Apa Nova - otrava potabila...

Discutii libere despre alte animale care nu intra in categoriile de mai sus.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Apa Nova - otrava potabila...

Mesajde Chuckie » 21 Feb 2012, 21:59

Am facut si eu un schimb partial de apa azi, dupa care mi-am vazut de treburi prin casa, cand ma uit la acvariu, toti pestii morti. Intre timp am cautat pe net si am vazut ca multi acvaristi au avut probleme in ultima saptamana, datorita substantelor bagate de Apa Nova in apa noastra cea de toate zilele... sanatate curata, daca pestii mor asa rapid, oare pe noi in cat timp ne afecteaza?

http://forum.acvarist.ro/showthread.php ... entie-mare
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Apa Nova - otrava potabila...

Mesajde zimba » 22 Feb 2012, 01:15

Bine ca nu ti-ai luat inca Arowana ....parca iti doreai nu?...apropo ce pesti aveai in acvariu :roll: ?
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Apa Nova - otrava potabila...

Mesajde Covoran Andrei » 22 Feb 2012, 02:51

Asa mi-au murit mie cele 3 broscute africane si cei 8 melci:).Din cauza apei.
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Apa Nova - otrava potabila...

Mesajde Chuckie » 22 Feb 2012, 10:48

zimba scrie:Bine ca nu ti-ai luat inca Arowana ....parca iti doreai nu?...apropo ce pesti aveai in acvariu :roll: ?


Chiar arowana mi-a murit... restul erau oricum ca viitoare hrana pentru ea...
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Apa Nova - otrava potabila...

Mesajde zimba » 22 Feb 2012, 11:19

sa le fie rusine de porci ... :thumbdown: asta da pierdere... rip
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Apa Nova - otrava potabila...

Mesajde snakefishmike » 22 Feb 2012, 22:59

Hai sa fim seriosi. N-au de ce sa le fie rusine, intrucat au folosit o substanta uzuala pt aceasta perioada si anume sulfatul de aluminiu. Si asta pt ca noi sa avem o apa limpede la robinet. Nu cred ca i-ar fi placut cuiva sa ii curga la robinet noroi.
Sulfatul de aluminiu are rol de agent de floculare ( coagularea microparticolelor sub forma de floculi). In cantitatile folosite de Apa Nova, substanta in sine nu este nociva pt oameni, insa e mortala pt vietatile acvatice.
Vali, de 2 saptamani se bate toba pe mai toate forumurile dedicate acvaristicii. Daca tineai apa cateva zile in ceva recipiente, rezolvai problema prin decantare. Sau ai la indemana solutia profi, adica Aqua Safe de la Tetra, ori Biotopol de la JBL ;)
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Apa Nova - otrava potabila...

Mesajde Chuckie » 22 Feb 2012, 23:08

Nu am folosit niciodata Aquasafe sau altele, pur si simplu nu a fost necesar. Chiar daca as fi lasat apa la decantat cum spui tu, nu se rezolva nimic. Aia tine doar in cazul clorului care se elimina prin evaporare si/sau descompunere sub influenta razelor UV. Sulfatul de aluminiu nu se elimina prin evaporare sau decantare. Singura solutie erau acele substante gen Aquasafe, si ele niste chimicale la randul lor, care desi nu omoara pestii pe loc, nici sanatoase pentru ei nu au cum sa fie. Na, de acum probabil voi deveni fanul acestor solutii, problema e ca trebuie sa imi cumpar inca o arowana, si nu sunt deloc ieftine. Mi s-a deciclat si acvariul total si deja dupa o zi lotusul s-a dus pe p... apa sambetei. Apa e laptoasa...mortii lor cu chimicalele lor. Si cine ti-a zis ca pentru om nu sunt periculoase? Sulfatul de aluminiu ne duce pe toti incet dar sigur spre Alzheimer... gasesti pe net.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Apa Nova - otrava potabila...

Mesajde olarasu.marian » 22 Feb 2012, 23:39

Sunt de acord cu snake, in schimb ar fi fost frumos daca ApaNova ar fi atentionat populatia intr-un fel despre asta. Eu nu am avut probleme, fie din cauza ca apa pe care o aveam la pastrat era pusa inainte de actiunea lor, fie in zona dristor nu au bagat substanta respectiva. Acum nici nu stiu daca sa fac schimb de apa sau nu, cam sunt in dubii. Intrebarea e, ce teste ai putea sa faci apei inainte de a o pune in acvariu ca sa afli daca e sau nu safe for fish.
Prevad ca in curand nu vom mai putea face schimb de apa direct de la retea fara un filtru de carbon...
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Apa Nova - otrava potabila...

Mesajde snakefishmike » 22 Feb 2012, 23:46

Alo toarasu. Lasata la decantat apa, sulfatul de aluminiu se descompune. Ce ramane pe fundul vasului iti omoara si plantele din ghiveci.
Sincer imi pare rau de animalul (ma rog ... pestele) tau si nici nu iau apararea celor de la Apa Nova fara motiv, insa acum ... chiar n-au facut nimic ... neuzual sa-i spunem.
Asteapta-te la cresteri masive de Kh in perioada urmatoare.
De regula am la robinet ph peste 7,5. Ei bine ... zilele astea am tot avut ph sub 6,5.
Si socul de ph omoara, dar asta o sti prea bine.

Marian ... n-au de ce sa anunte populatia, intrucat nu este nimic nociv pt oameni. Pt pesti si alti amfibieni exista solutii, inclusiv bricolarea unui filtru, prin imbinarea mai multor filtre uzuale pt apa de retea, fiecare umplut cu alt tip de material filtrant.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Apa Nova - otrava potabila...

Mesajde olarasu.marian » 22 Feb 2012, 23:53

Despre PH-ul scazut am citit si eu. Chiar o sa fac un test de PH sa vad ce rezultat primesc. Eu am PH 7.5 in apa din acvariu si un KH de 6(testat acum 2 ore). Salamandra pare multumita.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Apa Nova - otrava potabila...

Mesajde Chuckie » 23 Feb 2012, 12:31

Mihai, eu tot am o problema cu decantatul tau. Cred ca faci o confuzie intre sedimentare (decantare) si dizolvarea unei substante in apa. Daca s-ar decanta cum spui tu atunci apa de la mare ar fi dulce la suprafata si sarata grav la fund...
Sulfatul de aluminiu se dizolva in apa, deci formeaza o solutie. In contact cu impuritatile mari din apa se formeaza acei "fulgi" specifici care se decanteaza/filtreaza. Dar in apa raman mereu doze mai mici sau mai mari de sulfat de aluminiu care vor duce la formarea acidului sulfuric astfel scazand pH-ul. Problema e ca iarna flocularea se face mult mai greu datorita temperaturii scazute. Astfel fulgii formati sunt foarte mici si greu de filtrat asa ca Apa Nova baga cantitati mult mai mari de sulfat de aluminiu pentru a lega particulele straine si a limpezi apa. Si probabil au omis sa toarne si baza care sa refaca ph-ul initial al apei prin neutralizarea acidului. Asa ca diferenta de pH omoara pestii si aproape sigur ne afecteaza si noua stomacul chiar daca nu sesizam pe loc. Vezi si pe acvarist.ro in topicul ala. Sunt oameni care au decantat apa cateva zile bune si degeaba...
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Apa Nova - otrava potabila...

Mesajde snakefishmike » 24 Feb 2012, 23:15

Credema ca nu vorbesc tampenii. E drept ca raman cantitati mai mari sau mai mici de aluminiu in apa, insa acele cantitati nu mai sunt mortale.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com

Înapoi la “Alte animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori