putin ajutor...pentru un acvariu....

Discutii libere despre alte animale care nu intra in categoriile de mai sus.
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

putin ajutor...pentru un acvariu....

Mesajde Mimi_ » 07 Sep 2013, 20:16

Salut! am primit un acvariu panoramic FTA1000....superb, insa a fost vandalizat unde a stat de toate piesele interioare...respectiv, filtre, neon, incalzitor, hranitor automat,s.a.....a ramas in schimb panoul de comanda intreg si mufele...pe care scrie ce avea fiecare....vreau sa stiu daca are cineva asa ceva si daca fara toate piesele interne, sau cu altele decat cele ale lui...le recunoaste...adica sa las doar filtru, neon, si incalzitor...restul nu...mentionez ca inca nu am apucat sa fac proba, sa alimentez panoul sa vad daca se aprinde si e functional...de asemeni o sa pun si poze, dar cand voi avea mai mult timp...iar daca se gasesc piesele...macar sa le vad sa-mi fac o idee despre ce avea....si desigur, telecomanda...daca merge fara ea, si/sau pot utiliza una universala...
imediat ce voi avea timp voi pune poze pt. a vedea despre ce e vorba...
am gasit doar poze cu el intreg pe google, nimic prea mult si ce contine, fara prea multe detalii

Ex: http://www.magicaquarium.ro/products/Ac ... d1380.html

multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
puryk
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2010, 21:48
Localitate: iasi
Nume: Ignat Adrian
Localitate: Iasi
Contact:

Re: putin ajutor...pentru un acvariu....

Mesajde puryk » 05 Oct 2013, 10:25

Daca intradevar vrei acvariu vinde-l pe acesta si cumpara-ti unul normal. La 15 cm latime nu prea ai ce sa pui in el. Spune te rog de ce firma este facut poate gasim ceva.
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: putin ajutor...pentru un acvariu....

Mesajde Mimi_ » 06 Oct 2013, 11:37

Este marca bonjour hitech, acvariu panoramic asa este si pe google....am reusit sa repar placa de baza....este superba in functii...ii pot atasa cele 2 filtre, dar o sa "personalizez compartimentarea"...oadica o sa pun de fapt pompa submersibila care trage prin filtru mizeria....etc...cu lumina nu stiu inca in afara de cele din magazine care sunt f. scumpe unde sa gasesc neoane pt. acvarii mai ieftine...incalzitorul ar fi problema ca, cred ca a avut incalzitor fara termostat si termostatul separat prin alta mufa care intra in placa...si nu gasesc fara termostat sa cumpar...asa ca, o sa pun un aquael de 100w...cu termostat....si pe afisajul panoului o sa ramana afisata eroarea in locul temperaturii acv.
Dar...fac cate putin ca bugetul este minim....cand voi avea timp promit ca voi pune si poze....

O zi buna...
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: putin ajutor...pentru un acvariu....

Mesajde Mimi_ » 14 Noi 2013, 11:35

acvariul este gata....este superb....poate nu este tocmai sanatos de lat pt. pesti....dar fata de acvariul mic dinainte...se simt bine...am scos radacinile si am schimbat apa toata, acum este limpede...decoruri nu am prea multe in el...plantele artificiale care le aveam...in el am 2 jack demphsey, un hoplo, si un catfish (ancitrus cred....nu ii stiu pe denumiri...)...mai vreau o pereche de lifalili si atat...ca astia am avut si in acvariul mic...si s-au inteles f. bine...si 2 giant coolie care astept sa creasca.... (ii am in acvariul vechi, care l-am dus in bucatarie...)cam atat....in viitor...poate o sa intru in categoria de plante vii....ca nu cunosc mai nimic despre conditiile lor...panoul de comanda merge perfect....filtrul este setat sa mearga de la 10:00-23:00, iar lumina de la 15:00-23:00...poate nu este atat de frumos amenajat....dar deocamdata am depasit bugetul...si cu munca nu mai am timp decat sa-l privesc...

cateva poze...

O zi buna
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: putin ajutor...pentru un acvariu....

Mesajde snakefishmike » 14 Noi 2013, 22:47

TE IMPLOR OPRESTE-TE!
E masacru ceea ce faci tu acolo. Deja jack dempsey aia sufera. Si mai vrei sa bagi si lifalili?????
Am o rugaminte la tine. Pune mana pe o carte , sau macar pe Google si vezi care sunt necesitatile minime pt o crestere si un trai decent pt fiecare specie pe care o ai si pe care ti-o doresti. Mai apoi cauta sa vezi ceva si referitor la compatibilitatile dintre specii.
E ca si cum tu ai incerca sa traiesti o viata intreaga inchisa in debara, alaturi de o gorila si un urangutan.
Trist
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: putin ajutor...pentru un acvariu....

Mesajde vic » 14 Noi 2013, 23:57

Filtrul trebuie sa functioneze permanent- daca am inteles bine, il ai setat doar intre 10-23.
Ramai cu Dempsey, nu mai adauga altceva- oricum sunt specie robusta, mai au inca de crescut... acum sunt micuti. Cand or fi mari... la 15 cm latime ai bazinului... va fi oribil. As zice sa nu astepti, cauta specii mai mici si pe Dempsey da-i cuiva care are bazin adecvat.

Înapoi la “Alte animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori