Pescuitul

Subiecte diverse - hobby, stiinta, tehnologie, carte, film, muzica, teatru, filozofie, sport, off-topic.
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Pescuitul

Mesajde Alien » 31 Mar 2010, 10:57

Cealalta pasiune din viata mea, spinningul. Si ca sa fiu si mai specific, spinningul la stiuca. Bineanteles, in regim C&R. Delta, Dunare, Sacalaia, nu conteaza, sa tina apa stiuca si dupa aia, e treaba mea sa o scot la o scurta sedinta foto. Asta daca are si ea chef, desigur.
Mi se pare cea mai placuta metoda de a-ti petrece timpul liber. Nu te poti plictisi, esti tot timpul in miscare, tot timpul te adaptezi conditiilor pe care le intalnesti pe apa, improvizezi, speri, ghicesti si in final.... poate mai si prinzi cate ceva. :D
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 03 Apr 2010, 19:06

Poze...

Imagine

Imagine
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 07 Apr 2010, 01:26

Alien: arată bine scula :))
mai mult prinzi cu ea sau doar o ţii?
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 10 Apr 2010, 03:18

Alien, SUPER scule !
Si eu am boala asta... Doar ca varianta mai sedentara, adica la crap sau la rapitori, cu pestisori vii. Ceva de genul acesta :

Imagine
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 15 Apr 2010, 03:44

Lilu scrie:Alien: arată bine scula :))
mai mult prinzi cu ea sau doar o ţii?


Cu combo-ul asta nu am prins nimic inca. :( Nu prea am avut timp anul asta de pescuit. Dar cu altele..... eu cred ca m-am descurcat onorabil. :wink:

Multumesc Mircea! Nu am incercat niciodata pescuitul la crap. Sunt convins ca e frumos, dar eu nu stau prea bine la capitolul rabdare. :oops:
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 15 Apr 2010, 08:19

am incercat si eu in cateva randuri hobby-ul asta, dar dupa ce am vazut ca au trecut 5-10 minute si nu am prins nimic, pe deasupra mai disparea si viermele din ac, ma apucau dracii si o lasam dracu de treaba :rambo: mare rabdare tre sa ai :roll:
id: alexfota91
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 15 Apr 2010, 08:39

eu nu am pescuit...doar am asistat :P şi m-am plictisit foarte tare :D
mai ales că trebuia să stau şi cuminte...să nu se sperie peştişorii
la Mureş este un local mişto unde,dacă vrei îţi pescuieşti singur mâncarea ... şi îl fac pe loc
eu nu am riscat să rămân flămândă :D
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 15 Apr 2010, 12:12

Corleone scrie:am incercat si eu in cateva randuri hobby-ul asta, dar dupa ce am vazut ca au trecut 5-10 minute si nu am prins nimic, pe deasupra mai disparea si viermele din ac, ma apucau dracii si o lasam dracu de treaba :rambo: mare rabdare tre sa ai :roll:


Te inteleg perfect. De aceleasi chestii m-am lovit si eu la stationar. La spinning insa, nu ai timp de stat degeaba, nu ai cum sa te plictisesti pentru ca faci ceva tot timpul, nu ai contact cu viermi, rame, larve sau alte chestii vii folosite ca momeala.
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 15 Apr 2010, 16:18

Depinde la ce "stationar" te referi... Fiindca la Crap, nu-ti prea dispare momeala (boiles sau porumb).
Cu viermisori, rame, "dau" doar la pluta, si daca ai un loc BUN, nu ai timp de plictiseala...
Pe de alta parte, si tu Alien poti ramane fara "momeala", doar ca la tine costa cateva zeci de lei bucata :lol:
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 15 Apr 2010, 18:59

De acord, fiecare stil are farmecul sau. Mi s-a intamplat nu o data ca tipul de langa mine cu unditza, pluta si o mana de rame sa aiba o partida de pescuit mult mai reusita decat mine, care nu am vazut urma de rapitor.
Pescuitul la crap, de acord, are un farmec aparte, sa stai cu cortul pe marginea baltii cateva zile, e super.
Si cu momeala, ai dreptate, si eu pot ramane in pana, dar.... mai greu ca de obicei ma duc blindat. Mai distractiv e cand dai de un loc plin de agatatura si lasi pe acolo minim 4-5 voblere.... :evil:
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde alex_snake_gunit » 15 Apr 2010, 21:20

Mircea scrie:Depinde la ce "stationar" te referi... Fiindca la Crap, nu-ti prea dispare momeala (boiles sau porumb).
Cu viermisori, rame, "dau" doar la pluta, si daca ai un loc BUN, nu ai timp de plictiseala...
Pe de alta parte, si tu Alien poti ramane fara "momeala", doar ca la tine costa cateva zeci de lei bucata :lol:


Mircea hai la Sacalaz :D ..(daca ai auzit).
avem vreo 3 balti .
marti am fost pt prima data(nu prea merg la peste ) la una f frumoasa ma refer curata ,etc....
tragea crapu la porumb ,undita cu pluta de rupea ..dar eu nimic :lol: :lol: ..se vede ca is amator..in final am ramas doar cu unu de vreo 2 kg adus pana aproape de mal ,dar pierdut prin trestie :( :( ...
Duminica sper sa merg iar ..poate as sa m`a laud atunci :lol: :lol:

Numa bien
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 17 Apr 2010, 15:44

alex_snake_gunit, sigur ca stiu de Sacalaz, am si ceva rude pe acolo. Dar la pescuit nu am mai fost in Sacalaz de vreo 18-20 ani. Probabil ca s-au aranjat intre timp si baltile de acolo. Sunt din cele cu taxa ? Daca da, mai dai bani si pe pestele ce vrei sa-l iei acasa ?
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde alex_snake_gunit » 17 Apr 2010, 19:43

La asta care merg maine platesti 20 lei .ai voie 3 kg de peste (mai mic) iar daca prinzi mai mare asa la 1-2-3 kg ..arunc peste gard :lol: :lol: :lol: ...stii tu cum zic :lol: :lol: :lol: (cand se poate,cand nu asta e .)

mai este una la care platesti 15 lei .(dar slabe sanse sa iei ceva mare acas ,fara sa platesti 12 lei kg :lol: )
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Mesajde Simo_Pas » 19 Apr 2010, 20:20

Mulinetele cu 10 rulmenti prin patrea noastra se zice ca aduc ghinion :))
Mie cel mai mult imi place la somn pe mures sa pescuiesc si bineinteles si in delta cand am ocazia dar tot cel mai frumos ramane muresul :)
Sau la crap pe ceva lac unde este si restaurant cu terasa si stai frumos la plaja sau la umbra si suna statia ca sa prins singur crapusorul ;)
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 03 Mai 2010, 06:20

Cu ajutorul lui Simo, mă pot lăuda şi eu că am pescuit :D
Am fost la lacul Brăteni şi acolo acolo mi-am încercat şi eu norocul... am tras firul înapoi şi l-am aruncat de câteva ori... a fost o premieră pentru mine. Simo mi-a arătat ce trebuie să fac... se pricepe excelent şi mi-a spus că data viitoare vom da la sau cu pluta :D ... nu ştiu exact... ea zice că e mai distractiv aşa :)
Ultima oară modificat 03 Mai 2010, 16:46 de către Lilu, modificat 1 dată în total.
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 45 vizitatori