Carti

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carti

Mesajde BogdanFarm » 17 Feb 2012, 20:04

-TOT ce tine de Karl May. Zeci de carti.
- Magie, fantastic. Eragon este una dintre preferatele mele :lol: . Abea astept sa apara nr. 4. De asemenea seria "Ucenicul Vraciului", le-am citit pe toate 8, "Tunele" (toate 4) si multe altele.
- Razboaie, lupte, aventura. Shogun, Legendele Clanului Otori si altele asemenea.

Cam atat.... Am citit eu multe, care mai de care mai interesante, nu le scriu pe toate aici.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Carti

Mesajde robertcarst » 17 Feb 2012, 20:39

Pai de ce sa nu scrii? Scrie, poate gasesti pe cineva cu aceleasi gusturi. :thumbup:
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Carti

Mesajde Corleone » 18 Feb 2012, 11:39

de ultima data cand am postat am ai adaucat ceva ceva la lista. e destul de lunga asa ca nu stau sa o scriu. acum ma delectez cu Prabusirea casei Usher si alte povestiri de E.A. Poe. inainte am citit Muntele vrajit de Thomas Mann, o actiune super plictisitoare dar dupa cum spune si numele romanului, a avut ceva vrajit ca nu am putut sa o las :lol:
id: alexfota91
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Carti

Mesajde robertcarst » 18 Feb 2012, 19:18

Corleone scrie:de ultima data cand am postat am ai adaucat ceva ceva la lista. e destul de lunga asa ca nu stau sa o scriu. acum ma delectez cu Prabusirea casei Usher si alte povestiri de E.A. Poe. inainte am citit Muntele vrajit de Thomas Mann, o actiune super plictisitoare dar dupa cum spune si numele romanului, a avut ceva vrajit ca nu am putut sa o las :lol:


Cartea asta e si pe lista mea de un an de zile, sper sa am timp sa ma apuc si de ea.
Oameni buni adaugati orice va amintiti,ca doar nu e o rusine ca cititi...
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carti

Mesajde roxycaramel » 18 Feb 2012, 22:53

Mizerabilii-Victor Hugo(e una di cartile care m-au maturizat putin)
Cel mai iubit dintre pamanteni-Marin Preda(o carte care m-a marcat)

Si ca sa nu uit ca am inima de copil :angel:
Doi ani de vacanta-Jules Verne(care mi-a reamintit ca atunci cand eram mica ma visam singura pe o insula:d)
Cei trei muschetari/Dupa 20 de ani/Vicontele de Brajelon-Al. Dumas (Pe atat de lung pe atat de incurcat si pe atat de frumos)
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Carti

Mesajde agamura » 15 Apr 2012, 14:14

Carti de suflet ale copilariei si nu numai ar fi Micul Print ( o capodopera din toate punctele de vedere, pe care o recitesc din 5 in 5 ani...) si, paradoxal, acei 2 ani de vacanta mentionati in postarea de deasupra - tin minte ca pentru o perioada lunga de timp din copilarie am citit de zeci de ori acel roman din aceleasi considerente.

In rest, mare parte din literatura care m-a format in facultate si tinerete, autori precum: Sartre, Mann, Eco, Bulgakov, Dostoyevsky, Tolstoi, Ilf si Petrov, Hemingway, Marquez, Llosa, Suskind, Exupery, Eliade, Staniloae, Sfintii Parinti, Fromm, Jung, Nitetzche, Bohm ... si lista poate continua.

Ca ultima lectura ar fi cartea lui Nassim Nicholas Taleb: The Black Swan Theory: the impact of the Highly Improbable.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carti

Mesajde Chuckie » 15 Apr 2012, 15:07

Eh, trebuie sa recunosc ca nu mai am rabdare sa citesc. De fapt nu prea mai am rabdare sa nimic. Dar pe vremuri eram unul din cei care si-ar fi facut si tricou cu Mircea Eliade. :lol:
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carti

Mesajde roxycaramel » 26 Apr 2012, 21:43

recent am terminat de citit
Mandrie si prejudecata - Jane Austen :)
Căutându-mi drumul printr-o pădure!

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 40 vizitatori