LHC - Large Hadron Collider

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

LHC - Large Hadron Collider

Mesajde Tiberiu Sahlean » 30 Mar 2010, 17:09

In 2008 cel mai mare accelerator de particule din lume, LHC -Large Hadron Collider, dupa mai bine de 20 de ani de planificari, constructii si verificari si peste 7 miliarde de dolari investiti, trebuia sa intre in functiune.
Acceleratorul a fost construit de Centrul European de Cercetari Nucleare (CERN) la 100m sub granita Elvetia-Franta avand rolul de a inlocui Large Electron-Positron Collider. Tunelul circular este invelit intr-un strat de 3.8m de beton si are o circumferinta de 27 km.
2 defectiuni succesive au dus la intarzierea punerii lui in functiune, facand ca oamenii de stiinta sa fie mai atenti cu verificarile si cu punerea in functiune a acceleratorului.
In 23 martie 2010, dupa mai multe verificari si teste succesive, CERN a anuntat primele coliziuni la o energie de 7 TeV pentru data de 30 martie 2010.
Astazi, dupa 2 incercari succesive, cele 2 raze de protoni au fost injectate in LHC, duse pana la o energie de 3,5 TeV per fascicul si 99,999999% din viteza luminii si in jurul orei 14 (ora curenta) au fost inregistrate primele coliziuni la o energie totala de 7 TeV, de peste 3 ori fata de cele mai puternice coliziuni inregistrate pana acum, recreandu-se conditiile imediat dupa Big Bang. Desi cantitatea de date este imensa si vor fi necesare luni intregi pentru a vedea primele rezultate, acest moment marcheaza intrarea intr-o noua era de cercetare a fizicii particulelor si un nivel mai profund de intelegere a evolutiei universului. In plus, experimentele promit demonstrarea existentei sau inexistentei bosson-ului Higgs si elucidarea misterelor materiei si energiei intunecate, care formeaza cea mai mare parte a Universului si este responsabila de inflatia acestuia.
In continuare LHC va functiona la 7 TeV timp de 18-24 de luni, va suferi noi verificari si intretineri in aceasta perioada, urmand apoi sa se treaca la o treapta superioara si maxima de energie pentru acest accelerator si anume 14 TeV (7 TeV per fascicul). Atunci se asteapta descoperiri cu adevarat revolutionare si neasteptate pentru fizica.
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 31 Mar 2010, 11:07

Nu stiam asta. :) Oricum la CERN exista materie neagra produsa acolo, cantitate foarte mica, bineinteles pastrata intr-o capcana magnetica.
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Tiberiu Sahlean » 31 Mar 2010, 11:49

Asta e vrajeala scoasa de conspirationisti, nu exista nici o materie neagra produsa.
Tocmai asta e unul din scopurile experimentelor de la LHC, sa studieze supersimetria - interactiunea dintre materia obisnuita, materia intunecata si energia intunecata, despre ultimele 2 cunoscandu-se >0.
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 31 Mar 2010, 18:22

Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Tiberiu Sahlean » 31 Mar 2010, 21:18

Cred ca nu ne-am inteles in termeni. De fapt eu am facut greseala prin postul meu si acum vad: "nu exista nici o materie neagra produsa". Da, a fost produsa, dar doar sub forma de particule elementare, prea putin pentru studii complexe. Eu aveam impresia ca ai spus de stocat... nu stiu unde imi era capul. Imi cer scuze.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde olarasu.marian » 07 Apr 2010, 21:21

Eu personal sper sa gaseasca o materie neagra ceva ca vreau sa join the dark side *having trouble breathing*
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 07 Apr 2010, 21:25

Adica vrei sa fii un cavaler Seth impotriva cavalerilor Jedi?
id: alexfota91
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde olarasu.marian » 07 Apr 2010, 21:27

Nu, doar sa creez haos in lume, doar atat.
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 15 Apr 2010, 03:51

Luminati-ma si pe mine. Ce legatura are materia neagra si studiile in legatura cu ea, cu Star Wars? Ai nevoie de materie neagra pentru a te alatura fortei intunecate?? Nu te supara dar..... nu prea are sens chestia asta.
Hai sa incercam sa nu umplem de spam un topic interesant. :wink:
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: LHC - Large Hadron Collider

Mesajde robertcarst » 04 Iul 2012, 21:17





Poate ne mai poate explica Tibi cate ceva in legatura cu asta.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LHC - Large Hadron Collider

Mesajde Tiberiu Sahlean » 08 Iul 2012, 19:45

Hmm, pot sa spun ca am urmarit live conferinta de presa de la CERN dar fizica era un pic cam hardcore pentru nivelul meu de intelegere.
Nu am stat sa citesc link-urile pe care le-ai postat Robert, dar din ce am citit pe alte site-uri si din ce am inteles eu datele de la fiecare din cele 2 detectoare indica prezenta unei noi particule la un nivel de energie de ~120GeV, particula care nu a fost observata pana acum si care confirma indicatiile primite de la TEVATRON din Statele Unite. Bineinteles, nu au observat particula per se pentru ca timpul de dezintegrare a acesteia este incredibil de mic (nanosecunde), dar au observat rezultatul unei particule care se dezintegreaza la o energie de circa 120 GeV.
Nivelul de semnificatie [ca a fost detectata o noua particula] combinat pentru toate datele a fost, la ambele detectoare, circa 5 sigma (4,9 la unul si 5,1 la altul, adica 99,99% si 99,9999%). Din ce inteleg eu se pare ca este nevoie de un nivel de confidenta mai mare (5,4 - 5,5 sigma) pentru a putea spune ca este vorba de bosonul Higgs, desi nivelul de energie la care a fost detectata particula este consistent cu datele teoretice. Momentan se poate spune cu siguranta doar ca este vorba de o noua particula cu o masa mult mai mare fata de orice am observat si este cunoscut pana in prezent. Urmatorul pas este colectarea de date suplimentare privind particula (caracteristici, modul cum se comporta) pentru a vedea daca este vorba intr-adevar de bosonul Higgs. Oricum ar fi, acesta este un pas important catre intelegerea gravitatii, unificarea teoriei cuantice cu teoria relativitatii si intelegerea materiei intunecate si a energiei intunecate.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: LHC - Large Hadron Collider

Mesajde robertcarst » 08 Iul 2012, 20:30

Deja sunt informatii noi pentru mine ce ai postat aici. :)
Am intrebat tocmai ca pe mine ma depaseau complet informatiile...
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LHC - Large Hadron Collider

Mesajde Chuckie » 08 Iul 2012, 21:09

THC?! :lol:

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 46 vizitatori