barbos cu gura cascata.

Agamele cu barba, dragonii chinezesti si alte specii din aceasta familie.
cristina80
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 28 Oct 2015, 19:59
Localitate: Althofen-Austria
Nume: Cristina Czyz

barbos cu gura cascata.

Mesajde cristina80 » 28 Oct 2015, 20:26

Buna seara.
De doua zile avem un Dragon Barbos in varsta de 2 ani. Ni s-a spus de catre fostii stapani, ca el mananca mere, morcovi, castravete, salata si altele, dar si viermi. Dintre toate, a mancat pana acum doar morcov. Nu l-am vazut sa manance altceva. Problema noastra este ca sta mereu cu gura deschisa si nu stim de ce. Gusa nu e umflata, ma gandesc ca nu se simte in pericol. Sta asa chiar si cand nu interactioneaza nimeni cu el. Ce motive poate avea? Multumesc.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: barbos cu gura cascata.

Mesajde Simo_Pas » 28 Oct 2015, 20:49

Buna Cristina, da mai multe detalii (terariu,temperatura,becuri...), eventual poze.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: barbos cu gura cascata.

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 28 Oct 2015, 21:36

Buna seara, poti sa ne dai mai multe detalii despre conditiile in care este tinuta? in special temperatura in coltul cald. Niste poze ar fi bine venite. Exista in camera alte animale care pot fi considerate pradatori de catre agama?
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
cristina80
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 28 Oct 2015, 19:59
Localitate: Althofen-Austria
Nume: Cristina Czyz

Re: barbos cu gura cascata.

Mesajde cristina80 » 28 Oct 2015, 23:02

Terarium-ul l-am cumparat in graba, are 40/41/82 cm. Lampa ( conform instructiunilor, are 75 W cu temperatura de 50° C la distanta de 10 cm si ajunge la 25°C la distanta de 60 cm. El sta numai sub lampa,( la o distanta de cca. 15 cm) nu pleaca de acolo.Nu avem alte animale in casa. I-am pus apa, l-am stropit cu un pulverizator cu apa(s-a speriat) azi l-am pus in apa, ( s-a speriat din nou)... Cu gura deschisa il gasesc si atunci cand nu e nimeni in camera. Baiatul meu era intins pe pat, departe de terarium si a venit sa-mi spuna, ca tot asa sta. Becul trebuie sa fie aprins tot timpul zilei? Cand l-am pus in apa, a vrut sa se suie numai pe mana baiatului meu. Maine o sa pun poze, pentru ca fizic nu vad ceva deosebit la el. Poate putin prea slabut, ca pana acum a locuit cu un mascul si o femela si nu il lasau sa manance, dar nici la mine nu mananca mult. Multumesc pentru raspunsuri.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: barbos cu gura cascata.

Mesajde Chuckie » 29 Oct 2015, 15:06

Becul trebuie sa fie aprins 10-12 ore zilnic. Stinge becul si vezi daca dupa o vreme inchide gura. E metoda lor de racorire cand le e prea cald. Daca e asa, pune bec de putere mai mica.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: barbos cu gura cascata.

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 29 Oct 2015, 18:47

Si eu zic ca e de la temperatura prea ridicata, pune un termometru in zona calda si vezi cat iti indica.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
cristina80
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 28 Oct 2015, 19:59
Localitate: Althofen-Austria
Nume: Cristina Czyz

Re: barbos cu gura cascata.

Mesajde cristina80 » 29 Oct 2015, 20:51

Buna seara.
Am testat inca din prima zi si am stins becul. Intradevar a inchis gura de fiecare data. Testez cu noul bec si revin. Multumesc mult. Oricum, astazi era suparat pe mine si si-a umflat gusa de vreo doua ori cand m-a vazut. Sper sa se obisnuiasca. Va multumesc pentru raspunsuri.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: barbos cu gura cascata.

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 30 Oct 2015, 23:33

Ceva noutati? In afara de becul pentru incalzire terariul trebuie sa fie dotat si cu UV, ai aici un articol care s-ar putea sa te ajute http://www.teraristica.ro/index.php?/so ... barba.html
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
cristina80
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 28 Oct 2015, 19:59
Localitate: Althofen-Austria
Nume: Cristina Czyz

Re: barbos cu gura cascata.

Mesajde cristina80 » 30 Oct 2015, 23:52

DAAA!!! Am noutati! mi-e tare drag! A inceput sa mai circule prin terarium si a ales singur sa mai stea si in zona mai racoroasa. Se duce singur sa se balaceasca in apa si nu se mai sperie de mine. Dar tot pe fiul meu il prefera. L-a adoptat ca pe o mamica. A iesit azi si la plimbare prin casa, a fost foarte curios de tot ce a vazut. Nu am schimbat lampa, pentru ca am observat ca a invatat unde este mai racoare si se duce singur acolo unde ii este bine. Nu mai sta cu gura cascata, dar este tare mandru si acum nu mai sta trantit cum statea la inceput. Este activ si incepe sa aiba personalitate. Daca merge asa in continuare, o sa il las si prin casa, mai ales ca in bucatarie podeaua este calda in perioada asta. Imi era teama cand il vedeam atat de apatic. Revin daca vad ca nu e ok. Multumesc mult pentru sprijinul vostru si va felicit ca ati avut ideea de a face site-ul. Super! :turtle2: :turtle2: :wave: :wave:
cristina80
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 28 Oct 2015, 19:59
Localitate: Althofen-Austria
Nume: Cristina Czyz

Re: barbos cu gura cascata.

Mesajde cristina80 » 31 Oct 2015, 00:00

Ah, era sa uit! Lampa UV, o primeste maine, ca tocmai vazusem azi, ca lampa noastra este numai pentru caldura.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: barbos cu gura cascata.

Mesajde Simo_Pas » 31 Oct 2015, 21:19

Ma bucur ca sau rezolvat atat de usor "problemele " :)

Înapoi la “Familia Agamidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori