Pete gri agama

Agamele cu barba, dragonii chinezesti si alte specii din aceasta familie.
enjustice
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 10 Aug 2011, 14:56
Localitate: bucuresti
Nume: alex
Localitate: bucuresti
Contact:

Pete gri agama

Mesajde enjustice » 03 Iul 2014, 13:29

Salutare,

Am primit o agama si acum ea naparleste, dupa ce si-a dat jos mare parte din piele am observat ca pe noua piele ea are niste pete gri. Sa ma ingrijorez, e vreo afectiune sau asa e pigmentul si e normal? Nu mananca legume fructe deloc, am incercat cu dovlecel, rucola, morcov, ardei, cartof dulce si nu vrea deloc, doar viermi in jur de 4 superworms pe zi. Cum sa o fac sa manance legume? nu as vrea sa o infometez si sincer mi se pare cam slaba in comparatie cu ce am vazut pe net la alti posesori.

De asemenea as fi recunoscator daca imi puteti spune ce morph e si ce varsta aproximativa are.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Pete gri agama

Mesajde agamura » 03 Iul 2014, 19:47

Nu ma pot pronunta in privinta petelor, nu mi se pare nimic in neregula. Alti ochi cu experienta in ale patologiei poate vor descifra misterul lor:)

In primul rand, o agama cu barba adulta are nevoie de minimum 1m patrat de spatiu. Apoi, caldura si lumina foarte intensa (50C+ in partea caldra si spre 26-24C in partea opusa). Toate cele mentionate influenteaza pozitiv sau negativ comportamentul si sanatatea agamei. Temperatura scazuta+lumina slaba=latergie, infectii respiratorii, lipsa apetitului/obezitate, etc.

Nu-ti face probleme in privinta verziturilor, intr-un final va manca. Poti pune viermii in vasul cu verdeturi, agamele sunt ghidate de vedere, reactioneaza imediat la miscare: accidental le va ingera si poate va prinde gustul lor :)
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Pete gri agama

Mesajde tiktak » 03 Iul 2014, 20:23

Eu zic sa stai linistit ca Agama ta arata bine. Normal ca dupa ce ii dai doar mealworms nu va manca verdeturi, nu-i da cateva zile nimic dupa care da-i morcove, sau dovlecel si ai sa vezi ca o sa manance. Oricum, pe langa acestea ofera-i si niste calciu/vitamine.
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Pete gri agama

Mesajde gabi_borza » 03 Iul 2014, 21:46

Pielea arata normal, nicio leziune acolo.
enjustice
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 10 Aug 2011, 14:56
Localitate: bucuresti
Nume: alex
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pete gri agama

Mesajde enjustice » 12 Iul 2014, 21:09

Multumesc pentru raspunsuri.

Mai am o intrebare. Exista vreo sansa de a construi un incubator? Este foarte posibil ca femela mea sa fie gravida (a stat cu masculi in terariu pana acum 1 luna) si in ultimul timp a inceput sa sape isteric prin terariu. Daca depune oua as vrea sa fiu pregatit, poate reusesc sa salvez ouale. Problema e ca nu am cum sa fac rost de un incubator unde stau acum, si de vermiculita.

Numai bine
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Pete gri agama

Mesajde tiktak » 12 Iul 2014, 23:34

cel mai usor ar fi sa cauti pe youtube incubatoare home made. iti trebuie polistiren, pentru a tine caldura, umiditate si caldura de la un bec sau heatpad, sau mai poti folosi un incalzitor de acvariu intr-un recipient cu apa.
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
enjustice
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 10 Aug 2011, 14:56
Localitate: bucuresti
Nume: alex
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pete gri agama

Mesajde enjustice » 13 Iul 2014, 11:42

Am comandat niste vermiculita de pe amazon si o sa incerc sa confectionez un incubator, sper sa imi iasa. Merci pentru raspuns
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Pete gri agama

Mesajde Corleone » 14 Iul 2014, 12:38

Cu 250 lei iti poti lua un incubator Puisor Exotic. Problema e ca in camea in care pui incubatorul sa ai cu minim 5 grade mai putin decat temp de incubare.
id: alexfota91
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pete gri agama

Mesajde snakefishmike » 14 Iul 2014, 21:28

Vermiculita de pe amazon???
Aia de la hidroponica.ro , la 4 lei/l ce are ??? ;)
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
enjustice
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 10 Aug 2011, 14:56
Localitate: bucuresti
Nume: alex
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pete gri agama

Mesajde enjustice » 19 Iul 2014, 15:08

Nu sunt in Romania si este destul de greu de gasit aici. Vad ca s-a linistit in ultimul timp nu a mai sapat prin terariu, o sa achizitionez oricum un incubator ca sa fiu pregatit in caz de vreo surpriza :D
Costin Dobrescu
Ou
Ou
Mesaje: 14
Membru din: 08 Iul 2014, 14:52
Localitate: Bucuresti
Nume: Costin Dobrescu
Localitate: Sector 1

Re: Pete gri agama

Mesajde Costin Dobrescu » 31 Iul 2014, 14:41

Salut,
Din cate am vazut agama ta arata bine. eu suspectez ca este in perioada de naparlire. Este ceva normal ca sa capete un aspect gri in zona unde inca nu a naparlit. Spre deosebire de alte reptile agama naparleste pe bucati. Incearca sa o stropesti cu un pulverizator cu apa sau sa-i faci baie si in felul acesta daca e in perioada de naparlire o vei ajuta si pe ea sa scape de pielea moarta si poate dispar si acele pete

Înapoi la “Familia Agamidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori