Iguana

Forum dedicat iguanelor.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 16 Ian 2012, 20:06

Intre timp a ajuns la 44 de oua. Cinci le-a facut ieri. Azi nici unul, si a si mancat. E slaba moarta, ouale ii mentineau forma... :sad:
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 18 Ian 2012, 18:41

che tare chukie:)
eo am puso :table:
in cj nu mai gasesc corpuri de iluminat kr produc UVB....NIMIC IN CJ...nici pe stoc nici pe comanda:|mam rugat super frumos de tipa de la Zoomania de la "Zsuliusz Mol"..iam promis o cina cv,tura cu cabrio sau moto..orice..:| sa facem cum sa facem sa fac rost de UVBuri:|ea,saraca,mio aratat noul trend "ce se mai gaseste pt reptile" ..un ditamai bec de juma d kil de la SunGlo "UVA+UVB+spot" la numai si numai 300lei ...pe langa stocul epuizat de reptiglo 5.0 uvb..care era 55-65leutzi...imi luam 4 de alea si tot ies ieftin dar ma scot pe minim 2 ani,chukie tu cum faci?:| tieti sta soparla sub UVB?sau o tii la soare ceva?k nu inteleg:))...eo dupa cum am inteles toata ideea asta soparlele au nevoie de raze UVA+UVB ca pestii de apa...oare ameo netrebnic se poate lipsi de 1 saptaman ..si ktv zile fara uvuri,soare nui,doar cer innorat si frig...?efectiv nam ce face:| ca nu iau aia de 300lei...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 18 Ian 2012, 19:36

A mea are undeva pus un reflector din inox (lighean mic din inox ridicat la rangu' de reflector) in care am montat un UVB 10.0 Compact si un bec spot pt incalzire. Sta acolo continuu, la 40 cm de el si se da jos doar sa manance si sa isi faca nevoile. Vara sta la geam, am pus plasa metalica si sta direct la soare. Cel mai bun UV.
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Iguana

Mesajde shakw0n » 20 Ian 2012, 21:51

Str8signs scrie:che tare chukie:)
eo am puso :table:
in cj nu mai gasesc corpuri de iluminat kr produc UVB....NIMIC IN CJ...nici pe stoc nici pe comanda:|mam rugat super frumos de tipa de la Zoomania de la "Zsuliusz Mol"..iam promis o cina cv,tura cu cabrio sau moto..orice..:| sa facem cum sa facem sa fac rost de UVBuri:|ea,saraca,mio aratat noul trend "ce se mai gaseste pt reptile" ..un ditamai bec de juma d kil de la SunGlo "UVA+UVB+spot" la numai si numai 300lei ...pe langa stocul epuizat de reptiglo 5.0 uvb..care era 55-65leutzi...imi luam 4 de alea si tot ies ieftin dar ma scot pe minim 2 ani,chukie tu cum faci?:| tieti sta soparla sub UVB?sau o tii la soare ceva?k nu inteleg:))...eo dupa cum am inteles toata ideea asta soparlele au nevoie de raze UVA+UVB ca pestii de apa...oare ameo netrebnic se poate lipsi de 1 saptaman ..si ktv zile fara uvuri,soare nui,doar cer innorat si frig...?efectiv nam ce face:| ca nu iau aia de 300lei...


Poti sa numeri pt mine cate greseli de ortografie ai in postarea de mai sus? Tind sa cred ca esti un(o) repetent(a), de fapt asa dai de inteles.
Am rugamintea sa incerci sa scrii corect din punct de vedere gramatical, altfel vei avea primul avertisment!
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 21 Ian 2012, 01:28

Chuckie cum iti vei da seama daca le-a facut pe toate sau nu?
O duci la eco? Se vede? Sau o radiografie?
Sa speram ca daca a inceput sa le faca le depune toate. Multa bafta!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 21 Ian 2012, 01:33

Da, ecografie...radiografie, ar trebui sa se vada la ambele. Saptamana viitoare o sa merg cu ea la facultate. Sper sa le fi facut pe toate. S-a oprit la 44. Si-a recapatat si pofta de mancare si vioiciunea care o caracterizau.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde casper11092001 » 22 Ian 2012, 19:50

galisia scrie:buna,tuturor
cresc de 2 ani un pui de iguana si desi a mai avut perioade mai putin bune,acum nu are deloc pofta de mancare.
v-ati confruntat cu aceasta problema,ce este de facut ?



buna si tie eu am 2 femele de 1m care la varsta de 2 ani si ceva mi-au facut 28 si 29 de oua acum au 3 ani si un mascul de 6 ani de 1,40m.
iguanele cand fac oua numai mananca aproape deloc doar beau apa,apa in care trebuie sa-i pui calciu pudra sau lichid pt ca in cazul in care o sa faca oua o sa piarda foarte mult calciu din organizm si o sa arate ca un schelet dupa.La ale mele perioada fara mancare a durat vreo 4 saptamani.Mi-am dat seama dupa o saptamana si eu incercam la fel sa le dau cu forta si dupa ce am mai cautat pe net am vazut ca urmau sa faca oua erau din ce in ce mai blande,incercau sa sape si nu prea mai aveau stare deloc se plimbau prin toata camera.
Poate si asta sa fie motivul pt care numai mananca incearca sa ii dai apa de mai multe ori pe zi si daca o sa bea inseamna ca de la asta e si terbuie sa-i pui calciu neaparat in apa si sa-i dai de mai multe ori pe zi.La sfarsitul perioadei o sa inceapa sa manance ca nebuna iar si ii trebuie in continuare calciu plus vitamine sa se refaca.
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 28 Ian 2012, 14:40

Str8signs -Primul avertisment

Mai sus cred ca nu m-am facut prea bine inteles ori n-ai dat prea mare importanta desi ti-am atras atentia. In acest caz sunt nevoit sa-ti dau primul avertisment conform regulamentului, regula Nr. 15.
Ti-am sters ultimele 2 postari si voi continua sa o fac pana nu voi mai vedea greseli de ortografie si acele prescurtari "messengeristico - chatistice - analfabeto - cretinoide" care ma deranjeaza.


admin: shakw0n
galisia
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Dec 2011, 01:30
Nume: andrei mihaela

Re: Iguana

Mesajde galisia » 06 Feb 2012, 18:22

gecko,multumesc de informatii.
s-ar putea totusi ca iguana mea sa fie mascul;am observat pe partea interioara a coapselor niste zimtisori,asemanatori cu cei de pe spate,si am inteles ca masculii au asa
toata aceasta luna am hranit-o cu forta,apa bea rareori dar intradevar racaie mereu cu gherutele
in ultimele doua zile a luat singura niste marar ( e preferatul ei ) si varza.
tot in ultimele zile a inceput sa aiba scaun mai rar( inainte facea de 3 ori pe zi,acum o data la doua zile)
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 28 Apr 2012, 21:36

O poza de anul trecut facuta de colegul Trancer.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 07 Mai 2012, 23:07

Scuzati barba murdara de haleala...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 07 Mai 2012, 23:15

Superb! :)
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 07 Mai 2012, 23:16

Superba :P. Ca e gagica.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 04 Iul 2012, 22:51

Jos e mai racoare...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 12 Aug 2012, 11:47

Salut,salut!.
Ontopic: Bucuros sa vad,si sa aud ca sunt toate sanatoase!Frumoase poze chuckie,incet incet si a mea se intinde spre 3 ani,si de cam 2 ani de cand este la mine.Este la fel de nervos ca si in prima zi,nimic nou,nu sa obisnuit cu nimeni,singura diferenta este ca,relaxat,mananca din mana oricui,banuiesc ca si asta este un pas...
offtopic: scuze shakw0n,sunt prea obisnuit sa scriu repede,si nu prea bag in seama scrisul corect....asta se intampla cand cresti cu o comunitate care scrie si vorbesc la fel,se cam lipesc de tine,fara sa vrei...

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori