Angajati Pet Shop

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde zimba » 01 Sep 2010, 16:49

Saptamana trecuta am fost la mare in saturn la 1km distanta de orasul Mangalia ....am vrut neaparat sa vad ce pet shopuri sunt ..... :wtf:
Primul pet shop nici macar nu avea numele scris corect deasupra magazinului "phet shop" intru inauntru avea cativa hamsteri pitici perusi si cativa pestisori ,accesori pentru animale mancare si hrana . pe scaun mai ca dormea un mosneag plictisit de viata care ma intreba : "ce vrei" :yawn: ...
al doilea pet shop in care am intrat ma intampina un pui de cacadu pe un bat legat cu un lant cu lacat la picioar cand lam vazut mam dus inadata la el..iam intins mana sal mangai si direct pe mana mea sa urcat si a inceput sa dea din cap sa il pup :crazy: lafel ca sin in petshopu anterior hamsteri pitici pasari si un hamster sirian semiadult extrem de agresiv ..intrun colt la un mic birou vanzatoarea povestea de zor cu o amica nu avea timp nici macar sasi intampine potentiali clienti la plecare vanzatoarea nici macar un salut nu a dat in schimb puiul de cacadu a zis PA :geek:
al treilea pet shop pe care lam gasit era inchis mam uitat prin geam nu se vedea nimic de teraristica.
Din pacate nu cunosc Mangalia si am intrat doar in magazinele pe care leam gasit poate mai sunt si alte petshopuri....
In concluzie brasovul e boboc pe langa mangalia la capitolu pet shopuri :clap:
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde zimba » 09 Sep 2010, 00:12

ultima minune ce am vazut intrun petshop din brasov tarantula tinuta pe substrat din pietris si headrock :)) mai exact era o rosea avea icioarele sub ea cred ca era moarta
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde shakw0n » 09 Sep 2010, 00:23

Esti sigur ca era headrock? :wtf:
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde zimba » 09 Sep 2010, 01:41

heatrock * da ...1 piatra la tarantula moarta (99%) una la gecko una la gecko tokay una la piton regal ..trist :crazy: daca ar exista o lege ceva care sa pedepseasca chestile astea ...oameni astia promoveaza bazaconi :ass:
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Crabman » 13 Sep 2010, 14:45

S-a deschis de curand un nou petshop in constanta si pentru ca eram in zona am zis sa intru si eu.
Legat de teraristica aveau cate ceva....un corn snake care era tinut pe un substrat ciudat...sarpele nu arata rau dar era 500 de ron...mai era si o iguana care avea un lemn pus pe jos cu acelasi substrat dubios cu o buba la gura si cateva resturi de piele de la naparlirile anterioare...aveau si terarii pentru tarantule gen exo terra care costau cam 300 de ron
substrat de terarii mai multe tipuri in special nisip(nu stiu de ce pentru ca ei nu aveau animale desertice....dar mai stiu eu persoane care tin iguana pe nisip)cateva becuri cu UV dar costa peste 100 de ron toate o piatra care se incalzeste vitamine zoomed,penseta 25 cm zoo med 30 de ron,tot felul de insecte deshidratate,mai aveau si niste decoruri f frumoase care costau cam 100 de ron (60/30cm)
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
iuliusjup
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 28 Sep 2010, 09:55
Nume: Iulius
Localitate: Radauti,Suceava

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde iuliusjup » 29 Sep 2010, 18:32

putine petshopurile cu vanzatori capabili in terraristica, poate chiar deloc. In Suceava este un petshop, si anul trecut am intrebat, fiindca vazusem mai multe produse de teraristica, daca nu au si reptile la vanzare. Bineinteles mi-au aratat un anaconda galben, la un pret de 800 Ron parca,( saracu ca si acum mai este acolo, la un an distanta).La cateva saptamani, dupa ce intrasem de reptile, intru iarasi si stupoare, vreo 5 leoparzi, un cameleon, 2 varani de savana si o agama cu barba. Bineinteles, conditiile lasau de dorit si preturile erau extrem de exagerate. Le-am explicat ca la agama si cameleon trebuie uv, cameleonul putina umiditate, le trebuie la toate caldura, ca ei le tineau in niste terrarii de la exoterra pe pietris si atat, fara uv, fara caldura. dupa 2 saptamani am intrat si vad doar terrariile goale cu numele la fiecare specie care a fost, doar leoparzii mai traiau si intreb pe femeia de servici, unde sunt reptilele si ce-mi spune, ca au murit toate, ca leoparzii sunt singurii care mai traiesc. Si aveau produse ca de la ei mi-am luat majoritatea, aveau si heat paduri, si neoane, si substraturi, nu era problema, doar ca nu s-au sinchisit.asta e experienta mea cu un petshop unde erau reptile.
decat asa mai degraba nu aduci deloc.si chestia e ca au produse, dar niciun vanzator nu se zbate sa studieze cat de cat ce trebuie, la ce se foloseste(au 7 heatrockuri de peste un ansi inca vreo 4 neoane uv exoterra 2.0, si doar unul care nu stie, poate sa cumpere asa ceva, eventual sa fie prostit), cand cumpar ceva si vad ei ca e de reptile se mira, si tot imi spun ca sunt singurul care a cumparat asa ceva.in final am vrut sa impartasesc si eu o experienta personal cu un petshop.
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Covoran Andrei » 29 Sep 2010, 19:26

Acum o saptamana am fost la un petshop prin Bucuresti, nu mai stiu numele,dar o sa ma interesez si o sa va zic.
Intru in petshop si vad 2 agame cu barba cu ceva negru pe spate,ca o piele in plus,vreo 5-6 gecko leopard,pareau in regula si spre mirarea mea am vazut soparla aia care merge pe apa,Christ Lizard,costa 3 milioane,exact cat era si gecko leopard.
La soparla care merge pe apa si la agame nu stiu daca erau ok,pentru ca nu ma pricep,dar la gecko clar nu erau bine.Cei 5-6 leoparzi stateau pe substrat de nuca de cocos,Coco humus.I-am spus unui vanzator ca ar trebui sa puna servetele daca vrea directorul sa ii traiasca animalele,la care vanzatorul s-a uitat cu o fata ciudata la mine si mi-a zis:tu gandesti?cum sa pui servetele la gecko leopard,ar murii mult mai repede asa,coco humus tine de cald si este mult mai bun.
Cum nu ma pot abtine sa nu zic nimic,cand vad un prost care e tare in gura i-am zis si eu cate ceva si am plecat sa ma mai uit prin magazin.
Aveau becuri,neoane,tot felul de nebunii,dar nu aveau ce e mai important,grija de animale...
Deci...traim in romania(nu merita scris cu R mare)o tara de tot c*c*tul.
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Crabman » 29 Sep 2010, 19:46

Este un pet shop in constanta unde aveau acum ceva timp serpi si niste tarantule ...animalele erau bine ingrijite vindeau si hrana vie etc
Ultima oară modificat 29 Sep 2010, 21:43 de către Crabman, modificat 1 dată în total.
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Akyy1994 » 29 Sep 2010, 20:05

Au adus reptile si in AFI palace in Bucuresti.Au leoparzi,iguane,un milksnake,giant day gecko si o agama.
Mi-a zis tata,nu am apucat sa ma uit cum sunt tinute.Chiar sunt curios :think:
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde shakw0n » 29 Sep 2010, 23:39

Crabman scrie:Este un pet shop in constanta unde aveau acum ceva timp serpi si niste tarantule ...animalele erau bine ingrijite vindeau si hrana vie etc


De ce erau ingrijite? Pt ca tipa avea habar de necesitatile animalelor pe care le vindea si era pasionata, nu ca orice simplu angajat habarnist. Eu am purtat o discutie cu ea si chiar stia despre ce vorbea spre deosebire de majoritatea angajatilor din petshop`uri.
Sa nu mai zic de faza in care am fost cu un gecko la un medic veterinar si cand scot capacul la cutie unul din ei imi spune "Ce salamandra frumoasa!!" la care colegul lui il corecteaza si imi spune "Nu cred ca e salamandra, cred ca e un triton!" ...imi venea pur si simplu sa plec in secunda urmatoare dar am ramas si le`am explicat in mare ce animal aveam in cutie.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde movix » 30 Sep 2010, 00:11

In Resita e un pet shop unde au un corn snake amelanistic, dar bineinteles ca mosu' de acolo habar nu are si zice ca e piton mexican si cica e invatat sa manace aripi de pui, sunt curios cum dracu' poate sa mance aripi de pui un corn care care nu e mai mare decat un creion :wtf:
btw: nu vreti sa stii cat costa "pitonu" :lol:
:bliss:
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Corleone » 30 Sep 2010, 00:51

tepele la pet shop-uri se poarta si la americani. o tipa a cumparat un corn blizzard, care culmea avea pete :lol:
id: alexfota91
iuliusjup
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 28 Sep 2010, 09:55
Nume: Iulius
Localitate: Radauti,Suceava

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde iuliusjup » 30 Sep 2010, 12:21

faza cu cornsnake-ul vandut ca piton am patit-o si eu acum vreo 5 in iasi in targul de animale, prostia mea a fost ca m-am grabit sa-l iau sa nu-l pierd, fara sa ma documentez inainte, am dat 100E, care erau o gramada de bani pe atunci,mai ales ca eram si student, pe urma sa ma trezesc ca era cornsnake toata ziua. mi-a placut mie ca se infasura pe mana si statea ca o bratara la mana.l-am dat in cele din urma.
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde adrianyva » 30 Sep 2010, 12:37

da...se poarta asta
si la mine in oras au nume puse aiurea
corn snake care e vandut ca si piton cu 550 lei :))
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Angajati Pet Shop

Mesajde Crabman » 30 Sep 2010, 18:46

shakw0n scrie:
Crabman scrie:Este un pet shop in constanta unde aveau acum ceva timp serpi si niste tarantule ...animalele erau bine ingrijite vindeau si hrana vie etc


De ce erau ingrijite? Pt ca tipa avea habar de necesitatile animalelor pe care le vindea si era pasionata, nu ca orice simplu angajat habarnist. Eu am purtat o discutie cu ea si chiar stia despre ce vorbea spre deosebire de majoritatea angajatilor din alte petshop`uri.
Sa nu mai zic de faza in care am fost cu un gecko la un medic veterinar si cand scot capacul la cutie unul din ei imi spune "Ce salamandra frumoasa!!" la care colegul lui il corecteaza si imi spune "Nu cred ca e salamandra, cred ca e un triton!" ...imi venea pur si simplu sa plec in secunda urmatoare dar am ramas si le`am explicat in mare ce animal aveam in cutie.

Da tipa facuse facultate sau ceva de genu asta .....si se pricepe....
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori