Orthriophis taeniura

Speciile de Colubridae - Lampropeltis, Elaphe, Pituophis, etc.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 06 Dec 2012, 15:42

E un sfat ,inainte de el era o intrebare intr`adevar nu tocmai politicoasa

Te-ai prins, deci, care era ideea... Sfatul e ok, dar suna mai bine "nu crezi ca sunt cam multe? Cat e sarpele? Asta e norma? La ce interval? etc."

dar totusi raspunsul din partea ta spune clar ca ti se pare normala cantitatea.

Da, nu ma dezic de "isprava", daca nu devine norma saptamanala... asta inseamna 230g, la animal de cca. 2,10m, necantarit inca. Ca regula intentionez sa ii dau 100g la 2-3 saptamani. Depinde... am mai multe idei, voi incerca diverse scheme.

chiar daca ar fi fost de..vrabie, oul este ou, ai exagerat [...]Ficatul sarpelui e tot ficat, nu kevlar [...]cat de bine ti`ar face 19 oua de gaina hapaite la o singura masa ?

Poate a fost mult, dar fiind semi-arboricol e mult mai adaptat sa consume oua decat alti serpi, sau decat mine. Eu nu sunt nici macar omnivor, ca specie, doar oportunist, deci nu compar metabolismul meu de organism teoretic vegetarian cu cel al unui sarpe partial consumator de oua. Sezonier, cand mai multe specii de pasari cuibaresc oarecum simultan, banuiesc ca se intampla si devastari de cuiburi de anvergura ispravii mele.

nimeni nu trebuie sa creada ca e ok o portie atat de mare(de oua)

... si nici nu recomand asta! E doar un episod din programul de hranire al userului Vic, nu regula, nu caresheet!

vor apare si veteranii in domeniu curand care poate vor detalia

Orice sfat e binevenit, desigur! Cel putin inca un "veteran" stie de asta, si nu a fost ingrozit fiindca stie ca am oarece fler si nu voi umfla serpii cu oua... Am intr-adevar de gand sa incerc o dieta cu 50% oua, administrate, desigur, in numar mai mic, si cel mai probabil de gaina pitica, de curte... dar mai am de citit, aflat si observat.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nota de demisol: si eu ma aprind cand vad dobitoci care comit enormitati pe pielea animalelor, si devin tupeisti daca le atragi atentia ca gafeaza; am scuturat cativa pe unele forumuri, fiindca pe cat erau de prosti, pe atat erau si de aroganti si ofuscati. Iti inteleg deci graba intr-o anumita masura, dar nu am decat ceva peste 150 de posturi si cu o cautare de mesaje si o scanare rapida, in 2 minute aveai profilul userului: bou consacrat sau detinator rezonabil. Fii deci fara grija, serpii mei nu-s animale chinuite. Doar cu spatiul, eventual, dar e in proiect ceva de minim 1,5m lungime, volum cca. 500l. Sper ca episodul de amor de dupa hibernare sa se consume in "casa noua"...
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde Trancer » 07 Dec 2012, 00:11

Ma bucur ca prinzi repede,inca ceva, niciodata sa nu mai faci comparatia animal captiv si cel wild ca backup al unei explicatii ca nu merge,animalul tau sta intr`un metru ..cel mult 2 metrii patrati,are din nastere un sistem imunitar slab si o toleranta a variatiei elementelor hrana/temperatura/umiditate la fel de scazuta. Raspunsul la postul acesta mi`l poti da privat daca are sa urmeze,te rog, altfel suntem offtopic si n`are rost,atat bun simt avem si noi,consensul probabil e departe in lupta -punct de vedere vs tarie de caracter.
Mersi.
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde BogdanFarm » 07 Dec 2012, 01:12

Cu toate ca sunt off-topic, si sper sa nu supar pe nimeni, mie imi place o dezbatere normala, cu argumente (ceea ce vad aici), si as prefera sa vad asta in continuare, mai ales ca amandoi aveti experienta stiti ce spuneti.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde Corleone » 08 Dec 2012, 20:14

vorbiti frumos ca va troznesc cu ban daca va mai intepati cu scobitorile in cur. am zis!
id: alexfota91
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde snakefishmike » 09 Dec 2012, 00:06

Corleone scrie:vorbiti frumos ca va troznesc cu ban daca va mai intepati cu scobitorile in cur. am zis!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
crotalus_terificus
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 03 Oct 2012, 18:26
Localitate: Baia Mare
Nume: Gabi Cerastes
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde crotalus_terificus » 11 Dec 2012, 19:17

Poze cu Dove :D
Scuzati calitatea, geamu era ud/aburit
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 06 Iun 2013, 20:12

Azi, dupa niste probleme tehnice care au dus si la niste mici (sper) probleme de sanatate (usoara inflamare a mucoasei bucale, de la racoare si misunat prin fibra de cocos...), serpoaica de O.t.friesei mi-a depus 15 oua- unul este imens, banuiesc gemeni. Sper sa n-o dau in bara cu ouale, e prima serparie pentru mine. Dupa ce a avut aproape 2kg (vreo 2,3m), ouale au totalizat 498g. Varful botului s-a inchis aproape total, dupa ce din cauza iritatiei era usor deschis. Maine-poimaine o voi curata, daca va fi cazul- dar si culoarea mucoasei pare sa fi revenit spre normal.
Biata mama-eroina...
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde Corleone » 06 Iun 2013, 20:41

Felicitari! Niste poze cu OO se poate? :lol: La ce temperatura le incubezi?
id: alexfota91
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde snakefishmike » 06 Iun 2013, 21:19

Bafta cu eclozarea.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde alex_snake_gunit » 06 Iun 2013, 23:08

Succes!
sa iasa cat mai multi
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 07 Iun 2013, 14:49

Multumesc!
Am poze, dar nu gasesc cablul :)... Ouale sunt de cca. 5x3cm. Incubatia intre 24-27*C, nu vreau sa grabesc nimic, puii sa fie bine formati.
Am curatat de dimineata botul femelei, dupa ce i-am dat un soarece, ca sa-i mobilizez cojile alea infecte- vreo 4 fragmente de cca. 5x1mm. Mucoasa mai are o usoara nuanta ruginie, dar numai punctiform, si arata mult mai bine. A inchis complet botul, a baut apa ca o camila, si are din nou tonusul ei initial- sper sa nu mai apara probleme.
Sa inteleg ca le dispare apetitul doar in caz de mouth-rot avansat, si sa nu ma bucur prea mult doar pentru ca a mancat?
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 21 Iun 2013, 21:17

Noutati:
In ziua pontei a acceptat cam greu un soricel. A doua zi- fara greturi 3 oua de gaina normale, echivalent sobolan mare. Infectia a devenit amintire, e cald: 27-30*C, si este in plina forma.
Temperatura in incubator este intre 25-28 ca extreme, abia am gasit un loc mai racoros in casa. Nu e nociv, sursele spun ca e inca buna.
Un ou este sigur infertil, unul are un pic de mucegai, iar cele cateva usor de verificat au vase sangvine vizibile. Am facut greseala sa nu le separ, si s-au cimentat fara glume, si nu pot verifica pe cele de la baza. Incubez pe gratar de plastic, am renuntat la cocos- desi stiu ca nu de la cocos a aparut mucegaiul ala, am preferat asa, macar la prima ponta, pana voi incepe sa inteleg serparia.

De ieri... au intrat in faza arboricola... mai intai ea, apoi el, care o urmareste permanent si incearca iarasi acuplarea!!! Stiu ca e normal sa dubleze uneori, dar n-as vrea sa o obosesc. Voi ce credeti?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde Chuckie » 22 Iun 2013, 14:36

Sincer si mie imi face femela de cornsnake doua ture de oua anual. Nu a dat semne de epuizare... cred ca si in natura se intampla.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde vic » 22 Iun 2013, 21:57

Mda... cred ca ori nu depun, ori reduc numarul de oua daca nu sunt in conditie suficient de buna.
Eu vreau sa fac monstri marini din ei- sigur, fara sa-i ingras aiurea. Vreau sa-i vad la talia aia maxima... Azi au mancat serios- ea un gat de cca. 20 cm si o aripa serioasa, de gaina mare, el cealalta aripa, dar cu trucaj ("Trenuletul Groazei", adica soricel legat de carne, fiindca altfel n-o baga in seama...). Cel putin, la cat os au inghitit, calciul nu le va lipsi. Inca sunt fascinat de Dove a lui Gabi Cerastes, si imi aduc aminte ca a observat o crestere evidenta in lungime dupa ce a inceput sa consume regulat gaturi.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Orthriophis taeniura

Mesajde Chuckie » 22 Iun 2013, 22:08

A doua depunere intotdeauna are mai putine oua.

Înapoi la “Familia Colubridae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori