"Perle" de pe site-uri romanesti

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde BogdanFarm » 04 Apr 2011, 20:45

Ce animal insensibil ariciul asta... stim cu totii de unde(de la cine) vine afirmatia asta....

Be ready, va asteapta un nou caresheet cules din floclor(!), tradus si adaptat de Elmo!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Chuckie » 13 Apr 2011, 11:58

De pe un alt site de mare interes despre animale...


"Harciogul comun are o lungime de 20-34 cm , o coada de 406 cm si o greutate de 100-900 grame."

Uhh, nu vreau sa stiu cum isi poarta coada, pe mosor probabil, sau in coc. Na, mai apasa omu' cu un buton mai la stanga si in loc de cratima iese kilometrul de coada...
Bine ca nu ne-a descris si organele sexuale ale harciogului...


"...serpii prezinta o coloana vertebrala foarte lunga, cu multe perechi de vertebre."

Pfff, cate perechi de vertebre or avea serpii? Si cum sunt ele dispuse in perechi? Una langa alta? Chiar mi-as dori ca autorii articolului sa mi prezinte intreaga anatomie a serpilor... :lolno:


Una tareeeeeeeeeee tare.

"Veninul acestor serpi este foarte bogat in substante care determina coagularea sangelui, avand asadar o actiune hemostatica."

Uhhh, ori sunt eu prost informat, ori sunt ei prosti...informati. Cred ca varianta a doua.... nu e cumva fix invers cu veninul asta? Mama lui de venin...



"Ochii au ploapele unite, privirea fixa si nu clipesc. Vazul este dezvoltat. Urechile nu au pavilioane. Mirosul este foarte bine dezvoltat. Limba este lunga, bifurcata si serveste la pipait. "

Ploapele sunt femelele de plop si exista dar sunt unite. Privire fixa de nebun, dar vede perfect. Urechile nu au pavilioane dar probabil sunt vizibile cu ochiul liber. Liber, fix si fara ploape sau plopi si plopusori. Pipaitul cu limba e foarte frecvent la serpi, se apropie de tine si te ating cu limba ca altfel nu se "simte" ei bine.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Chuckie » 13 Apr 2011, 12:27

"Ratia administrata testoaselor carnivore vafi formata in mod obligatoriu din carne..."


Nu din salata verde? Daca sunt ierbivore sigur le dam sa manance iarba? Sa nu gresesc cumva... Si nu se zice vafi, se zice vafe si ie inghetatzi cu cofrag. Sau cofraj?!...

"Broastele testoase au temperatura corpului variabila,..."

Adica cam cum variabila? Au bufeuri? Ne poti explica si noua?

Despre soparle:

"Membrele sunt scurte, aşezate pe laturile corpului, îndreptate lateral, dar nu servesc la mers,..."

Stim, ale mele folosesc picioarele la respirat si vedere...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Chuckie » 13 Apr 2011, 12:37

"Rhynchocephalia"- contine doar doua specii cunoscute sub numele de reptila (iguana) din Noua Zeelanda. "


WTF?! OMFG ! OMFG !
Iguana? Nu era cumva Tuatara?
Da' ai dreptate, multi vede putini cunoaste si uite asa ai facut un site despre animale si te mandresti cu el...


"Reptilele isi depun ouale pe uscat, au piele impermeabila, si rareori pot respira sub apa."

Eu as sustine ca nu pot respira sub apa niciodata dar nu as vrea sa te supar... :lolno:


Iti sugeram sa adaugi doua propozitii dupa acelasi model:
"La un moment dat se aud doua impuscaturi de cutit. Victima se tara pe coate si genunchi, avea frunte lata si pantaloni de aceeasi culoare."

"Pentru broastele testoase de apa terariul se amenajeaza: 1/3 spatiu terestru si 70% spatiu acvatic."
Sa luam ca exemplu un terariu cu lungimea de fix 100 cm. Deci 33,33 cm se acopera cu pamant sau alte alea, 70 de cm pui spatiu, chiar acvatic, si rezulta un terariu de 103,33 cm. Cum vine asta?! :omg:
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Corleone » 13 Apr 2011, 21:22

de asta e frumoasa matematica. o poti invarti pe degete :bliss: e ca faza aia cu inumaratul degetelor la o mana ai 1-2-3-4-5. la cealalta 6-7-8-9-10. si apoi inmuaram invers la a doua mana ai 10-9-8-7-6, deci 6 degete :lol:
id: alexfota91
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Chuckie » 14 Apr 2011, 00:13

era altfel...
In scadere la o mana.... 10, 9, 8, 7, 6 + 5 (de la cealalta mana) = 11
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Chuckie » 09 Iun 2011, 23:40

De pe un site cu pretentii "eco":

"Americanii au aratat ca extractul de ceai alb poate distruge in doar zece minute 80% din anumiti virusi bacterieni si are un puternic efect antimicrobian."

OMFG!!!

Eu am vazut intr-un lac de langa Bucuresti o gainostiuca si la mine la tara am zarit in pe camp un morcoviezure... daca nu ma credeti, intrebati-l pe autorul articolului din care am citat. O sa va confirme.
Avatar utilizator
Ovidiu
User banat
User banat
Mesaje: 24
Membru din: 24 Apr 2011, 15:49
Nume: Ovidiu Cupse
Localitate: Cluj Napoca

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Ovidiu » 10 Iun 2011, 15:14

Chuckie scrie:De pe un site cu pretentii "eco":

"Americanii au aratat ca extractul de ceai alb poate distruge in doar zece minute 80% din anumiti virusi bacterieni si are un puternic efect antimicrobian."

OMFG!!!

Eu am vazut intr-un lac de langa Bucuresti o gainostiuca si la mine la tara am zarit in pe camp un morcoviezure... daca nu ma credeti, intrebati-l pe autorul articolului din care am citat. O sa va confirme.


Cu asta n-ai nimerit-o.
Virus bacterian = Bacteriofag = virus de dimensiuni foarte mici, care paraziteaza o bacterie. L-ai intrebat pe autorul articolului citat?

Daca taceai ...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Chuckie » 10 Iun 2011, 21:17

Poate nu am nimerit-o, poate ai si dreptate, eu i-am gasit doar ca virusi bacteriofagi. Am gasit articolul original, bineinteles ca nu cei pe care i-am citat sunt autorii, articolul l-au furat de pe net si poate l-au tradus cum i-a taiat capul. In engleza in acel articol se numeau "bacterial viruses" dar nu am gasit nimic care sa ma convinga si ca in romana e la fel de corect virus bacterian. La scoala nu am invatat pe vremuri decat de virusi si bacterii, in nici un caz despre ceva care mie mi s-a parut a fi o inventie sau o traducere proasta. Poate tu esti biolog sau doar mai bine documentat, felicitari. De rest te cred pe cuvant pana o sa citesc si eu undeva intr-o sursa demna de incredere. Insa sa stii ca nu ai sa imi spui tu niciodata sa tac. Nu cred ca esti in masura sa imi impui tu asta si mai ales nu aici.
Avatar utilizator
Ovidiu
User banat
User banat
Mesaje: 24
Membru din: 24 Apr 2011, 15:49
Nume: Ovidiu Cupse
Localitate: Cluj Napoca

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Ovidiu » 10 Iun 2011, 21:50

Chuckie scrie:Insa sa stii ca nu ai sa imi spui tu niciodata sa tac. Nu cred ca esti in masura sa imi impui tu asta si mai ales nu aici.


Evident ca nu si nici nu asta am intentionat. Asa suna proverbul doar.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde vic » 11 Iun 2011, 08:12

Nu conteaza ca e "terenul" lui Chuckie- nici nu trebuie sa se prevaleze de asta, ca unii de pe alte forumuri, nici daca a intrebat autorul articolului- chestie imposibila, de altfel. Si in engleza "bacterial viruses" e o aberatie, sa nu credeti ca ziaristii din Vest sunt niste adevarati profesionisti, fiindca sunt la fel de inculti ca astia ai nostri, per ansamblu. Articole de genul celor recente despre "anacondeanul" de la Cuza-Voda, CT, aparut pe PROSTV, nu sunt raritati nici la ei.
Adevarul e ca acel miraculos "extract de ceai alb" distruge niste organisme, care in nici un caz nu ar fi bacteriofagi, eventual doar virusuri sau bacterii care pot afecta omul- al' de bea ceaiul alb. Nu are rost sa spui oamenilor sa consume ceai alb daca ar avea doar proprietati bacteriofagicide (daca si asta o fi un cuvant :lol: ).
Ceaiul alb cu virtuti bacteriofagicide ar avea insa mare succes de piata in lumea bacteriilor, fiindca le-ar ajuta sa lupte eficient cu bacteriofagii. Ar fi pline microceainariile de bacterii care prefera tratamentele naturiste, mai ales ceaiul alb :shock: :lol: ...

Proverbele sunt aplicabile si in cascada... Mai ales daca prima data sunt mentionate acolo unde nu e cazul- fara suparare, e o formulare generala.
Avatar utilizator
Ovidiu
User banat
User banat
Mesaje: 24
Membru din: 24 Apr 2011, 15:49
Nume: Ovidiu Cupse
Localitate: Cluj Napoca

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Ovidiu » 11 Iun 2011, 08:31

vic scrie:Ceaiul alb cu virtuti bacteriofagicide ar avea insa mare succes de piata in lumea bacteriilor, fiindca le-ar ajuta sa lupte eficient cu bacteriofagii. Ar fi pline microceainariile de bacterii care prefera tratamentele naturiste, mai ales ceaiul alb :shock: :lol: ...


Sau poate ar avea succes de piata in lumea oamenilor la combaterea bacteriofagilor ce distrug flora bacteriana normala (cum ar fi bacteriile necesare unui intestin sanatos si nu numai).

Ti-as spune si tie proverbul dar mi-e ca te inflamezi si tu.

Cu "cascada" ai mare dreptate.

Ca sa fiu mai clar: tot ce zic este faptul ca e posibil ca afirmatia de pe site-ul respectiv sa nu se incadreze in subiectul topicului. Sau e posibil ca termenul sa fi fost folosit intr-adevar aiurea. Dar asta nu inseamna ca nu exista acel termen (virusi bacterieni) cunoscut si folosit si in limba romana nu DOAR DIN TRADUCERI.
Nu e o competitie de clasa a III-a , cine le stie pe toate si care pe a cui teren e.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde vic » 11 Iun 2011, 11:06

Ti-as spune si tie proverbul dar mi-e ca te inflamezi si tu.

Nu, Ovidiu, fiindca ...

Cu "cascada" ai mare dreptate.

... stiu unde se opreste "cascada" :lol: , iar divagatia cu flora bacteriana e doar ca sa ai ultimul cuvant. Desi e logica teoretic, e o logica fortata- problemele florei intestinale se datoreaza in special antibioticelor, nu bacteriofagilor. De fapt, nici nu am auzit vreodata de asa ceva, nici macar teoretic.

Sigur termenul a fost folosit aiurea, chiar daca o exista defel. Nu e competitie de cls. a 3-a, doar tu te-ai inflamat fiindca ti s-a parut ca ti-am dat peste nas, lucru asupra caruia te-am atentionat prin sintagma "fara suparare...", ca sa stii ca nu asta am intentionat.
Daca reduci viteza un pic va fi ok- daca-mi permiti o recomandare pur colegiala. Cu siguranta esti tanar- poate "prea tanar, prea efervescent"...
:beer:
Avatar utilizator
Ovidiu
User banat
User banat
Mesaje: 24
Membru din: 24 Apr 2011, 15:49
Nume: Ovidiu Cupse
Localitate: Cluj Napoca

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde Ovidiu » 11 Iun 2011, 12:11

vic scrie:Daca reduci viteza un pic va fi ok- daca-mi permiti o recomandare pur colegiala. Cu siguranta esti tanar- poate "prea tanar, prea efervescent"...


ok , m-ai prins :P
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: "Perle" de pe site-uri romanesti

Mesajde olarasu.marian » 19 Iun 2011, 18:40

"Cameleonul cu creasta creste peste 25 cm si este o specie foarte profilica"

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 50 vizitatori