Iguana

Forum dedicat iguanelor.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Daniyyel » 07 Dec 2011, 09:42

ce dragut e :d ....cum sa nu ne placa :)
dar prin plasa aceea nu iti iese toata umiditatea din terariu?
in rest ce sa zic, imi place decorul din terariu! tu l-ai facut ?
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 07 Dec 2011, 09:48

Daniyyel scrie:ce dragut e :d ....cum sa nu ne placa :)
dar prin plasa aceea nu iti iese toata umiditatea din terariu?
in rest ce sa zic, imi place decorul din terariu! tu l-ai facut ?


Decorul este facut de Fritzmeister :) 3 weekenduri am lucrat impreuna la el.
Legat de umiditate, am un vas mare de apa jos langa vasul de mancare, le pulverizez zilnic cu apa, si fac baie in vana de 2 ori pe saptamana. Nu am observat sa aiba probleme pana acum, insa ne gandeam sa punem si o mica cascada intr-un colt care sa mai asigure din umiditate.
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 12 Dec 2011, 18:56

serustok!!!:)
o intrebare fratilor,acuma ca neam adunat cat de cat...
am impresia ca la iguana mea,in cavitatea bucala,culoarea aia mov sa mai diminuat...nu mai este asa stralucitoare cum era,acum mi se pare cu mult mai inchisa la culoare,oare de la ce?
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Daniyyel » 15 Dec 2011, 11:53

Str8signs scrie:serustok!!!:)
o intrebare fratilor,acuma ca neam adunat cat de cat...
am impresia ca la iguana mea,in cavitatea bucala,culoarea aia mov sa mai diminuat...nu mai este asa stralucitoare cum era,acum mi se pare cu mult mai inchisa la culoare,oare de la ce?


man nu stiu ce sa zic:) la a mea e roz, dar stiu ca atata timp cat nu are o culoare palida, stearsa e ok :)
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 20 Dec 2011, 15:03

dany,cam asa imi parea si mie....un pic stearsa,inchisa la culoare..nu mai avea rozul ala viu,intens...so mai inchis la culoare.nu stiu de ce si din ce motiv,iguana nu sio schimbat starea spirituala,mai noi apare cu idei tot mai enervante sa ma tot *** la cap.....face numa tampenii....isi da peste cap bolu k apa,cu mancarea,cand se misca numai tampenii face,mai nou se urca pe gratii si face pipi si kaka direct pe covor,masa ce apuca...odata lam prins si eu si mam speriat ce jet avea..aprox 30-40cm...o luato razna acuma pe timp de iarna.
n se poate aborda deloc,poti sa fii bun cu el,rau...il doare la patina.
Iarna asta o sa modific cusca lui,si scot gratiile o sa fac si eu cu 2 geamuri care se pot deschide/rabata mai pun crengi,locuri de lenevit,frunze una alta...ma gandeam ca si substrat sa pun pietris deala mai mare. voi ce parere aveti?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 20 Dec 2011, 15:10

De doua luni femela mea e dezastru. Darama tot prin casa, nu are stare deloc. Incearca sa se bage in cele mai mici si mai ascunse locuri de prin casa etc. E in calduri sau vrea deja sa depuna oua. Naiba stie. Tot de doua luni nu mananca aproape deloc. I-am facut o lada mare de plastic cu vreo 20 cm de cocos, poate am noroc sa depuna ouale, sa scape de ele, ca altfel e bai mare, daca face blocaj. Pana una alta slabeste incet, incet si sunt foarte stresat de traznaile ei. Cea mai mare a fost cand a intrat in baie pe unde sunt tevile de scurgere si de apa, si cred ca a ajuns pe la etajul doi sau chiar etajul unu, m-am dus la subsol sa nu cumva sa apara pe acolo dar pana la urma s-a intors singura. Acum se pare ca i-a placut excursia si pandeste usa de la baie, zgarma continuu la usa... a devenit stresant sa intru in baie foarte rapid sa nu apuce sa vina dupa mine. E foarte blanda, nu a avut tendinte agresive absolut deloc, numai ca e foarte agitata si stricatoare. Si ma lasa nervii... :table:
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 20 Dec 2011, 15:38

Eu in acest weekend m-am trezit cu o plezneala peste capul meu chel. Mi-a ramas urma 3 zile. Am deschis terariul sa le schimb apa si sa le pun mancare si masculul cu coada lui mare, mi-a tras una ca nici nu am stiut de unde sa ma prind :)))
Mi-am adus aminte de jorda cand eram obraznic ... :))) Mama ce m-a durut!
Cred ca m-am apropiat prea tare fara sa imi dau seama ...
Femela mea e calma si blanda :) mananca din mana, sta sa ii masez barbia :P
Masculul e ciudat de salbatic :) sper sa ii mai treaca cu varsta ...
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 20 Dec 2011, 17:07

Si eu sper sa treaca cu varsta...si al meu sapa engrros la fiecare colt,da e ciudat,e salbatic dea dreq,dar dc sapa?de mancat mananca ft mult...nu sta mult mancarea in bol....
"caldurile astea"...... :table:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 20 Dec 2011, 17:15

In general iguanele nu prea suporta sa stea inchise in spatii mici, sunt claustrofobe... :lol:
Cand sunt mici mai stau, dar pe masura ce cresc vor spatiu cat mai mare. Ideal ar fi sa aiba camera lor... :lol:
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 21 Dec 2011, 14:18

chuckie..
no asta da idee .... :table:
sper sa termin cusca noua impregnata in mobila weekendu ce urmeaza si fac ceva poze:D si le uploadez aici.
btw,vro idee dc numi arata pozele nici daca le fac 800x600?:(
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 22 Dec 2011, 17:02

GATAAA miam terminat "terariul" asa o sa fie pt cativa ani acuma incolo,pana nu creste soparla la o marime si sa nu mai fie agresiva..o sal las ziua si sau fara supraveghere in camera:P si seara la somn in cuscah...
150x120x80 adancime....+ -...stica 4mm grosime:P din geamuri vechi care sau inlocuit cu termopanye :).o sticla mi sa spart in timp ce se taia:( si o treb sa aleg una mai murdara:( dar mai curat de atat no sa fie ever:|.

PICTUREZ cu Lutzifar si casa lui....
Imagine
Lutzifar in Persoana ( poza este in marimea originala de 8mpi)
http://postimage.org/image/llrmotbd3/full/
Lutzifar speriat (marime originala)
http://postimage.org/image/9pj2gc7t7/full/
si am pus o poza cu casuca (marime originala)
http://postimage.org/image/61pftxohl/full/

Va urma prin FEB sa schimb becul ala roshu(heatglo 75w) cu acest Heat Wave emitter de la Reptiglo
http://www.arcatapet.com/fullsize/12297.jpg
rolul sau o sa fie tot de spot dar nu va oferi deloc lumina lumina o va oferi doar Reptiglo UVB 5.0,siasa baga o lumina de nu pot face poze bune...
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 22 Dec 2011, 19:38

Felicitari :)
Sa iti traiasca fericita muuuult timp de acum inainte!
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 23 Dec 2011, 15:20

mersi cipri!la fel...si sarbatori fericite tuturor! :beer:

ale voastre stau sub spot?:|,si ameo sa cam acomodat cu noul spatiu si e mai linistit,dar tot e frustrat din cauza geamurilor complet vizibile si vede tot,si e cam stresat knd sunt prea multi oameni in jur,sau k cnv se apropie...dar nu sta sub spot,dupa cum ati vazut eo am spotul rosu la mijlocul "terariului" si mai mult sta deasupra spotului pe creanga decat sub..oricum am instalat termometre,si temperatura ambianta e de 20-23*C noaptea/zi..si sub spot(la distanta de 20-25cm) degaja 36*C...
mie mi se pare ft puternic :O 75W..:| avand in vedere ca e o raza destul de mare,si becu nui imens, pe un diametru de 30-40cm in terariu un singur bec face minim 32*C...poate ca acum cu geamurile,nu cu grilajul,retine caldura mult mau mult:O
aveti poza cu terariu in postul d mai sus si se vede aproximativ raza spotiului rosu.

deci +1 de la mine :o becurile astea de minim 75W sunt FT OK.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 23 Dec 2011, 15:46

Pentru reptilele diurne, cum e si iguana, sunt recomandate becurile cu lumina alba, normala. Ele cauta lumina soarelui pentru a se incalzi, au chiar si acel "al treilea ochi" cu care pot sesiza lumina chiar si cu ochii inchisi.
Daca tu folosesti un bec a carui lumina nu o poate vedea cum sunt cele rosii normal ca nu va sta sub el niciodata. Si oricum ar sta sub bec numai daca simte nevoia sa se incalzeasca. Daca ai 30 grade in tot terariul de ce ar sta la caldura?
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 25 Dec 2011, 13:52

Ale mele au asa, sus de tot pe tavanul terariului au un neon reptiglo 8 cu UV iar langa am doua spoturi, in fiecare cate un bec de la Exo Terra, Sun Glo (Daylight) de cate 100w.
Toata ziua stau iguanele sub cele doua spoturi iar cand se incalzesc suficient coboara pe crengile umbrite.
Am un copac in terariul cu 6 crengi maricele, 2 mai jos spre baza (unde e umbra si mai racoare), si 4 spre varf (insorite, si incalzite undeva la 30-32grade).

Ale mele nu au nici o jena daca e plina camera de oameni. Nimic nu ii poate misca de pe crengile lor insorite :)

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori