Limba romana

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
danuttza
User banat
User banat
Mesaje: 75
Membru din: 05 Aug 2010, 13:46
Localitate: Calarasi
Nume: Oprea Daniela
Localitate: Calarasi

Re: Limba romana

Mesajde danuttza » 17 Oct 2010, 11:16

Eu cred ca ambele variante sunt corecte :)
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde Covoran Andrei » 17 Oct 2010, 14:42

bai oameni buni,ce aveti?limba romana nu ar trebui sa existe,strugur sau strugure...
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde Danut » 18 Oct 2010, 22:07

Crabman scrie:
Danut scrie:
Crabman scrie:Si asta e un lucru bun oricum nu ne foloseste la nimic aproape limba asta :thumbdown: mai bine o uitam

Care limba nu ne foloseste la nimic?

limba romana

Pai pe limba asta ai zis prima data mama,pe limba asta inveti sa socotesti,pe limba asta inveti istoria tarii tale si a lumii,cei care au descoperit insulina si inventat motorul cu reactie,tot limba asta au folosit-o...si acum tu o folosesti tot pe asta ca sa citesti ce iti scriu eu acum.Cred ca ar trebui sa te mandresti cu ea,pt. ca pe langa alte chestii,mai suna si destul de frumos si melodios...daca erai bulgar,arab sau ungur... :thumbup:A! si tot de limba asta te folosesti ca sa inveti si alte limbi. :thumbup:
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde vic » 21 Iun 2011, 10:55

Salut!

Sunt uimit de ceea ce a spus Crabman, dar poate ca tocmai d-aia suntem ciuca batailor din partea smecherilor de tot felul, politici, sociali, economici, nativi si non-nativi. Daca am avea putin sange in noi sa ne aducem aminte cine suntem, poate ca s-ar intoarce si foaia asta, odata :shoot: ...

Fix in ton cu parerea lui, am si eu o durere, asa, facultativa...
Sper sa nu se supere pe mine cei care au procedat si procedeaza asa, fiindca si eu fac asta uneori, dar... totul cu masura! Ma refer la folosirea exagerata a termenilor in limba engleza, de exemplu la intitularea fotografiilor pentru concurs. Cate vreme avem termeni romanesti pentru a defini ceva, a proceda altfel se numeste "barbarism". Nu ma refer la familiarul "merci", desi tot barbarism este.
Ce ar fi sa incercam sa gasim o formulare care sa sune si sugestiv, sa transmita ceva, in limba romana? Si sa nu ne mai mascam handicapul de a ne fi banalizat limba, considerand-o insuficienta pentru a exprima ceva mai deosebit decat "vreau mici", pe cand engleza ne ajuta daca vrem sa iesim din banal? Ne conservam si cimentam handicapul de a nu ne mai putea exprima in limba materna- de ce sa nu acceptam provocarea si exercitiul de a ne regasi abilitatea necesara pentru a constata ca suna bine in romana ceea ce dorim sa exprimam, si sa lasam iluzia ca doar in engleza putem transmite ceva care suna "cool" (sic!) ??
Daca stam si analizam, engleza este o limba mai barbaruta de felul ei, facuta pentru alta rasa, alta gandire- nu am inteles niciodata cun naiba sa ii spui si prietenului, si batranului, si multimii, tot "you", cand li te adresezi :shock: ... astea dadeau bine la ei, acolo, in ceata si burnita...
Cand e vorba de vreun citat celebru, gen "I'll be back" sau "Louie, I think this is the beginning of a beautiful friendship" :lol: , desigur ca are savoare in original. Dar cand insisti sa spui "you are dead-meat!" cand se pot folosi variantele "esti mancat!", "al tau e dracu'!", "te sparg!", inseamna ca stai prost cu imaginatia si creativitatea.

Daca nu vom fi capabili, atunci cine? Deja ne :zombie: ficam, si unii incep sa spuna lucruri stranii- asta ar trebui sa ne trezeasca!

Sanatate!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde Chuckie » 21 Iun 2011, 12:56

:rock:
Vic, nu pot decat sa te felicit pentru postare. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Limba romana

Mesajde Crabman » 21 Iun 2011, 14:24

vic scrie:Salut!

Sunt uimit de ceea ce a spus Crabman, dar poate ca tocmai d-aia suntem ciuca batailor din partea smecherilor de tot felul, politici, sociali, economici, nativi si non-nativi. Daca am avea putin sange in noi sa ne aducem aminte cine suntem, poate ca s-ar intoarce si foaia asta, odata :shoot: ...

Fix in ton cu parerea lui, am si eu o durere, asa, facultativa...
Sper sa nu se supere pe mine cei care au procedat si procedeaza asa, fiindca si eu fac asta uneori, dar... totul cu masura! Ma refer la folosirea exagerata a termenilor in limba engleza, de exemplu la intitularea fotografiilor pentru concurs. Cate vreme avem termeni romanesti pentru a defini ceva, a proceda altfel se numeste "barbarism". Nu ma refer la familiarul "merci", desi tot barbarism este.
Ce ar fi sa incercam sa gasim o formulare care sa sune si sugestiv, sa transmita ceva, in limba romana? Si sa nu ne mai mascam handicapul de a ne fi banalizat limba, considerand-o insuficienta pentru a exprima ceva mai deosebit decat "vreau mici", pe cand engleza ne ajuta daca vrem sa iesim din banal? Ne conservam si cimentam handicapul de a nu ne mai putea exprima in limba materna- de ce sa nu acceptam provocarea si exercitiul de a ne regasi abilitatea necesara pentru a constata ca suna bine in romana ceea ce dorim sa exprimam, si sa lasam iluzia ca doar in engleza putem transmite ceva care suna "cool" (sic!) ??
Daca stam si analizam, engleza este o limba mai barbaruta de felul ei, facuta pentru alta rasa, alta gandire- nu am inteles niciodata cun naiba sa ii spui si prietenului, si batranului, si multimii, tot "you", cand li te adresezi :shock: ... astea dadeau bine la ei, acolo, in ceata si burnita...
Cand e vorba de vreun citat celebru, gen "I'll be back" sau "Louie, I think this is the beginning of a beautiful friendship" :lol: , desigur ca are savoare in original. Dar cand insisti sa spui "you are dead-meat!" cand se pot folosi variantele "esti mancat!", "al tau e dracu'!", "te sparg!", inseamna ca stai prost cu imaginatia si creativitatea.

Daca nu vom fi capabili, atunci cine? Deja ne :zombie: ficam, si unii incep sa spuna lucruri stranii- asta ar trebui sa ne trezeasca!

Sanatate!

Cand a fost ultima data cand te-a ajutat pe tine limba romana?
Uite ca pe mine nu m-a ajutat nici cand mi s-a furat 1500 de euro in spania si trebuia sa vorbesc cu politistii de acolo,nu m-a ajutat nici cand am mai iesit din tara si multi cand auzeau ce limba vorbesc se indepartau,nu cred ca o sa ma ajute nici cand o sa vreau sa-mi gasesc un loc de munca bine platit,nu cred ca o sa ma ajute cand o sa vreau sa fac un care sheet pentru site si o sa trebuiasca sa traduc informatii de pe site-uri straine,nu cred ca o sa ma ajute nici cand o sa trebuiasca sa ascult un audiobook care nu o s afie in romana cu siguranta,nu o sa ma ajute nici cand o sa vreau sa citesc o carte in engleza,nu o sa ma ajute cand o sa vreau sa studiez in alta tara,nu o sa ma ajute cand majoritatea oamenilor straini stiu engleza/chineza/spaniola etc sa continui?
Fara suparare dar aceasta dragoste falsa fata de limba noastra, a multor oameni mi se pare pura ipocrizie.Ipocrizie care din cate am vazut mai ales in scoli(mie cel putin mi se intampla des) ne este bagata cu forta in cap spunandu-ne ca limba romana este ca o radacina pentru noi...da deacord,ca o radacina care ne tine bine ancorati!
Acum desigur ca o sa imi sara in cap cohortele de iubitori ale minunatei limbi romane:))
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde vic » 21 Iun 2011, 19:17

@Chuckie: noi, batranii, am vazut boomslang-ul din copac, astia mici sunt inca la cules cirese... si nici nu le culeg cum trebuie- rup crengile cu totul :lol:

@Crabman: zilnic.
Omule, problema ta e pusa gresit... e ca ti s-au furat banii, nu tine de limba sau alti factori. Confuzia e cel putin naucitoare. Dar daca insisti, poti pretinde ca in Spania, nu a fost de ajuns sa stii doar romana- tu insa faci afirmatia aia stranie, generalizand, pe un forum in limba romana!
Nu stiu daca ai dreptul sa definesti prin termeni ca "fals" sau "ipocrizie" atitudinea altora fata de limba lor... materna. Poti sa ti-l arogi singur, dar vei suporta consecintele- e un echilibru firesc, si daca nimeni nu te va linsa pentru asta, multi isi pot schimba serios parerea despre tine.
Daca vrei sa fii consecvent cu parerea ta, pe care din delicatete nu o clasific decat ca fiind "treaba ta", sper ca te tine brandu' ca de maine dimineata- ba nu, din momentul in care ai terminat de citit replica mea!- sa nu te mai adresezi nimanui in limba asta penibila si inutila! E doar retorica aici, fiindca stiu ca prima persoana careia i te vei adresa in anglofona (sa nu incerci in chineza!)- mama, prietena, tatal etc.- va intelege eventual ce vrei sa zici, dar nu va fi sigura ca nu ai nevoie de Prozac sau alte alea...
Eu zic sa recitesti primul pasaj- ala de doua randuri- din mesajul meu anterior si sa-mi zici daca ai inteles unde bat. Nu confunda cauza cu efectul: nu vorbirea limbii romane ne face papagalii smenarilor, ci faptul ca ne dezicem extrem de usor, cu cea mai dezinvolta lasitate, de limba asta si de ceea ce sta in spatele ei!

Dar poate nu esti roman, si esti deja sictirit de natia si limba asta, caz in care iar ti-as cere sa fii consecvent, daca poti, si sa arati ca si solul tarii asteia pute, asa incat tu o vei sterge right away, I need to get the hell out of here etc.
Pe langa asta, ti-as mai recomanda ca, atata vreme cat esti printre romani, chiar daca (sau mai ales daca) esti de alt neam, sa respecti oamenii din jur (cei care merita respect in sine) si limba lor materna. Repet, nu te va linsa nimeni daca n-o faci, dar nici nu te va mai privi ca inainte...

Eu sper totusi ca esti doar un roman tanar si frustrat, young and restless, fast and furious, ca vei invinge sictirul si vei intelege ca ai sangele unei natii care a fost odata miezul- daca nu stiai, cauta; e lupta ta personala cu ignoranta proprie si cu oftica fata de ceea ce vezi in jur- si nu esti nici primul, nici singurul caruia ii e sila, dar motivele sunt totusi diferit nuantate.

Sanatate!
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde Covoran Andrei » 21 Iun 2011, 21:22

Raul,Vicentiu s-a referit la faptul ca nu suna bine si nici nu da bine sa vorbesti(nu neaparat tu,zic la general)in frangleza sau orice alte combinatii de limbi.
Probabil tu ai inteles ca nu e bine sa sti si alte limbi.NU,din potriva,este excelent sa sti sa vorbesti fluent si alte limbi.Cu cat mai multe cu atat mai bine.In Spania am fost si eu si mi-am luat botezul de la ROMANI.In opinia mea,nu limba iti aduce necazuri.
Romana nu te ajuta,probabil,in alte tari.Dar in tara ta te ajuta mult si cu cat e mai originala cu atat e mai bine si,parca,suna si mai frumos!
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde Chuckie » 23 Iun 2011, 12:10

Raul, si eu zic la fel, frustrarile noastre, comune tuturor in regimul asta condus de hoti nu trebuie sa conduca la blamarea limbii romane. Limba in sine nu are nici o vina ca tu nu poti invata si trai decent in tara asta. Vina e a noastra a tuturor pentru ca suntem un popor de slugi, plecam capul cand e vorba de iesit in strada sa dam jos un guvern cel putin incompetent.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 08 Dec 2011, 17:48

Sincer sa fiu imi pare rau pentru cei care cred ca limba romana sau Romania in general e de vina cu ceva ca nu o duc ei bine sau din orice alte motive, noi ca popor suntem de vina in primul rand pentru mentalitatea care o avem "de slugi", cum zicea si Chuckie, solutia nu e sa gasim un tap ispasitor ci sa facem ceva pentru tara asta, desi pare o lupta cu morile de vant (pentru cei care cred ca s-au sacrificat prea mult pentru Romania sa vada modelul Germaniei postbelice si ce au facut oamenii aia pentru tara lor), iar atat timp cat traiesti in Romania nu poti spune ca nu te ajuta cu nimic limba romana pentru ca atunci tu esti un ipocrit. Normal ca e mai usor sa ne "lepadam" de limba materna din varii motive pentru ca alte limbi sunt mai "cool" insa in timp o sa ne dam seama ca si alte popoare au avut urcusuri si coborasuri si nu s-au dat toti pe engleza sau nu stiu ce alte limbi.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde snakefishmike » 08 Dec 2011, 18:19

Acum cateva zile am primit un mail. Initial am vrut sa-l sterg sau sa-l trimit la spam-uri, insa mi-am aruncat un ochi prin el si asta m-a facut sa-l pun bine. Mail-ul suna asa ...


" Civilizatia fumului


I-am spus unei domnisoare la un meeting ca as prefera sa vorbim in romana.
M-am dat mare si i-am marturisit ca sunt profesor, asadar, ma deranjeaza barbarismele. Am rugat-o sa nu foloseasca termeni din engleza acolo unde exista un corespondent in limba romana.
S-a uitat la mine, pentru cateva secunde, cu o privire de automat de cafea si mi-a spus: "Come on! I hate you". Nu mai stiu ce am discutat la intalnire. Cert e ca am plecat trist. Nici nu mai stiu daca am citit meeting reportul primit pe e-mail. Oricum n-as fi inteles nimic.
Sunt un loser care se incapataneaza sa gandeasca romaneste. Sa asculte muzica romaneasca de calitate. Celelalte Cuvinte, de exemplu.
Cand il aud pe regretatul Florian Pittis recitand versurile in "Fara cuvinte" imi dau lacrimile. Si realizez ca este un mesaj excelent pentru cei ce masacreaza limba romana:
Tristetea cea mai mare este ca, asa cum bine observa un comentator pe un forum, am inlocuit limbajul de lemn din perioada comunista cu un alt limbaj de lemn. Limbajul de lemn din perioada corporatista.
Din zece tineri cu care interactionez, in special din marile companii, noua il folosesc. Din acesti zece tineri, nu as angaja mai mult de 2 sa lucreze pentru compania pe care o conduc. Sunt project manageri, dar, in esenta, nu pot purta o discutie coerenta. Nu pot identifica etapele unui proces simplu. Nu pot redacta un mesaj cu inceput, cuprins si incheiere...
Sunt produsul unui sistem educational falimentar. Produsul unor companii ce au nevoie de roboti, nu de oameni. Afacerea este atat de mare incat, de multe ori, merge de la sine. Iar daca da faliment, nu sunt de vina oamenii din interior, ci piata. Oamenii din exterior.
Daca nu folosesti jargonul corporatist, nu esti profi. Punct. Nici cool nu esti. Inca o data, punct.
Poti sa ai doctorat la Harvard, daca te incapatanezi sa gandesti si sa scrii in romana, esti un loser. Come on! Nu te va accepta nimeni daca refuzi sa strecori in comunicarile tale cateva "trendy", "catchy" si "well". Asadar, ai invatat degeaba.
In civilizatia fumului, trebuie sa dai senzatia ca te pricepi. Let's face it, nimeni nu va avea timp sa te ia la bani marunti. Sa vada ca din tine, dupa ce esti scuturat bine, nu ramane nici macar o moneda de folosit la carucioarele din supermarket.
In lumea rapida, reala sau ireala, cea mai tare exprimare este, de departe: "Vino la petrecere cu the significant other". Mi-a luat o ora sa aflu ca este vorba despre partenera. Adica sotia, prietena, iubita, logodnica, amanta.
M-am incins si am uitat cel mai important lucru: in fiecare articol trebuie sa fii focusat pe ceva. Iar eu sunt confused. Asa cum sunt tot mai multi oameni. Oameni cu care interactionez zi de zi. "Am decat o idee about that. Hai so let it go"! Cand primesc o astfel de... exprimare incep, instantaneu, sa plang. Caut emitatorul pe LinkedIn si aflu ca a terminat un Master in Comunicare si Relatii Publice.
Lucrurile sunt clare: profesorul sau de romana din scoala generala trebuie demis. Cum a terminat liceul, facultatea, masterul? Come on! Pana sa pun mana pe telefon si sa sun la Ministerul Educatiei (sa-l demita pe profesor), mai primesc un mesaj: "Tu nu vezi ca ai o problema de mindset? Whatever". Intru in panica. Ce naiba sa am la mindset, ca ultimele analize mi-au iesit bine. Ma intristez si un sfert de ora nu sunt bun de nimic. Am o mare problema de mindset. Cu sufletul zdrente caut pe Google. Aflu ca mindset inseamna mentalitate. Ma linistesc.
Traiesc atatia oameni in lume cu probleme de mentalitate, incat unul in plus sau in minus nu mai conteaza. Traim intr-o civilizatie rapida. Ceea ce in urma cu 50 de ani se intampla in luni, acum se intampla in secunde. In consecinta, suntem tot mai superficiali.
Vrem sa cunoastem totul, dar nimic in profunzime. Daca nu stim ce s-a intamplat in lume in ultima ora avem o senzatie de insecuritate. Muncim repede, mancam repede, iubim repede si murim repede. Timpul nu mai are rabdare.
Pentru ca suntem evaluati de oameni repezi, suntem obligati sa aruncam mult fum. E mult mai dificil sa stam sa le aratam cat de competenti suntem. Cat de profunzi suntem. De cele mai multe ori, nu suntem, sa fim sinceri, nici competenti si nici profunzi. Pasam repede vina pe altcineva, ne acoperim de e-mailuri, muscam cu pofta din primul picior care vrea sa ne loveasca. Sau despre care avem senzatia ca vrea sa ne loveasca.
Sedintele sunt veritabile scene de lupta. Al Treilea Razboi Mondial este o gluma pe langa ce se intampla, in fiecare zi, in marile companii. Dar societatea avanseaza. Se fac profituri iar "piendelul" arata bine. Ce e acela "piendel"? Come on, it's about profit and loss.
Sunt absolvent de liceu cu profil real. In clasa a X-a, profesorul meu de matematica a murit. A fost inlocuit de o profesoara care avea un singur merit: era fata unui inspector scolar. Total nevinovata. Daca nu ai chemare sa fii profesor, nu are sens sa devii unul. Te chinui pe tine si chinuiesti generatii intregi de elevi. De la matematica, m-am reorientat spre prima iubire: limba si literatura romana. Asadar, de fiecare data cand vad cum limba romana este masacrata, sufar organic.
Nu inteleg si nu voi intelege niciodata de ce un mesaj de genul "Trebuie sa semnam asap! E pressure mare!" nu suna la fel de explicit asa: "Trebuie sa semnam cat mai repede. E presiune mare"!
Obligati sa invete romgleza, din cauza numarului mare de expati, multi tineri romani, de regula corporatisti, uita sa delimiteze clar mesajele: cand scrii in engleza, scrii in engleza. Iar cand scrii in romana, surpriza, scrii in romana! "Trebuie sa semnam asap! E pressure mare"! Asa se incheie un mesaj primit, prin e-mail, acum cateva minute. Recitesc continutul ca un profesor ratat ce sunt. Gasesc 4 greseli grave de limba romana. Dar, come on, what's the point?
In civilizatia fumului, important este sa dai senzatia ca te pricepi. Daca te uiti cu atentie sub ambalaj, produsul uman e, de cele mai multe ori, putred.

Un anonim de pe net"


Trist dar adevarat.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 09 Dec 2011, 01:12

Foarte bun articol...
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde vic » 09 Dec 2011, 20:39

Mare Sarpe, macar ca stim ca si altii sufera... nu suntem singuri... dar de hahalerele astea inculte cu studii economice, juridice, comunicare (ce-o fi aia, frate??), care ne lumineaza viata aia boring cu lipsa unei brume de cultura generala elementara, dar sunt manageri(inclusiv la Hornbach :P ), sa stii ca nu prea cred ca scapam. Astia sunt clonatii de serie, muste fara cap, mama si tata... Ailalti sunt politicienii corupti, mafiotii si tiganii. Noi- fix in centru. Nu pare cel mai bun habitat pentru bietul nostru neam, dar stii ce i-a zis Dumnezeu lui Ion, care pe cale sa se drowneze, a urlat "Ajuta-ma, Doamne!!"- "Da din maini, Ioane!"... ei, manute inca avem, si creieri. Daca nu le aveam, mai ziceam sa-l deranjam pe Mosu' cu cereri inutile, pentru care avem deja solutiile in buzunar. Da, ca in buzunare ne tinem mainile, in loc sa miscam ceva. Si, ca pedeapsa ca nu incepem "sa dam din ele", cineva va veni tiptil si ne va manca unghiile.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde snakefishmike » 09 Dec 2011, 22:16

Mare Sef neamul asta a rezistat aici de secole, fiind inconjurat de slavi, huni, turci si alti cotropitori. Limba nu i s-a schimbat de veacuri si cred ca nu se va reusi asta acum .
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Limba romana

Mesajde vic » 10 Dec 2011, 09:13

Exact asta e problema, Mare Sarpe! Altii, strainii, nu au reusit! Dar degeneratii neamului pot, si nu numai in ce priveste limba- deja o fac cu succes si in ce priveste economic, social, cultural, pana la biologic, inclusiv genetic. Iti dai seama cine se va lauda peste vreo 150 de ani ca e urmas al lui Decebal si Traian? Si ca Florin Salam va fi Ciprianul Porumbesc al Valahilor Viitorului?

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori