Iod povidonă (povidonum iodanatum)

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Iod povidonă (povidonum iodanatum)

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 06 Dec 2012, 00:00

Pentru cei ce nu ştiau Betadine se poate găsi şi în ambalaj de 1000 ml (la preţul de 49 RON). Există şi la 30 ml sau 120 ml însă eu m-am lecuit, la farmacii nu aveau în ambalaj de 1000 ml şi mi-a fost lene să comand pe net şi uite aşa la câteva băi bune cu Betadine m-am trezit cumpărând de vreo 3 ori Betadine de 120 ml. Cumpărând 360 ml în total am ieşit mai scump decât dacă aş fi cumpărat 1000 ml.
Sunt curios dacă există colegi care au experienţă cu alte soluţii de acest gen, pe net mai găsim alternative cum ar fi Iodomed (1000 ml - 55 RON) care nu ştiu dacă îşi justifică preţul având în vedere că este mai scump decât Betadine şi în rest ce am mai găsit sunt în ambalaje prea mici să fie rentabile.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
ane
Gecko
Gecko
Mesaje: 71
Membru din: 17 Aug 2012, 15:13
Localitate: Corabia
Nume: Andreea

Re: Iod povidonă (povidonum iodanatum)

Mesajde ane » 06 Dec 2012, 13:40

Eu am tot timpul in casa asa ceva. Este bun cicatrizant.
"Orice opera de arta isi are radacinile intr-un instinct al plasmuirii, care mai mult sau mai putin ii este propriu oarecarei fiinte inzestrate cu spirit."- Panait Cerna
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Iod povidonă (povidonum iodanatum)

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 07 Dec 2012, 23:10

Într-adevăr cred că este cel mai bun dezinfectant de pe piaţa românească şi are un spectru foarte larg de utilizare.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori