Angajati Pet Shop

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
cozac
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 13 Apr 2010, 20:40
Localitate: cluj-hunedoara
Nume: alex
Localitate: cluj - hunedoara
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde cozac » 07 Mai 2011, 14:20

Acele oua nu sunt fertile intradevar trebuiau sa le scoata dar in rest animalele din acel pet shop au conditii bune la iguana au probleme cu spatiul ca e cam mic dar in rest au conditii foarte bune ar fi bine daca ar avea si restu magazinelor conditii macar pe jumatate ca cele de la acel petshop din cj !
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Chuckie » 11 Mai 2011, 14:08

Am modificat postarile din acest topic, conform regulamentului nostru:

16. Nu sunt permise postari in care sunt acuzate firme, petshopuri sau orice persoane juridice. Va rugam sa folositi termeni generali ("un petshop", "o firma"). Nu suntem dispusi sa suportam consecintele legale ale nemultumirilor voastre.

Va multumim pentru intelegere.
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde roxycaramel » 01 Iul 2011, 16:51

Intru intr-un pet shop de pe campia libertatii(cica cel mai mare pet shop din romania cu multe magazine prin toata romania) si intreb un vanzator:

Eu: Buna ziua, as dori sa achizitionez un gecko leopard.
Vanzatorul: Un ce?
Eu: Un gecko leopard!
Vanzatorul: Ce este acest lucru? Un medicament sau ceva...
Eu: O reptila, un animal...o soparla mai exact
vanzatorul: Nu avem animale va rugam sa mergeti la magazinul nostru din Afi mall.

Am plecat de acolo...si ma duc la afi mall la magazinul cu acelas nume(din nefericire nu-l pot da, dar cine e curios poate sa-mi trimita un pm). Intru,ma uit in magazin si tintesc din priviri urmatoarele:
3 iguane tinute in acelasi terariu(sau mai bine zic acvariu!!), pitonul care era un cornsnake pricajit de 30 cm, anaconda care era un sarpe regal tinut intr-o cutie!!! si 2 cameleoni pe moarte. Aceeasi discutie cu vanzatorul, care de data asta ma trimite in carefourul din orhideea(alt magazin minune). Ma duc si acolo! Aceleasi animale dar singura diferenta era ca aici aveau lumina+ 5 gecko tinuti intr-un acvariu de dimensiuni minimale, cu nisip pe post de substrat, plin de fecale+ greierii morti si cativa care mai miscau. In momentul acela m-am dus la vanzatoare si am intrebato daca stie vre-o boaba despre reptile, iar vanzatoare ma privit cu dizgatie si mi-a zis sa ies din magazin! Chiar daca am 13 ani clientul este client!

:angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Mihai Kovacs » 26 Apr 2012, 23:58

De astazi sunt angajat la un petshop din Arad si stau foarte bine cu reptilele acolo si cu accesoriile pentru ele.
Avatar utilizator
h1l3e
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 06 Noi 2011, 13:48
Localitate: somarlia
Nume: gica hagi

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde h1l3e » 27 Apr 2012, 00:30

Super :clap: fii un exemplu pozitiv pentru ceilalti angajati!

Dupa parerea mea ar trebui sa se scada din salariul angajatilor, atunci cand animalele au probleme/mor. Si, de asemenea, cand sunt in stare buna, sa primeasca bonusuri sau ceva. Alta motivatie pentru ei, ca sa ingrijeasca animalele, nu cred ca exista...
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Mihai Kovacs » 27 Apr 2012, 15:58

Sper sa fiu un exemplu.Oricum in acest petshop animalele sunt ingrijite foarte bine si sunt tinute in conditii bune.Am prins un job care chiar imi place
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Fritzmaister » 27 Apr 2012, 18:48

am lucrat si eu intr-un petshop insa am o parere destul de rea despre sistemul dupa care functioneaza majoritatea petshopurilor. chestia este ca sefii sunt interesati mai mult de profit si nu de oferirea informatiilor corecte despre cum trebuie tinute animalele respective, plus pe langa asta nu primeam nici materiale adecvate pentru intretinerea acestora. de ex serpii nu erau hraniti cum trebuie, ca soareci n-aveau, iar hamsterii costau "prea mult" era si o tarantula care probabil n-a mancat de luni intregi ca nu primeam nimic ce sa-i dam, (de mentionat ca la perioada aia inca nu ma ocupam de teraristica), seful a zis ca oricum nu stau animalele mult in magazin deci... p tratarea boliilor daca era cazul la pesti primeam SARE marina.... va dati seama, si daca mureau dupa aia noi eram de vina. deci in concluzie n-am stat prea mult ca mi-a ajuns :problem: deci mai ales petshopurile care au un "trafic" mai mare de produse si chestii nu dau prea mult pe animale, dar sper ca exista si excepii :)
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Mihai Kovacs » 27 Apr 2012, 20:06

Imi pare rau sa aud de astea.Inainte sa ma angajez aici trebuia sa dau un test despre animale si intretinrelea lor (deci nu primea pe oricine),iar patronul meu este iubitor de animale ,are petshop de 9 ani dar inainte vindea pesti in piata,nu ii interesat doar de profit.Avem un cornsnake de 1,2 m care mananca foarte bine ( un fost angajat a scapat 60 de soareci de laborator prin magazin si s-au inmultit la sute de exemplare),mai avem tarantule,gecko,cameleon.
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Fritzmaister » 27 Apr 2012, 21:31

mda cand am fost angajat acolo asa era criteriul de angajare, adica sa stiu cam tot ce e de stiut despre animalele de companie. in primele luni primeam si salar de merit si chestii, dupa aia.... acum cand am fost pe acolo, cautam substrat de cocos, si am intrebat lucratorii de acolo daca au asa ceva, si se uita tipul la mine, da ce-i aia? la ce iti trebuie asa ceva...
dar ma bucur ca exista si exceptii :)
Avatar utilizator
Sanllus
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 03 Mai 2012, 16:41
Localitate: Constanta
Nume: Dache Remus

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Sanllus » 04 Mai 2012, 22:35

zimba scrie: sper k pe viitor sami deschid eu un petshop :D

eu mi-am propus ca din garaj sa-mi fac petshop de reptile in cativa ani :lol:

P.S. fiind la An...asa, intr-un mall din Constanta, am observat ca aveau un sarpe(piton cred) o iguana, niste veverite canadiene, o dita-i pisica mai mare decat cainele meu, si zeci de rozatoare, si am ramas cam prost in magazin uitandu-ma vro 2-3 minute la iguana aceea care se freca de geam, vrand sa iasa afara, cu o buca` de varza si apa in acelas castron, si in altu doar apa, si ca substrat, rulouri d-alea de argila sau ce or fii, si ele aruncate la doamne ajuta, sarpele, putin mai bine, n-avea mancare sa strice decoru, iar veveritele stateau ghemotoace la intrare in magazin, ne putand sa intre in "ascunzatoare"(aia fiind o chestie pentru hamsteri care abea se ridica 5 cm de la substrat, defapt, nici substrat nu aveau) si pe cusca scria "Au nevoie de ascunzatori pentru a nu fi stresate".
Oarecum, daca cumperi animale din petshopuri poti fi sigur ca le cumperi bolnave...
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde beliar » 08 Mai 2012, 08:11

in pet shopul cu care ati pus poze, acum ceva timp doi leoparzi imparteau terariul cu un giant day gecko.. bine-nteles, conditiile nu erau in regula pentru nici unul
Avatar utilizator
Vlad
Varan
Varan
Mesaje: 263
Membru din: 17 Oct 2010, 16:12
Localitate: Huddersfield
Nume: Vlad Georgescu
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Vlad » 01 Oct 2012, 20:28

Astazi am intrat pentru prima oara de cand sunt in Anglia intr-un petshop. Ca sa nu lungesc povestea: Aveau foarte multe animale: cornsnakes cat cuprinde, de la pui abia iesiti din ou pana la cativa adulti; kingsnakes; boa constrictori, 3 pe la 150 cm si un pui; un piton regal cateva kile de pui de agame cu barba, dragoni chinezesti de apa, un varan de savana, tarantule, pacman frog, o broasca maro, care statea lipita de decor, nu stiu exact ce era( un tree frog ceva), cameleoni. - astea din reptilele mai comune la noi.

Din cele nu asa de intalnite la noi am vazut; Hognose Snakes, Anole, Pink Tongue Skink si aveau chiar si un Bazilisk :D

Toate animalele aratau foarte bine, terariile erau curate si destul de spatioase pentru dimensiunile animalelor.

Singura problema erau preturile, dar na...e Anglia. Spre exemplu: preturile pentru boa variau de la vreo £140 pentru un mascul mare, pana la vreo £200+ pentru o femela..
Puii de cornsnake abia iesiti din ou erau £40...

In rest stateau foarte foarte bine la capitolul accesorii si alte produse pentru terarii.

Deci concluzia ar fii ca nu se compara petshopurile de afara cu cele de la noi..

....am intrebat de curiozitate daca nu ar mai avea nevoie sa angajeze pe cineva sa ii ajute cu reptilele :))...dar din pacate au zis ca nu :problem:
1.0.0 Rhacodactylus Ciliatus (Crested Gecko)
1.0.0 Eublepharis Macularius ( Leopard Gecko)
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde denis » 19 Feb 2013, 23:39

La animax in Galati aproape toate animalele sunt bine ;) , inafara de 3 catei care au un spatiu cam mic, vreo 4x5x1 m ... testoasele au UV, la fel si iguana, hamsterii au niste acvarii de 100 x 50 x 50 cm, cu adapatoare, mancare din plin si rotita, pestii sunt bine.. au accesorii numai pt. acvaristica, caini, pisici si pasari din pacate, pt. reptile doar mancare de testoase si de iguana. Si pasarile sunt cam inghesuite :catfight: .
:whip:

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori