Identificare exemplar

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
ovidiud
Ou
Ou
Mesaje: 2
Membru din: 18 Apr 2016, 16:05
Localitate: Brasov
Nume: Flavian Ovidiu

Identificare exemplar

Mesajde ovidiud » 18 Apr 2016, 16:15

Buna ziua,

As ruga daca imi puteti da o mana de ajutor cu identificarea sarpelui de mai jos.

Prins viu pe faneata proprie de la poalele Fagarasilor, inca n-am decis ce sa facem cu el... ;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Identificare exemplar

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 18 Apr 2016, 16:19

Vipera berus (Vipera comuna), specie protejata. Cum adica inca nu ati decis ce sa faceti cu el? animalul ala nu este proprietate personala iar civilizat ar fi sa fie eliberat in apropierea zonei unde a fost gasit, nu oriunde, pentru a fi in habitat potrivit si in apropierea unor populatii de vipere. Daca aveti nevoie de cineva care sa va ajute sa-l eliberati dati-mi un e-mail la mihaicodrincolban@gmail.com si incerc sa contactez pe cineva din zona.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
ovidiud
Ou
Ou
Mesaje: 2
Membru din: 18 Apr 2016, 16:05
Localitate: Brasov
Nume: Flavian Ovidiu

Re: Identificare exemplar

Mesajde ovidiud » 19 Apr 2016, 08:50

Multumesc pentru ajutor. Se poate estima din imagine si ce varsta are ?

De eliberat, aia intentionam si noi sa facem, dar sa-l ducem un pic mai departe de teren.

Mai avem copii prin zona si n-am dori sa se intample vreun accident din greseala.

Vad ca poza a fost stearsa. Am urcat imaginea aici, sper ca linkul este permis: http://imgur.com/nUiBlhm
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Identificare exemplar

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 19 Apr 2016, 11:00

Eu zic ca este un pui de anul trecut. Sa inteleg ca animalul este captiv acum, in ce recipient este tinut? Poza nu a fost stearsa, poate nu sunteti autentificat pe forum de aceea nu aveti permisiunea sa vedeti poza, eu reusesc o vad.
In majoritatea cazurilor se exagereaza in legatura cu viperele, daca sunt respectate minime masuri de siguranta (cel mai important este sa nu incercati sa o luati in mana) sansele de a fi muscat sunt zero.
Eliberarea trebuie facuta cat mai repede pentru ca tinerea animalului captiv ii afecteaza starea de sanatate din cauza stresului, a temperaturii si umiditatii inadecvate etc. Puteti pune si o poza sau un filmulet cu eliberarea viperei pentru a da un exemplu si celorlalti, nu cred ca mai are rost sa amintim importanta serpilor in ecosistem.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Identificare exemplar

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 20 Apr 2016, 22:00

Ceva noutati?
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori