Dieta Agama cu barba

Agamele cu barba, dragonii chinezesti si alte specii din aceasta familie.
cosminelus
Gecko
Gecko
Mesaje: 59
Membru din: 03 Ian 2014, 03:19
Localitate: Constanta
Nume: Cosmin

Dieta Agama cu barba

Mesajde cosminelus » 20 Iun 2015, 20:12

Salut !!!

De fix 2 luni am intrat si eu in lumea celor care detin ca animal de companie o agama. Cand am luat-o era pui (avea 27 de grame) iar acum este un pui putin mai mare (cantareste 75 de grame). Am hranito cu dubia la discretie, iar in permanenta a avut un vas cu legume/fructe proaspete.
Dupa indelungi documentari (in cea mai mare parte pe siteuri si forumuri din afara) am ajuns la concluzia ca socoteala de acasa nu prea se potriveste cu cea din targ...sau invers in cazul asta. Partea de "greens" din recomandarile de pe siteurile de diete la agame fizic la noi NU EXISTA... unde plm gasesti la noi: Chicory Greens, Collard Greens, Mustard Greens....etc.

Cred ca ar fi interesant un topic cu "meniuri pt agame" sau macar pareri si de la alti crescatori. De ex. eu ii dau asa:

- salata valeriana sau rucola (care dupa 3-4 zile de stat la frigider o arunc pt ca se innegreste si pute)
- mar (taiat bucatele)
- mango (care tine cam 1 sapt la frigider cu folie pe el)
- mai nou para
- dovlecel

Cand o venii iarna nici nu stiu ce sa fac. Pana acum am aflat ca dovlecii se pot congela. Ceea ce va fi probabil primul preparat din meniu. In rest...poate ma ajutati cu vreo idee.

Multumesc si sa va traiasca animalutele !!!
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Dieta Agama cu barba

Mesajde zimba » 20 Iun 2015, 21:38

Salut ! Detin o agama de 6 luni si 15 zile.Cand am cumparat-o avea 13 cm. Acum are 37 cm.
Am avut mari probleme cu ea cand era mica referitor la dieta...Manca doar viermi si refuza gandacii.Refuza orice frunct sau leguma ii ofeream.Cu timpul a inceput sa manance gandaci, salata si papadie...Apoi am inceput sa-i dau morcov...De cateva zile mananca cierese...Mentionez ca am incercat sa-i dau banane, mere, pere, portocala, spanac, arderi. O sa incerc dovlecel...
El e domnul mofturos la vegetale !
Imagine
Imagine
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
cosminelus
Gecko
Gecko
Mesaje: 59
Membru din: 03 Ian 2014, 03:19
Localitate: Constanta
Nume: Cosmin

Re: Dieta Agama cu barba

Mesajde cosminelus » 22 Iun 2015, 22:28

Uauu !!! Ce mare este!! Si este colorata super ! Sa iti traiasca !

Din ce am inteles, agama ta totusi mananca vegetale. Cand ii pui vasul vine direct? Sau intr-un anumit moment al zilei cand are ea chef mananca si de acolo? Pt ca la mine nici nu se uita la ele cand i le bag in terariu. Cand vin de la munca le gasesc putin deranjate.. Ceea ce ma face sa cred ca a mancat. Dar fizic numai odata am vazut ca a mancat din vasul cu salata.
cosminelus
Gecko
Gecko
Mesaje: 59
Membru din: 03 Ian 2014, 03:19
Localitate: Constanta
Nume: Cosmin

Re: Dieta Agama cu barba

Mesajde cosminelus » 22 Iun 2015, 22:30

Ce fel de salata ii dai ?

Înapoi la “Familia Agamidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori