Limba romana

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde snakefishmike » 10 Dec 2011, 10:14

Hai sa ne intelegem :lol:
Eu nu sunt urmas al lui Traian. Romanii n-au avut aproape nicio influenta in formarea poporului si a limbii asteia. Ba din contra, ei au fost cei care au revenit acasa daca putem spune asa.
In fapt latina vechea, cea populara ca sa-i zic asa, nu era altceva decat un dialect trac.
Gargara sustinuta ani de zile de catre pseudoromanii aserviti slavilor de la nord nu isi are nicio dovada concreta.
Povestea cu podul lui Apolodor din Damasc pe care au trecut romanii in Dacia e infirmata pana si de mareata Columna din Roma, pe care se vede clar dupa atata amar de timp ca romanii au trecut Dunarea pe un pod de barci. A existat intradevar un pod, construit de Burebista si distrus in timpul ofensivei romane. Ulterior, dupa cucerirea unei mici parti a Daciei, podul a fost reconstruit intradevar de Apolodor din Damasc.
Iar cu limba ... hai sa fim seriosi. Ocupatia romana a durat cam 200 de ani, timp insuficient pt a schimba o limba formata in cateva mii de ani. Sa presupunem prin absurd ca ar fi reusit acest lucru. Insa zona ocupata se intindea doar pana in sudul Moldovei noastre. Atunci cum se explica faptul ca si in nordul Moldovei, in Bucovina si chiar mai sus se vorbeste aceeasi limba???
Si pot continua mult si bine pe marginea temei, chiar si cu link-uri de confirmare pt cine simte nevoia :lol:
In ceea ce priveste mezelurile muzicale ... din pacate e foarte posibil sa ai dreptate, insa sincer nu vreau sa ma gandesc la asta si fac tot ce pot pt a impiedica asta (inclusiv tente ale rasismului daca pot spune asa).
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde olarasu.marian » 10 Dec 2011, 10:53

E frumoasa limba romana, dar degeaba. E ca o femeie grasa si urata, dar cu suflet bun si curat. Dar pana la urma daca eram asa popor de calitate inventam noi croasantul, si poate WWW se traducea altfel. Asta e acum, rumegam gena stramosilor si incercam sa tinem pasul cu altii, cat si cum putem si noi. Nu poti avea pretentii cand presedintele tarii e fost marinar, la sectorul 5 inca mai zace Vanghelie "care este", cand noi ne laudam cu 20km de autostrada, sau cand iti este jena si oarecum teama sa mergi la doctor fara un pachet de cafea in sacosa.
Si hai sa va spun si o poveste.
Pe vremea lu' tovarasu', taica-miu a avut ocazia sa viziteze orientul. A intrat impreuna cu un prieten intr-o cofetarie si in timp ce discuta cu amicul lui, in romana, ce sa-si ia fiecare, cel de la tejghea a inceput sa se agite nervos aratand cu degetul spre taica-miu exclamand: "TU TZAGAN!, TU TZAGAN!" si a refuzat sa-i serveasca. Asta ca sa nu ne mai miram de ce Franta isi bate joc de Romania acum.
Romania nu a contribuit cu nimic la nivel global in istorie, in timp ce noi traiam sub pamant, alte popoare cartografiau planeta, clasificau specii, puneau bazele societatii moderne de care ne bucuram astazi. Avem si noi vreo 2, 3 pseudo-eroi cu care ne laudam ca niste babe la piata, dar in esenta nici unul nu a dus nimic pana la capat, pana si "Luceafarul" e un "remake". Nu ma mir ca sunt din ce in ce mai multi tineri care adopta stilul corporatist, stilul romanesc nu le ofera nimic, si nici nu are de gand, asta e tristul adevar. Sa fii roman nu inseamna sa ai identitate, ci mai degraba sa porti o povara. In esenta eu cred ca aceasta transformare pe care o sufera atat limba romana cat si generatiile tinere e justificata si naturala. Daca ne uitam peste hotare nu suntem singurii care trecem prin asta. Zombificarea asta e necesara cand sunt 7 miliarde de guri de hranit... Ce-ar fi daca am avea toti IQ de peste 130?
IQ = un alt cuvant inventat de romani...

PS: taica-miu e alb ca varul
PS = Post Scriptum = nu e din limba romana
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde olarasu.marian » 10 Dec 2011, 11:01

snakefishmike scrie:Hai sa ne intelegem :lol:
Eu nu sunt urmas al lui Traian. Romanii n-au avut aproape nicio influenta in formarea poporului si a limbii asteia. Ba din contra, ei au fost cei care au revenit acasa daca putem spune asa.
Iar cu limba ... hai sa fim seriosi. Ocupatia romana a durat cam 200 de ani, timp insuficient pt a schimba o limba formata in cateva mii de ani. Sa presupunem prin absurd ca ar fi reusit acest lucru.


Pai au plecat acasa ca nu aveau ce sa mai faca la noi, o flora si fauna ordinara, popor semi-salbatic. Eu as spune merci ca totusi ne-au vizitat si ne-au mai invatat cate ceva.
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Limba romana

Mesajde Fritzmaister » 10 Dec 2011, 11:42

IQ in romana este CI adica coeficient de inteligenta...numai ca majoritatea romaniilor n-au nici cea mai vaga idee despre ce ar putea reprezenta. eu sunt student la anul 3 la psihologie, si credeti sau nu oamenii din romania, nu stiu ce face un psiholog. parerea lor e ca un psiholog este = cu un psihiatru sau cineva care se ocupa cu nebuni si alte chestii de genul asta. ce sa mai vb de nivelul de inteligenta? era o perioada cand media coeficientului de inteligenta pe plan national a fost unul foarte bun, comparat cu media populatiei de pe glob, insa in momentul de fata jumate din tara, abia atinge pragul de normalitate.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde snakefishmike » 10 Dec 2011, 12:50

Marian sti cat de mult gresesti?
Enorm.
Poate ca acum nu mai reprezentam nimic la nivel global, iar asta trebuie sa recunosc cu rusine ca ni se datoreaza noua.
Uita-te putin inapoi in timp si vezi cam ce a reprezentat neamul asta de-a lungul istoriei.
Spre exemplu stiai ca multi istorici si aici nu ma refer la cei romani, au inceput sa considere plaiurile noastre drept leaganul civilizatiei europene? Stiai ca la noi in tara s-au descoperit manuscrise data cu 5000 de ani inaintea erei noastre. Adica cu vreo 2000 de ani mai vechi decat cele din Sumer, care pana nu de mult erau considerate cele mai vechi marturii ale scrisului.
Noi suntem vinovati pt situatia in care s-a ajuns. Noi prin atitudinea noastra discreditorie la adresa neamului si a tarii. Datorita noua au ajuns si strainii sa ne considere ultimii oameni. Pt ca noi suntem cei vesnic nemultumiti de ceea ce au, cei care poate ca n-avem nici dupa ce bea apa, da' facem credite sa ne rupem in figuri cu ultimul tip de mertan sau mai stiu eu ce.
Hai sa va dau de citit si reflectat
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=i ... 4A&cad=rja
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=i ... Dg&cad=rja
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=i ... Dg&cad=rja

Asta pt inceput :lol:
Cititi, invatati, reflectati si nu in ultimul rand mandriti-va ca sunteti ceea ce sunteti. Stati drepti si mandri.
Si desi nu e topicul de melodii, imi permit sa pun aici un clip
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde olarasu.marian » 10 Dec 2011, 22:26

Hai sa nu ne imbatam cu apa rece. Daca aveam asa o istorie grozava se simtea. Adevarul e ca am fost si suntem un popor lipsit de identitate. M-am uitat si eu pe site-urile alea si am observat cateva expresii care se repeta de mult prea multe ori: "se presupune", "se crede", "probabil"... Teoria nu tine fara fapte concrete, ca sa nu mai vorbim de faptul ca istoria e in mare parte doar teorie.
Articolul ala cu "Noi i-am invatat pe egipteni sa faca piramidele" m-a facut sa mi se ridice parul din cap. Domnul profesor cred ca nu stie ce inseamna o piramida, ca sa nu mai vorbim de Piramida lui Keops. Hai sa nu mai incercam sa ne ridicam valoarea cu niste presupuneri pentru ca dam usor in penibil.
Daca aveam istorie, cultura si identitate se vedea astazi, era palpabil si se putea admira in muzee, reviste, carti, manuale scolare... Tu ai vazut cum aratau faimoasele bratari dacice??? Ai vizitat muzeul taranului roman? Mergi si viziteaza si in alte tari...
Eu zic sa lasam povestile cu hiperborieni pentru fanii lu R.E. Howard. Suntem ceea ce suntem azi datorita zilei de ieri, hai sa nu ne mai victimizam atat, ce-am fost si ce-am ajuns. Nu am fost mare branza si e normal sa traim asa cum traim. Prostia noastra se afla in prezent, cand totul e oferit pe tava de altii si noi nu stim sa-l valorificam in folosul nostru. Nu trebuie sa inventam roata ca deja a fost inventata, trebuie doar sa o folosim ca sa ajungem de la A la B, dar pana si asta ne depaseste.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde Chuckie » 10 Dec 2011, 23:01

De la un topic dedicat semianalfabetilor de pe forum ati ajuns la o discutie interesanta, dar putin pe langa subiect. Sunt amuzante teoriile ambilor (Mihai si Marian) dar nu au ce cauta aici. Cum ar zice cei de la HappyFish, file din isteria neamului. Si dupa cum stim cu totii, istoria o scriu invingatorii. Cine dracu' mai stie care e istoria reala? Eu as scoate-o din scoli, e alta istorie de cate ori se schimba regimul. Care este ! Pa persona fizica. :lol:
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde roxycaramel » 10 Dec 2011, 23:06

am vrut sa zic mai de mult ca discutia e putin pe langa subiect, dar eram tare curioasa unde ajunge... :angel:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde vic » 11 Dec 2011, 01:36

Ba din contra, ei au fost cei care au revenit acasa daca putem spune asa.
In fapt latina vechea, cea populara ca sa-i zic asa, nu era altceva decat un dialect trac.


Stiu, Mare Sarpe! Traco-ilir, eventual. Dezolant este ca altii nu prea stiu nimic.

@Marian: o deloc onorabila, dar uimitoare tirada!... ma gandesc, ce era daca spuneai vorbele astea acum 100 de ani... sau 50... sau chiar 25... ca mai demult, nu trebuie sa gandesc ce iesea- fiindca stiu.
Te legi de cateva afirmatii cam hazardate ale vreunui prea-exaltat domn X, ca sa anulezi absolut tot ce inseamna spatiul si neamul asta. Daca nu esti mandru de ceea ce esti (?), e regretabil; poate ca tot din cauza acestei mentalitati exista acei tineri care adopta stilul corporatist, fiindca cel romanesc nu le ofera nimic... Te-ai gandit ca poate il adopta fiindca nu au capacitatea de a avea defel vreun "stil", din cauza inculturii, suficientei si superficialitatii intelectului lor, fiindca, de exemplu, in adolescenta/studentie nu au citit macar o carte buna, ci au anglofonizat cool prin baruri si discoteci, ca unica delectare pentru creierele lor de gaina?? Eu ii numesc "buruieni", "balast genetic", "muste fara cap", "sange fara mojo" etc.

Zombificarea asta e necesara cand sunt 7 miliarde de guri de hranit... Ce-ar fi daca am avea toti IQ de peste 130?

Nu vad defel legatura, ca sa fiu delicat... Si am racait un pic, superficial, cateva domenii colaterale ale ecologiei- inclusiv ala cu gurile de hranit, si zic ca am idee. Ma bucur insa ca s-a gasit o solutie atat de simpla pentru foametea mondiala, chiar daca nu m-am numarat printre cei care au avut aceasta revelatie :lol: !

Sa fim seriosi... e suficient IQ de 100, educatie si cateva repere socio-morale bine stabilite, pentru a avea o societate normala- iar educatia si reperele lipsesc cu desavarsire acum, si avem ceea ce avem...


Pacat...
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde snakefishmike » 11 Dec 2011, 09:42

Vali istoria nu e teorie. Istoria se bazeaza pe fapte, documente si artefacte cat se poate de reale.
E rusinos faptul ca ne-o negam si ca nu suntem in stare sa tragem invatamintele de rigoare din greselile inaintasilor.
Un mare filozof spaniol Jorge Agustín Nicolás Ruiz de Santayana y Borrás, sau George Santayana dupa ce a devenit cetatean american, spunea " Cei ce uita greselile trecutului sunt sortiti sa le repete".
Mare dreptate avea.
In loc sa stam si sa aruncam cu noroi in istoria acestui neam si in limba materna, mai bine hai sa facem ceva , orice, pt a da la o parte valul rusinii.
Cat despre cei nemultumiti de acest popor, de aceste plaiuri si de aceasta limba ... ii intreb doar atat ...
De ce mai stati aici? Nu va opreste nimeni sa plecati, nu va forteaza nimeni sa va intoarceti , cum la fel nu va forteaza nimeni sa va identificati cu acest neam si cu istoria lui. Plecati! Granitele sunt deschise pt toti. Deveniti cetateni ai unei Europe care va impune restriste. Nu va place tara, nu va place neamul, va e rusine ca sunteti romani? Plecati! La ce bun sa stati aici, cand nimeni nu va tine si cand nu va identificati in acest spatiu?!?
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde olarasu.marian » 11 Dec 2011, 16:29

Exact atitudinea asta am vrut sa scot din tine snakefishmike. Eu nu stiu cati ani ai, dar ultima data cand am iesit din tara am fost verificat la vama, tu inca nu ai aflat ce drepturi are Romania in UE? Prietene cand spui "Plecati!" cui i te adresezi? Daca nu rezisti intr-o dezbatere si te ia elanul pastreaza-ti vorbele pentru sine. Nu e nimeni obligat sa-ti impartaseasca aceleasi ganduri despre neamul asta, lucrurile nu stau asa simplu, nu e totul alb sau negru. Eu nu am sustinut ca nu sunt madru de ceea ce sunt, o afirmatie destul de personala cand de fapt noi vorbeam la o scara mai mare. Cred ca ne-am mandrit cam mult pe vremea raposatului, cele mai bune scoli din europa, cea mai buna masina din lume(ARO), cei mai cei. Probabil ni s-a cam urcat la cap. Eu inteleg ca un popor de calitate, e acel popor care isi depaseste conditia permanent, asta inseamna evolutie, asta inseamna sa ai o identitate matura. Inainte sa te lauzi si sa te mandresti, te mai uiti putin si in jurul tau sa vezi ce au mai realizat si altii si la ce nivel.
Istoria in mare parte e numai teorie. Cred ca petreci prea mult timp in casa citind povesti despre o adunatura de pietre, transformata peste noapte in piramide de un profesor de istorie vizionar. Eu zic sa iesi afara din casa, mergi pe strata, deschide ochii bine si numara flegmele de pe jos.
Eu nu vreau sa discreditez poporul romanesc si sa-l reduc la zero pentru ca am eu o vendeta personala pe tema asta, sunt constient de reusitele lui, doar ca nu sunt marete si nu chiar atat de laudabile comparativ cu faptele prezentate in istoria altor popoare. Toti avem pretentii sa fim tratati cu respect pentru ca asa consideram noi ca meritam, ei bine nu meritam respect, pentru ca nu am impus respect niciodata in istorie.
Apropos, filosoful ala din care ai citat nu e roman. Stii macar din ce limba se trage cuvantul filosof? Limba romana, ca orice alta limba de pe planeta a suferit continuu schimbari, acelasi lucru se intampla si azi, doar ca la un nivel specific culturii pe care ne-am insusit-o pana in prezent.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde snakefishmike » 11 Dec 2011, 19:38

Marian ... nu sunt un pusttan daca la asta te gandesti(de fapt imi poti afla varsta, ca e topic special pt asta). Am iesit din tara de mult si de multe ori, insa niciodata n-am fost tentat sa raman in alta parte si nici nu mi-am ascuns identitatea. Sunt mandru ca sunt roman si asa voi ramane incontinuare.
Indemnul de a pleca era adresat tuturor celor care considera ca nu isi gasesc locul in tara si in neamul asta. Celor care se plang ca aici nu pot face nimic, ca nu pot traii.
Vezi tu ... chiar daca nu am mai stat sa iau o diploma cu care sa fi murit de foame, am in carca 4 ani de facultate de istorie, asa ca da-mi voie sa fiu vehement si pe viitor, atunci cand spuneti ca istoria e pura teorie. Povesti nu mai citesc de mult, insa printre mormane de pietre am stat si crede-ma ca fiecare piatra are povestea ei.
Neamul asta a ajuns asa exact datorita acestei mentalitati gresite zic eu. Ne plangem, ne tanguim, scuipam natia, dar nu facem absolut nimic pt a schimba ceva, ba din contra, aruncam vorbe si plecam capul ingropandu-ne si mai rau. De ce? Pt ce? Pt ca a venit o Europa care oricum nu ne vrea si ne-a spus ca trebuie sa respectam drepturile nu stiu carei minoritati? Pai ia intrebati voi Europa, cum au rezolvat ei astfel de probleme cu 100-300 de ani in urma? Daca va spun cu parul si cu glontul, o sa-mi spuneti ca-s nebun, insa e purul adevar. Noi trebuie sa-i lasam sa ne faca de ras peste tot, ca deh au drepturi.
In fine ... invatati sa fiti romani, sa va simtiti romani, sa ganditi romaneste si sa nu va mai fie rusine cu istoria acestui neam si cu limba lui. O istorie pe care intreaga Europa o recunoaste si o admira, doar noi ne-o batjocorim.
Sti unde gresesti tu si altii, dupa parerea mea? Va uitati prea mult in curtea vecinului si le admirati realizarile, fara a incerca sa vedeti cum puteti face si voi ceva (aici vorbesc la general, asa ca nu o lua personal) pt a fi mai buni. Aveti cu ce, aveti de ce, aveti si cu cine, dar ... e mai usor sa priviti peste gard, sa contemplati si sa va plangeti in loc sa puneti osul la treaba.
Toate bune.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde vic » 12 Dec 2011, 00:19

@Marian: nu am impus respect, din simplul motiv ca... nu am intrat peste altii, desi acum 2000 de ani nici nu prea era o forta comparabila, fiindca tracii preferau sa stea izolati, nu uniti, si eventual sa se bata intre ei, daca o faceau. Unii o faceau mai des, e drept... nu prea cu alte neamuri. In plus, dpdv geopolitic, trebuie sa observi ca am fost asezati fix ca dracu', la intersectia drumurilor pe care calcau toti neimplinitii carora ori nu prea le placea munca, ori erau prea lacomi, ori ii gonise seceta de pe pasunile lor sterpe... si nu e usor nici macar sa rezisti, daramite sa mai si faci scoli si filosofii sub platani, la umbra, cand invaziile nu contenesc...
"Filosof", "PS"- sunt doar neologisme, si nu doar romanii le-au adoptat!! De fapt, sunt cam... barbarisme. In plus... sunt niste banale cuvinte compuse, nu termeni definind idei abstracte sau notiuni complexe (pentru asta, incearca sanskrita), pe care, daca as avea ambitia sa le creez si in romana, ar suna "iubitor al intelepciunii" si "dupa scrisoare"- numa' ca suna mai scurt si mai trendy in straineza. Desi aria careia ii apartin termenii astia e una mai elevata, aceste cuvinte compuse si usor prescurtate sunt banalul echivalent al lui "mecdi", in loc de "McDonalds"!!

Inca o chestie: or fi ei romanii coruptibili si jegosi ACUM, dar nu ai avut ocazia sa ii vezi pe cei de acum 100 de ani, sau pe cei din alte locatii din Balcani, si poate nici nu ai auzit de la parinti si bunici ce insemna sa fii ROMAN! Eu da, si de aia spun ceea ce spun!
Poporul asta a fost deliberat dezbinat si indobitocit, daca stii sa privesti istoria moderna altfel decat e oficial predata si ai voie sa vezi... nu zic de 2-3 secole de subminare la turatie maxima, ci hai sa ne uitam la 50 de ani de comunism, care a eliberat de orice complexe si retinere bestialitatea leprei cretine a drojdiei societatii si a coloratilor plini de ura, si le-a dat, prin legi impuse de presiuni externe, o putere incredibila pentru o minte normala. Si dupa acei 50 de ani, procesul s-a intensificat exponential! Vorbim de o septicemie provocata deliberat unui popor- fiindca pana si anarhia ar avea rezultate mai bune! Eu vad ceea ce se petrece drept o stare de asediu mascata, iar cine e orb si de ochi si de creier... nu prea vede mare lucru, si traieste ca meduza, zi dupa zi, fericit sau trist, dar fara a vedea in perspectiva- "ignorance is bliss", nu?

Orice natie asupra careia se exercita asemenea presiuni cedeaza- nu doar romanii. Si daca facem o comparatie a circumstantelor, unii din cei care ne sunt superiori acum, nu ne sunt superiori in sine- fiindca daca suportau aceleasi solicitari, indraznesc sa spun ca erau si mai de plans decat suntem noi... Asa incat, a ne blama natia fara a face nimic, te aduce pe tine, cu educatie si studii, la acelasi numitor cu orice carcotas incult, hot, manelist (colorat sau nu) care arunca coji de seminte si PET-ul de bere pe jos, si apoi injura ca traieste intr-o tara de cacat mizerabila, ca in Italia (sau pe unde o mai fi umblat el cu ciordes) ar fi fost imediat culese si puse la cos de catre un lucrator de salubritate...

Crezi ca mie- sau lui Mihai- nu mi-e sila?? Si sila d-aia cosmica, de om constient si obiectiv, nu sila din moft si PMS masculin ca la altii! Nu sila ca iar nu s-a calificat Steaua, ca nu am putut sa fur atat cat credeam intr-o zi anume, nu nervi jegosi ca unul mai bun decat mine a reusit mai mult- ca de sila din speciile astea, sunt satul, o vad la tot pasul la acesti jegosi, din intamplare romani (dar nu numai!)!
Mi-e sila ca aceasta categorie distructiva, inerenta oricarei societati, este propulsata ca un proiectil inspre ceea ce inseamna valoare si identitate romaneasca! De la cel mai umil loc de munca pana la presedinte, in toate sferele societatii, si-au facut drum cu coatele mocofanii "isteti" ai momentului, de fapt niste tampite paiate abjecte in mainile unor papusari dibaci, din pacate ostili...
Urmareste firul prostiei si jegului, si vei vedea ca ceea ce se intampla nu e o consecinta fireasca a incapacitatii acestui popor, ci a unei strategii care merge pe niste resurse inepuizabile si eficiente: rautatea si prostia, fie ele romanesti sau nu. Doar ca la noi in Balcani se vede mai rau- poate ca aici o fi o miza mai mare? Asta nu mai stiu...

Ceea ce stiu sigur insa este ca NICIODATA nu voi blama ROMANUL si ROMANIA, ci doar jegul si ticalosia care le-au fost impuse cu forta. Asta fiindca stiu foarte bine de unde vin si cum au fost ai mei- au fost ROMANI, si stiu ca nu oamenii de felul lor au adus tara acolo unde e, ci jegurile straine care le-au schimbat vietile pentru totdeauna. Si eu ma simt roman, si mandru- dar nu peste masura- de ceea ce sunt, si stiu ca nu din cauza celor ca mine tara e asa cum e. E foarte simplu!
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde snakefishmike » 12 Dec 2011, 08:12

:lol: :lol: :lol: :lol:
Stiti care-i cea mai tare faza in toata discutia asta?
Ca cele mai bune lectii de romanism le tine un aroman (avem totusi stramosi comuni) .
Fabian prietene, inca o data tot respectul. Uite d-aia imi esti drag.
Multi ar trebui sa traga invataminte din toata discutia asta. Multi care spun ca sunt romani, dar nu au niciun pic de simtire romaneasca.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde shakw0n » 12 Dec 2011, 17:26

vic scrie:[...]Ceea ce stiu sigur insa este ca NICIODATA nu voi blama ROMANUL si ROMANIA, ci doar jegul si ticalosia care le-au fost impuse cu forta. Asta fiindca stiu foarte bine de unde vin si cum au fost ai mei- au fost ROMANI, si stiu ca nu oamenii de felul lor au adus tara acolo unde e, ci jegurile straine care le-au schimbat vietile pentru totdeauna. Si eu ma simt roman, si mandru- dar nu peste masura- de ceea ce sunt, si stiu ca nu din cauza celor ca mine tara e asa cum e. E foarte simplu!


Nota 10 domnule profesor! (cu felicitari)
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori