Acvaristica

Discutii libere despre alte animale care nu intra in categoriile de mai sus.
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Acvaristica

Mesajde Covoran Andrei » 27 Mai 2012, 15:39

Pun si eu cateva poze cu acvariul meu.Nu este cine stie ce,este destul de mic,un acvariu luat din hornbach.
Filtrul este o adaptare a mea pentru a nu zbura pestii din acvariu :lol:
In acvariu inoata 3 tiger tetra si 3 sanitari.Am avut 6 tetra si 8 pomacea dar din cauza apei au murit toti melcii si 3 tetra.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acvaristica

Mesajde snakefishmike » 27 Mai 2012, 17:53

Daca tie iti place, nu pot comenta nimic. Doar un singur lucru. Singurele chestii care amintesc de natura in acel acvariu, sunt pestii si apa.
Asa zisii sanitari sunt hoplosterum horacatum si cresc destul de mari pt acvariul tau. Iar pestii ... n-au nicio treaba cu denumirea generica (data de americani) de tetra. Sunt tetrazone. In denumirea de "tetra" americanii au inclus speciile de characidae. Ceea ce ai tu sunt Barbus tetrazona (sau sumatrani) si sunt cyprinidae.
In rest ... s-auzim de bine si sa te bucuri de ei.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Acvaristica

Mesajde Covoran Andrei » 27 Mai 2012, 18:39

Nu am bagat multi bani in acvariu dupa cum se vede.Mie unul nici nu imi plac pestii foarte mult.M-am consultat cu Vali pentru a-mi face un acvariu pentru cichlasoma pearsei dar am renuntat dupa ce am facut calculele.Am fost intr-o zi intr-un petshop sa iau rumegus pentru soareci si am vazut acesti barbus tetrazona si mi-au placut.Tipa aia de acolo mi-a zis ca pot sa-mi iau si niste sanitari si pomacea.Acvariul mi-a ramas dupa ce mi-au murit Xenopus Laevis.
Poate in viitorul apropiat voi avea bani sa-mi fac un acvariu mai decent cu Cichlasoma pearsei.
Toate cele bune.
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Acvaristica

Mesajde zimba » 06 Feb 2013, 17:46

Salutare ! :beer: Din pacate am fost nevoit sa renunt la teraristica ...de animale nu m-am putut lasa ,asa ca de curand mi-am cumparat un betta...e micut are aproximativ 2-3 cm ma puteti ajuta cu o sexare :hug: ?
am citit ceva forum-uri inainte de a-l cumoara ...il tin momentan intr-un borcan de 850ml ,i-am pus o planta pe post de ascunzatoare ..sa nu fie stresat :whip:
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acvaristica

Mesajde snakefishmike » 06 Feb 2013, 20:16

Pt o sexare corecta e nevoie de o poza cu pestele "infoiat". La prima vedere, bazandu-ma strict pe modelul de pe corp, pare o femela
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Acvaristica

Mesajde zimba » 07 Feb 2013, 15:50

mda...aproape toata ziua pestele sta la suprafata apei...nu sta infoiatdeloc.noaptea se pune dupa planta ..e moale tare.Canad bag degetul in apa se sperie ,incearca sa se duca la fund dar nu prea poate...se ridica ca un dop de pluta la suprafata..cateva poze:
http://postimage.org/image/m8bh445tl/
http://postimage.org/image/brye77t5h/
http://postimage.org/image/dhz02920x/
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acvaristica

Mesajde snakefishmike » 07 Feb 2013, 23:47

Factori sunt n . Temperatura apei, caracteristici fizico-chimice, stres etc. Acvaristica nu-i chiar atat de simpla pe cat pare. Iei un peste si il artunci intr-un borcan cu apa :lol: .
Incearca sa-i cresti temperatura, insa nu exagera. Undeva la 27-28 grade e ok ;)
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Acvaristica

Mesajde Bobi » 10 Iul 2013, 01:08

Sa pun si eu poze cu acvariul meu de abea i am schimbat apa astazi :) si am facut si cateva poze cu telefonu bineinteles, asa ca scuze de calitatea proasta a pozelor.
Acvariul este juwel de marime 120 x 60 x 60. Iar pestii au in jur de +-17 cm

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Acvaristica

Mesajde agamura » 29 Iul 2013, 22:25

@Bobi : sunt dotati cu leduri? :) Foarte frumosi!

Eu am doar doi pitici (M. ramirezi):

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: Acvaristica

Mesajde Mimi_ » 30 Iul 2013, 08:52

Si eu mai am pesti...acvariul este facut de mine, cu filtru in spate pe tot peretele...nu este foarte mare...l-am facut cat sa-mi intre pe noptiera de langa pat, astfel incat sa adorm mereu uitandu-ma la ei...ii am de vreo 3 ani...am inceput desigur...cu specii mici...guppy, xipho...etc....am avut si betta crown tail....apoi am trecut pe ramirezi...foarte frumos si placut comportamentul lor si coloritul...dar sensibili....apoi lucrand intr-un petshop....o pereche de hemmichromis bimaculatus (nu stiu corect cum se scrie), sau ii mai stiu de denumirea de lifalili...au depus icre...iar eu nu am avu ce face si am tras cu furtunul cativa mormoloci proaspat eclozati...(destul de multi...la cat de mici erau), si i-am luat acasa si total opus de cum se spune...ca le trebuie filtru...temp...etc...eu i-am tinut intr-un pahar vreo 5 zile pana au inceput sa se ridice...apoi am gasit artemia...am pus sa iasa in apa cu sare...si au inceput sa se hraneasca...ii prindeam cate unu si ii mutam sa le schimb apa ca se facea urata de la artemia cu sare si cojile lor de oua...si i-am tinut inca vreo 2 luni intr-un acvariu de cam 10 cm pe 5cm...fara filtru si alte sisteme...si s-au facut ditamai...nu imi venea sa cred...cat se facusera de la niste puncte mici....iar cei din petshop care au ramas....nu au trait atatia...si erau de 2-3 ori mai mici...ca aia mancau fulgi nu artemia...si asa...apoi am dat din ei ca nu mai aveau loc...si masculii se bateau , si mi-am oprit vreo 4...dar s-au omorat si am ramas doar cu o pereche....care au tot depus oua, dar le mancau si eu nu mai aveam timp sa stau de ei...de ouale alea...si intr-o zi pe la obor am vazut niste jack demsey (cred ca asa le zice)...si am luat 4 vreo, dar desigur iar nu au avut loc si s-au omorat si am ramas cu 2....iar acum mai am un lifalili, 2 demsilai, 1 ancitrus, 2 (ii stiam de collie...nu stiu cum, niste serpisori cu dungi maro-galben...), si desigur un hoplo catfish...

de 2 ori pe an le schimb apa...in rest doar mancare...si desigur mai am un acvariu la bucatarie putin mai mic cu 2 carasei....si un hoplo...:)))))...

si muuuuuuuulte reptile gecko...cam asta e povestea mea de acvaristica...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acvaristica

Mesajde snakefishmike » 30 Iul 2013, 18:08

Mimi_ scrie:Si eu mai am pesti...acvariul este facut de mine, cu filtru in spate pe tot peretele...nu este foarte mare...l-am facut cat sa-mi intre pe noptiera de langa pat, astfel incat sa adorm mereu uitandu-ma la ei...ii am de vreo 3 ani...am inceput desigur...cu specii mici...guppy, xipho...etc....am avut si betta crown tail....apoi am trecut pe ramirezi...foarte frumos si placut comportamentul lor si coloritul...dar sensibili....apoi lucrand intr-un petshop....o pereche de hemmichromis bimaculatus (nu stiu corect cum se scrie), sau ii mai stiu de denumirea de lifalili...au depus icre...iar eu nu am avu ce face si am tras cu furtunul cativa mormoloci proaspat eclozati...(destul de multi...la cat de mici erau), si i-am luat acasa si total opus de cum se spune...ca le trebuie filtru...temp...etc...eu i-am tinut intr-un pahar vreo 5 zile pana au inceput sa se ridice...apoi am gasit artemia...am pus sa iasa in apa cu sare...si au inceput sa se hraneasca...ii prindeam cate unu si ii mutam sa le schimb apa ca se facea urata de la artemia cu sare si cojile lor de oua...si i-am tinut inca vreo 2 luni intr-un acvariu de cam 10 cm pe 5cm...fara filtru si alte sisteme...si s-au facut ditamai...nu imi venea sa cred...cat se facusera de la niste puncte mici....iar cei din petshop care au ramas....nu au trait atatia...si erau de 2-3 ori mai mici...ca aia mancau fulgi nu artemia...si asa...apoi am dat din ei ca nu mai aveau loc...si masculii se bateau , si mi-am oprit vreo 4...dar s-au omorat si am ramas doar cu o pereche....care au tot depus oua, dar le mancau si eu nu mai aveam timp sa stau de ei...de ouale alea...si intr-o zi pe la obor am vazut niste jack demsey (cred ca asa le zice)...si am luat 4 vreo, dar desigur iar nu au avut loc si s-au omorat si am ramas cu 2....iar acum mai am un lifalili, 2 demsilai, 1 ancitrus, 2 (ii stiam de collie...nu stiu cum, niste serpisori cu dungi maro-galben...), si desigur un hoplo catfish...

de 2 ori pe an le schimb apa...in rest doar mancare...si desigur mai am un acvariu la bucatarie putin mai mic cu 2 carasei....si un hoplo...:)))))...

si muuuuuuuulte reptile gecko...cam asta e povestea mea de acvaristica...


Au mama!
Mimisor, lasand la o parte faptul ca faci muuuuulte greseli in domeniul acvaristicii, nu pot intelege de ce stai atat de rau la capitolul exprimare :roll: . Ca acvariul e praf, e una, dar ... si gramatica ???
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: Acvaristica

Mesajde Mimi_ » 31 Iul 2013, 09:52

Bine, multumesc frumos pentru aprecieri...daca nu am povestit destul de descifrabil, imi pare rau pt. cei care nu reusesc sa inteleaga. Cred ca am facut o singura greseala la un singur cuvant, am scris "avu", in loc de "avut".
Asa ca, altadata nu voi mai scrie nimic....ma degajez de acest forum. Acvariul meu nu este de 100 litri, si atat cat mi-am permis si am stiut l-am facut sa fie "ok"...insemnand ca nu mor de foame, nu au lipsa de oxigen...asta e, daca puteam le faceam mult mai multe, dar atat am putut. Iar fata de altii care nu stiu, de ce se tulbura apa, de ce mor pestii si multe altele...eu nu cred ca nu sunt bine intretinuti. Nu sunt la un nivel de avansat in acvaristica, ci la un nivel mediu si da, stiu ca sunt foarte multe de invatat...dar in fine sa nu intram in alte detalii. Am vrut doar sa imi spun povestea...de cum am inceput cu pestii, atata tot. Oricui i se poate intampla din graba sa spuna cat mai scurt, sa manance o litera-doua sau mai stiu eu ce. Iar denumirile, am specificat ca nu stiu exact cum se scriu, dar eu cred ca se intelege, mai ales pentru cunoscatori.

Asta e, daca as putea l-as sterge tot mesajul cu poze cu tot dar, e prea tarziu...si inca ceva, criticile sunt constructive, numai ca nu este critica acel raspuns...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acvaristica

Mesajde Chuckie » 31 Iul 2013, 10:00

Calm copii, nu are rost sa va incingeti din atata lucru. :lol:
Avatar utilizator
urssu17
Ou
Ou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Feb 2013, 17:31
Localitate: Bucuresti
Nume: Ionut Claudiu

Re: Acvaristica

Mesajde urssu17 » 07 Aug 2013, 23:48

Imagine

Salutare. Numele meu este Claudiu, am 23 de ani si la inceputul acestui an m-am hotarat sa ma apuc de acvaristica. Citind in fiecare zi cate putin, la inceput m-am speriat de cate lucruri trebuie sa cunosti ca sa reusesti sa transformi un acvariu intr-un colt de natura. Mai am mult de invatat si sper ca parerile si sfaturile voastre sa ma ajute. ^:)^ Mai jos aveti o scurta descriere a acvariului meu.

Dupa cateva pahare consumate ieri seara, am tabarat pe bietele plante si nu prea se mai observa cele din fundal. (Sper sa nu ma fac de ras. :) )


- un acvariu de 60X30X30.
Dotari: - Doua filltre interne: Filtru HANG-ON SUNSUN HBL-701 si o mizerie de Resun, 2 neoane osram 827 si 865. (Am avut un filtru extern Eheim 2213, dar l-am pus la testoase)
- Substrat Jbl aquabasis.
- Fertilizare : fertilizant macro si micro de la Cristi Ionescu, EasyCarbo si ProFito de la Easy Life.
- Plante: blyxa japonica, hygrophila polysperma, rotala rotundifolia, limnofila heterophila, higrophila augustifolia, hidrocotyle leucocefala.
- Pesti : 6 neoni, 4 guppy, 1 ancistrus, 6 endleri.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Acvaristica

Mesajde agamura » 08 Aug 2013, 00:08

Mie imi place :)
Am avut si eu pentru 5 ani + un bazin de aceleasi dimensiuni, plantat. Nivelul apei il tineam la 0.2 cm sub marginea de sus (cred ca si la tine ar da mai bine). In ultimul an am crescut intensiatatea luminii (de la 15 W T8 la 24 W T5) si am constatat "pearling". M-am oprit la timp insa pentru ca nu voiam sa fertilizez. Plantele tale o duc bine asa ca, felicitari!

P.S. Polysperma nu o vad! De fiecare data cand am "lucrat" cu ea devenea BRUSC vizibila :D Poate in poza este taiata sau ochiul meu nu o dibuieste!

Înapoi la “Alte animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori