Orthriophis taeniura

Speciile de Colubridae - Lampropeltis, Elaphe, Pituophis, etc.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde Chuckie » 09 Mar 2012, 01:31

Frumos, si destul de rar. Pacat ca sunt atat de rai, asa e felul lor...
Avatar utilizator
crotalus_terificus
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 03 Oct 2012, 18:26
Localitate: Baia Mare
Nume: Gabi Cerastes
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde crotalus_terificus » 02 Dec 2012, 17:03

Cel mai cuminte Taeniura din lume este la mine :bliss:
Il cheama Dove (nume dat de prietena mea :catfight: , care i-a facut si pagina de Facebook - il gasiti ca si Dove the Snake ), si are 2,30 m.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde Corleone » 02 Dec 2012, 17:44

Mare nu gluma :))
id: alexfota91
Avatar utilizator
crotalus_terificus
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 03 Oct 2012, 18:26
Localitate: Baia Mare
Nume: Gabi Cerastes
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde crotalus_terificus » 02 Dec 2012, 20:14

Mai are putin pana la lungimea lui maxima, dar o sa o ajunga in curand :D
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde BogdanFarm » 02 Dec 2012, 23:54

Superb sarpele, la fel si pozele!
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde gabi_borza » 02 Dec 2012, 23:59

Foarte fain! Imi place mult specia!
Avatar utilizator
crotalus_terificus
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 03 Oct 2012, 18:26
Localitate: Baia Mare
Nume: Gabi Cerastes
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde crotalus_terificus » 03 Dec 2012, 00:29

Elmo scrie:Superb sarpele, la fel si pozele!


Merci fain, urmeaza sa mai aiba un photoshoot curand, si o sa revin cu poze noi :)
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 03 Dec 2012, 04:55

Frumoasa fata... doar de la ea mi s-a tras :lol: !
Avatar utilizator
crotalus_terificus
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 03 Oct 2012, 18:26
Localitate: Baia Mare
Nume: Gabi Cerastes
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde crotalus_terificus » 05 Dec 2012, 20:32

vic scrie:Frumoasa fata... doar de la ea mi s-a tras :lol: !

E baietel :P Sarpele cu clopotei era fetita
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 05 Dec 2012, 22:00

Nu stiu de ce imi era neclar... uitasem ca e mascul. Poate ca il incurcasem intr-adevar cu Tinkerbell :lol: .
Femela mea a mancat aseara 19 oua de prepelita! S-a facut cat porcu'. El, baiatul, mai putin interesat- prefera rozator... fir-ar! Incerc sa-i pacalesc, poate vor ajunge sa manance orice, cum ati reusit voi.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde snakefishmike » 05 Dec 2012, 22:42

Mare Sef ai fi in stare sa incerci sa-l pacalesti si cu salata, numai sa nu-i dai soareci :lol:
Incearca cu pulpe de pui ;) si vezi ca vine primavara, cand astept sa vad oua de la ei :lol:
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 06 Dec 2012, 10:25

Hmmm... am incercat gaturi, pipote si inimi. Pulpe- poate daca le imbrac in sobolani proaspat jupuiti :omg: ... dar mai usor e direct sobolanul, daca e pe asa. Am luat un sobolanel, am frecat carnea de el, sa derutez serpii- nici nu s-au uitat la ea macar! Si al lui Gabi mananca 4 gaturi la o masa :steam: !
Sa hranesc fortat- desi au gatul atat de fragil, sunt suficient de puternici sa se opuna serios- mi-e teama deci ca s-ar putea rani...
Stiu ca greva foamei la testoase nu inseamna nimic, daca a fost obisnuita cu alimente gresite- o lasi in pace sa refuze cat doreste, pana va manca ceea ce trebuie. Nu stiu -nu prea cred- daca e la fel si la serpi...

Daca nu erau frumosi cu draci O.t.friesei astia, nu ma incurcam eu cu serpiiiiii... Dar sunt prea frumosi de la natura, fara nici un fel de selectie, iar Dove mi-a pus capac. Si in plus, si crescatorul maghiar care a aruncat un pret ridiculos, desi eu nu ca sa negociez ma intorsesem la el... am picat usor :lol: .
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde Trancer » 06 Dec 2012, 11:50

Vic, 19 oua de prepelita ?serios ? si chiar nu ti se pare nimic anormal cand spui si scrii asta ?
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 06 Dec 2012, 12:42

Nu stiu... ba da!! Cand scriam asta, mi se parea intr-adevar ceva anormal- un alt inceput de Decembrie foarte cald, plus situatia politica... si as mai enumera cateva lucruri, dar mi-ar lua mult timp.

Ia lumineaza-ma, Radule... dar fara "10% din greutatea sarpelui", ca devin dezagreabil... ceva mai original, fiindca sarcasmul trebuie insotit de logica si originalitate, altfel... e penibil.
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde Trancer » 06 Dec 2012, 14:16

Stiind prea bine cat de concentrate sunt ouale de prepelita, n`ar trebui sa-i dai mai mult de 4-5 la o masa(masa ce poate fi repetata peste eventual 1 luna),in cazul unui sarpe de cel putin 3-4kg. Nu stiu cum ai putut sa`i dai atatea,chiar daca ar fi fost de..vrabie, oul este ou, ai exagerat. E un sfat ,inainte de el era o intrebare intr`adevar nu tocmai politicoasa,dar totusi raspunsul din partea ta spune clar ca ti se pare normala cantitatea.
Raportat la masa corporala daca tot nu ti se pare exagerat cat i`ai dat sa pape, din cunostintele proprii si personale, cat de bine ti`ar face 19 oua de gaina hapaite la o singura masa ? fa exceptie de diferenta ratei de metabolizare a nutrientilor intre om -reptila,un raspuns bine gandit si fara cover-up pentru greseala de mai sus,si nu sunt cel care face pe desteptul cu tine daca asta intelegi,doar imi pare rau de animal,fie ca e al meu sau nu, nimeni nu trebuie sa creada ca e ok o portie atat de mare(de oua) cand citeste postul tau,vor apare si veteranii in domeniu curand care poate vor detalia ,in caz ca nu sunt destul de clar si cuprinzator. Ficatul sarpelui e tot ficat, nu kevlar, iar oul trebuie sa fie parte a meniului diversificat-ocazional,aport de vitamine si elemente care nu le primeste din meniul principal, incearca sa acorzi atentie similara cand oferi oul ca hrana la fel ca in cazul suplimentelor de vitamine si minerale pentru reptile, cantitatile prea mari duc la acelasi rezultat in ambele cazuri.
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller

Înapoi la “Familia Colubridae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori