Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.

Sunteti fumator sau nefumator de tutun?

Fumator
26
43%
Nefumator
35
57%
 
Voturi totale: 61
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde Lilu » 26 Apr 2011, 11:46

Simo_Pas scrie:Ce parere aveti despre tigarile electronice ? Ma tot bate gandul sa`mi iau una dar nu stiu care este mai ok si daca sunt eficiente.


Nu iti lua, nu sunt bune deloc, sunt chiar ft rele.
Unii spun ca e mai rau decat o tigara normala. Eu am avut, pana am fumat doar tigara electronica nu mi-a trebuit altceva, pe urma am vb cu cineva care a zis ca lichidul care se baga in filtru este foarte nociv. Contine ceva substanta ce se baga si in antigel. Am tinut flaconul in congelator doua zile si nici macar nu s-a ingtosat lichidul.
Daca e sa iti iei ideal e sa cumperi 2, daca ieseam afara nu imi ajungea una incarcata, plus ca trebuia sa pun din nou picaturi ca sa se simta ca fumez.

Problema cea mai mare e ca dozajul scris de ei nu este real... trebuie sa pui destul de des picaturi ca sa simti ca fumezi si se gata ft repede. Practic nici nu stiu daca e atat de rentabil....
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde shakw0n » 26 Apr 2011, 12:51

Nu se merita, o sa dai banii degeaba. Eu am avut la vremea cand fumam si pot spune ca am folosit`o 2 zile dupa care mi`am cumparat un pachet cu tigari de la magazin.
Este cel mai usor sa te lasi de fumat singur , fara ajutor (din punctul meu de vedere)
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Gabi D
Varan
Varan
Mesaje: 291
Membru din: 28 Dec 2010, 15:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Gabriel
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde Gabi D » 07 Mai 2011, 16:35

Eu ma declar nefumator :P . Cu toate ca mai trag un fum din an in paste din tigara lu` tata electronica, doar ca acum a ramas fara baterie si mi`e lene sa o pun la incarcat [ mai bine asa :baby: ] .
Am mai incercat cand eram mai mic pe la vro 8 ani :)) , da m`a prins si mi`am luat`o si am zis ca poate mi`a ajuns ... dar anu trecut am incercat in excursie cu un kent 4 sau 8 ... un fum am tras si am aruncat`o :vomit: .

Eu totusi cred ca am devenit foarte sensibil al fumul de tigara [stiu ca suna aiurea da.. chiar asa e ] in fiecare dimineata cand vine tata de la munca [ adica odata la 3 zile < 24/72 ] si incepe sa fumeze ... ma trezeste fumu si simt ca`mi vine sa stranut si nu pot, am o senzatie nasoala rau.
Acum sunt racit de vro 3 saptamani nu stiu sigur ce e .. ca am luat detoate si tot am aceleasi senzatii [ se poate face alergie la solzii sarpelui sa la perii tarantulei < nu cei urticarianti :)) > ] .
Poate m`o fi imbolnavit tata cu fumu lui :lol: [dar nu stiu cat de adevarat poate fi ...]

So, cam atat.
Contact:
PM
gabbi.cristi@yahoo.ro
Artofsin
Gecko
Gecko
Mesaje: 73
Membru din: 02 Noi 2010, 12:17
Nume: Iani
Localitate: Bucuresti / Constanta

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde Artofsin » 07 Mai 2011, 20:19

personal m-am apucat de fumat ocazional.. dar narghilea. nush cat de toxica e, dar la cat fumez.. adica maxim 2 ori pe luna... merge :D
I Stink Therefore I am!
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde Crabman » 08 Mai 2011, 22:16

Nu stiu daca e aceiasi treaba ca la tigari dar asa se incepe si cu tigarile....prima data din curiozitate,sa pari ceea ce nu esti etc,dupa ocazional,la ptreceri,doar cand iesi,doar cateva tigari pe saptamana,hai ca o tigara pe zi nu-i mult,fumezi de dimineata una dar iesi si seara si mai fumezi 2-3 si pana sa iti dai seama ai diploma pe care scrie fumator!:)asta am observat la multi dintre prietenii mei care usor usor au trecut avansat in grad de la "fumator ocazional" la "fumator" :sorry:
Si se trezesc peste multi ani cand au plamanii perfecti ...pentru drop desigur:)
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde Covoran Andrei » 08 Mai 2011, 23:45

Narghileaua e mult mai daunatoare ca tigarea.Se spune ca nu este dar am citit pe un site ca ai mult mai mult monoxid de carbon in sange cand fumezi narghilea decat atunci cand fumezi o tigare.Pe mine unul ma doare foarte tare capul dupa ce fumez narghilea. :blow:
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Artofsin
Gecko
Gecko
Mesaje: 73
Membru din: 02 Noi 2010, 12:17
Nume: Iani
Localitate: Bucuresti / Constanta

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde Artofsin » 09 Mai 2011, 00:47

Nu ametesc de la narghilea.... si nici capul nu ma doare. Pe vremuri.. acum mai bine de un an fumam camel. poate o fi si organismul inca obisnuit cu tigarile tari.. dracu stie...
I Stink Therefore I am!
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 21 Mai 2011, 02:31

Nefumator de vreun 1 an si ceva, dupa multe tentative esuate mi-am dat seama ca e mult mai simplu decat pare sa te lasi de fumat, intr-adevar nu pot sa spun ca eram vetenar in asa ceva, vreo 6 ani de fumat cu 1 pachet maxim pe zi, insa bunicul unui prieten de-al meu s-a lasat dupa 40 de ani de fumat si tigari din alea puturoase nu ce sunt acum pe piata cu nu stiu cate filtre, deci toata treaba e sa ai vointa sa depasesti acest obicei!
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
Ovidiu
User banat
User banat
Mesaje: 24
Membru din: 24 Apr 2011, 15:49
Nume: Ovidiu Cupse
Localitate: Cluj Napoca

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde Ovidiu » 21 Mai 2011, 08:06

Anion Day scrie:Narghileaua e mult mai daunatoare ca tigarea.Se spune ca nu este dar am citit pe un site ca ai mult mai mult monoxid de carbon in sange cand fumezi narghilea decat atunci cand fumezi o tigare.Pe mine unul ma doare foarte tare capul dupa ce fumez narghilea. :blow:


Nu e. Doar pare. Inhalezi mai mult pentru ca o "incarcatura" de narghilea (shisha in orient) poate contine tutun cit un pachet de tigari. Capul te poate durea din cauza ca e prea mult tutun pentru tine sau din cauza esentelor aromatice cu care este amestecat si fermentat tutunul. In principiu fumul rece (trecut prin apa, ceai etc) e mai "sanatos" decit cel cald tras din tigara.
Tutunul de narghilea este pe categorii, iar unul de calitate costa multi bani pe care niciodata un proprietar roman de narghilea nu-i va investi ca sa vina altii sa traga din furtun in localul sau.

Dupa douazecisiceva de ani de fumat, m-am lasat brusc. Dar dupa citeva ore am mai fumat o singur tigara, de nervi, dupa ce am vazut "Avatar". Asta era acum vreo 2 ani.
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde shakw0n » 21 Mai 2011, 12:28

Ovidiu scrie:[...]Dupa douazecisiceva de ani de fumat, m-am lasat brusc. Dar dupa citeva ore am mai fumat o singur tigara, de nervi, dupa ce am vazut "Avatar". Asta era acum vreo 2 ani.

Felicitari! :thumbup:
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
csrobi
Piton
Piton
Mesaje: 142
Membru din: 05 Mar 2011, 17:47
Nume: Cseke Robert Cristian
Localitate: Zalău, Cluj-Napoca
Contact:

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde csrobi » 22 Mai 2011, 21:11

Fumez de aproximativ 6 ani, îmi place foarte mult să fumez. Fumez în funcție de câți bani am, iar la chefuri fumez exagerat de mult.
M-am lăsat o singură dată, nu am vrut să mă las, adică nu mi-am propus așa ceva, pur și simplu m-am trezit și am zis că nu mai fumez.
Nu am mai fumat 8 luni de zile, dar după o beție zdravănă, m-am apucat iar de fumat. De atunci nici nu am mai încercat să mă las.
Nu m-am gândit niciodată să mă las de țigări pentru sănătate, ci doar pentru că sunt foarte scumpe.
Peste câtva timp o să mă las de țigări, mă las deoarece nu-mi permit să fumez cât aș vrea eu.
Depinde foarte mult și de stilul de viața pe care-l duci. Dacă îți dorești cu adevărat să te lași de fumat, poți.
Adresă de e-mail: robert.cseke@yahoo.com
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde Simo_Pas » 06 Iun 2011, 00:25

La mine nu tine vrajala cu ,,daca vreau sa ma las, gata de maine nu mai fumez, nashpa k tot mai fumez" sau cum mai aud la uni ... ma las de fumat cand vreau si ma apuc iar dupa 1-2 saptamani... Inseamna ca nu esti fumator si prezi de`a moaca tigarile...
Dar... in sfarsit de 2 saptamani nu am mai pus tigari ( analoage) in gura in schimb am trecut pe electronica despre care pot spune ca sunt multumita :)
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde roxycaramel » 13 Iul 2011, 09:11

pentru fumatorii dependenti(ca sazic asa) care vorsa se lase, exista o solutie foarte buna!Plasturele nicorette este foarte eficient. Eu nu fumez(ce sa fumez la varsta asta) dar tatal meu le-a incercat si s-a lasat!Vreau sa zic ca de la 20 de tigari pe zi, punea un plasture pe umar si mai fuma abea seara 1-2 tigari la cafea...Pur si simplu nu mai simteaq nevoia! Asa ca pentru fumatorii care vor sa se lase... :thumbup:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde Crabman » 13 Iul 2011, 14:44

sunt cu plusuri si minusuri....la un moment dat poti devenii dependent de plasturi.
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Fumatori - Nefumatori (de tutun)

Mesajde Simo_Pas » 27 Iul 2011, 00:36

La fumatori, sunt 2 dependente, de nicotina si de tic (sa faci ceva cu mainile)...daca ai doar dependenta de nicotina sunt ok plasturi, dar daca ai ambele dependente e nashpa :) Eu le`am avut pe ambele (daca erau 4 dependente.... pe toate le aveam :)) ) So.... tigara electronica a rezolvat problema ;)

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori