou ... lipaie amandoi si nu au treaba unul cu celalalt.
@bitu eu nu ash lasa dihorul cu iguana sub nici o forma. Eu mai am pe langa dihori si un porcusor de guineea, dihori il miroase, dau tarcoale pe langa cusca, incercau la inceput sa intre in cusca acum il ignora dar daca las usa deschisa cumva... o sa ajunga guler. Dihori la orice misca vor sa se joace, sa`l fure, sa`l duca unde vor ei . Daca tu lasi dihorul langa iguana ... nu`i vad bine pe nici unul. :) Multa bafta!
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Lilu » 23 Iun 2011, 22:58

Merlin

M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Gabi D
Varan
Varan
Mesaje: 291
Membru din: 28 Dec 2010, 15:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Gabriel
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Gabi D » 23 Iun 2011, 23:17

Ce caraghios e :lol: .
La final e tare rau... se uita in masina de spalat.. sa ma bag sau nu ??=)) :lol:
Contact:
PM
gabbi.cristi@yahoo.ro
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Lilu » 23 Iun 2011, 23:30

hmmm... da si s-a bagat si acolo :))) ... amandoi chiar. Poze pun maine

Merlin nu s-a jucat cand era mititel. Nu prea stie el care e treaba cu joaca, face si el cum poate, sare in toate directiile :P
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Gabi D
Varan
Varan
Mesaje: 291
Membru din: 28 Dec 2010, 15:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Gabriel
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Gabi D » 24 Iun 2011, 00:18

:lol: :lol: e nebun rau :)) din cate pare... agitat foarte :bliss:
Contact:
PM
gabbi.cristi@yahoo.ro
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Lilu » 07 Iul 2011, 20:55

M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
bitu
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 08 Apr 2010, 11:49
Nume: Mirela
Localitate: Bucuresti

Re: Dihor

Mesajde bitu » 11 Sep 2011, 10:27

Astazi este o zi trista pentru familia mea, micutul nostru dihoras a murit. Nici nu stiu ce as putea sa spun....era un copil pentru noi si acum a ramas un mare gol.....Fratiorul lui il cauta in toata casa si asta doare si mai tare....
Poate este prea devreme sa spun ca imi doresc un fratior/surioara pentru el.
Uneori viata este cruda si nedreapta.....
Daca stiti un dihoras care poate fi adoptat cat mai repede, va rog sa ma anuntati....fratiorul lui il asteapta.....
Multumesc!
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dihor

Mesajde Lilu » 24 Sep 2011, 16:28

ce s-a intamplat? ati discutat cu Radu?

este posibil sa gasiti cat de curand un dihor la adoptie, trebuie sa urmariti activitatea Roxanei.
ne pare foarte rau!

De ce nu puneti niste poze sa ii vedem si noi? Cum s-a acomodat cel mic?
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea

Înapoi la “Alte animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori