Lampropeltis getula nigrita

Speciile de Colubridae - Lampropeltis, Elaphe, Pituophis, etc.
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Trancer » 01 Mar 2011, 14:07

In urma regurgitarii sarpele se poate deshidrata iar dupa 3-4 regurgitari vei avea probleme mari cu el .
Masuri de precautie :
- umiditate si temperatura corecta
- il lasi in pace 48-72 de ore de la ultima masa
- daca specimenul este WC incearca sa umblii cu el incepand de la 1 data la 14 zile progresiv spre 1-2 ori pe saptamana pentru un interval de 15-25 de minute pentru a nu`l stresa prea mult
- programul de hranire sa fie cat se poate de fix si bine adaptat varstei specimenului
- marimea prazii cu care il hranesti sa fie cea corecta in functie de marimea sarpelui
----- dupa o regurgitare sarpele nu trebuie hranit in urmatoarele 12-14 zile iar dupa ce ii vei da sa manance lasa`l in pace 7 zile pana la urmatoarea masa apoi respecta cele 48-72 de ore de liniste pana umblii cu el.
Bafta,nu uita ca nu sunt animale pe care sa le "freci la melodie" des, lasa`l in treaba lui .
Si ca o nota finala, trebuia sa sti toate astea INAINTE sa faci achizitia,e o regula de baza.
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Covoran Andrei » 01 Mar 2011, 18:30

Pune si tu Raul mai multe poze cu noua achizitie.
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Crabman » 01 Mar 2011, 20:54

multumesc pentru informatii thaolen si Trancer .....se pare ca am fost informat gresit ....o sa il las 7 zile si vad cum se comporta ...intre timp doar schimb apa...poze ii fac abea cand isi intra iar in ritmul normal
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Covoran Andrei » 01 Mar 2011, 21:47

credeam ca i-ai facut inainte :shifty:
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Crabman » 08 Mar 2011, 12:06

Azi i-am gasit pielea(masoara 40 de cm) in terariu ...petele de pe cap si imperfectiunile solzilor au disparut in proportie de 90%....l-am manipulat putin si i-am dat un pinky pe care chiar acum il inghite... :bliss: 2-3 zile nici nu ma mai uit la el :lol:
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Crabman » 14 Mar 2011, 19:01

incredibil .....iar a vomitat....de data asta nu a fost vina mea....habar nu amd e ce a vomitat .....dupa ce l-am vazut cum a mancat nu l-am mai stresat absolut deloc si azi am gasit pinky-ul in terariu....de ce a facut asta?:(((((
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Corleone » 14 Mar 2011, 19:05

regurgitat se spune ;)

FIXED

TIBERIU
id: alexfota91
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Crabman » 14 Mar 2011, 20:00

REGURGITÁ vb. intr. a-i veni cuiva alimentele ingerate din stomac sau esofag în gură, :vomit:
VOMITÁ, vomít, vb. I. Tranz. A da afară prin esofag și pe gură mâncarea ajunsă în stomac :vomit:
cred ca sunt sinonime :-?dar intradevar "a regurgita" este un termen mai "fin"
merci pentru ajutor :omg:
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Trancer » 14 Mar 2011, 20:40

Mai mult ca sigur dupa 2 regurgitari este deshidratat,uda`i substratul si sa aiba apa proaspata permanent adica schimbata cel mult la 2 zile si sa nu fie gheata de la robinet,las`o la statut 24 de ore ca sa ia temperatura camerei si sa iasa spurcaciunea de clor din ea...cat despre "data viitoare cand il hranesc" mai asteapta cel putin 10 zile ca vei pati la fel.
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Crabman » 14 Mar 2011, 20:58

totusi nu inteleg de ce a facut asta ....apa o schimb zilnic,si folosesc apa plata care sta la temperatura camerei ....temperatura in terariu este de 24-25 de grade,vas mare cu apa are,ascunzatoare are,...spatiu etc adica are conditii optime de viata!
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
andreilazar9
Pui
Pui
Mesaje: 45
Membru din: 26 Iul 2010, 11:44
Localitate: cluj/capia turzii
Nume: Andrei
Localitate: Cluj-Napoca / Campia Turzii

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde andreilazar9 » 14 Mar 2011, 22:30

poate l-ai hranit excesiv inainte si e hapsan sarpele ,si de la stres se intampla asta,poate sa se streseze si daca stai langa terariu chiar daca nu il iei in mana ca se simte amentitat.....(parerea mea personala)
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Trancer » 14 Mar 2011, 23:03

Crabman, partea calda a terariului unde bate spotul ar trebui sa aiba 27-33 grade pe timpul zile iar cea rece-opusa sa aiba 23-26 grade; pe timpul noptii 22-24 de grade si luminile complet stinse,daca temperatura scade sub 22 ar trebui sa iti iei un heatpad adecvat marimii terariului tau.Esti sigur ca pinky`ul a fost dezghetat BINE ? asteapta 10 zile in care sa incerci sa nu`l stresezi deloc,sa nu`l iei in mana iar cand il vei hrani iara asigura`te ca pinky`ul este dezghetat complet . Dupa ce il inghite poti aseza 2-3 zile un prosop peste laturile cu vizibilitate in terariu ca sa nu il deranjeze sau sa il sperie ceva, mai ales daca este o camera in care se circula mai intens,este foarte mic si se sperie/streseaza f usor.
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Corleone » 14 Mar 2011, 23:35

poate sa-l fi inghitit invers si sa nu i se aseze bine. sau a fost prea mare. imi aduc aminte cand am fost pe la florin constrictor, avea o femela mica de piton tigru. inainte sa mergem la el ii daduse sa manance si a regurgitat numa ca a vazut agitatie in camera. deci....
id: alexfota91
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde Trancer » 15 Mar 2011, 11:20

De asta i`am spus si eu faza cu prosopul.
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
LordNevermore
Ou
Ou
Mesaje: 10
Membru din: 14 Ian 2015, 15:21
Localitate: Brasov
Nume: Nicolae Cristolovean

Re: Lampropeltis getula nigrita

Mesajde LordNevermore » 23 Iul 2015, 14:01

Salut,

Dupa ce am citit, m-am documentat si am schimbat cateva pareri prin mesaje cu membrii acestui forum am decis sa imi iau si eu o serpoaica.

In urma cautarilor si a disponibilitatilor am ajuns in posesia lui Ingrid: Lampropeltis getula nigrita

Este o frumusete cuminte si usor timida.
Din 06.07.2015 a mancat de 4 ori pana acum:
- 1 pinky
- 1 pinky si unul l-a lasat 8 ore fara sa il manance
- 1 pinky
- 2 pinky

Este extrem de activa seara dupa ora 18:00 si are valente de master escape artist.
IMG_2019.JPG


Inca nu a naparlit, dar in ultimele 2 zile am observat ca a stat de mai multe ori pe zi in apa. Nu stiu inca daca e de vina umiditatea scazuta din cauza temp crescute de afara.

Atasez si cateva poze si pe masura ce apar noi evenimente notabile am sa mai postez.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100009959826188
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Înapoi la “Familia Colubridae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori