De ras sau de plans ?

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

De ras sau de plans ?

Mesajde andrei0001 » 27 Feb 2011, 00:17

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Carmen Pleşea este un cunoscut fotomodel. Ea este apreciată atât pentru dibăcia de a-şi conduce afacerile cât şi pentru excentricitatea sa… de la codiţe împletite, până la defilări cu şarpele de gât. Pitonul Kaa este o reptilă ce a intrat în sufletul lui Carmen din primul moment. Vedeta a demonstrat tuturor că aceste animale nu au sânge rece aşa cum se spune. „Micuţul” este foarte îndrăgit şi de copii. Despre cum o „sufocă” simpaticul piton cu dragostea lui, ne va spune chiar Carmen în rândurile de mai jos.

Un Steve Irwin în variantă feminină
- Cum s-a născut pasiunea pentru reptile?
- Pasiunea mea se extinde, în general, la toate animalele. Prima reptilă am avut-o pe la 11 ani. Eram într-o excursie la Slănic Moldova şi am găsit o salamandră neagră cu pete portocalii pe care am adus-o acasă într-un borcan, dar fără să ştie mama. Am ţinut-o câteva săptămâni, după care a murit pentru că nu am ştiut ce să-i dau să mănânce. Am adus acasă inclusiv un şoricel pe care l-am găsit în cimitir şi l-am ţinut într-o cutie de chibrituri. Îmi plac toate animalele şi cred că am o doză de inconştienţă în mine referitor la animalele periculoase. Când am fost în Egipt, nu am avut nicio problemă să pun mâna pe crocodili. Mai mult, când au fost aduşi în Bucureşti doi tigri nedresaţi, eu am fost singura care am avut curaj să mă duc şi să mă joc cu ei! Brânduşa, cea care organizase şi conferinţa de presă pentru cei doi, rămăsese şocată. Nu înțelegea cum mă înţelegeam cu ei şi mă întrebase dacă nu vreau să mă fac dresoare, pentru că era ceva unic ca cei doi să se lase mângâiaţi de mine.

Cum a apărut Kaa în viaţa ta?

Am văzut un fachir care avea un piton tigrat, ca al meu, însă cu o greutate de 40 de kg şi de 3 metri și jumătate lungime. Nu l-am lăsat în pace până când m-am fotografiat cu el. Când a văzut cât de pasionată sunt de şerpi, bărbatul m-a invitat să îmi arăte cum se îngrijeşte şi se hrăneşte. Am fost fascinată de ce am văzut şi mi-a propus să mergem la Râmnicu Vâlcea să îmi iau şi eu unul. Mi l-a făcut cadou pe Kaa pentru că a simţit că iubesc cu adevărat reptilele. Șarpele avea deja doi ani şi era obişnuit cu oamenii. L-am adus într-un săculeţ, dar l-am lăsat o perioadă la alt fachir pentru că nu aveam în ce să-l ţin. I-am făcut un terariu de cinci stele, cu două nivele, i-am luat „crocodile feng shui”, pietre mari aduse tocmai de la mare, mochete în funcţie de anotimp etc. Acum are una mai aspră pentru că, în câteva zile, va trebui să îşi schimbe pielea. Asta se întâmplă în fiecare lună.

„Se plimbă prin toată casa”

Este greu să întreţii o reptilă?

După ce îşi schimbă pielea, culorile lui sunt atât de vii şi de frumoase încât toată lumea mă întreabă dacă îl dau cu ulei. Întreţinerea lui constă doar în băiţa pe care i-o fac din când în când, de regulă după ce îşi face nevoile, cam la o săptămână. Mănâncă o dată la două luni şoricei crescuţi special pentru aşa ceva sau copănele de pui. Întotdeauna ia masa în terariu. Însă, de multe ori nu îi e foame și stă şi câte o săptămână cu şoriceii. De multe ori m-am distrat când vedeam cum şoriceii urcă la nivelul de sus şi îi sar în cap, ca la trambulină, dar Kaa nici nu-i bagă în seamă! Nu prea îi place să stea potolit, însă este necesar la schimbările de temperatură. În rest, se plimbă prin toată casa.

A avut vreodată probleme de sănătate?

Niciodată. Aurelian, regele şerpilor, a întrat în direct într-o emisiune în care eram invitată şi a spus că niciunei persoane particulare căreia i-a dat şarpe nu i-a trăit mai mult de un an şi chiar se mira cum de rezistă atât la mine. Acum îl am de patru ani şi se simte foarte bine. În mediu natural, aceste reptile pot trăi până la 50 de ani şi sper ca şi Kaa să ajungă la vârsta asta pentru că se simte ca acasă.

„Nu este periculos!”
Cât de drăgăstos este cu tine, având în vedere faptul că este totuși o reptilă?

Se spune că şarpele este un animal cu sânge rece şi că nu ar avea sentimente, dar eu pot să contrazic acest lucru. Când stau la calculator, Kaa se aşază pe braţul canapelei sau la picioare şi se uită la mine. Niciodată nu mi-a fost frică de el sau să mă gândesc că o să mă sugrume. E plin de muşchi şi, neavând coloană vertebrală, se deplasează cu ajutorul lor, se încordează, dar nu să sugrume. Kaa nu este periculos, drept dovadă faptul că toţi copiii vin să se joace şi să se fotografieze cu el. Doar sâsâie când este deranjat de ceva.

„Kaa este «mai» vedetă decât mulţi”
Cum se înțelege cu viaţa ta mondenă şi, mai nou, cu a lui?

Îl atrag foarte tare obiectivele. Kaa este foarte cerut în prezentările de modă „Flower Power” ale lui Adrian Pescariu şi este şi mascota agenţiei mele „Kao Fashion”. Toţi îl vor în coregrafii şi prezentări şi este foarte solicitat. Este „mai” vedetă decât mulţi care se dau vedete. (râde) Nu m-am gândit niciodată că voi avea de câştigat de pe urma lui.


eu nu mai am ce comenta......dar nu pot sa ma abtin....il cunoaste cineva pe regele serpilor ? :drool:
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: De ras sau de plans ?

Mesajde andrei0001 » 27 Feb 2011, 00:20

am mai gasit ceva legat de tanti...
articolul este din 18 ianuarie 2011

Pitonul tigrat Kaa, reptila lui Carmen Pleşa a murit. Fosta iubită a lui Costin Mărculescu este în doliu. Deocamdată nu se cunosc cauzele decesului, motiv pentru care stăpâna a cerut autopsia reptilei. Pitonul vedetă a apărut în peste 200 de emisiuni, videoclipuri, chiar şi în clipuri erotice.

"Cred că a plecat într-o lume mai bună. La începutul acestui an mi-am dat seama că este bolnav, iar pe 3 ianuarie a murit. Între noi a existat o legătură foarte strânsă. Îmi lipseşte foarte mult Kaa. Am vrut să trec singură peste această tragedie, să nu dau satisfacţie duşmanilor. De aceea am făcut acum publică ştirea. Am aranjat totul în casă special pentru Kaa. Am vrut să-l împăiez, dar durerea ar fi prea mare pentru mine să-l am mort în casă. O să-mi fac un tatuaj permanent cu imaginea lui, în memoria sa, a declarat Carmen Pleşa pentru "Acces Direct".
Avatar utilizator
Gabi D
Varan
Varan
Mesaje: 291
Membru din: 28 Dec 2010, 15:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Gabriel
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ras sau de plans ?

Mesajde Gabi D » 27 Feb 2011, 00:29

andrei0001 scrie:am mai gasit ceva legat de tanti...
articolul este din 18 ianuarie 2011

Pitonul tigrat Kaa, reptila lui Carmen Pleşa a murit. Fosta iubită a lui Costin Mărculescu este în doliu. Deocamdată nu se cunosc cauzele decesului, motiv pentru care stăpâna a cerut autopsia reptilei. Pitonul vedetă a apărut în peste 200 de emisiuni, videoclipuri, chiar şi în clipuri erotice.

"Cred că a plecat într-o lume mai bună. La începutul acestui an mi-am dat seama că este bolnav, iar pe 3 ianuarie a murit. Între noi a existat o legătură foarte strânsă. Îmi lipseşte foarte mult Kaa. Am vrut să trec singură peste această tragedie, să nu dau satisfacţie duşmanilor. De aceea am făcut acum publică ştirea. Am aranjat totul în casă special pentru Kaa. Am vrut să-l împăiez, dar durerea ar fi prea mare pentru mine să-l am mort în casă. O să-mi fac un tatuaj permanent cu imaginea lui, în memoria sa, a declarat Carmen Pleşa pentru "Acces Direct".


Asta e tampita aia care isi ducea sarpele prin cluburi si peste tot? .. LOGIC CA A MURIT :hang: :blow: ...... O mare mare mare ReT ArD AtA :angry: [scuzati`mi cuvintele dar nu ma pot abtine]
Contact:
PM
gabbi.cristi@yahoo.ro
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: De ras sau de plans ?

Mesajde Covoran Andrei » 27 Feb 2011, 00:37

o sa-si faca tatuaj cu sarpele in memoria lui?mda,no comment... :silent:
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
MyHaElA
Piton
Piton
Mesaje: 161
Membru din: 25 Apr 2010, 21:11
Localitate: Constanta
Nume: Mihaela Mircea
Localitate: Constanta

Re: De ras sau de plans ?

Mesajde MyHaElA » 27 Feb 2011, 00:38

Mda,intre timp a murit Kaa...si cum a povestit ea, Carmen la Tv cum era el trist in ultima perioada..
Ce ti-e si cu Plesa, mai nou si-a schimbat "meseria" acum e taxonomist,daca incadreaza serpii in categoria nevertebratelor :confuz: cu siguranta va incadra si liliecii in clasa pasarilor.
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: De ras sau de plans ?

Mesajde andrei0001 » 27 Feb 2011, 00:40

"De multe ori m-am distrat când vedeam cum şoriceii urcă la nivelul de sus şi îi sar în cap, ca la trambulină, dar Kaa nici nu-i bagă în seamă! Nu prea îi place să stea potolit, însă este necesar la schimbările de temperatură. În rest, se plimbă prin toată casa." :bliss:
imi pare rau nu ma pot abtine :sorry: :alcohol: :rock: :frog: :worm: :shoot: :ass: :ass: :ass:

l-am gasit pe Za king
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: De ras sau de plans ?

Mesajde Crabman » 27 Feb 2011, 00:49

mie imi place cel mai mult terariul....atat de natural....pffff mai rar asa ceva:))si sunt curios sa vad si eu salamandra reptila..... :omg: Cred ca stim cu totii de ce si-a luat stimata doamna sarpele .....mai era una tetra pe alt forum care vroia sa doarma cu sarpele-n ..................pat desigur:))
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: De ras sau de plans ?

Mesajde shakw0n » 27 Feb 2011, 02:16

Crabman scrie: .....mai era una tetra pe alt forum care vroia sa doarma cu sarpele-n ..................pat desigur:))


:lol: :lol: :clap:
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: De ras sau de plans ?

Mesajde Crabman » 27 Feb 2011, 13:00

[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: De ras sau de plans ?

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 25 Iun 2011, 17:55

Bai baieti cine e Aurelian regele serpilor? :voodoo: iar cand am auzit de varianta feminina a lui Steve Irvin mi-au venit toti dracii, asta nu are nici 00000000.1% din cunostiintele lui Steve Irvin, dar ce sa mai vorbim e o capodopera primul articol in special, din nou mass-media se autodepaseste!
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 47 vizitatori