Exercitiu de imaginatie

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Exercitiu de imaginatie

Mesajde Alien » 16 Apr 2010, 15:16

Cateva intrebari ma imult sau mai putin traznite, care sa va puna imaginatia, obiectivitatea, simtul etic si alte cateva trasaturi la incercare.

1. Esti unul din liderii unei superputeri economice/militare a lumii si o nava neidentificata, cel mai probabil de origine extraterestra se apropie de Terra cu intentia de a ateriza. Toate incercarile de a stabili contact cu ea au esuat. Cum actionezi?

2. Ai intalnit un dragon, care conform legendei este una din cele mai vechi fiinte din lume, care au creeat pamantul, au asistat la evolutia omenirii de la inceputuri si pana acum, cu o intelepciune si o experienta incalculabila. Poti sa il intrebi 3 lucruri. Orice. Ce l-ai intreba?

3. Esti intr-un depozit nuclear subteran aflat in apropierea unei metropole oarecare. 5 rachete nucleare din depozit sunt programate sa plece din depozit si sa pulverizeze metropola respectiva. Poti sa le lasi sa plece sau poti sa le detonezi inauntrul depozitului, caz in care orasul ar fi salvat dar tu ai pieri. Ce faci?

Deocamdata atat.
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 16 Apr 2010, 15:31

1-dacă ar veni aşa ceva,mai mult ca sigur ar vrea să cucerească :P
o specie mai evoluată decât omul...eu consider periculos... hmmm... nu aş acţiona cu forţa... aş aştepta să aterizeze şi de acolo Doamne ajută :D

2-cum s-a creat pământul?
de unde a avut idea să îl facă aşa cum este?
cu ce scop a creat omul?
3-dacă în acel oraş ar sta oamenii importanţi pentru mine: mama,tata etc... m-aş arunca în aer scurt... fără să ezit! dacă nu aş cunoaşte pe nimeni nu aş încerca să împiedic rachetele :D
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 16 Apr 2010, 15:56

Sa raspund si eu nu?

1. Desi as fi foarte tentat sa ii las sa guste putin din arsenalul nostru nuclear, i-as lasa si eu sa aterizeze. Sigur am avea multe de invatat de la ei. Si de buna voie sau nu, isi vor impartasi cunostintele cu noi. Nu cred ca ar veni sa ne cucereasca, o specie atat de avansata, daca ar fi avut intentii ostile, ne-ar fi anihilat inainte sa stim ce ne-a lovit. De aceea inclin mai mult sa cred ca ar veni cu intentii pasnice. Probabil ar vrea sa ne cerceteze si ar fi interesati de civilizatia noastra asa cum suntem si noi de a lor.

2. a. Exista nemurire? Daca da, cum se poate obtine?
b. Civilizatia Sumeriana. De ce sunt prezente in sculpturile lor lucruri care seamana cu rachete, oameni in costume spatiale, etc
c. Insula Pastelui si Piramidele.

3. Nu cred ca as putea sa traiesc cu cateva zeci de milioane de crime pe constiinta. Le-as detona inauntru.
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 16 Apr 2010, 16:03

1. Simplu. Ne-au gasit planeta inainte sa ii gasim noi, clar sunt mult mai avansati decat noi. Nu fac nimic, daca sunt mai evoluati sunt convins ca nu vin sa ne ocupe asa cum am facut noi cand am ajuns in Lumea Noua.

2. Ce a determinat aparitia Evului Mediu?
De ce exista raul in lume?
Ce tarantula sa imi cumpar? :)) Sau i-as cere sa imi explice ce e materia neagra...

3. Si mai simplu, clar nu le dau drumul rachetelor spre oras.

Acum si de la mine una: Esti spiderman, atarni de un bloc cu prietena ta intr-o mana si cu un necunoscut in cealalta. Nu poti sa salvezi decat pe unul dintre ei. Pe cine alegi?
Ultima oară modificat 16 Apr 2010, 16:08 de către robertcarst, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 16 Apr 2010, 16:06

robert, eu l-aş ţine pe prietenul meu :D dacă merită ţinut :P
dacă nu îi dau drumu la amândoi ...
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 16 Apr 2010, 16:09

:lol: pentru mine e o dilema situatia asta. Din fericire, eu nu sunt spiderman... :lol:
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 16 Apr 2010, 16:14

:lol:
:spiderman:
bine că este DOAR un exerciţiu de imaginaţie :D :P
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 16 Apr 2010, 16:39

Pe prietena. Nu mi-a cerut prea multa imaginatie exercitiul...... Mai vreau altul!
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 16 Apr 2010, 16:44

Ia uite inca unul, daca nu il stii deja. Daca il stii te rog nu te pronunta.

Este momentul alegerii presedintelui lumii si votul tau va determina cine este alesul!
Iata-i pe cei 3 candidati:

Candidatul A – are legaturi cu politicieni corupti si crede in astrologie. A avut 2 amante. Fumeaza ca o locomotiva si bea 8 pana la 10 pahare pe zi.
Candidatul B – a fost concediat de 2 ori, doarme pana dupa pranz, in facultate se droga si bea un sfert de litru de whisky in fiecare noapte.
Candidatul C – este un medaliat si un erou de razboi. Este un vegetarian convins, consuma doare bere si asta ocazional si nu a avut niciodata relatii extraconjugale.

Dintre acesti 3 candidati, pe care l-ai alege?
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 16 Apr 2010, 16:47

eu aleg B :D
PS: foarte mişto topicul... bravo
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 16 Apr 2010, 16:54

Eu vreau sa ma pronunt chiar daca il stiu. :lol: Si l-as alege pe ultimul. Chiar daca stiu cine e. :twisted:
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 16 Apr 2010, 17:00

da care e poanta??? :D
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 16 Apr 2010, 17:02

Candidatul A este Franklin D. Roosevelt .
Candidatul B este Winston Churchill.
Candidatul C este Adolf Hitler. …
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 16 Apr 2010, 17:05

1 - Cea mai buna solutie dupa mine : Lasati sa aterizeze, securizand locul de aterizare (adica indreptate spre locul de aterizare, cele mai bune arme terestre). Fiind atat de avansati, nu cred ca sunt vulnerabili in spatiu. Iar dupa aterizare, daca sunt ostili, oricum diferenta de tehnologie este oarecum mai mica, avand si noi o oarecare sansa, oricat de mica. Si cine stie... poate iese totusi ceva bun dupa o incercare directa de comunicare !

2 - Pai daca el a creat Pamantul, Biblia devine inutila, ramanand alte intrebari : viata de dupa moarte, cum am putea lua legatura cu civilizatiile care ne-au vizitat (monitorizat) pana acum. A treia ar fi in functie de raspunsul la primele doua.

3 - Probabil ca oricum le-as detona inauntru, desi ar fi mai usor de luat aceasta hotarare daca ar fi membrii familiei in oras. Si, bineinteles ca incerc sa le dezamorsez, inainte de a le exploda. Daca totusi, nu si nu, ar trebui anuntati cei de sus, din metropola, sa stie cui sa-i multumeasca... :lol:

La cea cu Superman... simplu. Daca ti-a ajuns PRIETEN(A), inseamna ca merita salvat(a). Desi, ar fi mai bine sa nu se intample !
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Mesajde robertcarst » 16 Apr 2010, 17:10

Problema nu se pune asa in cazul lui spiderman si eu mi-as salva prietena bineinteles. Dar apoi, e moral sa omori pe cineva doar pentru ca nu ai ajuns sa il cunosti? Sau e moral sa salvezi pe cineva doar ca sa nu il omori pentru ca nu il cunosti? Aici e dilema mea, mi se pare mai greu de ales de cat in exemplul cu orasul, pentru ca o viata contra a catorva milioane e simplu. O viata contra altei vieti... incepi sa te gandesti si la alte motive pentru care ai salva fie o persoana fie cealalta...

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 31 vizitatori