Exercitiu de imaginatie

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 19 Apr 2010, 03:33

Sincer, mie mi-a placut mai mult cea cu extraterestrii, iar cea cu Presedintele Lumii, a fost ucisa de cine a dat asa repede raspunsul. Nu stiu de ce ne-am blocat toti la Spiderman... :scratch:
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 19 Apr 2010, 03:52

Mircea are dreptate. Revin cu cateva intrebari mai putin obisnuite:

Daca ai fi liderul absolut al unei tari, ce forma de organizare ai impune? Totalitara, democratica, oranduire sclavagista, etc... Argumentati alegerea.

Poti sa petreci o zi intreaga cu o persoana din trecut (care a murit) facand orice, la alegera ta. Cine ar fi persoana si ce ati face?

Poti sa ceri 3 lucruri cuiva (pestisor fermecat, duh, zana, nu conteaza) dar ti se pune conditia ca in urma dorintelor tale sa nu obtii ceva material, adica sa nu ramai cu ceva. (de exemplu nu poti cere bani, masini case, etc dar poti cere o excursie in un loc dorit de tine, mai multa perseverenta, obiectivitate, un raspuns la o intrebare, etc) Ce ai cere?

Cum ar arata o societate ideala?
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 19 Apr 2010, 12:17

Eu aş cere:
1-sănătate
2-fericire
3-o minte de geniu :D (şi cu aia tot aş face ceva afaceri..bănuţi :P )...
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 19 Apr 2010, 19:50

Imi pare rau ca am dat raspunsul la cea cu presedintele lumii, dar deja devenise evident ca "there is a catch", asa ca am considerat ca nu mai poate fi valabil testul.

Acum sa incerc sa raspund la intrebarile lui Alien:

1. As alege monarhia, de ce? Total empiric, bazandu-ma pe experienta Romaniei sub monarhie, si pe modelul tarilor din ziua de azi care sunt stapanite de un monarh.

2. Fara discutie Darwin, sa imi explice ce a simtit cand a inteles evolutia.

3. a) As cere o excursie in Cambodgia la Angkor Wat
b) Sa ma invete sa cant la vreo 5-6 instrumente muzicale (e permis?)
c) Capacitatea de a fi rational in momente critice.

4. O societate ideala pentru mine ar insemna o societate formata din oamenii care inteleg subiectivitatea realitatii, dar in acelasi timp sa fie respectata libertatea acestora (libertate = sa poti face tot ceea ce iti doresti atat timp cat nu daunezi libertatii celorlalti)
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 20 Apr 2010, 14:26

robertcarst, nu este nici o problema, doar ca mi-a placut, si din pacate, am apucat sa vad si rezolvarea, inainte de a da raspunsul... :lol:

1. clar MONARHIE CONSTITUTIONALA. Din motivele spuse de robertcarst, dar si fiindaca asa, ar disparea coruptia la varf. Regele, nu mai depinde de voturi, aliante, etc. ! Preocuparea lui este sa lase urmasilor, un regat cat mai infloritor, nu sa se imbogateasca rapid, in cei 4-5-6-7 ani de mandat, sau sa plateasca tot mandatul, datoriile din campania electorala.

2. Cu Decebal. L-as informa despre cum va fii tradat. Sau si mai bine cu Burebista, caruia spunandu-i exact, cand, sa-i atace pe romani, Decebal nu ar mai avea treaba cu ei... :D

3. a) adevarul despre religie, Creator, etc.
b) inteligenta
c) o calatorie in jurul lumii, cu opriri prin cele mai interesante locuri istorice.

Nu cred ca suntem capabili, inca (probabil ca nu vom fii niciodata), noi oamenii (genetic suntem supusi tentatiilor) de o societate ideala. Nefiind capabili, putem doar sa batem campii, imaginand-o.

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 41 vizitatori