Orthriophis taeniura

Speciile de Colubridae - Lampropeltis, Elaphe, Pituophis, etc.
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde denis » 10 Iul 2013, 06:34

Orthriophis Taeniura Friesi

Imagine
Imagine
:whip:
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde Corleone » 10 Iul 2013, 09:33

A si bagat haplea, ah? :lol:
id: alexfota91
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde denis » 10 Iul 2013, 11:54

Chiar 2 :))
Doar asa am reusit sa o pozez :voodoo:
:whip:
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 23 Iul 2013, 19:42

Dragut! Ce este?

Pozele cu ouale, dupa cum am promis:

https://plus.google.com/photos/10216101 ... 3678446065
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde denis » 24 Iul 2013, 06:58

A mea ? Este femela.
ce dimensiune are femela ta ?
:whip:
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 24 Iul 2013, 09:46

Vazui dupa aia ca era fetita :). Poate ne incuscrim, daca imi ies puii... sa facem un nucleu de crescatori de taeniure, ca se pare ca suntem doar cativa, si specia chiar merita. Destul de mari, nici rame, nici pitoni... deloc mofturosi... daca e cald, mananca orice.
Sa aiba vreo 2,3m... nu stiu sigur.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde Chuckie » 24 Iul 2013, 11:16

Si de obicei iti cam rup fashu'... sunt foarte frumosi dar majoritatea sunt tare nervosi.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 24 Iul 2013, 14:17

Nu e chiar asa, Vali!

Am mai citit si pe niste forumuri franceze- sunt multi francezi nebuni dupa taeniure- aceeasi chestie: depinde de cat sunt de socializati sau nu, iar unii ceva mai "agitati" de samanta. Totusi, si aia pot sa renunte la agresivitate, si sa fie doar mai speriosi. Juvenilii, evident, au proaspat si nealterat de "educatie" programul de pui, ceva mai agresiv ("musca primul cu tupeu, ca la talia asta doar tupeul te mai scapa!"). Doar am fost latrat si muscat de Leopard de o zi :)...

Am fost capsat uneori de ai mei NUMAI cand tineam hrana in mana, serpii erau flamanzi si temperatura spre 30*C - deci numai din greseala de calcul. Altfel nu am nici o problema cu ei. Si numai masculul face din astea, a propos! Cred ca se cheama "exemplar dificil", fiindca deseori cauta iesirea cu incapatanare, cand mai umblu in terariu. Alteori insa e docil, fie cat de cald... Poate ca un astfel de exemplar, care nu vede om luni intregi, ci doar hrana aruncata periodic, ar deveni agresiv cand e cald si incerci sa-l manipulezi din prima. Ai mei ne vad destul de mult, si zilnic. Macar o ora, cumulat, au om in campul vizual.
Normal ca nu se va comporta ca un Corn- este al doilea Ratsnake ca marime, si are un comportament de atac setat pe prazi mai mari si mobile, deci ceva mai viguros si agresiv. Dar temperamentul mi se pare extraordinar, mai ales daca socializezi cu ei macar o data pe saptamana.

In plus, au faima de a fi "food-oriented", adica "no moft", si conduc detasat la rata regurgitarilor- de la exceptional spre zero.
In acord cu regimul climatic al insulei lor (subtropical-caldut) sunt pretabili ori la regim tropical, cu iarna la temperatura camerei si activat coltul cald o ora-doua pe zi, ori cu hibernare la 10-15*C, dupa chef, cunostinte si posibilitati.
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde denis » 25 Iul 2013, 14:13

Sa mai creasca si mai vedem. Eu sunt deschis la orice propunere. Al meu nu e agresiv deloc, ba chiar e sperios.. Cu mine, ca dealtfel spaima soarecilor :)). Eu il manipulez o data la 2 sau 3 zile... Terariul l-am pus in sufragerie, si acum ca e vacanta ma vede toata ziua.
Eu il hranesc o data la 5-6 zile, cu cate 3 pinky de soarece . I-am dat o data un hamster adult dar l-a regurcitat imediat.
:whip:
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 20 Aug 2013, 22:29

Azi am observat, in sfarsit, doua oua taiate!! Unul suficient de mult incat sa se vada un bot cu o expresie intre dispret si indiferenta :)...
De ceva mai mult de o saptamana, ouale incepusera sa se scofalceasca, semn ca se apropie eclozarea. Pentru mine, insa, putea sa insemne orice, nestiind cat dureaza intre inceputul procesului si eclozare. Teoretic, m-am gandit totusi ca un ou in care nu mai este viata nu se deformeaza, ci eventual plesneste, deci deformarea nu poate avea decat o explicatie pozitiva.
Acum sunt nedumerit in privinta gradului de esalonare a eclozarilor... se recomanda deschiderea oualor dupa 3 zile de la eclozarea primului, in caz de incapacitate a puilor de a taia coaja.
Ce intervale ati avut intre prima si ultima eclozare la colubridele uzuale, si la ce specii? Sa intervin dupa acele 3 zile, in caz ca voi avea decalajul asta?
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 21 Aug 2013, 09:08

ACTUALIZARE:
- 1 pui iesit, alte 5 oua taiate in diferite grade. Sunt deci capabili sa-si taie singuri coaja. Citisem ceva chestii de cosmar, cu pui morti in ou, sper sa nu am surprize. Am incubat lent, cu rabdare, predominant intre 24-27*C, cu putine ocazii de scadere sub 24, si cu ceva mai multe de crestere la 28. In ultima saptamana am avut intre 26-28, iar in ultimele 3-4 zile am atins 29-30*C, cu minima de 27*C. De pe 6 Iunie pana pe 20 August e un interval foarte bun, orice graba si tentatie de a ridica temperatura pentru eclozare rapida are influenta nefasta asupra puilor.
Am fost un pic nedumerit de un mic mot de membrane de cca. 2-3 cm care atarna in exterior- reminiscenta a sacului vitelin, desigur, dar nu stiam daca e normal. Nici o urma de vitellus, oricum, iar dupa o ora, era lepadat pe un servetel, iar bestia umbla cu ombilicul perfect inchis. Deci cam asa stau treburile, era normal.
Fiara are peste 40cm, poate spre 45! Delicat dar totusi robust, ochi mari si atenti, model si culori superbe- bijuterie!!
Dupa niste incercari de a ma musca si distruge total, soldate cu ratari jalnice la poarta goala, dupa vreo 2 ore situatia s-a schimbat, puiul capatand o precizie extraordinara. Mai are de lucrat tehnicile de maini, ceva Wing Chun i-ar prinde bine, fiindca e inca varza la lupta de aproape- ma prinde de dest de la 15 cm, dar rateaza de la 5 LOL!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde Chuckie » 21 Aug 2013, 12:11

Hahaha, felicitari Fabian! Eu obisnuiesc sa tai ouale cel tarziu dupa 24 de ore de cand a iesit singurel primul capsor... Am patit-o cu pui morti in ou pentru ca nu au fost capabili sa il taie singuri. Si cica se intampla foarte mult la pitoni, nu la Colubridae. Colubridae-le se pare ca sunt mai descurcarete desi te-ai putea gandi ca e fix invers. Numai ca uneori mai stau in oul taiat inca 2 zile pana absorb sacul vitelin. Se pare ca la regali stau si mai mult in ou.
Anul asta am incercat sa fac o poza crunta, aveam 4 pui de corn snake de degete, unul mai fiara ca celalalt, doar ca nu am reusit sa si surprind momentul.
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde denis » 21 Aug 2013, 16:11

Pune o poza te rog cu bestia .
:whip:
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 21 Aug 2013, 20:09

Vali, mai fain ar fi sa-ti iei o caciula din aia ca a lu' Axinte, dar cu niste gauri prin care sa iasa fo' 10 pui- caciula pe cap, clar. Ai castiga concrsul de poze cu titlul "Gorgona Medusa" LOL!!

Denis, au iesit 2, si 7 taiate pana acum. Fac maine o poza, ca s-a cam dus lumina.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 22 Aug 2013, 08:36

ACTUALIZARE:
-6 iesiti, inca 6 perforat ouale.
Din oul imens nu au iesit gemeni, ci un pui identic celorlalti. Nu se poate observa nici o diferenta intre ei, talie, model, nuanta- e si firesc, nu sunt o specie selectionata, nici macar un singur friesi nu a aparut vreodata diferit. Super-sarpe, de 40 de ani in hobby, din doar doua perechi, nici un semn de degenerare, nici macar mutatii coloristice! Extrem de stabil. Sunt foarte incantat de ei.

Poze slabe, dar atat am putut- eram concentrat sa pun puii inapoi in cutie, fiindca incercau permanent sa evadeze:
https://plus.google.com/photos/10216101 ... banner=pwa

Înapoi la “Familia Colubridae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori