Disciplinarea la caini

Discutii libere despre alte animale care nu intra in categoriile de mai sus.
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Disciplinarea la caini

Mesajde Mircea » 03 Mai 2010, 14:15

Acum, nu stiu ce metode aplici tu la caini. Dar ar cam trebui sa o "scolesti" ! Si aceasta, FARA MILA. Avand 7 luni, are o varsta perfecta pentru inceperea dresajului. NU ma refer la dresajul profesionist, ma refer la acela in care trebuie invatata sa vina la tine, cand o chemi, orice ar face, chiar si de la mancare, sa mearga la pas linga piciorul tau stang, sa stea in fundulet, la comanda.
Acestea nu le vei putea face prin MILA... Ascunde-ti undeva adanc mila, si foloseste un ton poruncitor, de parca ar disparea planeta, daca nu executa ! La inceput, poti folosi ca si bonusuri cand asculta, ceva bun (carnita cubulete sau ceva dulce, dar foarte putin) + mangaiere + o vorba buna ! In timp va incepe sa asocieze vorbitul tau rastit si supararea ta cu o prostie facuta de ea, si vorba buna cu ceva ce a facut bine. Dupa o perioada, va fii suficient, doar o vorba blanda sau o mangaiere.
Un caine, are in el instinctele de HAITA ! Noi, suntem haita lor ! In haita, exista o ierarhie clara ! Unii, putini, ii conduc pe ceilalti ! Un caine va incerca toata viata, sa se impuna, si sa devina sef de haita... NU lasa un caine sa te conduca pe tine ! Vezi, probabil, pe strada, ca unii parca au fost scosi la plimbare, de catre caini, dupa cum ii trag dupa ei. Tu trebuie sa fii la conducere ! Plimbarea este foarte importanta ! Marea parte a crescatorilor spun ca stapanul unui caine, va devenii acela care-l plimba, nu cel care-l hraneste ! Un caine, va avea un singur stapan, ceilalti sunt acceptati ! Plimband (chiar si la iarba verde, sau pescuit) un caine, el trebuie sa stie ca TU ii faci un FAVOR, chiar daca-l legi sub o umbrela. Cainii, devin dependenti de plimbari, dupa ce dau de gustul lor. Asa poti cel mai bine sa-i educi, profitand de aceasta placere a lor !
Sau altceva, si mai grav, este sa maraie la tine sau la membrii familiei (de muscat nici nu mai zic), cainele... Pentru aceasta, trebuie sa o bati (fara mila). Nu zic ca trebuie sa o bagi in spital ! Un ziar inpaturit, nu-i va produce cine stie ce durere ! NICIODATA sa nu bati un caine cu mana goala !!! Va asocia mana ta cu obiectul care o face sa sufere. Nu exagera cu bataia ! 2-3 lovituri, ajung, altfel se va comporta ca si vanatul incoltit ! Si efectul va fii contrar !

Bineinteles ca se vor gasi unii, care nu au avut in viata lor un animal, sa zica, ca sunt metode barbare, iar eu sunt sadic. Nu-mi pasa. Eu iubesc animalele si in timp ce le cert.
Daca exista cineva, care a reusit sa educe un caine, doar cu vorba buna, si-mi si dovedeste aceasta, imi ridic palaria in fata lui. Aceasta este valabila pentru cainii de talie medie si mare. La cei mici poate merge si fara unele ce le-am scris mai sus !
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 03 Mai 2010, 14:25

Textul de mai sus, am vrut sa-l scriu in topicul "Caini", dupa ce a povestit Lilu ca era sa muste catelul ei pe cineva. Dar ar fi ajuns pe pagina 3 sau 4 si nu l-ar fi observat toti cei interesati.
Sper ca va ajuta pe cineva in mini dresarea unui caine.
Vorba cu "Asa cum il cresti, asa-l ai " este foarte valabila la caini. Este mai usor sa-l opresti sa faca o prostie decat sa-l dezveti de ceva ce a devenit un obicei.

Cand roade MILA pe cineva, sa se gandeasca la ce ar fi putut urma dupa ce Lilu 2 musca pe cineva, mai ales daca era un copil !
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 03 Mai 2010, 16:11

Mircea,da ştiu că ai dreptate. Ştiu că trebuie să mă impun. Crede-mă că a luat-o ieri... de nu îi dădeam eu o lua de la tatăl copilului.
Comanda şezi şi culcat o ştie şi am învăţat-o singură în câteva minute...i-am dat recompensă. Acum doar să fac semnul Şezi şi execută!
Dar când vine vorba de alte persoane parcă nu are stare... mai ales cu cei mici îşi permite cam orice...prima dată când a mârâit un copil a fost la începutul lui martie...pe piticii verioşoarei mele...
Ce a fost foarte interesant ieri... am observat că acel copiluţ a rămas mult timp oripilat,dar erau 2 sau 3 care au vrut să se apropie cu vorba bună...iar Lilu nu mai termina de lătrat şi mârâit...era în poziţie de atac şi avea blana pe spate ridicată... dacă trecea altcineva pe lângă ea nu avea nicio treabă.... are ce are cu ăştia mici.. Simona şi mulţi alţii spun că este foarte probabil că a fost maltratată de mică de nişte copii....
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 04 Mai 2010, 00:09

nu stiu care e chestia, insa si cateaua mea are boala pe copii mici. mai ales pe cei care alearga :roll:
id: alexfota91
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Dresaj

Mesajde Simo_Pas » 04 Mai 2010, 00:49

Doamne feri de`l musca Lilu pe copil ca nu stiu ce iesea de acolo :cry:
noroc ca a prinso Florin..... pfoai ce emoti au fost si pe urma munca de lamurire la tatal baiatului sa nu mai fie suparat ca a tras o sperietura zdravana si zicea ca el stie cum e sa fi muscat de caine :(
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 04 Mai 2010, 03:41

Nici un caine, nu accepta cu drag, copii in apropiere. Ei pe copii ii vad pe ultima treapta a ierarhiei haitei. Asa ca la apropierea unui copil, el trebuie pus la locul lui, chiar prin violenta...

De aceea am spus ca un caine, trebuie sa aiba, macar minimul de dresaj, adica sa asculte comanda : AICI sau STAI
El trebuie sa execute, orice ar avea de lucru (mancare, o pisica, un alt caine, etc)
Ceva de genul :

Imagine
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 04 Mai 2010, 07:20

FOARTE sugestivă poză!!!! :D
Ieri de exemplu a fost la mine directorul de la ferma de blănuri... stătea cuminte pe fotoliu iar Lilu n-avea treabă... cum s-a ridicat şi a venit lângă mine să îi arăt pe GPS unde se află lacul Brăteni a şi sărit Lilu la el... norocul meu şi ghinionul juniorului a fost că domnul director nu s-a speriat :P când a trigat "fui" Lilu a şi îngheţat... ştiu că de cele mai multe ori numai gura e de ea....
De exemplu cum să o învăţ să vină la mine? Am încercat afară... o chem vine dacă nu are ceva important de făcut şi vede că am ceva bun la mine.
Simo mi-e martoră că din 5 strigări la una percutează şi e curioasă...în rest tot pot să urlu sau să o chem frumos că nu vine...
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 04 Mai 2010, 13:02

cand o strig pe a mea si nu vine, ii arata brelocu de la chei, bacnote si alte maruntisuri ce am prin buzunare si vine obligatoriu :lol: o roade curiozitatea groaznic. cand trebuie sa trecem strada si se aude vreo masina ii zic "masina" si se opreste. cand vede vreo pisica si vrea sa o alerge ii zic "nu" si nu ramane. si-a luate pe carca de la mine cand era mai mica, asa ca a invatat ca unele chestii nu trebuiesc facute. de obicei e nevoie doar sa o strig pe nume pe un tot mai restit si e cuminte. acu ca e mai maricica (luna asta tre sa faca 4 ani) si-o mai ia pe coaja de la prietena cand merge cu ea pe afara si umbla disperata. cu ea intotdeauna e mult mai cuminte cand merge la plimbare. cand sunt si eu sau numai eu cu ea e o nebuna. alearga de colo-colo, se opreste sa miroasa din metru in metru. per total sunt multumit de ea. daca nu ar lasa atata par ar fi o animala pe cinste :wink:
mentinez ca eu nu o plimb in lesa decat foarte rar :D
id: alexfota91
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 04 Mai 2010, 13:15

Şi eu îmi doresc să ajung la performanţele astea... să o plimb fără lesă,doar dacă merg în parcul pt căţei îi dau drumu...sau noaptea târziu când nu văd lume pe stradă...
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 04 Mai 2010, 14:53

Nu zice nimeni ca ai s-o inveti intr-o singura zi... in nici un caz 30 min, cu ai spus ca ai invatat-o mersul la pas.
De inceput, gandestete la cum vrei sa vina. Eu am invatat-o la 2 chestii. La AICI sau la un fluierat scurt.
Daca de acum incolo, are sa primeasca tot ce-i place (mai ales mancarea), doar cand vine la chemare, dar mai ales micile gustari, incet incet, va asocia, chemarea ta, cu ceva placut, nu cu o corvoada. Daca stii de experimentele lui Pavlov, stii la ce ma refer. Iar dupa un timp, poti renunta la bonusuri. Va veni in continuare (o perioada va trebui sa-i spui BRAVO, si sa o mangai !). Cainii nu inteleg fantastic de bine cuvintele, ei le asociaza de obicei, cu tonalitatea vocii. Deci ai grija sa nu spui Bravo de parca ai certa-o , sau Sezi de parca ai ruga-o ceva !
Iar la plimbari, eu am mai facut ceva. Cand facea totul bine, mers la picior, STAI, SEZI, timp de max 10-15 minute, primea un bonus de umblat liber, fara lant. Daca la chemarea inapoi nu venea imediat, nu mai primea in ziua aceea libertate pe strada.
In momentul in care a aparut si fata mea in haita lui Cora, am urmarit la inceput foarte atent cum se comporta. Fiindca tot incerca sa o streseze ( incerca sa o prinda de coada, de urechi) si fiindca-i tot spuneam CUMINTE, CUMINTE, niciodata nu a indraznit, nici macar sa maraie la ea. Se lua si pleca de linga copil, si scapa de stresare. Dar cand a crescut putin, si nu o mai stresa, au stat bine merci impreuna. Am cautat, sa nu-mi schimb comportamentul fata de ea, cand era copilul in apropiere, sa nu fie geloasa. Isi primea portia obisnuita de mangaieri sau de joaca.

Imagine

Aici, mirosind florile din curte, probabil...

Imagine

Imagine

Aici, rupta de oboseala, dupa o plimbare si o joaca prin zapada, iarna.

Imagine

Si sa nu uiti, Lilu, ca Lilu2 este un copil, inca. Acum i se formeaza personalitatea si comportamentul pentru intreaga viata. Ce o lasi azi sa faca (fiindca esti obosita, suparata sau nu ai chef), maine-ti va fii mult mai greu sa o dezveti ! Chinul de acum, iti va fi rasplatit dupa perioada de mini dresaj. Iti va creste inima de bucurie, cand va fi laudata de altii.

BAFTA !!! (si multa rabdare)
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Mesajde Simo_Pas » 04 Mai 2010, 15:10

Cum a zis si Mircea, un caine trebuie sa faca un minim de armata macar la gradul de sergent sa ajunga :)
Daca nu incepi cu el de micut, cand va fi mare va fi foarte greu.
Problema la Lilu este ca e prea rasfatata, nu a stat niciodata fara tine, stie ca daca plange putin tu rpd esti langa ea.
Incearca sa o lasi cateva ore la bunica ta,vezi ce va face
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 04 Mai 2010, 18:33

Gata! o să mă impun! :) nu o mai apăr atât.... Mulţumesc Mircea de sfaturi.. voi ţine cont de ele!
Simo,tu ai dreptate ca de obicei... e numai vina mea că este aşa cum este :) ştiu asta....
Dar am mai explicat...ea o lună jumate numai jos stătea,nu făcea niciun pas...păi cum era să o las aşa acolo? normal că am stat cu ea şi am dormit cu ea :)
Dar acuma mă pun pe treabă... nu mă las până nu se cuminţeşte!!! :D
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Lilu

Mesajde Simo_Pas » 04 Mai 2010, 19:33

Da asa era, vai de ea saracuta, dar acum e bine, putin cu shasiul are ceva dar in rest e ok :)) }{ si ea acum profita deaia nu te baga in seama uneori cand o strigi
Mircea e faina Cora, sa`ti traiasca!!!
Si eu am avut o catelusa schnauzer urias,o chema Nera si la fluier venea de mama focului , daca fugea in sens invers unde eram si o fluieram, parca in aer se intorcea.Daca ii dadeam comanda sezi puteam pleca linistita ca pana nu`i ziceam liber sau bateam cu palma piciorul nu venea sau o strigam pe nume.
Daca nu o lasam sa mearga la sotul meu cand o chema, plangea sa o las si se uita la mine, daca ziceam NU. apai era NU
Daca ar fi sa`mi mai iau caine, va fi cu siguranta schnauzer urias, doamne ce am mai iubito si ce cu drag imi amintesc de ea ....
Mergeam pe mures la pescuit si de era malul de 2 metri ... ea nu avea nici o problema sa sara in apa dupa lemn sau ceva pet de 2 l strans sa`l poata prinde cu gura.
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 12 Mai 2010, 02:15

Simo_Pas, fiecare s-a atasat, de cate o rasa. Defapt ei toti(toate) sunt extraordinari. Nici nu conteaza daca sunt de rasa sau maidanezi. Daca apuci sa te atasezi, nu mai conteaza nimic. Oricum, tot ciobanesc german voi avea si pe viitor (iar, ca pisica-caine, Bishon Maltez).
Lilu ! Daca-ti educi cainele, nu inseamna ca nu-l iubesti ! Defapt, ii faci si lui un bine, nu doar tie.

Unul dintre cele mai urate lucruri, pe care le vad pe strada din cand in cand, este cand vad un caine, care-si trage stapanul, dupa el, de lesa !
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 12 Mai 2010, 03:37

am mai primit un sfat de la un domn foarte ok, are 2 pichinezi... foarte isterici :D mi-a spus să iau o sticlă de clin (de spălat geamul) să o clătesc bine şi să pun apă în ea... de fiecare dată când latră sau sare aiurea să îi dau un jet :P mâine încerc.
Problema cu muşcatul se agravează pe zi ce trece.... :( Sâmbăta am fost la o nuntă şi am lăsat-o pe Lilu la un amic ft bun care stă la curte... seara am găsit-o legată.... a muşcat-o pe mama băiatului...
Duminica seara am avut nişte musafiri americani....doamna era chinezoaică defapt...Lilu i-a sfâşiat pantalonii...mi-a părut atât de rău :( mai ales că mi-a spus doamna că erau pantaloni primiţi din China de la mama ei... a luat-o bine,dar nu s-a potolit... a mârâit-o în continuare...
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea

Înapoi la “Alte animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori