Criptococoza

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Criptococoza

Mesajde Simo_Pas » 20 Apr 2010, 11:15

De ceva timp la dihorita mea medicul ia pus diagnosticul CRIPTOCOCOZA
Stie cineva ceva despre ciuperca asta blestemata ?
In speranta ca cineva a mai auzit de cazuri asemanatoare dar cu final fericit am deschis acest topic.
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 22 Apr 2010, 23:34

A pus diagnosticul, bine, dar a si prescris ceva ? Alte date ti-a mai dat ? :?
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Mesajde Simo_Pas » 23 Apr 2010, 18:32

Da diagnosticul la pus in urma analizei la scaun (culturi)
Inainte sa`i puna diagnosticul, se credea ca are fisura de intestin de era tot cu febra 41-42 si nu reactiona la nici un antibiotic, si 3 medici au cazut de comun acord sa o operez, cum era f f letargica nu puteau sa`mi de`a garantia ca se va trezi din anestezie, dar nici in halul in care era nu o mai ducea mult. Timp nu era de pierdut. Am fost de acord cu decizia lor, dar cand a deschiso , surpriza... nici urma de intestin fisurat, avea peritonita iar pe perineu(daca bine zic) avea pete mici si multe de culoare galbena. A luat si de acolo putin si a trimis la analiza, analiza la scaun nu`i venise inca.
A`2`a zi ia venit analiza la scaun si ia pus diagnosticul criptococoza ( era plina) si ia prescris sa ia Itraconazol 100mg 1/4 ( o capsula impartita in patru) o data pe zi, dupa prima doza febra ia scazut.
A venit si analiza de pe perineu, tot criptococoza era si acolo
Este cea mai nashpa ciuperca.... tratamentul poate dura intre 6-8 luni din ce am mai vazut pe net
Avatar utilizator
manu
Gecko
Gecko
Mesaje: 71
Membru din: 10 Apr 2010, 01:53
Localitate: baia mare
Contact:

Mesajde manu » 23 Apr 2010, 18:37

ce urat :|
sper sa se faca bine :)
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Mesajde Simo_Pas » 23 Apr 2010, 19:37

Da e foarte urat :(
Si eu sper din tot sufletul sa se faca bine, in ciuda faptului ca multi zic sa o las balta si prin asta ma ambitionez si mai mult.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 24 Apr 2010, 20:36

Aşa este! Simo este foarte ambiţioasă.. :)
Timpul şi antibioticul acela bun :D o să alunge ciuperca afurisită!
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Mesajde Simo_Pas » 24 Apr 2010, 20:53

Merci Lilu, esti o draguta ca intotdeauna 8)
Macar acum stiu si de alte cazuri cu happy ending si sperantele mi`au crescut f f mult, mai mult de atat, vad si pe ea ca vrea sa mearga inainte
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Mesajde Simo_Pas » 18 Mai 2010, 22:23

Stie careva dintre voi cum e treaba cu ciupercile astea nenorocite???
Daca ciuperca este in faza pasiva se mai poate lua ? Eu am auzit (dupa ureche doar) a numai cand e in starea activa, cu spori se transmite .
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 19 Mai 2010, 09:15

Ce bine ar fi dacă cineva ar răspunde :) mai ales că eu cu Simo ne tot vizităm... şi eu a dihorei şi cusu... nu aş vrea să păţească ceva! Dar nici să stea Simo tot timpul stresată şi să nu o poată lăsa pe Tina să miroase în voie...:D
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde radu » 19 Mai 2010, 12:50

criptococoza intra in categoria zoonozelor. Asta inseamna ca se transmite si la alte animale, dar si la om. Animalele (sau oamenii) care vin in contact cu sporii nu fac boala in mod obligatoriu. Trebuie sa existe si un anumit grad de imunodeficienta, in care organismul nu e capabil sa distruga antigenul si atunci se produce boala. Cel mai indicat este sa se tina izolat animalul pt ca sporii se elimina prin fecale, urina, secretii nazale si oculare...Tratamentul este de durata, intr-adevar, insa poate fi eficient daca se aplica din timp si corect. Ciuperca actioneaza in mod special asupra sistemului nervos central, ochi si aparatul respirator, asa ca in aria asta trebuie urmarite semnele. Cu cat apar semne mai grave la acest nivel, cu atat mai mici sunt sansele de vindecare. Tratamentul si doza aleasa de medic e buna si ar trebui sa dea rezultate. Ti-as recomanda ca din cand in cand sa mai faci cate o analiza si sa vezi cum e rezultatul si sa urmaresti daca apar schimbari in comportament sau de sanatate. Hrana are si ea un rol foarte important pt ca ii asigura suportul nutritiv necesar pt o imunitate buna. In sensul asta iti recomand Hill's (uscat sau conserva). Este cea mai buna mancare. E mai scumpa, dar sunt necesare cantitati mici. Dupa parerea mea, cam astea ar fi optiunile.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Criptococoza

Mesajde Simo_Pas » 19 Mai 2010, 18:16

Iti multumesc Radu pentru raspuns. La Tina altfel sta treaba cu ciuperca asta blestemata, ea o are in tot organismul nu numai la sis. nervos, plamani etc. ea a facut si peritonita de la ea. In urma operatiei sa vazut asta, ia luat bucatica mica si de pe perineu pt. analiza si sa constatat ca si acolo este criptococoza. Din 15.03. este bolnava, in 3 zile a fost total letargica, nici macar capul nu il putea ridica, nici sa manance. La analiza fecalelor (cultura) sa constatat ca era f f f plina ( zicea medicul ca nici in cultura nu a vazut atatea). La o luna dupa tratament cu ITZ a facut icter si i-am intrerupt tratamentul, ia facut iar analiza si a zis ca acum este in stare inactivaciuperca dar ca mai este . Tina cam de o saptamana isi tine bine capul, ajutata merge tot mai mult pe zi ce trece dar ca oboseste foarte repede, de mancat inca nu mananca singura numai tot din seringa.
In legatura cu hrana, la sfatul medicului i-am dat mancare de-a ei + mancare de pisica mai slaba in proteine ( proteinele favorizeaza inmultirea ciuperci ) Momentan Tina ia propolis pur, drajeuri cu laptisor de matca si de ieri ii mai dau Milk thistle (regenereaza ficatul) Luna aceasta pe la sfarsit o sa`i trimit iar la analiza sa vedem cum stam. Este foarte nashpa ca de la atata stat .... i sau atrofiat muschi mai ales la o labuta din spate pe care nu o tine bine (o masez zilnic)
Deci chiar daca criptococoza este in stare inactiva tot mai lasa spori :(
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Criptococoza

Mesajde Simo_Pas » 03 Iun 2010, 17:58

Tocmai am primit un telefon de la Doctorul Lorand, si Tina NU MAI ARE gram de CRIPTOCOCOZA .Sunt super fericita :thumbup: :clap:
nananananananana yupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Criptococoza

Mesajde Sloby » 03 Iun 2010, 21:35

Sa iti traiasca!Si sa dea Domnu sa nu mai ai probleme cu ea!
2.0.0 Varanus exanthematicus
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Criptococoza

Mesajde Simo_Pas » 04 Iun 2010, 00:26

Multumesc frumos!:)
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Criptococoza

Mesajde Alien » 09 Iun 2010, 10:51

Acum am citit si eu topicul. O mica corestie Simo, Ii spune peritoneu, structurii la care te referi tu, perineul este altceva. ;)
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 44 vizitatori