camera foto macro

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

camera foto macro

Mesajde beliar » 11 Noi 2012, 21:13

buna seara! in cautarea unei camere foto low-entry, potrivita atat pentru poze de la departare cat si pentru cele macro (ma intereseaza in special pentru insecte) am ajuns la acestea: benq gh200 sau canon powershot A2400/A3400. prima are o distanta minima de focalizare de 1 cm(cel putin teoretic) iar a doua de 3cm, insa vine cu mai multe efecte. Din pacate nu mai am multe alternative deoarece trebuie cumparate de pe siteul emag. Nu ma pricep foarte bine asa ca, daca cineva imi poate spune din experienta sau din specificatiile de pe internet, va rog sa.mi recomandati una dintre ele. Trebuie sa le cumpar de pe emag deoarece deja am luat un Nikon coolpix l26 care nu ma incanta, si vreau sa il returnez. (credeti ca pot scoate imagini close up cu acesta, daca l.ati incercat? )
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: camera foto macro

Mesajde Fritzmaister » 11 Noi 2012, 22:51

Distantele afisate de catre emag la focalizarea in macro nu sunt tocmai exacte. eu am o camera destul de slabuta, cand l-am cumparat scria ca distanta de focalizare este de 5cm, dar pot focaliza chiar si de la 2-3cm. ideea la cumpararea unei camere nu este sa aiba nu stiu ce efecte, ca poti adauga tu dupa aia cate efecte vrei ca sunt software-uri destule, ci sa aiba un hardware cat mai tare. aici vorbim de lentile, de senzor, sensibilitate etc. de ex poti face chiar si panorama fare optiunea integrata... daca nu esti multumit cu camera, lasa functia auto si treci pe setari manuale si seteaza-l corect pentru situatie. pentru poze clare seteaza iso-ul la cel mai mic posibil, asa scapi de noise-ul digital, seteaza textura pe 'super fine' si ia-ti un trepied ieftin, te va ajuta enorm. pentru macrouri super faine, descarca un software gratis cum ar fi paint.net si foloseste optiunea sharpen. iti va accentua detaliile fotografiate. sper ca te-am ajutat cat-de-cat.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: camera foto macro

Mesajde beliar » 11 Noi 2012, 23:41

multumesc, pot vedea ca stii destule despre camere, insa nu este exact raspunsul pe care il doream. Nu tin camera pe autofocus, insa nu gasesc nicio optiune care sa ma lase pe mine sa selectez distanta de focalizare. Chiar daca folosesc macro, camera nu focalizeaza pe obiectul de la distanta mica, ci pe fundal. Astfel poza iese execrabil, si nu cred ca exista un software care sa repare asta. Totodata, cu telefonul mobil (lg optimus one) scot poze aproape ireprosabile, de la distante foarte mici. Camera am primit-o cadou si ma gandesc ca mai bine o schimb, decat sa o uit in sertar, in favoarea telefonului. Cat despre hardware, poate imi poti spune tu care ti se pare mai promitator.. si un trepied nu cred ca voi folosi vreodata, avand in vedere imprejurarile in care fac fotografii. Am atasat 2 poze, totusi cred ca se poate repara ceva si din setari.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: camera foto macro

Mesajde Fritzmaister » 12 Noi 2012, 00:29

banuiesc ca stii ca, cand apesi butonul, la jumatatea distantei se face focusul. joaca-te un pic cu focusul. apasa butonul de mai multe ori pana la jumatate, pana iti iese imaginea cum doresti, apoi faci poza. seteaza focusul pe single point focus, si nu pe multiple zone, etc. sunt multe posibilitati. eu am o camera pe care l-am cumparat din flanco anul trecut cu 200lei ca nu am avut mai multi bani, dar ma inereseaza si Fotografia ca arta, pe langa alte arii a artei. am studiat aparatul, i-am incercat toate optiuniile si storc cat pot din el. stiu ca nu pot face nu stiu ce poze faine ca sunt total limitat de buget dar uite cum pot iesi poze cu un aparat ieftin... al tau costa de 3x mai mult si nikon e o marca recunoscuta! daca vrei neaparat iti zic care dintre cele 2 camere sa-ti iei, dar nu iti pot garanta ca vei avea mai mult succes. dar daca vrei neaparat sa alegi din cele 2 modele cu care vrei sa-l schimbi ia cel cu distanta de focalizare mai mica.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: camera foto macro

Mesajde beliar » 12 Noi 2012, 09:03

ai dreptate, a fost prima zi si m-am lasat descurajat usor, dar o sa incerc sa.l puricesc pana scot mai mult din el.. cu pozele postate, m-ai convins ca nu aparatul e cel mai important, pentru ca sunt superbe.. Banuiesc ca ai umblat la anumite aspecte intr-un program, nu-i asa?
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: camera foto macro

Mesajde Fritzmaister » 12 Noi 2012, 09:39

da, insa numai la saturatie, contrast si de astea, unele au si efectul vignette unde marginea pozei pare a fi in "ceata neagra"...asta se poate aplica direct din aparat.

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori