Iguana

Forum dedicat iguanelor.
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Iguana

Mesajde Str8signs » 29 Aug 2011, 19:48

ellou fratilor...

mio aparut o problema la iguana..
azi dupa o zi lunga la lucru am venit acasa si am obs. ca iguana mea e cam linistita....mo biciuit si muscat doar odata....in rest e prea linistita sa fie ok...dupa ce am stat sa o observ am vazut ca de dupamasa mai mult doar sta si se uita la mancare..de obicei rupe tot dupa 10-15 oricand ias pune mancare in oala.acum sta ca "prostu" merge din stangan dreapta...se holba la tot ce se misca si cam atat...
dupa ce am stresato un pic sasi deschida gura am observat ca in "fundul gatului" are un fel de spuma...nu o poti numi nici spuma ... mai degraba saliva asa cu cate 3-4 bulite...si ea tot incearca sa inghita...de park iar sta ceva in gat...
1 oare o fi de la mancare?....cam slabe sanse...eu ii dau aceeasi mancare zi de zi..rareori o mai inzestrez(1 saptamana) cu fructe si alte chestii.
2 mbdul ala cu boala osoasa nu cred ca are..iguana nu are nici un fel de deformalitati nici dereglari de stare..mananca sanatos,misca non stop...e inactiv doar cand doarme....are parte 10ore minim de UVB(soare sintetic),si are si bec pt incalzit.
3 oare ar fi mancat din fecale?:| cam slabe sanse...dat fiind faptu ca o curat minim 2ori pe saptamana...singura sansa sa apuce sa manance din fecale e imd dupa ce sia facut nevoile...

o sa o iau razna..nu pot sa stau doar cu mainile in san..cand stiu ca are ceva....sta si se hoalba la mine ca la felu cinci de parca ar vrea sami spuna ceva da nu poate...
de cand sunt eu acasa nu am vazuto sa manance,desi am vazut cal tempteaza...

starea lui de spirit actuala e ca la o iguana normala..omg... sta linistita la caldura sau dedesubtul becului uvb si se uita din stangan dreapta....mai bea apa se mai misca,bea apa iar...iara se hoalba la tv....s.a.m.d.

PS..toate astea intro singura zi...chestia asta am observato azi de vreo 3-4 ore ma tot uit atent la ea...sper ca pana maine isi revine...poate are acid deala la stomac..:)) ca si mine dupa ce beau ceva vin de calitate proasta...asa pare si la el.
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 13 Sep 2011, 17:04

Ellou,vad ca am ramas putini daca nu deloc,detinatori de iguana...de mai nou doar eu si chukie vb 1-2ori pe luna....

In fiecare zi invat ceva nou despre cresterea soparlelor :)).Azi iam adaugat in "casuta" frunze fake,tufe,si crengi peste tot,si parca se simte mai in largul lui.pana acuma in cusca numa el si mancarea lui era verde :-S. :frog:
ma bate gandul sai mai maresc casuta in inaltime si sal fac pe nivele unde sa poata urca cu ajutorul crengilor si frunzelor :D..asa macar o sa mai pot diversifica din cand in cand...ii pun mancarea si apa in alta parte sa caute....si la substrat sa renunt la cartoane mocheta etc..si sa pun pietricele,mai ales la "hotspot" ca oricum,pietrele vor retine caldura mai mult decat mocheta in sine.
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Iguana

Mesajde Str8signs » 17 Noi 2011, 19:55

Intrebare de Nota!,ca oricum,vad e cam moarta partea cu iguanidae.... :alcohol:

CU totii stim pana acuma ca am o iguana...am trecut prin destule cu ea pana acuma,este un mascul,am sesizat ca la toamna se fac mai agresivi,si ii se umfla porii femurali...ok,dar de la vara,am mai mentionat faptul ca e dea dreptul incapatanat,nu se lasa deloc deloc,nu te poti atinge de ea,te biciuieste si musca dea dreptul..mainile mele sunt vandalizate desi port des manusi,ii si tai unghiile cand ii fac baie,dar intro zi iau crescut inapoi....mai nou(de vreo 2 luni) rupe cusca...zboara dintrun colt in altul si cauta locuri de scapare...musca si zgarie toate colturile,sapa ca un caine pe substrat :catfight: ..asa ca mai nou iam pus mocheta dubla:P mai ales ca e si iarna,nu inteleg de ce este nelinistit...cand il privesc si vorbesc cu el,il iau la rost ca rastoarna tot,sta ca un bebe,cu un puppy face...si cum imi intorc capul iara face ravagii....numi plac adolescentii :blow:
chestia asta e normala??!?nu sa obisnuit cu nimeni cine se ocupa cu ea,nici de mine,eu care il curat,spal,ma joc,etc...cum il las undeva sa se plimbe cum zboara ca un nebun cauta scapare,si cum te apropii de el fuge mancand pamantul si se urca pe ce apuca...si nu inteleg de ce...lol,de cand e la mine,nimeni nul streseaza..primeste de mancare 3-4 ori pe zi,toti il abordeaza incet,nimeni nu tipa la el,nul tzucuie,nul fotografieaza,nimic!sta aproape singurel toata ziua,liniste,pana nu ajung eu acasa..mai ascult muzica,il iau in brate,vb k el...una alta...
EXCLUD stresul si nervii...no way...daca soparla asta e stresata eu pot sa ma impusc...
oare pt ca ii adolescent??:))) e undeva la varsta de 1an putzoiu,sau ca e in perioada de toamna/primavara in care hormonii ii iau razna?am citit pe net ca toamna si primavara au ei sezonul de imperechere...
PS: de mancat nu refuza niciodata,nimic,fie fruct,fie leguma...
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 17 Noi 2011, 23:09

Am scris un mesaj mai lung si l-am pierdut :steam:
Am si eu 2 iguane, un mascul si o femela de varste cred eu apropiate de a ta.
Si masculul meu, Boris, biciuie si zgarie de ma lasa cu urme de toata frumusetea, insa numai cand il duc in vana la baia saptamanala, in rest, acum decand e iarna il mai pulverizez tot a doua zi cu apa, sa il ajute la naparlire ...
Schimbari in comportament nu am observat, decat ca isi tot clatina capul de sus in jos cand e pe langa Mika, femela :)
Fizic am vazut ca au inceput sa ii iasa niste tzepi portocalii si imi place la nebunie ca e frumos!
Desi erau de aceeasi marime cand i-am cumparat, Borist a luat-o inainte si are o fizionomie mai dezvoltata, e mai grasut si mai mare.
Mika e mai retrasa, mananca doar cand toate conditiile sunt asa cum le vrea ea. Are ea tabieturile ei, dimineata devreme dupa ce rasare soarele mananca, in rest nu o vad niciodata pe la farfuria cu mancare. Eu le las mancare mai mereu, nu stiu cum faceti voi, si imi dau seama ca au mancat pt ca sunt tot timpul zburlite legumele si gasesc si pe langa farfurie.
Mananca destul de putin ... le las zilnic cam 200g de legume si multe le gasesc acolo ... dar inca sunt miculutze. Coada ce e mai lunga :D
atasez niste poze. Nu stiu ce sa zic de tendintele iguanei tale de evadare ... ale mele lenevesc toata ziua pe craca ... cateodata mi-ar placea sa le vad mai active ... se misca doar cand isi schimba pozitia pe craca sub UV ...si cand se satura de caldura se muta pe decor :) unde isi petrec si noaptea ...
Atasez, daca imi iese, niste poze :)

El e Boris :)
Imagine
tot Boris
Imagine
By ciprisabau at 2011-11-17[/img]

si Mika :)
Imagine
By ciprisabau at 2011-11-17
By ciprisabau at 2011-11-17[/img]
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 17 Noi 2011, 23:13

Boris
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

ciprisabau

Mesajde Str8signs » 20 Noi 2011, 22:01

Che tare!!!sunt SUPER draguti!!!! :love:
Eu nu am o femela iguana cu ce sa o compar,il compar cu ce mai gasesc si eu pe net una alta:-S.Asa si eu,il bag in vana odata pe saptamana:P si il mai pulverizez din cand in cand...
a meu mananca aproape non stop,eu in mare parte lucrez ziua,si ai mei ii dau de mancare,si cam 3 ori iese pe zi.tu ce ii dai de mancare?:| eu iam dat engros papadie vara dar acum combin salata cu fructe(mango,struguri,mere,una alta)..nu stiu ce alta leguma sa ii pot da,sai fie meniu zilnic.iar pt calciu,eu am cumparat supliment lichid de calciu,si ii pun in fiecare zi cu apa proaspata.
tu ce uvb ii pui?neoane?sau bec? eu am bulb uvb reptiglo 5.:| si pt spot folosesc un heatglo 50w pe infrarosu :) si spatiul menajat soparlei se afla acum langa o soba:P ce mai ajuta la incalzire iarna :).E cam naspa ca e tafnos...nimeni nu o poate lua in brate,doar eu..care nu mie frica de el..restul familiei fuge de el...si tre sal las in cusca pana ajung eu,si am timp si de el sal mototolesc.
Si ce spatiu ai pt ei?:X:X cat de mare?:P.a meo nu prea pare sa mai creasca:-S poate ca nu vad eu diferenta,vazandul zi de zi.

PS:
lam deranjat din somn:P
http://imageshack.us/photo/my-images/522/dsc0371qt.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/16/dsc0369hh.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/190/dsc0368di.jpg/
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: ciprisabau

Mesajde ciprisabau » 20 Noi 2011, 22:52

Str8signs scrie:Che tare!!!sunt SUPER draguti!!!! :love:
Eu nu am o femela iguana cu ce sa o compar,il compar cu ce mai gasesc si eu pe net una alta:-S.Asa si eu,il bag in vana odata pe saptamana:P si il mai pulverizez din cand in cand...
a meu mananca aproape non stop,eu in mare parte lucrez ziua,si ai mei ii dau de mancare,si cam 3 ori iese pe zi.tu ce ii dai de mancare?:| eu iam dat engros papadie vara dar acum combin salata cu fructe(mango,struguri,mere,una alta)..nu stiu ce alta leguma sa ii pot da,sai fie meniu zilnic.iar pt calciu,eu am cumparat supliment lichid de calciu,si ii pun in fiecare zi cu apa proaspata.
tu ce uvb ii pui?neoane?sau bec? eu am bulb uvb reptiglo 5.:| si pt spot folosesc un heatglo 50w pe infrarosu :) si spatiul menajat soparlei se afla acum langa o soba:P ce mai ajuta la incalzire iarna :).E cam naspa ca e tafnos...nimeni nu o poate lua in brate,doar eu..care nu mie frica de el..restul familiei fuge de el...si tre sal las in cusca pana ajung eu,si am timp si de el sal mototolesc.
Si ce spatiu ai pt ei?:X:X cat de mare?:P.a meo nu prea pare sa mai creasca:-S poate ca nu vad eu diferenta,vazandul zi de zi.

PS:
lam deranjat din somn:P
http://imageshack.us/photo/my-images/522/dsc0371qt.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/16/dsc0369hh.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/190/dsc0368di.jpg/


E foarte frumusel si e de un splendid verde! Felicitari ;)
Legat de mancare, iarna, le dau fructe, de tot felul, tot ce gasesc, la capitolul legume eu cumpar legume congelate si le dezghet in apa rece, le pudrez cu calciu si incerc sa adaug si salata verde si alte verdeturi cand gasesc... dar in principiu, brocoli, fasole verde, iubesc la nebunie mazarea, dovlecei, varza de bruxel, le place si porumbul boabe fiert. Vara, papadie, trifoi, varza (mai putina), spanac. Foarte rar le vad mancand, sunt mai timide ale mele cum au stat in camera singure ... dar stiu ca mananca pentru ca dispare din mancare si e miscata de la locul ei. Acum le am la mine in camera si sper sa devina si mai sociabile.
UVB - am neon reptiglo 8.0. si am 2 becuri de 100W de la exotera. Sunt mai puternice becurile pentru ca e terariu deschis (cu plasa) si asigura astfel si temperatura potrivita.
Terariul e urias, si e facut cu plasa ... 1,70 inaltime, 2m lungime, 70 adancime. Asta e casa lor noua inaugurata de 1 saptamana.
Si eu le pulverizez tot a doua zi cu apa si le fac baie in vana 1 data pe saptamana acum iarna, sa nu raceasca.
:)
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 21 Noi 2011, 20:58

wow...:O spatiu mare,au loc de joaca:O...eu din pacate nu am spatiu asa mare:| camera mea e de 4.5mp....lol,nu am eu atata spatiu:))..momentan are loc destul pt el,oricum e singurel:(
eu iam facut din mobila spatiu,si e 80% inchis,3 pereti laterali+plafon detasabil cam 3-4cm grosime,si ca 2 randuri de mocheta ca substrat,si peretele vizibil e 50% policarbonat clear,si restul e dintrun fel de plasa mare din sarma groasa,genu de material din care sunt facuti coliviile la pasari.ca marime nui mare...cam 1,5m lungime,60cm inaltime,60cm latime...atata ii pot oferi acuma,vara,pe copacul din camera..sin plus..astept sa se mai linisteasca..sta toata ziua sub spot ca o devenit cam frigulet mai nou,tu ce spoturi ai?!?!?folosesti ceva spot pt "basking" eu incerc sami gasesc ceva bec de putere mare dar,vreau sa inventez si ceva masura de siguranta,protectii,ca soparloiul asta ii place sa linga becurile.....mam tot uitat la petshop la noi si nu am gasit un suport de bec care sami convinasa pot pune plasa peste ea sa treaca doar caldura....
mam tot gandit sai cumpar de la exo terra heat wave emitter dar cel de 60W e peste 120 de lei la noi in cluj,si ce folosesc eu acuma e doar 30-35 de lei :steam: prefer sa cumpar 2 buc de 50-75w si sa fac un suport special ca spot.
http://www.exoterraterrarium.net/wp-content/uploads/2011/11/-30322608886253440.jpg
pff,tieti place sa bibilesti la mancare wow,eu ca meniu principal toate tipurle de salata ii dau,si din 2 in 2 zile toate tipurile de fructe,nu are fite,mananca tot,imd dupa ce ii pui in "lighean" :clap:
nu am incercat niciodata fasole mazare si dovleac:O...varza si spanac nu prea ii dau:-S foarte foarte rar..continutul de fier ii cam mare.
SI eu sper sa devina mai social!!dar ma indoiesc..e tare de cap.
Sati creasca sanatosi!!! :frog:
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 21 Noi 2011, 22:28

Str8signs scrie:wow...:O spatiu mare,au loc de joaca:O...eu din pacate nu am spatiu asa mare:| camera mea e de 4.5mp....lol,nu am eu atata spatiu:))..momentan are loc destul pt el,oricum e singurel:(
eu iam facut din mobila spatiu,si e 80% inchis,3 pereti laterali+plafon detasabil cam 3-4cm grosime,si ca 2 randuri de mocheta ca substrat,si peretele vizibil e 50% policarbonat clear,si restul e dintrun fel de plasa mare din sarma groasa,genu de material din care sunt facuti coliviile la pasari.ca marime nui mare...cam 1,5m lungime,60cm inaltime,60cm latime...atata ii pot oferi acuma,vara,pe copacul din camera..sin plus..astept sa se mai linisteasca..sta toata ziua sub spot ca o devenit cam frigulet mai nou,tu ce spoturi ai?!?!?folosesti ceva spot pt "basking" eu incerc sami gasesc ceva bec de putere mare dar,vreau sa inventez si ceva masura de siguranta,protectii,ca soparloiul asta ii place sa linga becurile.....mam tot uitat la petshop la noi si nu am gasit un suport de bec care sami convinasa pot pune plasa peste ea sa treaca doar caldura....
mam tot gandit sai cumpar de la exo terra heat wave emitter dar cel de 60W e peste 120 de lei la noi in cluj,si ce folosesc eu acuma e doar 30-35 de lei :steam: prefer sa cumpar 2 buc de 50-75w si sa fac un suport special ca spot.
http://www.exoterraterrarium.net/wp-content/uploads/2011/11/-30322608886253440.jpg
pff,tieti place sa bibilesti la mancare wow,eu ca meniu principal toate tipurle de salata ii dau,si din 2 in 2 zile toate tipurile de fructe,nu are fite,mananca tot,imd dupa ce ii pui in "lighean" :clap:
nu am incercat niciodata fasole mazare si dovleac:O...varza si spanac nu prea ii dau:-S foarte foarte rar..continutul de fier ii cam mare.
SI eu sper sa devina mai social!!dar ma indoiesc..e tare de cap.
Sati creasca sanatosi!!! :frog:


Multumesc :)
Nu imi place sa bibilesc la mancare insa e optiunea cea mai buna pt mine ;)
Pentru plaja au cele 2 becuri de 100W (au si UVA) si emit suficienta caldura cat sa tina terariul cald in partea de sus unde isi petrec ei mare parte a zilei.
De dovleac am citit si eu pe site-uri si e adevarat, chiar le place. Chuckie poate comanda din Germania ceva protector pt bec asa incat sa nu se arda iguana, din cate am vazut pe site nu e nici f scump.
Lasa ca daca e singurel mai repede socializeaza, decat daca sunt 2 :)
Daca i-as vedea si eu cu asa pofta de mancare cum sunt ai tai as fi super happy. Mananca, dar nu f evident :) mereu arunc dupa ei. Poate le si pun si eu prea multa mancare, si asta poate sa fie problema ... Oricum de 1 an incoace cresc destul de bine, deci se hranesc :)
Curand fac poze cu terariul ;)
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Daniyyel » 02 Dec 2011, 10:24

Salutare tuturor!

Ma alatur si eu voua sa mai adaugam la posesorii de iguane care spuneti ca s-au cam imputinat!
Sunt nou pe forum si detin o frumoasa iguana de 3 ani!
E mascul, e foarte lenes si extrem de cuminte in ultimul an! Pana anul trecut cand il tineam numai in terariul lui nici nu ma puteam apropia de el, biciuia, musca, se zbatea. Iar de cand am inceput sa il scot prin casa, sa am contact cu el in fiecare zi, s-a cumintit si s-a atasat foarte mult de mine!

In momentul de fata masoara 95 centimetri cap-coada si are 3 ani si un pic! (l-am luat de pui, de la o luna dintr-un petshop si am avut norocul sa fie perfect sanatos) Si este si in prezent perfect sanatos, a racit un pic anul trecut, prin iarna!

Cateva poze cu protagonistul:)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 02 Dec 2011, 10:52

Foarte frumoase nemernicele astea de iguane. Dar daca ai rabdare cu ele in timp se linistesc, cu mici exceptii cand intra in calduri, mai ales masculii. Sa va bucurati de ele si sa va traiasca multi ani !
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 02 Dec 2011, 19:52

Foarte frumos :) sa iti traiasca mult si sanatos :)
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Daniyyel » 03 Dec 2011, 09:55

si ai tai sa-ti traiasca! E super dar si dificil sa ai femela si mascul impreuna! A mea, are o soparla din plastic care o considera mascul, si una din carpa care o crede femela! Pe ce criterii s-o baza nu stiu :))
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 03 Dec 2011, 13:06

Daniyyel scrie:si ai tai sa-ti traiasca! E super dar si dificil sa ai femela si mascul impreuna! A mea, are o soparla din plastic care o considera mascul, si una din carpa care o crede femela! Pe ce criterii s-o baza nu stiu :))


Masculul meu inca nu a inceput, probabil la primavara o sa il apuce nebunia. Deocamdata dorm amandoi impreuna ca doi indragostiti. Oricum spatiul e suficient pentru amandoi si sunt suficiente crengi sa nu se intalneasca daca nu isi doresc.
La inceput, cand erau mititei, i-am tinut separat in 2 terarii, insa au crescut foarte repede si curand au pus stapanire pe camera, ca nu mai incapeau in terariu.

Deocamdata totul e ok si e liniste. S-au adaptat la noul terariu, mananca bine ...

Poate la primavara ii pun si eu o jucarie verde in caz ca vrea sa isi faca de cap :)
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 06 Dec 2011, 22:19

Hello, azi am avut o mica sedinta foto cu Boris. Atasez niste poze, sper sa va placa :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori