"Perle" de pe site-uri romanesti

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde robertcarst » 06 Dec 2010, 21:46

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, da astea sunt cred cele mai mari tampenii pe care le-am citit pe vreun forum:

"de fapt adaptarea e total diferita de evolutie...nu are cum sa tina de evolutie... adaptarea este atunci cand de exemplu aceaiasi specie de colibrii prezinta forme diferite ale ciocului in functie de zona in care traieste(adica in functie de forma florilor din acea zona,are nevoie de un anume cioc,mai lung pt florile cu receptacul lung si cioc scurt pentru florile cu receptacul scurt)....evolutie este atunci cand un colibrii se transforma cu ajutorul mutatiilor in altceva..."

Si dupa cateva explicatii de bun simt cu privire la adaptare si evolutie, vine raspunsul:

"eu ti-am zis doar ce am inteles de la un profesor care contesta teoria evolutiei cu dovezi aduse de oameni de stiinta...in fine nu conteaza stii ca te respect si nu vreau sa intram in polemici aiurea"

EPIC FAIL!
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Tiberiu Sahlean » 06 Dec 2010, 22:40

Ahhh robert. Cu 5 secunde in fata mea :lolno: . Abia ce ma minunasem si eu de ineptiile scrise pe acolo si mi-am luat foc.
Asta imi aminteste cat de bine m-am distrat dupa ce am vazut videoconferinta NASA de saptamana trecuta si apoi am citit "stirile" de la noi :lolno: .
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde robertcarst » 08 Dec 2010, 18:41

Rectific, astea sunt cele mai mari idiotenii pe care le-am citit vreodata. Doamne, de ce e internetul accesibil tuturor?

"Adica daca einstein agripa sau stven hawkings etc cred in evolutie gata automat "prostimea" trebuie sa se ia dupa ei?Afla ca mereu voi fi anti-curent,niciodata nu voi crede ceva doar ca majoritatea crede asta...si enumerarea de asa zise "minti iluminate" pe care mi-ai facut-o nu are nicio valoare pt mine...toate studiile si cercetarile lor au adus doar un mic plus intr-un domeniu izolat...dar adevaratele probleme ale vietii cumva au fost rezolvate si nu stiu eu?"
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Tiberiu Sahlean » 08 Dec 2010, 19:11

Nu-i mai raspund ca daca ii raspund ma duc si il si bat dupa aia :lolno:
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde olarasu.marian » 08 Dec 2010, 19:56

Unde salasluieste perla asta? Vreau si eu un PM cu linkul.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Chuckie » 08 Dec 2010, 21:47

Tiberiu Sahlean scrie:Nu-i mai raspund ca daca ii raspund ma duc si il si bat dupa aia :lolno:


Ooooo, ma uimesti Tibi !
De cand esti tu asa de rau?! :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Tiberiu Sahlean » 08 Dec 2010, 21:51

Ma enervez cand vad ineptii de astea :silent:
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Chuckie » 08 Dec 2010, 22:21

Incep sa cred ca de aia sunt eu nervos tot timpul... :D
E plina tara de creaturi ca asta...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Chuckie » 08 Dec 2010, 22:44

Poate va era dor de prietena noastra cea mai buna, atat de buna ca ne copiaza articolele pe site-ul ei... :D

"Cameleonii apartin propriei lor subfamilii, Cameleonine (lat. Chamaeleoninae), care este divizataa in doua triburi: : Brookesiini-ii (cameleonii pitici) si Chamaeleonini-ii (cameleonii tipici). Se apreciaza ca in prezent exista 134 de specii, din care 33 sunt specii de Brookesiini, restul fiind specii de Chamaeleonini.

Contrar credintelor populare, cameleonii nu pot “imbraca” un numar nelimitat de culori, si nu isi schimba culoarea pentru a se camufla, pentru a fi confundati cu mediul in care se afla. In schimb, pielea lor se schimba ca reactie la temperatura, lumina si dispozitie.

Adevarata frumusete a cameleonului se afla in adancul pielii sale. Sub pielea exterioara, care e transparenta se afla doua straturi de celule care contin pigmenti rosii si galbeni, numite cromatofori. Sub cromatofori se afla straturi de celule care reflecta lumina albastr si alba. Mai adanc, se afla un strat de melanina maro (care, la oameni, face ca pielea sa se bronzeze).

Lumina sau caldura din exterior si reactiile chimice din interiorul corpului determina celulele sa se dilate (sa creasca in volum) sau sa se contracte (sa isi micsoreze volumul). Un cameleon calm, de exemplu, ar putea fi verde, pentru ca celulele galbene usor contractate permit luminii albastre reflectate sa treaca prin ele. Un cameleon furios devine galben, pentru ca celulele galbene s-au extins la maximum, blocand astfel toata lumina albastra reflectata in straturile de dedesubt."

Draga noastra, cum ie subfamiliile astea si triburile? Familii nu exista cumva? Apasii din ce subfamilie face ei parte? Da' comansii?
Pai acu isi schimba cameleonii culoarea dupa toane? Nu se mai schimba la culoare dupa mediul inconjurator acei cameleoni orbi de care ne vorbisi in alta sectiune a site-ului minunat? Si cum ai tu melanina care este ea de te bronzeaza (face bine la IQ ca si Botoxu') Maro? Ca consistenta cam cum e ea?! Cat despre culoarea ta, noi te vrem galbena ca cameleonu...
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Alien » 09 Dec 2010, 00:05

robertcarst scrie:Rectific, astea sunt cele mai mari idiotenii pe care le-am citit vreodata. Doamne, de ce e internetul accesibil tuturor?

"Adica daca einstein agripa sau stven hawkings etc cred in evolutie gata automat "prostimea" trebuie sa se ia dupa ei?Afla ca mereu voi fi anti-curent,niciodata nu voi crede ceva doar ca majoritatea crede asta...si enumerarea de asa zise "minti iluminate" pe care mi-ai facut-o nu are nicio valoare pt mine...toate studiile si cercetarile lor au adus doar un mic plus intr-un domeniu izolat...dar adevaratele probleme ale vietii cumva au fost rezolvate si nu stiu eu?"


Vreau si eu pm cu linkul. Nu de alta, dar chiar ard de dorinta de a-l ispiti pe autorul magnifiei cugetari de mai sus sa faca un IQ-test.
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Chuckie » 21 Dec 2010, 01:08

Alta frumusete de propozitie de pe site-ul pe care il cunoastem cu totii,nu mai dam numele lui aici...

Premiul I la categoria "Imparatul avea o curte mare si in fund un mar."

"Şarpele boa ţinut în captivitate are nevoie de un vivariu mare, din fibră de sticlă groasă, luminată şi bine ventilată."

Deci decat ca se iau un ventilator si un bec si cu ele se lumineaza si se ventileaza bine fibra de sticla. Groasa !!!
Deci decat atat. :lol: :lol: :lol:


"Gecko cu coadă groasă africană..."

A? Exista mai multe specii de cozi? Europeana? Asiatica?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Chuckie » 21 Dec 2010, 01:24

Inca una, aceeasi inepuizabila sursa... :lol:


"Brotacul cenuşiu este o broască de copac melodioasă şi de culoarea cenuşie."

Cam cat de melodioasa e o broasca ? Ca cat (!) e de cenusie ne putem imagina. :lol: :lol: :lol:


Next:

"Motivul acestei dezastre se presupune că ar fi un meteorit sau o cometă..."
"Puii sunt deseori insectivore..."

Dar laptele va plac? Spatele va dor? Carnea cum va plac? Va simteti bine?
Sa aveti succesuri !



"Gecko leopard este caracterizată prin autonomie caudală, ceea ce înseamnă că atunci când se simte ameninţată poate renunţa la coadă, care se va regenera."

Offf, ce face autonomia asta din unii... (mai precis - una)
Sa intelegem ca maghiarii cer autotomie teritoriala?! :lol: :lol: :lol:



"Femelele pitoni, în funcţie de specia lor, depun 10-100 ouă, din care, după o perioadă de 2-3 luni, ies pui vii."

Pfff, nu pot sa cred asa ceva, eu ma asteptam la pui fripti. Cum sa iasa domnule pui vii... :lol:



Uite una, uite doua....


"Şarpele de nisip kenyan are solzi netezi în partea anterioară, cu o creastă mică în zona mediană şi cu o creastă mare în zona posterioară. Maxilarul inferior este înăuntru, trăsătură care îi permite şarpelui să se îngroape fără a înghiţi nisip. Coada este scurtă, dar groasă şi dreaptă. "

Nu am inteles inauntrul cui este maxilarul inferior, cat despre altele prefer sa nu ma gandesc prea mult... cum ar fi coada aia... :lol:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Chuckie » 01 Ian 2011, 23:29

De pe un alt forum:

"Am si eu un pisic..in casa este negru cu o pata alba ..este nemaipomenit de neastamparat.!!..."

Suntem foarte curiosi in ce culori se imbraca cand merge in parc. :lol:
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Crabman » 03 Ian 2011, 22:37

Camuflaj;)
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Sloby » 05 Ian 2011, 19:56

Dap si mai avea un catel care era negru ziua si noaptea era ... de negasit :lol:
2.0.0 Varanus exanthematicus

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 50 vizitatori