Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilitate

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde olarasu.marian » 05 Noi 2010, 15:53

Da, mereu gaseste cate un animal proaspat ucis numai bun de folosit pentru supravietuire. E foarte norocos tipul.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde Corleone » 05 Noi 2010, 22:16

eu ma intreb cum poti sa ajungi sa te ratacesti pe unde se rataceste ala :lol: si cand te ratacesti, ai mereu chestii esentiale de supravietuire la tine ? :shoot:
id: alexfota91
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde Trancer » 05 Noi 2010, 23:03

Corleone, ce ai scris tu mai sus este raspunsul pentru inutilitatea show`ului :)
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde zimba » 05 Noi 2010, 23:48

emisiunea tehnici esentiale de supravietuire cam 60% e regizata deoarece bear grylls vrea sa arate oamenilor cam toate posibilitatile pe care leai putea gasi in acea zona ..nush daca ati observat el mananca viermi etc in cantitati foarte mici doar pentru a arata oamenilor el are conserve etc :wave: va zic eu 100% daca ati naufragia pe o insula si ati gasi un sarpe la foamea care o ai nu mai stai sal admiri ....eu am urmarit aproape toate episoadele si am invatat o gramada de tehnici de supravietuire care poate intro buna zi o sa fiu nevoit sa le pun in practica pentru ami salva viata....deci bear grylls e un om foarte pregatit care are tot respectu din partea mea .... :clap: :clap: :clap: :thumbup:
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde olarasu.marian » 05 Noi 2010, 23:52

zimba scrie:emisiunea tehnici esentiale de supravietuire cam 60% e regizata deoarece bear grylls vrea sa arate oamenilor cam toate posibilitatile pe care leai putea gasi in acea zona ..nush daca ati observat el mananca viermi etc in cantitati foarte mici doar pentru a arata oamenilor el are conserve etc :wave: va zic eu 100% daca ati naufragia pe o insula si ati gasi un sarpe la foamea care o ai nu mai stai sal admiri ....eu am urmarit aproape toate episoadele si am invatat o gramada de tehnici de supravietuire care poate intro buna zi o sa fiu nevoit sa le pun in practica pentru ami salva viata....deci bear grylls e un om foarte pregatit care are tot respectu din partea mea .... :clap: :clap: :clap: :thumbup:


Eu nu contest pregatirea lui, doar dezaprob modul in care este prezentata.
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde Danut » 06 Mai 2011, 22:10

Mie imi place foaaaaarte mult de omul ala.Imi place faptul ca are cunostinte atat despre plante cat si despre animale si imi place ca se descurca foarte bine in diferite situatii. Este normal ca o parte din emisiune sa fie regizata doar nu vreti sa o mierleasca doar ca sa vedem noi un show, nu stiu cati dintre noi ar face ce face el cu tot cu echipa aia si regizarea langa el! Se vede clar ca ii place mult ceea ce face si ca nu este doar pt bani. Cat despre serpii aia nu imi pare rau nici cat negru sub unghie. Cine se uita la emisiunile lui a vazut ca nu omoara speciile protejate de lege, de ex in Bear Grylls Born Survivor -Moab Desert Utah cauta de mancare si a gasit un sarpe, nu s`a atins de el pt ca a zis ca este protejat de lege. In Bear Grylls Born Survivor -Polynezia Pacific Ocean cautand de mancare a intalnit o testoasa sub apa, nu s`a atins de ea pt ca a zis ca este protejata de lege din anii `70. Nu stiu daca respecta aceasta regula la toate animalele dar eu asa am vazut ca tine cont de cele protejate. Avem multe de invatat de la el si cred ca orice barbat ar trebui sa il aprecieze in felul sau, hai sa fim seriosi, altii taie aripioarele la rechini in draci ca sa le trimita la restaurante si aia care vaneaza balene si o fac non stop? acum ii sarim in cap lu asta pt un sarpe? Atat timp cat in emisiune este vorba de tehnica de supravietuire, cum ar fi putut sa treaca peste partea cu procurarea hranei? Trebuia sa arate si aceasta latura, pana la urma omul este un animal, si trebuie sa se hraneasca in orice conditii, pana sa avem orase si crescatorii si supermarket a trebuit sa vanam si sa ne descurcam cu orice ca sa supravietuim. Bafta la aprins focul fara chibrituri sau amnar! :beer:
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde vic » 09 Mai 2011, 21:48

Dane, dupa tine, un animal care nu are statut de specie protejata nu trebuie sa iti provoace nici un fel de mila cand e omorat de un prost??
Cand spui ca "stie foarte multe despre animale si plante" e parerea ta. Nu pot sa-ti selectez acum cazuri punct cu punct, am doar parerea formata si nu memorez toate absurditatile care au contribuit la formarea ei, dar nu te poti entuziasma de "cate stie BG!!!" decat daca tu insuti nu esti decat un amator, sau un pasionat. Numai asa te poate impresiona mascariciul ala... Gandeste-te cat de prost e numai dupa faza cu viperele din Romania- cauta pe net si asaza-te bine pe scaun, sau mai bine in pat... nu e ignorant, ca asa suntem toti pana aflam unele lucruri, e PROST, fiindca vorbeste ca sa se afle in treaba, fara sa aiba macar habar ce tampenii colosale scoate. Dar emisiunea sa-i iasa, si sa lase audienta cu gura cascata...
Ce are cu adevarat- o conditie fizica foarte buna. Il invidiez doar la fazele cu apa rece- eu as intepeni pentru vecie daca as pica in vreun rau de munte cu ceva gheata pe la mal... asta reuseste sa iasa, si mai si termina o emisiune! Asta, insa, e alta mancare de sarpe...

Sanatate!
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde zimba » 10 Mai 2011, 00:44

decat sa te uiti la telenovele sa asculti tot felu de proaste afoane pe kisstv sau sa urmaresti mascarade de emisiuni politice mai bine inveti cum sa supravietuiesti in anumite situati ...eu cand ma uit la emisiunea asta imi face o pofta extraodinara de a iesii in natura de a-mi testa abilitatile ...80% e regizata emisiunea dar altfel nu se poate ar iesi un cocart daca si-ar lua o camera de filmat si sar filma ..... omul asta are corpu si mintea foate antrenata ....oricum nu am mai deschis televizoul de saptamani :shoot:
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde Chuckie » 10 Mai 2011, 00:49

@ Zimba, imi place cum evoluezi... :lol:
Cu o postare inainte estimai 60%, acum 80 %, daca mai postezi ceva o sa fii convins ca emisiunea e regizata 100% ? Cred ca o sa ai dreptate in acel moment...
Glumesc, pentru ca e amuzanta faza... :lol:
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde zimba » 10 Mai 2011, 01:24

am mai cercetat :thumbup: am realizat ca el are toate conditiile cu camerele oprite ...mancare haine uscate,adapost,tot echipamentul lui e de inalta calitate etc ...ce ne arata el e doar posibilitati,cum sa reactionezi in fata unor situatii,ce sa mananci ce nu din zona respectiva,cum sa previ diferite chestii..chiar si asa cum zici tu regizata 100% tot e o emisiune frumoasa...si nu e 100% regizata :thumbdown: daca venea un actor fara condite fizica si pregatie mentala DA 80% e cel mai corect :roll:
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde Danut » 13 Mai 2011, 16:36

vic scrie:Dane, dupa tine, un animal care nu are statut de specie protejata nu trebuie sa iti provoace nici un fel de mila cand e omorat de un prost??
Cand spui ca "stie foarte multe despre animale si plante" e parerea ta. Nu pot sa-ti selectez acum cazuri punct cu punct, am doar parerea formata si nu memorez toate absurditatile care au contribuit la formarea ei, dar nu te poti entuziasma de "cate stie BG!!!" decat daca tu insuti nu esti decat un amator, sau un pasionat. Numai asa te poate impresiona mascariciul ala... Gandeste-te cat de prost e numai dupa faza cu viperele din Romania- cauta pe net si asaza-te bine pe scaun, sau mai bine in pat... nu e ignorant, ca asa suntem toti pana aflam unele lucruri, e PROST, fiindca vorbeste ca sa se afle in treaba, fara sa aiba macar habar ce tampenii colosale scoate. Dar emisiunea sa-i iasa, si sa lase audienta cu gura cascata...
Ce are cu adevarat- o conditie fizica foarte buna. Il invidiez doar la fazele cu apa rece- eu as intepeni pentru vecie daca as pica in vreun rau de munte cu ceva gheata pe la mal... asta reuseste sa iasa, si mai si termina o emisiune! Asta, insa, e alta mancare de sarpe...

Sanatate!

Care e faza cu viperele din Romania?
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde vic » 13 Mai 2011, 22:44

Mentionase Chuckie... dar despre alt "supravietuitor". Greseala mea- am citit in diagonala... dar mi se parea atat de Bear Grylls-ish, incat i-am atribuit-o bietului om si pe asta. Ii cer scuze pe aceasta cale lui Bear Grylls :lol: si iti multumesc si tie ca mi-ai cerut informatia exacta, fiindca altfel as fi considerat drept corect ceea ce intelesesem total eronat. Hmm... nu chiar eronat, ca personajul e pretabil, dar pe asta intr-adevar n-a scos-o el.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde Chuckie » 13 Mai 2011, 23:05

Banuiesc ca e vorba despre postarea de la "Perle".
Un adevarat "Beer & Grill" al Romaniei... Divertis sunt copii pe langa el.

"In Romania traiesc 5 tipuri de vipere, toate veninoase. Ce este mai periculos este ca a migrat un soi de vipera africana. Am intalnit-o in Fagaras, era chiar in carare, de nu mi-a venit sa cred. E mai ciudata, are un corp mai gros, cu multa grasime, si o coada mai subtire. Nu ma pricep la asta, dar daca se va si inmulti cu ale noastre, nu stiu ce va iesi. Este extrem de agresiva si veninoasa.
La noi, cele mai mari probleme sunt riscul de accidentare si vremea. Cat priveste animalele, daca faci zgomot, ele pleaca. Nu orice vipera care te musca te si omoara."


Cate "tipuri" dragule? Cinci? Parca erau trei "specii". Vipera africana zici?! In Fagaras?! Am dat de dracu, ce ne facem?! De care era? De molid!? De brad?! De creasta?! Nu o atacau pioletii in picaj?! Ca sa nu le atace cuiburile si sa le manance puii...
Suntem convinsi ca pe langa vipere ai mai intalnit si "leul transfagarasan", "suricata de conifere" si "hipopotamul de jnepeni". Vrem si poze te rugam. Si cand tipai tu in mod tarzanian la vipere si faceai tu galagie pana ai facut laringita, nu ai observat ca nici macar nu au urechi?
Nu te pricepi la asta, dar ai recunoscut cu usurinta o specie africana de vipera, si unde? Fix in carare.
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde Trancer » 13 Mai 2011, 23:46

Daca tot am deschis topicul,sunt de acord sa fie inchis daca binevoieste conducerea,nu vreau sa mai vad fani si incapabili de a intelege esenta in acest topic, lumina mai are cativa ani de parcurs pana loveste cateva capete prezente pe aici...(u know what i mean),sper sa sune destul de "prin dosu` visinului" asta.
Multumesc anticipat.
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Discovery Channel-Bear Grylls - Born Survivor- Imbecilit

Mesajde zimba » 13 Mai 2011, 23:57

au inceput jignirile mai indirecte :shoot: tipic mascului alpha
Poate omu a mai bagat gafe....a gresit ,e inapt cum vreti sai ziceti ... dar eu uitanduma la emisiuni am invatat cum sa ma descurc in anumite cazuri .... am vazut recent pe dicovery un caz cu un copil ce a incercat sa tranverseze un lac...s-a rupt gheata si-a cazut in apa...copilu a vazut episoadele imbecilului asta si a retinut ca daca se prinde de gheaza si sta nemiscat are sanse mai mari de supravietuire decat daca se zbate si inceaca sa iasa din apa ...asa prietenii lui de pe mal a reusit sa cheme ajutoare si l-au scos ....eu zic sa privim si partea buna a lucrurilor daca era un cocart nu accepta discovery sa difuzeze :locked:
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 47 vizitatori