Natrix Natrix

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
JigSaw
Piton
Piton
Mesaje: 109
Membru din: 04 Iun 2011, 15:13
Localitate: Timisoara
Nume: Calin
Contact:

Natrix Natrix

Mesajde JigSaw » 19 Iun 2011, 11:10

eram pe afara cu verisorul meu si urla maicamea ca o nebuna si nu stiam ce are si a zis ca e un sarpe la scari, am venit l-am prins de coada si l-am luat in mana ca si cand ar fi fost un "PET" nu a fost deloc agresiv, doar ma adulmeca cu "limbuta" lui si m-am gandit sa il eliberez langa un canal cu apa si iarba mare perfect ca si habitat pt el :)
precizez ca era cat mana mea de lung :)

Imagine
imi cer scuze de calitatea pozei, a fost facuta cu un telefon

0.1.0 Boa Constrictor Imperator
0.1.0 Pastel Ball Python

cea mai tare comunitate de counter-strike din romania http://www.diavola.ro/forum
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Natrix Natrix

Mesajde Trancer » 19 Iun 2011, 12:30

Natrix natrix este o specie la care nu vei vedea niciodata comportament agresiv,preferand sa fuga iar cand sunt prinsi vor elimina o substanta urat mirositoare si chiar defeca pe "atacator",ori fac pe mortul. Ca ultima solutie vor adopta postura defensiva,atacand cu gura inchisa in 99% din cazuri. Proprie experienta,am studiat ani la rand specia,zeci de exemplare incepand de la 30cm pana la 140cm.
Ma bucur ca l`ai eliberat ceva mai departe de casele oamenilor,de obicei sfarsesc striviti sau taiati.
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
daci04
Gecko
Gecko
Mesaje: 98
Membru din: 30 Aug 2010, 13:50
Localitate: Arad
Nume: Dehelean Dacian
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Natrix Natrix

Mesajde daci04 » 27 Iun 2011, 13:51

adevarat.... oameni cu lipsa de creier
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Natrix Natrix

Mesajde roxycaramel » 01 Iul 2011, 15:00

sigur era natrix natrix?Stiu ca serpii de casa au pe lateral pigment galben...dar poza nefiind clara...nu-mi pot da seama...acum zimi tu daca avea pigmenti din astia :think:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Natrix Natrix

Mesajde vic » 01 Iul 2011, 23:13

Mie mi-a facut un Natrix natrix o demonstratie de cobra, cum nu credeam ca se poate- cu infoiere, postura verticala, suierat si toate cele :lolno: . Totusi, tot circul asta a fost etalat oarecum din lateral si chiar spate, nicidecum frontal, agresiv, in paralel cu tentativele de a ma evita- nu-l prinsesem inca, il incoltisem si ii taiam toate variantele. Desigur, cum l-am prins, s-a comportat calm.
Coronella insa a facut spectacol si mai "feroce", dar nu a incercat sa muste.
Coluber a muscat, repetat, cu rautate serpeasca, nici o sansa de dialog, a trebuit sa-i dau drumul imediat. Poate era iritat, sau chiar toti fac in halul asta?
Berus- m-am distrat bine la Petrosani, in salon cu mineri injunghiati sau cu rani din batai crancene de strada :lol: ; 6 zile de neuitat...

Mai nou, de cateva zile, am vazut in curte Natrix natrix, inclusiv ceva cu dungi, pe care sunt reticent sa-l numesc "persa", fiindca toti par a fi o ponta. Foarte frumosi, maronii-roscati- nu gri/pamantii, cum sunt majoritatea- si petele portocaliu intens- splendizi! Ma bucura foarte mult ca am si serpi, dar am si doua pisici... par sa fi trecut de nivelul la care vanau reptile (soparle), dar totusi mi-e teama pentru ei.
Ce sa fac, sa ma las si eu atras de partea intunecata a fortei :lol: ? Din dialogul unor colegi, exista o parte intunecata- pentru mine, asta inseamna detinerea unui animal pentru care trebuie sa sacrifici alte animale; cu nevertebratele mai merge, dar cu soricel, broasca etc... mi-e cam greu. Chiar si cu pesti...
Totusi, voi aborda altfel... fac o baltoaca plina de vegetatie emersa si voi tolera cateva buruieni in plus, iar gramada de compost (asta cred ca a fost cheia!) va fi permanenta.

Sanatate!

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 49 vizitatori